
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра, 8, корпус 1
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі в частині
30 травня 2017 року м. Київ № 826/6906/17
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шрамко Ю.Т., ознайомившись із позовом та доданими матеріалами ОСОБА_1 до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправними та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1, (далі - позивач), до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, (далі - відповідач), про:
- визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень відповідача Сіренка С.В. про стягнення виконавчого збору від 15.03.2017 року (реєстраційний номер виконавчого провадження 46873276);
- визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень відповідача ОСОБА_3 про відкриття виконавчого провадження від 16.03.2017 року (реєстраційний номер виконавчого провадження 53597195).
Так, відповідно до п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Згідно із ч. 2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
В даному випадку до цього спору Законом України "Про виконавче провадження" встановлено інший порядок судового вирішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження", рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Отже, якщо законом установлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, то це виключає юрисдикцію адміністративних судів у такій категорії справ.
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду України від 06.04.2016 (6-570цс16), від 22.03.2016 (808/3666/15), від 24.02.2016 (6-3077цс15).
Крім цього, згідно з абз. 4 п. 2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби" від 13 грудня 2010 року №3, критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
З позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що учасником виконавчого провадження, а саме, боржником - позивачем, оскаржується, зокрема, постанова старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень відповідача Сіренка С.В. про стягнення виконавчого збору від 15.03.2017 року в рамках виконавчого провадження ВП №46873276 щодо примусового виконання виконавчого листа №370/1211/14-ц, виданого 08.01.2015 р. Макарівським районним судом Київської області в рамках відповідної цивільної справи про погашення заборгованості.
Оскільки, позивач є стороною виконавчого провадження ВП №46873276, а виконавчий документ видавав Макарівський районний суд Київської області, то, відповідно до цього ж суду і повинен звернутися позивач для оскарження рішення у вказаному виконавчому провадженні, в силу чого, позовна заява позивача в частині позовних вимог щодо визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень відповідача Сіренка С.В. про стягнення виконавчого збору від 15.03.2017 року (реєстраційний номер виконавчого провадження 46873276) не підсудна Окружному адміністративному суду міста Києва.
Відтак, позивачу із позовною заявою у вказаній вище частині слід звернутися до суду, який видав виконавчий документ №370/1211/14-ц від 08.01.2015 р., а саме до Макарівського районного суду Київської області.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо: заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє у відкритті провадження за позовом та доданими матеріалами ОСОБА_1 до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в частині позовних вимог щодо визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень відповідача Сіренка С.В. про стягнення виконавчого збору від 15.03.2017 року (реєстраційний номер виконавчого провадження 46873276).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 107, 109, 160, 165 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за його позовною заявою до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в частині позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Сіренка С.В. про стягнення виконавчого збору від 15.03.2017 року (реєстраційний номер виконавчого провадження 46873276).
Копію ухвали невідкладно направити (вручити) позивачу (його уповноваженому представнику), роз'яснивши, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Крім того, роз'яснити, що розгляд і вирішення даного спору віднесено до юрисдикції Макарівського районного суду Київської області.
Відповідно до ст.ст. 185, 186 КАС України, ухвала може бути оскаржена повністю або частково шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Згідно зі ст. 254 КАС України, ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Ю.Т. Шрамко