
6.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
31 травня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/750/17
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., перевіривши матеріали адміністративного позову керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Марківської селищної ради Марківського району Луганської області до державного реєстратора прав на нерухоме майно - приватного нотаріуса ОСОБА_1, третя особа - сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Деркул» про визнання протиправним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
29 травня 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Марківської селищної ради Марківського району Луганської області до державного реєстратора прав на нерухоме майно - приватного нотаріуса ОСОБА_1, третя особа - сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Деркул» про визнання протиправним та скасування рішення.
Розглянувши матеріали адміністративного позову, суддею встановлено наступне.
Відповідно до ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) у позовній заяві зазначаються:
1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява;
2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є;
3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі;
4) зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо;
6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Згідно ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
Суддя, перевіривши матеріали адміністративного позову встановив, що позивач звертається до суду з позовом в інтересах держави в особі Марківської селищної ради Марківського району Луганської області.
Відповідно до приписів ст. 23 Закону України Про прокуратуру представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Прокурор зобовязаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного субєкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або субєктом владних повноважень.
Відповідно до ч.2 с. 60 КАС України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави.
Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Прокурор, який звертається до адміністративного суду з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво), повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 23 Закону України "Про прокуратуру".
Приписи наведених статтей зобовязують прокурора попередньо, до звернення до суду, повідомити відповідного субєкта владних повноважень щодо наміру представництва в суді законних інтересів держави, та навести обґрунтування наявності таких підстав.
Проте, позивачем в порушення вимог ст. 23 Закону України Про прокуратуру та ст. 60 КАС України не надано жодних доказів щодо повідомлення Марківської селищної ради Марківського району Луганської області щодо наміру представництва в суді законних інтересів держави та не обґрунтовано підстави щодо захисту інтересів держави.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
Згідно із ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Суддя, перевіривши матеріали адміністративного позову встановив, що позивачем самостійно в позові зазначено, що про рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно - приватного нотаріуса ОСОБА_1, Старобільська місцева прокуратура Луганської області дізналася в липні 2016 року в ході досудового розслідування кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016130480000210 від 22.07.2016.
Тобто позивачем подано адміністративний позов в порушення вимог ч.2 ст. 99 КАС України строків звернення до суду з позовом та зовсім не наведенно обгрунтування поважності причин пропуску звернення до суду з відповідним позовом.
Крім того, суддею встановлено, що позивачем в прохальній частині адміністративного позову зазначено про скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно - приватного нотаріуса ОСОБА_1 від 15.07.2017 індексний номер 30475490 про державну реєстрацію за СТОВ Деркул права приватної спільної часткової власності на єдиний майнових комплекс, розташований за адресою : пл. Спортивна, 13, смт Марківка, Марківський район, Луганська область.
Проте, зазначена дата оскаржуваного рішення ще не настала, тобто позивачу необхідно привести у відповідність прохальну частину адміністративного позову та зазначити дату і реквізити рішення, яке оскаржується.
Відповідно до частини першою статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтею 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Марківської селищної ради Марківського району Луганської області до державного реєстратора прав на нерухоме майно - приватного нотаріуса ОСОБА_1, третя особа - сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Деркул» про визнання протиправним та скасування рішення залишити без руху.
Встановити керівнику Старобільської місцевої прокуратури Луганської області строк для усунення недоліків до 19 червня 2017 року шляхом:
1) надання доказів повідомлення Марківської селищної ради Марківського району Луганської області щодо наміру представництва в суді законних інтересів держави та обґрунтування підстав щодо захисту інтересів держави;
2) надання доказів дати виникнення підстав, що дають керівнику Старобільської місцевої прокуратури Луганської області право на предявлення передбачених законом вимог та доказів щодо поважності пропуску звернення до суду з позовом;
3) зазначення у прохальній частині адміністративного позову дати і реквізитів рішення, яке оскаржується.
У разі неусунення зазначених недоліків позовної заяви у строк встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом пяти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому проваджені або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
СуддяОСОБА_2