
Справа № 128/1435/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
23 травня 2017 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Саєнко О.Б., при секретарі Кіяниця А.О., без участі сторін та їх представників
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою заступника Вінницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України, Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації, Державного навчального закладу «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці» до ОСОБА_1 сільської ради Вінницького району Вінницької області « про визнання протиправними та скасування рішень ОСОБА_1 сільської ради Вінницького району », треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору -Вінницька районна державна адміністрація, Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, -
ВСТАНОВИВ:
24 березня 2016 року заступник Вінницької місцевої прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України, Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації, Державного навчального закладу «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці» з адміністративним позовом до ОСОБА_1 сільської ради Вінницького району Вінницької області «про визнання протиправними та скасування рішень ОСОБА_1 сільської ради Вінницького району», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Вінницької районної державної адміністрації (т. 1 а.с. 9-16).
Позовні вимоги позивача мотивовані тим, що 02.03.2016 року Вінницькою місцевою прокуратурою внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою директора Державного навчального закладу «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» за № 42016020110000025 та розпочато досудове розслідування по факту внесення невідомою особою 18.03.2015 року завідомо підробленого офіційного документа клопотання припинити право постійного користування земельною ділянкою по вул. Паркова, 6 в с. Якушинці, Вінницького району Вінницької області, площею 21,7211
га. В ході досудового розслідування було встановлено, що земельна ділянка площею 21,7211 га вибула з володіння держави поза її волею та всупереч вимогам законодавства, за результатами прийнятих ОСОБА_1 сільською радою неправомірних рішень. Відповідно, поки не будуть скасовані протиправні рішення ОСОБА_1 сільської ради, ДНЗ «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» позбавлене можливості оформити право постійного користування вказаною земельною ділянкою.
Позивач в особі директора ДНЗ «ВПУ №7 м. Вінниці» дізнався про порушене право на оформлення права постійного користування вказаною земельною ділянкою у лютому 2016 року, після того як отримав відповідь на свій запит № 4 від 06.01.2016 року від Якушинецького сільського голови ОСОБА_2 за № 02-18/93 від 12.02.2016 року.
У запиті директор звертався до Якушинецького сільського голови стосовно внесення на сесію ОСОБА_1 сільської ради питання про передачу права постійного користування вказаною земельною ділянкою ДНЗ «ВПУ №7 м. Вінниці». У своєму листі № 02-18/93 від 12.02.2016 року ОСОБА_1 сільський голова, зокрема, зазначив, що рішенням 4 сесії 7 скликання ОСОБА_1 сільської ради від 29.01.2016 року було прийнято рішення «Про розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що перебувала в постійному користуванні Якушинецького ПУСР».
В ході з'ясування всіх обставин директору ДНЗ «ВПУ №7 м. Вінниці» стало відомо, що 18.03.2015 року невідомою особою складено від його імені та подано завідомо підроблений офіційний документ клопотання до сільського голови с. Якушинці ОСОБА_3 про припинення права постійного користування земельною ділянкою по вул. Паркова, 6 в с. Якушинці, Вінницького району, площею 21,7211 га, у зв'язку з ліквідацією юридичної особи Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації. На підставі вказаного клопотання в подальшому було прийнято неправомірне рішення 52 сесії 6 скликання ОСОБА_1 сільської ради від 26.03.2015 року «Про припинення права користування земельною ділянкою Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації» (при цьому не враховано, що є правонаступник) та рішення 4 сесії 7 скликання ОСОБА_1 сільської ради від 29.01.2016 року «Про розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що перебувала в постійному користуванні Якушинецького ПУСР». Про існування вказаних рішень сільської ради йому раніше не було відомо. На це вказує той факт, що він звернувся із заявою про злочин до Вінницької місцевої прокуратури одразу як дізнався про вчинення злочину.
Вказує , що в дійсності, директор ДНЗ «ВПУ №7 м. Вінниці» не підписував будь-яких листів з цього приводу, не знав про існування неправомірних рішень ОСОБА_1 сільської ради, а звернувся з відповідною заявою про вчинення злочину до Вінницької місцевої прокуратури одразу після того, як йому стало відомо.
Враховуючи, що з моменту прийняття незаконних рішень ОСОБА_1 сільською радою, існування яких перешкоджає у оформленні права постійного користування земельною ділянкою площею 21,7211 га ДНЗ «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» власник державного майна, яке розташоване на вказаній земельній ділянці, а також правокористувач майнового комплексу державної форми власності та правонаступник в одній особі - ДНЗ «ВПУ №7 м. Вінниці» не звернулися до суду з позовом про визнання протиправними та скасування рішень ОСОБА_1 сільської ради, не вжили інших заходів з даного приводу, тому, з даним позовом звернулася Вінницька місцева прокуратура, в інтересах держави, відповідно до норм ч. 2 ст. 121 Конституції України, ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 60 КАС України, п.п. 1, 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», якими передбачена можливість представництва прокурором інтересів держави в суді, так як внаслідок прийняття незаконних рішень ОСОБА_1 сільська рада неправомірно розпорядилася земельною ділянкою площею 21,7211 га, яка знаходиться за адресою с. Якушинці, вул. Паркова, 6, Вінницького району Вінницької області.
Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 17 серпня 2016 року поновлено позивачам Вінницькій місцевій прокуратурі в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України, Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації, ДНЗ «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці» строк звернення до суду по справі за адміністративним позовом до ОСОБА_1 сільської ради Вінницького району Вінницької області, третя особа Вінницька районна державна адміністрація, в частині оскарження рішення 52 сесії 6 скликання ОСОБА_1 сільської ради Вінницького району Вінницької області від 26.03.2015 року «Про припинення права користування земельною ділянкою Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації» і зупинено дію рішення 52 сесії 6 скликання ОСОБА_1 сільської ради Вінницького району Вінницької області від 26.03.2015 року «Про припинення права користування земельною ділянкою Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації» та рішення 4 сесії 7 скликання ОСОБА_1 сільської ради Вінницького району Вінницької області від 29.01.2016 року «Про розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що перебувала в постійному користуванні Якушинецького ПУРС». Для виконання ухвалу направлено до ОСОБА_1 сільської ради Вінницького району Вінницької області (т. 1 а.с. 198-199).
24 листопада 2016 року позивач заступник Вінницької місцевої прокуратури звернувся із заявою про уточнення позовних вимог (т. 2 а.с. 37-39). У вказаній заяві вніс наступні зміни до позовних вимог шляхом викладення позовних вимог по п. 3 та п. 4 у наступній редакції: 3. Визнати протиправним та скасувати рішення 52 сесії 6 скликання ОСОБА_1 сільської ради від 26.03.2015 року «Про припинення права користування земельною ділянкою Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації». 4. Визнати протиправним та скасувати рішення 4 сесії 7 скликання ОСОБА_1 сільської ради від 29.01.2016 року «Про розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що перебувала в постійному користуванні Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації». Разом з цим відмітив, що вимоги пунктів 1 та 2 ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 17 серпня 2016 року вирішені.
Ухвалою суду від 16 січня 2017 року до участі у вказаній справі залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області (т. 2 а.с. 54-56).
В судове засідання 23 травня 2017 року сторони по справі та їх представники не зявились.
Представник Вінницької місцевої прокуратури ОСОБА_4 попередньо подала суду письмову заяву про розгляд справи у її відсутність, в поданій заяві зазначила, що позовні вимоги підтримує з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить задовольнити адміністративний позов в повному обсязі (т. 2 а.с. 102).
Представник позивача Міністерства освіти і науки України, за довіреністю ОСОБА_5, направив на адресу суду письмове клопотання про проведення розгляду справи за відсутності представника Міністерства освіти і науки України, в поданому клопотанні просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі (т. 2 а.с. 66-67, 68). Згідно письмових пояснень, направлених на адресу суду представником Міністерства освіти і науки України за довіреністю ОСОБА_5, представник просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі на підставах, аналогічних змісту позовної заяви (т. 2 а.с. 62-65).
Представник позивача Державного навчального закладу «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці», за довіреністю ОСОБА_6, також попередньо подав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі, в поданій заяві зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити (т. 2 а.с. 103).
Представники позивача Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації, за довіреністю ОСОБА_7 та ОСОБА_8, попередньо подали суду письмові заяви про розгляд справи без їх участі, в поданій заяві зазначили, що позовні вимоги підтримують у повному обсязі та просять їх задовольнити (т. 2 а.с. 104, 105).
Представник відповідача ОСОБА_1 сільської ради Вінницького району Вінницької області, за договором про надання правової допомоги ,- ОСОБА_9, подав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі, у поданій заяві зазначив, що позовні вимоги не визнає та при винесенні рішення по справі просить врахувати письмові заперечення (т. 2 а.с. 90). Відповідно до письмових заперечень представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову з огляду на наступне. Так, 02.03.2016 року Вінницькою місцевою прокуратурою внесено відомості Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою директора Державне навчального закладу «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» № 42016020110000025 та розпочато досудове розслідування по факту внесення невідомою особою 18.03.2015 року завідомо підробленого офіційно документа клопотання припинити право постійного користування земельною ділянкою по вул. Паркова, 6 в с. Якушинці, Вінницького району, площею 21,72 га. В позовній заяві позивач зазначає те, що в ході досудового розслідування встановлено, що земельна ділянка площею 21,7211 га вибула з володіння держави поза її волею та всупереч вимогам законодавства, за результатами прийнятих ОСОБА_1 сільською радою неправомірних рішень. Відповідно, поки не будуть скасовані протиправні рішення ОСОБА_1 сільської ради, ДНЗ «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» є позбавлене можливості оформити право постійного користування вказаною земельною ділянкою. Проте, згідно висновку експерта від 20.07.2016 року, який виконаний Вінницьким відділенням КНДІСЕ, згідно якого підпис між текстом «Директор училища» та ОСОБА_10 на оригіналі листа адресованого сільському голові с. Якушинці ОСОБА_3 від директора ДНЗ ВПУ №7 ОСОБА_10 від 18.03.2015р. № 268 виконаний самим ОСОБА_10 Отже, про порушення свого права (прийняття рішення за наслідком розгляду заяви про вилучення частини земельних ділянок (припинення прав землекористування) позивач міг дізнатись через 1 місяць, адже ЗК України визначає саме місячний строк для розгляду такого виду питань сесією місцевої ради.Проте, з метою поновлення пропущеного строку звернення до суду доводи позовної заяви ґрунтуються на тому, що заяву про припинення права постійного користування спірною земельною ділянкою директор училища не підписував, тобто вона є сфальсифікованою. Однак, відповідні доводи не знайшли свого підтвердження належними доказами по справі, зокрема висновком експерта від 20.07.2016 року. Крім того, згідно листів Вищого професійного училища, датованих 25.05.2015 року, ДНЗ було відомо про припинення права постійного користування земельною ділянкою.Таким чином, позивачем пропущено строк звернення до суду в розумінні вимог ст. 99 КАС України.Рішенням ОСОБА_1 сільської ради від 28.05.2009 року 35 сесії 5 скликання Якушинецькому професійному училищу соціальної реабілітації надано земельну ділянку площею 21,7211 га (цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти) на праві постійного користування за адресою: с. Якушинці, вул. Паркова, 6, Вінницького району, Вінницької області. В подальшому отримано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою від 21 травня 2010 року, серії ЯЯ № 019338, кадастровий номер - 0520688906:04:006:0123.12.08.2013 року наказом Міністерства освіти і науки України №1 149 припинено діяльність Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації шляхом реорганізації (приєднання) до державного навчального закладу «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» та встановлено, що державний навчальний заклад «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» є правонаступником майнових прав Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації.Таким чином, у зв'язку з тим, що припинено діяльність Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації шляхом реорганізації (приєднання) до державного навчального закладу «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» директором ДНЗ «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» від 18.03.2015 направлено клопотання на адресу ОСОБА_1 сільської ради і 26.03.2015 прийнято рішення ОСОБА_1 сільською радою «Про припинення права користування земельною ділянкою Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації».Таким чином, отримавши клопотання директора ДНЗ «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» від 18.03.2015 року про припинення права постійного користування земельною ділянкою, наданою для освіти, площею 21,7211 га, з кадастровим номером 0520688906:04:006:0123, в с. Якушинці, вул. Паркова, 6, Вінницького району Вінницької області, сільською радою було вжито усіх заходів з метою його реалізації.Так в матеріалах справи відсутні будь-які належні і допустимі докази, що свідчать про те, що оскаржувані рішення прийнято з порушенням ст. 2 КАС України. Крім того, представник відповідача зазначає, що вказана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства (т. 2 а.с. 94-99).
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Вінницької районної державної адміністрації, за довіреністю ОСОБА_11, попередньо подала суду письмову заяву про розгляд справи без її участі (т. 2 а.с. 100).
Представник третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, за дорученням ОСОБА_12, направила суду письмові пояснення, в яких зазначила, що рішення про припинення права постійного користування Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації земельною ділянкою площею 21,7211 га відноситься до компетенції Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області (т. 2 а.с. 88-89).
Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вважає за можливе провести розгляд справи у відсутності нез*явившихся осіб.
Врахувавши вищезазначене, дослідивши письмові докази у справі та надавши їм належну правову оцінку, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований та такий , що підлягає до задоволення виходячи з такого.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про право власності № 35 від 14 листопада 2008 року, майновий комплекс в с. Якушинці по вул. Паркова, 6, Вінницького району Вінницької області, дійсно належить Державі в особі Міністерства освіти і науки України на праві господарського відання Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації та в цілому складається з учбового корпусу (адміністративної будівлі) з прибудовами та спорудами, а також ряду інших будівель, загальною площею 18 664,9 кв.м. Свідоцтво видане згідно рішення виконавчого комітету ОСОБА_1 сільської ради від 18 вересня 2008 року № 286 (т. 1 а.с. 54-55).
Згідно реєстраційного посвідчення на об'єкти нерухомого майна, які належать юридичним особам від 10 грудня 2008 року, встановлено, що майновий комплекс в цілому, який розташований в с. Якушинці по вул. Паркова, 6, Вінницького району Вінницької області, зареєстровано за Державою в особі Міністерства освіти і науки України на праві господарського відання Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації на підставі свідоцтва про право власності № 35 від 14 листопада 2008 року, виданого виконавчим комітетом ОСОБА_1 сільської ради згідно рішення № 286 від 18 вересня 2008 року та записано в реєстрову книгу за № 10, за реєстровим № 49 (т. 2 а.с. 56-57).
Рішенням ОСОБА_1 сільської ради Вінницького району Вінницької області від 28 травня 2009 року 35 сесії 5 скликання Якушинецькому професійному училищу соціальної реабілітації надано земельну ділянку площею 21,7211 га, цільове призначення для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти, на праві постійного користування, за адресою: с. Якушинці, вул. Паркова, 6, Вінницького району Вінницької області. В подальшому отримано Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою від 21 травня 2010 року, серії ЯЯ № 019338, кадастровий номер - 0520688906:04:006:0123 (т. 1 а.с. 39).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 05 березня 2015 року майновий комплекс за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с. Якушинці, вул. Паркова, 6 має державну форму власності (т. 1 а.с. 58).
Згідно витягу з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна, наданого управлінням Фонду державного майна України на балансі Державного навчального закладу «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» (балансоутримувач державного майна) рахується майно та земельна ділянка площею 21,7211 га. Суб'єктом управління вказаного майна є Міністерство освіти і науки України, ДНЗ «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» є балансоутримувачем зазначеного у реєстрі державного майна.
Згідно з п.1. п. 3 Положення про Міністерство освіти і науки України, МОН України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, основними завданнями МОН України є забезпечення формування державної політики у сферах освіти і науки, інтелектуальної власності, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, інформатизації, формування і використання національних електронних інформаційних ресурсів, створення умов для розвитку інформаційного суспільства, а також у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів незалежно від їх підпорядкування і форми власності.
Відповідно до п.1 Положення про Департамент освіти і науки Вінницької облдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 16.01.2013 року № 23 Департамент освіти і науки облдержадміністрації є структурним підрозділом облдержадміністрації, підпорядкований голові облдержадміністрації, підзвітний та підконтрольний Міністерству освіти і науки, молоді та спорту України, а також з питань здійснення контролю за діяльністю підпорядкованих навчальних закладів -Державній інспекції навчальних закладів України.
Згідно п.8 ч. 3 Положення основними завданнями Департаменту є координація діяльності навчальних закладів та наукових установ, що належать до сфери управління облдержадміністрації, організація роботи з їх нормативного програмного кадрового, матеріально-технічного і науково-методичного забезпечення.
Відповідно до Статуту Державного навчального закладу «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці», ДНЗ «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці» є підпорядкованим Міністерству освіти і науки України та є державним професійно-технічним навчальним закладом. Управління ВПУ здійснюється Міністерством освіти і науки України відповідно до повноважень, визначених законодавством України та іншими нормативно-правовими актами (т. 1 а.с. 65-90).
Все рухоме і нерухоме майно, що знаходиться на балансі ВПУ є державною власністю і передано йому в оперативне управління (п. 7.8 Статуту).
12 серпня 2013 року наказом Міністерства освіти і науки України № 1149 припинено діяльність Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації шляхом реорганізації (приєднання) до Державного навчального закладу «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» та установлено, що державний навчальний заклад «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці» є правонаступником майнових прав Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації. В п.п. 5.2. п. 5 вказаного Наказу зазначено, що Державному навчальному закладу «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» (ОСОБА_10В.) необхідно забезпечити в установленому законодавством порядку внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (т. 1 а.с. 30-31).
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в розділі «дані про реєстраційні дії» вказано: «внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах…» (т. 1 а.с. 20-24, 25).
Наказом Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації від 19 серпня 2013 року № 484 створено комісію з прийому-передачі справ Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації (т. 1 а.с. 32).
Відповідно до акта приймання-передачі, затвердженого заступником міністра керівником апарату Міністерства освіти і науки України 25 грудня 2013 року, проведено обстеження об'єкту передачі за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с. Якушинці, вул. Паркова, 6, який належить Якушинецькому професійному училищу соціальної реабілітації і передається Державному навчальному закладу Вище професійне училище № 7 м. Вінниця. До складу об'єкта передачі входять: 45 облікових одиниць, згідно переліку, зокрема, будівлі, гуртожитки, тощо тазгідно п.32 - землі освіти - 21,7211 га. Державному навчальному закладу Вище професійне училище № 7 м. Вінниці, окрім іншого, передано земельну ділянку, на якій розташовані будівлі та споруди припиненої юридичної особи Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації (т. 1 а.с. 33-38).
З копії листа № 268 за підписом директора Державного навчального закладу «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці» ОСОБА_10 від 18 березня 2015 року, адресованого сільському голові с. Якушинці ОСОБА_3, вбачається, що ОСОБА_10 звернувся до сільського голови с. Якушинці ОСОБА_3 з письмовою заявою про припинення права постійного користування земельною ділянкою по вул. Паркова, 6 в с. Якушинці, Вінницького району Вінницької області, площею 21,7211 га, в звязку з ліквідацією юридичної особи Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації та з подальшим оформленням майнових (земельних) прав за правонаступником ДНЗ «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці», відповідно до пункту «в» ст. 141 Земельного кодексу України (т. 1 а.с. 19).
Згідно листа Міністерства освіти і науки України № 1/11-12567 від 28.09.2016 року «У Міністерстві відсутня інформація про погодження вилучення земельної ділянки, яка перебуває в постійному користуванні структурного підрозділу Якушинецького територіального відокремленого відділення ДНЗ «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці» (т. 2 а.с. 10-11).
Рішенням 52 сесії 6 скликання ОСОБА_1 сільської ради Вінницького району Вінницької області від 26 березня 2015 року, в звязку з ліквідацією Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації, припинено право постійного користування земельною ділянкою площею 21,7211 га з кадастровим номером 0520688906:04:006:0123, що знаходиться в с. Якушинці по вул. Паркова, 6, Вінницького району Вінницької області, наданою вказаному училищу для освіти. Також даним рішенням вирішено вважати таким, що втратив чинність Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 019338 від 21.05.2010 року, виданий на імя Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації, і повернути вказану земельну ділянку до земель запасу ОСОБА_1 сільської ради (т. 1 а.с. 18).
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 15 квітня 2015 року (індексний номер витягу -36291875) встановлено, що право користування земельною ділянкою площею 21,7211 га ОСОБА_1 професійним училищем соціальної реабілітації припинено, а власником земельної ділянки зазначено ОСОБА_1 сільську раду Вінницького району Вінницької області (т. 1 а.с. 44).
25 травня 2015 року директор ДНЗ «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці» ОСОБА_10 листом за № 627 звернувся до сільського голови с. Якушинці ОСОБА_3 з проханням, в звязку з оформленням майнових прав за правонаступником ДНЗ «ВПУ № 7 м. Вінниці» та припиненням права постійного користування земельною ділянкою, яке було оформлене за юридичною особою ОСОБА_1 професійним училищем соціальної реабілітації, просив надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки колишнього Якушинецького ПУСР у постійне користування ДНЗ «ВПУ № 7 м. Вінниці» (т. 1 а.с. 133).
Рішенням ОСОБА_1 сільської ради Вінницького району Вінницької області 53 сесії 6 скликання від 04 червня 2015 року «Про розгляд клопотання ДНЗ ВПУ № 7 м. Вінниці щодо надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування за рахунок земель, які перебували в користуванні Якушинецького ПУСР» вирішено, в т.ч.: 1) створити комісію в яку включити представників ОСОБА_1 сільської ради, ДНЗ ВПУ № 7 м. Вінниці та ліквідаційної комісії Якушинецького ПУСР; 3) доручити створеній комісії обстежити земельну ділянку, яка перебувала в постійному користуванні Якушинецького ПУСР; звіт комісії розглянути на черговій сесії ОСОБА_1 сільської ради, за наслідками якого надати дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ДНЗ ВПУ № 7 м. Вінниці (т. 1 а.с. 134).
З копії листа № 01.01.-64/4306 за підписом заступника голови директора Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації ОСОБА_13 від 03 липня 2015 року, адресованого голові ОСОБА_1 сільської ради ОСОБА_3, вбачається, що Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, відповідно до листа державного навчального закладу «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці», стало відомо про те, що ОСОБА_1 сільська рада має намір вилучити частину земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні ДНЗ «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці». Даний навчальний заклад є правонаступником майнових прав раніше ліквідованого Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації. Наказом Міністерства освіти і науки України від 05.09.2014 року № 993 сформовано структурний підрозділ ОСОБА_1 територіальне відокремлене спеціалізоване відділення ДНЗ Вище професійне училище № 7 м. Вінниці» (т. 1 а.с. 40).
Відповідно 09 липня 2015 року директор ДНЗ ВПУ № 7 м. Вінниці ОСОБА_10 листом за № 552 звернувся до сільського голови с. Якушинці ОСОБА_3 з проханням про видачу рішення сесії сільської ради с. Якушинці від 06.07.2015 року стосовно земель ДНЗ «ВПУ № 7 м. Вінниці» (т. 1 а.с. 135).
16 липня 2015 року за вих. № 02-18/429 сільський голова с. Якушинці ОСОБА_3 надав директору ДНЗ ВПУ № 7 м. Вінниці ОСОБА_10 письмову відповідь на лист від 09 липня 2015 року за № 552, відповідно до якої зазначив, що за результатами роботи постійної комісії з питань врегулювання земельних відносин ОСОБА_1 сільської ради від 22.06.2015 року, в якій директор ОСОБА_10 та представники ДНЗ ВПУ № 7 м. Вінниці брали участь, було домовлено, що для вирішення питання землевідведення під зазначений навчальний заклад, їм необхідно надати до засідання сесії ОСОБА_1 сільської ради обґрунтування площі земельної ділянки. В звязку з тим, що не було надано будь-яких матеріалів, питання відведення земель під ДНЗ «ВПУ № 7 м. Вінниці» на 55 сесію 6 скликання ОСОБА_1 сільської ради від 06.07.2015 року не виносилося. Крім того, за рахунок земель, які раніше знаходилися в постійному користуванні Якушинецького ПУСР, що знаходяться за межами огорожі училища та на яких збудовані житлові будинки громадян, на зазначеній сесії було надано дозвіл громадянам ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та для ведення садівництва орієнтовною загальною площею 0,28 га (т. 1 а.с. 136).
З копії листа № 4 за підписом директора ДНЗ «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці» ОСОБА_10 від 06 січня 2016 року, адресованого голові ОСОБА_1 сільської ради ОСОБА_2, вбачається, що ОСОБА_10, посилаючись на те, що згідно Наказу Міністерства освіти і науки України № 1149 від і 12.08.2013р. «Про ліквідацію Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації», подальшого створення комісії з прийому-передачі справ Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації, відповідно до наказу Департаменту освіти і науки Вінницької облдержадміністрації № 484 від 19.08.2013р., відповіді на запит до Фонду державного майна України №10-15Л7021 від 08.12.2014р. - 23.12.2013р. на баланс ДНЗ «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» було передано об'єкт передачі за адресою: Вінницька обл., Вінницький р-н, с. Якушинці, вул. Паркова, 6, загальною площею 21.7211га, який перебував на балансі Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації, просив винести на сесію ОСОБА_1 сільської ради питання про передачу права постійного користування земельною ділянкою Якушинецького територіально-відокремленого спеціалізованого відділення державного навчального закладу «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» загальною площею 21.7211 га, яка знаходиться за адресою: Вінницька обл., Вінницький р-н, с. Якушинці, вул. Паркова, 6(т. 1 а.с. 42).
29 січня 2016 року 4 сесією 7 скликання ОСОБА_1 сільської ради Вінницького району Вінницької області прийнято рішення «Про розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що перебувала в постійному користуванні Якушинецького ПУСР», а саме вирішено розробити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 0520688906:04:006:0123, загальною площею 21,7211 га, що знаходиться в с. Якушинці, вул. Паркова, 6, Вінницького району Вінницької області на 7 земельних ділянок (т. 1 а.с. 91).
Згідно листа сільського голови с. Якушинці, Вінницького району Вінницької області, ОСОБА_2 за № 02-18/93 від 12 лютого 2016 року, адресованого директору ДНЗ ВПУ № 7 м. Вінниці ОСОБА_10, ОСОБА_2 повідомив, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права серія ЕЕС 057953 від 15.04.2015 року, зазначається, що речове право на земельну ділянку площею 21,7211 га за правокористувачем ОСОБА_1 професійне училище соціальної реабілітації, припинено. Вищезазначена земельна ділянка, яка перебувала в постійному користуванні Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації перейшла до комунальної власності ОСОБА_1 сільської ради (т. 1 а.с. 41).
Висновком експерта за результатами проведення судово-почеркознавчої та технічної експертизи № 1566/1567/16-21 від 20.07.2016 року встановлено, що підпис між текстом «Директор училища» та «ОСОБА_19В.» на оригіналі листа адресованого сільському голові с. Якушинці ОСОБА_20 від директора ДНЗ «ВПУ № 7» ОСОБА_10 від 18.03.2015 року № 268 виконаний рукописним способом, кульковою ручкою, без попередньої технічної підготовки чи застосування технічних засобів. Також встановлено, що підпис між текстом «Директор училища» та «ОСОБА_19В.» на оригіналі листа адресованого сільському голові с. Якушинці ОСОБА_20 від директора ДНЗ «ВПУ № 7» ОСОБА_10 від 18.03.2015 року № 268 виконаний самим ОСОБА_10 (т. 1 а.с. 211-215).
Згідно письмових пояснень завідуючого господарством структурного підрозділу ОСОБА_1 територіальне відокремлене спеціалізоване відділення ДНЗ «ВПУ № 7» ОСОБА_21 від 15.09.2016 року, адресованих заступнику голови директору Департаменту освіти облдержадміністрації ОСОБА_13, жодного документа про передачу земельної ділянки колишнього Якушинецького ПУСР в комунальну власність ОСОБА_1 сільської ради він не підписував (т. 1 а.с. 229-230).
Завідуючий господарством ДНЗ «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці» ОСОБА_22 в своїх письмових поясненнях від 08.09.2016 року, адресованих заступнику голови директору Департаменту освіти облдержадміністрації ОСОБА_13, також зазначив, що жодних листів-клопотань про передачу земельної ділянки Якушинецького ПУСР в комунальну власність ОСОБА_1 сільської ради він не готував та не підписував (т. 1 а.с. 232).
Застосовуючи норми матеріального та процесуального права, суд виходить з наступного:
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Встановлено, що оскаржувані рішення стосуються землі, яка перебуває у державній власності.
Так, згідно з вимогами статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Частинами 1 та 2 статті 84 Земельного Кодексу України визначено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно ч. 2 ст. 117 Земельного Кодексу України, до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать, зокрема, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких обєктів у комунальну власність.
З 01.01.2013 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 року № 5245-VІ. У відповідності до п. 3, 4, 6 розділу II «Прикінцевих та перехідних положень» цього Закону з набранням чинності цим Законом землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Відповідно до п. 4 розділу II «Прикінцевих та перехідних положень» цього Закону у державній власності залишаються в межах населених пунктів земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності.
Згідно ч. 3 ст. 122 Земельного Кодексу Українирайонні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб.
Відповідно до статті 12 Земельного Кодексу Українидо повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Частиною 5 статті 116 Земельного Кодексу України визначено, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Оскільки ДНЗ «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» є державним професійно-технічним навчальним закладом, то земельна ділянка, на якій воно розташоване та що знаходиться в його користуванні є власністю держави, тому повноваження щодо розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом, покладені , відповідно до п. а ч. 1 ст. 17 Земельного Кодексу України, на місцеві державні адміністрації , проте рішення Вінницькою районною державною адміністрацією про припинення права постійного користування земельною ділянкою та її вилучення у ДНЗ «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» не приймалося.
Отже, відповідач ОСОБА_1 сільська рада Вінницького району Вінницької області не мала повноважень щодо розпорядження спірною земельною ділянкою державної форми власності, відповідно до Закону вона не наділена повноваженнями розпорядження земельними ділянками державної власності в межах населених пунктів, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна державної власності. Доводи сільської ради про те, що сільська рада є власником земельної ділянки та наділена правом розпорядження нею спростовуються вимогами п. 4 розділу II «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 року № 5245-VІ.
У частині 1 статті 141 Земельного Кодексу Українинаведені підстави припинення права користування земельною ділянкою. Зокрема, у пункті «в» цієї частини такою підставою визначено припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 21 лютого 2011 року, приписи частини 1 статті 141 ЗК слід розуміти таким чином, що припинення права користування земельною ділянкою з підстави припинення установи допускається лише у випадку, коли припинення останньої виключає правонаступництво.
Встановлено, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 15.04.2015 року (індексний номер витягу 36289546) підставою виникнення права власності за ОСОБА_1 сільською радою зазначено п. 3 розділу II «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності».
Так, даним пунктом 3 розділу II «Прикінцевих та перехідних положень» вказаного Закону передбачено, що з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші обєкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.
Однак, як встановлено судом , відповідно до свідоцтва про право власності № 35 від 14 листопада 2008 року, майновий комплекс в с. Якушинці по вул. Паркова, 6, Вінницького району Вінницької області дійсно належить Державі в особі Міністерства освіти і науки України на праві господарського відання Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації та в цілому складається з учбового корпусу (адміністративної будівлі) з прибудовами та спорудами, а також ряду інших будівель, загальною площею 18 664,9 кв.м. Свідоцтво видане згідно рішення виконавчого комітету ОСОБА_1 сільської ради від 18 вересня 2008 року № 286 (т. 1 а.с. 54-55).
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4, 5 ст. 63 Закону України «Про освіту» матеріально-технічна база навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених чинним законодавством. Земельні ділянки державних навчальних закладів, установ та організацій системи освіти передаються їм у постійне користування відповідно доЗемельного кодексу України. Основні фонди, оборотні кошти та інше майно державних навчальних закладів, установ, організацій та підприємств системи освіти не підлягають вилученню, крім випадків, передбачених чинним законодавством. Об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов'язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням.
Статтею 190 ЦК України визначено, що майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки. Майнові права є неспоживною річчю. Майнові права визнаються речовими правами.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про професійно-технічну освіту» до повноважень міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, яким підпорядковані професійно-технічні навчальні заклади, належать розпорядження державним майном, що перебуває у користуванні підпорядкованих професійно-технічних навчальних закладів.
Згідно статті 49 Закону України «Про професійно-технічну освіту» засновник закріплює за професійно-технічними навчальними закладами державної або комунальної форми власності та установами професійно-технічної освіти об'єкти права власності, які належать засновнику на праві власності або орендовані ним у інших власників. Обєкти права власності закріплюються засновником за професійно-технічним навчальним закладом державної або комунальної форми власності або установою професійно-технічної освіти на праві оперативного управління. Навчальні заклади та установи професійно-технічної освіти несуть відповідальність перед засновником за збереження та використання за призначенням закріпленого за ними майна. Контроль за використанням цього майна здійснюється засновником. Майно (об'єкти, споруди, основні фонди) навчальних закладів і установ професійно-технічної освіти, що перебувають у державній або комунальній власності, може вилучатися засновником лише за умови подальшого використання цього майна і коштів, одержаних від його реалізації, на розвиток професійно-технічної освіти. У разі ліквідації професійно-технічних навчальних закладів державної або комунальної форми власності та установ професійно-технічної освіти їх майно (об'єкти, споруди, основні фонди) та кошти, одержані від його реалізації, використовуються на розвиток професійно-технічної освіти.
Частиною 1 статті 3 Земельного Кодексу Українивизначено, що земельні відносини регулюютьсяКонституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. «а» ч. 2 ст. 92 Земельного Кодексу Україниправа постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Згідно з ч. 2 ст. 120 Земельного Кодексу України, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 Земельного Кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування… Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно доЗакону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою… Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші обєкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним упункті "а" частини другої статті 92цього Кодексу, лише на праві постійного користування.
Частиною 1 статті 116 Земельного Кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеномучастиною першою статті 128цього Кодексу.
Відповідно до п. «в» ст. 141 Земельного кодексу України припинення діяльності державних чи комунальних підприємств є підставою для припинення права користування земельною ділянкою.
Статтею 108 Цивільного кодексу України визначено, що перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Таким чином, у зв'язку із прийняттям оскаржуваних рішень ОСОБА_1 сільською радою Вінницької області із державної власності вибула земельна ділянка, площею 21,7211 га, вартістю 13204259,47 грн. і ВПУ позбавлене можливості оформити право постійного користування вказаною земельною ділянкою відповідно до закону.
Незаконними діями відповідача щодо відчуження спірної земельної ділянки завдано втрат державі на загальну суму 24,4 млн. грн., що встановлено та зафіксовано фахівцями Державної фінансової інспекції у Вінницькій області в ході проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Державного навчального закладу «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» за період з 01.10.2011 року по 01.04.2016 року. Ревізія проводилася у період з 26.04.2016 року по 11.07.2016 року.
Результати проведеної перевірки та виявлені факти порушень наведено в ОСОБА_16 ревізії фінансово-господарської діяльності Державного навчального закладу «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» від 15.07.2016 року № 03-13/16 (т. 2 а.с. 5-9, 10), а також оприлюднено на сайтах www.myvin.com.ua та www.vinnitsa.info (т. 2 а.с. 11, 12).
Так, перевіркою встановлено, що «... в порушення ст. 8, ст. 49 Закону України від 10.02.1998 №103 «Про професійно-технічну освіту», п. 11 ч. 1 ст. 6 Закону України від 21.09.2006 №185 «Про управління об'єктами державної власності» та Статуту Училища, земельну ділянку площею 21,7211 га, яка рахується на балансі Училища відчужено без будь-яких дозвільних документів Міністерства освіти і науки України, на підставі листа Училища в комунальну власність ОСОБА_1 сільської ради. Внаслідок допущеного порушення Училищу завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 24039979,0 грн.» (т. 2 а.с. 7).
Крім того, до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.08.2016 року було внесено відомості за фактом порушення вимог законодавства службовими особами ОСОБА_1 сільської ради Вінницького району, яка своїм рішенням 52 сесії 6 скликання від 26.03.2015 року припинила право постійного користування державного навчального закладу «Професійне технічне училище №7 м. Вінниці» земельною ділянкою, площею 21,7211 га з кадастровим номером 0520688906:04:006:0123, в с. Якушинці по вул. Паркова, 6, Вінницького району Вінницької області, наданої для освіти, чим спричинила тяжкі наслідки (т. 2 а.с. 13).
Згідно ч. 1 ст. 153 Земельного Кодексу України власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Земельного Кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до пункту 1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 року «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» відповідно до частини першої статті 2 КАС України основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх
посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень. У зв'язку з цим судам необхідно враховувати, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень належить перевіряти, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що
передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, із якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. З огляду на зазначену норму під час розгляду спорів щодо
оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім зазначеним вимогам.
Нормами статті 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Що також передбачено частиною 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ч.1ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Положеннями статті 71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Доводи представника відповідача ОСОБА_9 зазначені ним у запереченнях , спростовуються письмовими доказами у справі, дослідженими в ході судового розгляду справи. Навіть в листі № 268 за підписом директора Державного навчального закладу «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці» ОСОБА_10 від 18 березня 2015 року, адресованому сільському голові с. Якушинці ОСОБА_3, на якому акцентує увагу представник відповідача, йдеться про вирішення питання про припинення права постійного користування земельною ділянкою по вул. Паркова, 6 в с. Якушинці, Вінницького району Вінницької області, площею 21,7211 га, в звязку з ліквідацією юридичної особи Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації для подальшого оформлення майнових (земельних) прав за правонаступником ДНЗ «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці», відповідно до пункту «в» ст. 141 Земельного кодексу України (т. 1 а.с. 19). Крім того, вказані дії директора Державного навчального закладу «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці» ОСОБА_10 суд не може оцінювати в даній справі, оскільки досудове слідство по кримінальному провадженню № 42016020110000025 ще не завершене. Щодо заперечення представника відповідача в частині пропуску строку звернення позивача з даним позовом до суду, то відповідне клопотання представника позивача було вирішено судом шляхом винесення ухвали суду від 17.08.2016 року, якою було поновлено позивачам строк звернення до суду і яка представником відповідача не оскаржувалась.
Аналізуючи зазначене вище та враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що фактично ОСОБА_1 сільська рада Вінницького району Вінницької області, приймаючи оскаржувані рішення, діяла поза межами своїхповноважень та у спосіб, що не передбачений ніКонституцією, ні законами України.
За викладених вище обставин, суд вважає оскаржувані рішення протиправними, в звязку з чим їх слід скасувати.
Щодо розподілу судових витрат суд керується положеннями ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов заступника Вінницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України, Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації, Державного навчального закладу «Вище професійне училище № 7 м. Вінниці» до ОСОБА_1 сільської ради Вінницького району Вінницької області «про визнання протиправними та скасування рішень ОСОБА_1 сільської ради Вінницького району», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору -Вінницька районна державна адміністрація, Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення 52 сесії 6 скликання ОСОБА_1 сільської ради від 26.03.2015 року «Про припинення права користування земельною ділянкою Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації».
Визнати протиправним та скасувати рішення 4 сесії 7 скликання ОСОБА_1 сільської ради від 29.01.2016 року «Про розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що перебувала в постійному користуванні Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації».
Стягнути з ОСОБА_1 сільської ради Вінницького району Вінницької області (код ЄДРПОУ 04330021) у рахунок повернення сплаченого судового збору за даним адміністративним позовом в загальній сумі 3169 гривень 40 копійок на користь Державного навчального закладу «Вище професійне училище №7 м. Вінниці» на р/р 31553299207898, ЄДРПОУ 02539832, МФО 802015, Банк ЗУ ДКСУ у Вінницькій області, отримувач: Державний навчальний заклад «ВПУ №7 м. Вінниці».
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький районний суд Вінницької області, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повної постанови.
Повний текст постанови виготовлений 29 травня 2017 року.
Суддя: