Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2а-7469/09/0570 Суддя у 1-ій інст: Кірієнко В.О.
Суддя-доповідач: Шаптала Н.К.
донецький апеляційний адміністративний суд
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2009 року місто Донецьк
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Шаптала Н.К.
суддів апеляційного суду: Білак С.В., Гавріщук Т.Г.
при секретарі судового засідання: Линник М.К.
З участю сторін: представника позивача Чеверди Г.О., представника відповідача Совпель О.В.;
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 червня 2009 року за позовом Комунального підприємства «Тепломережа» до Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м. Донецька про Визнання недійсними податкових повідомлень-рішень та податкових повідомлень;
ВСТАНОВИВ:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30 червня 2009 року визнане недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька від 24 березня 2009 року № 0000451501/0, предметом якого визначено суму податкового зобов'язання у вигляді штрафної (фінансової) санкції з земельного податку в сумі 1871 грн. 93 коп.; визнане недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька від 24 березня 2009 року № 0000461501/0, предметом якого визначено суму податкового зобов'язання у вигляді штрафної (фінансової) санкції з земельного податку в сумі 763 грн. 59 коп.; визнане недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька від 27 січня 2009 року № 0000061501/0, предметом якого визначено суму податкового зобов'язання у вигляді штрафної (фінансової) санкції з земельного податку в сумі 793 грн. 37 коп.; визнане недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька від 27 січня 2009 року № 0000071501/0, предметом якого визначено суму податкового зобов'язання у вигляді штрафної (фінансової) санкції з земельного податку в сумі 3608 грн. 49 коп.; визнане недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька від 27 січня 2009 року № 0000081501/0, предметом якого визначено суму податкового зобов'язання у вигляді штрафної (фінансової) санкції з земельного податку в сумі 936 грн. 47 коп.; визнане недійсним податкове повідомлення Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька від 18 лютого 2009 року № 105690012990153, предметом якого визначено сума 96 грн. 57 коп.; визнане недійсним податкове повідомлення Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька від 18 лютого 2009 року № 105690012990149, предметом якого визначено сума 27 грн. 91 коп.; визнане недійсним податкове повідомлення Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька від 11 лютого 2009 року № 105690012987631, предметом якого визначено сума 22 грн. 45 коп.; визнане недійсним податкове повідомлення Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька від 20 лютого 2009 року № 105690012991546, предметом якого визначено сума 32 грн. 12 коп., також державну податкову інспекцію у Пролетарському районі м.Донецька було зобов’язано внести зміни до особового рахунку підприємства по податку на землю шляхом списання нарахованої пені у сумі 212 грн. 87 коп.
Відповідач з даною постановою суду не погодився та подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.
До такого висновку колегія прийшла з огляду на наступне:
Як встановлено судом першої інстанції та як вбачається з матеріалів справи, Комунальне підприємство «Тепломережа» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Донецької міської ради 31.01.2001р. за № 131, форма власності - комунальна, зареєстроване в ЄДРПОУ за номером 05473192.
Актом невиїзної документальної перевірки стосовно своєчасності сплати земельного податку за період з 31.01.2008 року по 26.11.2008 року № 20/152/05473192 встановлено порушення підприємством ст.17 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992р. та п.п.5.3.1 п. 5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в результаті чого встановлені порушення термінів сплати узгоджених сум податкових зобов'язань земельного податку (а.с.21-23). Згідно вказаного акту, об'єктом застосування штрафу визначена несвоєчасна сплата земельного податку по розрахунку від 29.01.2007р. №245 та розрахунку від 26.01.2008р. № 103.
Заступником начальника Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м. Донецька були прийняті податкові повідомлення-рішення: № 0000061501/0, № 0000071501/0, № 0000081501/0, від 27 січня 2009 року та № 0000451501/0, №0000461501/0, від 24 березня 2009 року, яким застосований штраф відповідно у розмірі 50% в сумі 793 грн. 37 коп. за порушення граничного терміну на 118 календарних днів сплати податкових зобов'язань з податку на землю на суму 1586,74 грн.. (а.с.11), у розмірі 20% в сумі 3608 грн. 49 коп. за порушення граничного терміну на 86 календарних днів сплати податкових зобов'язань з податку на землю на суму 18042,45 грн. (а.с.12)., у розмірі 10% в сумі 936 грн. 47 коп. за порушення граничного терміну на 30 календарних днів сплати податкових зобов'язань з податку на землю на суму 9364,7 грн. (а.с.13)., у розмірі 50% в сумі 1871 грн. 93 коп. за порушення граничного терміну на 111 календарних днів сплати податкових зобов'язань з податку на землю на суму 3743,86 грн. (а.с.14)., у розмірі 20% в сумі 763 грн. 59 коп. за порушення граничного терміну на 81 календарних днів сплати податкових зобов'язань з податку на землю на суму 3817,95 грн. (а.с.12), а також податкові повідомлення № 105690012995039 від 24.02.2009 року (а.с.16), № 105690012990153 від 18.02.2009р., (а.с.17), № 105690012990149 від 18.02.2009р., (а.с.18), № 105690012987631 від 11.02.2009, (а.с.19) та № 105690012991546 від 20.02.2009р. (а.с.20) про перерозподіл сплачених сум податкового боргу.
Податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181 -III, згідно з яким у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф, зокрема, у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що перевищує 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Як було зазначено судом першої інстанції, факт подання позивачем податкових розрахунків земельного податку до податкового органу (а.с.29,30,32) сторонами не заперечується.
Платіжним дорученням № 1018 від 12 березня 2008 року (а.с.33) позивач сплатив податок на землю за лютий 2008 року у розмірі 3 817,95грн.
Платіжним дорученням № 1509 від 22 квітня 2008 року (а.с.34) позивач сплатив податок на землю за березень 2008 року у розмірі 1000,00 грн.
Платіжним дорученням № 1574 від 23 квітня 2008 року (а.с.35) позивач сплатив податок на землю за березень 2008 року у розмірі 2817,95 грн.
Платіжним дорученням № 2081 від 17 червня 2008 року (а.с.36) позивач сплатив податок на землю за травень 2008 року у розмірі 2000,00 грн.
Платіжним дорученням № 66 від 18 червня 2008 року (а.с.37) позивач сплатив податок на землю за травень 2008 року у розмірі 2000,00 грн..
Платіжним дорученням № 24 від 25 вересня 2008 року (а.с.38) позивач сплатив податок на землю за січень 2008 року - 1620,10 грн., серпень 2008 року - 3815,95 грн. та вересень 2008 року - у розмірі 3815,95 грн.
Платіжним дорученням № 4256 від 26 листопада 2008 року (а.с.39) позивач сплатив податок на землю за червень 2008 року - 264,10 грн., жовтень 2008 року - 3817,95 грн. та листопад 2008 року - у розмірі 3817,95 грн.
Платіжним дорученням № 931 від 11 лютого 2009 року (а.с.40) позивач сплатив податок на землю за грудень 2008 року у розмірі 1500,00 грн.
Платіжним дорученням № 1076 від 17 лютого 2008 року (а.с.41) позивач сплатив податок на землю за січень 2009 року у розмірі 3817,95 грн. та за лютий 2009 року у розмірі 635,05 грн.
Платіжним дорученням № 1113 від 18 лютого 2009 року (а.с.42) позивач сплатив податок на землю за лютий 2009 року у розмірі 1547,00 грн.
Платіжним дорученням № 1209 від 20 лютого 2009 року (а.с.43) позивач сплатив податок на землю за лютий 2009 року у розмірі 1000,00 грн.
Платіжним дорученням № 1251 від 24 лютого 2009 року (а.с.44) позивач сплатив податок на землю за лютий 2009 року у розмірі 635,90 грн. та березень 2009 року у розмірі 364,10 грн.
Як встановлено судом першої інстанції та як вбачається з матеріалів справи, зазначеними вище платіжними дорученнями сплачені зобов'язання за січень, лютий, березень, травень, червень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2008 року та січень, лютий, березень 2009 року, які відповідачем були враховані відповідачем в рахунок зобов'язань інших звітних періодів.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 7.7 статті 7 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" - податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Зазначена норма не встановлює право чи обов'язок саме контролюючого органу (у даному випадку - органу державної податкової служби) якимось чином змінювати податкові зобов'язання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачено таке право податкового органу і будь-якими іншими нормами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" або іншими законами з питань оподаткування.
Також колегія зазначає, що судом першої інстанції було правильно зазначено, що строки сплати земельного податку визначаються нормами статті 17 Закону України "Про плату за землю" від 3 липня 1992 року № 2535-12 (з наступними змінами та доповненнями), згідно яких податкове зобов'язання по земельному податку, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Однією з умов застосування фінансових санкцій відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" - є порушення платником податків граничних строків проведення платежів, встановлених цим Законом. Оскільки строки сплати податку на землю встановлюються спеціальним Законом, то у відповідача відсутні правові підстави розповсюджувати дію Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в частині застосування фінансових санкцій за порушення строків на дані правовідносини.
Статтею 25 Закону України "Про плату за землю" передбачена відповідальність за прострочення встановлених строків сплати податку у вигляді пені, інші санкції даним Законом не передбачені.
Судова колегія, погоджується з тим, що суд першої інстанції не прийняв до уваги посилання відповідача на Інструкцію «Про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби», затвердженої наказом ДПА України від 11.06.2003 року № 290, оскільки відповідно до ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справ керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Зазначена Інструкція не відповідає вимогам Закону України „Про плату за землю", в зв'язку з чим у спірних правовідносинах суд обґрунтовано застосовав Закон України „Про плату за землю"
Згідно пункту 6.1 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами, та державними цільовими фондами» при прийняті контролюючим органом податкового повідомлення в ньому зазначається підстава такого нарахування.
За таких обставин, враховуючи наведені норми законів та обставини справи, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив обставини справи, дав їм правильну правову оцінку та дійшов правильного висновку, прийнявши законне та обґрунтоване рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
На підставі викладеного керуючись ст. ст. 195, п.1 ч.1 ст.198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м. Донецька – залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 червня 2009 року, якою визнане недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька від 24 березня 2009 року № 0000451501/0, предметом якого визначено суму податкового зобов'язання у вигляді штрафної (фінансової) санкції з земельного податку в сумі 1871 грн. 93 коп.; визнане недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька від 24 березня 2009 року № 0000461501/0, предметом якого визначено суму податкового зобов'язання у вигляді штрафної (фінансової) санкції з земельного податку в сумі 763 грн. 59 коп.; визнане недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька від 27 січня 2009 року № 0000061501/0, предметом якого визначено суму податкового зобов'язання у вигляді штрафної (фінансової) санкції з земельного податку в сумі 793 грн. 37 коп.; визнане недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька від 27 січня 2009 року № 0000071501/0, предметом якого визначено суму податкового зобов'язання у вигляді штрафної (фінансової) санкції з земельного податку в сумі 3608 грн. 49 коп.; визнане недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька від 27 січня 2009 року № 0000081501/0, предметом якого визначено суму податкового зобов'язання у вигляді штрафної (фінансової) санкції з земельного податку в сумі 936 грн. 47 коп.; визнане недійсним податкове повідомлення Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька від 18 лютого 2009 року № 105690012990153, предметом якого визначено сума 96 грн. 57 коп.; визнане недійсним податкове повідомлення Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька від 18 лютого 2009 року № 105690012990149, предметом якого визначено сума 27 грн. 91 коп.; визнане недійсним податкове повідомлення Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька від 11 лютого 2009 року № 105690012987631, предметом якого визначено сума 22 грн. 45 коп.; визнане недійсним податкове повідомлення Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька від 20 лютого 2009 року № 105690012991546, предметом якого визначено сума 32 грн. 12 коп., також державну податкову інспекцію у Пролетарському районі м.Донецька було зобов’язано внести зміни до особового рахунку підприємства по податку на землю шляхом списання нарахованої пені у сумі 212 грн. 87 коп. – залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом місяця безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з дня виготовлення повного тексту ухвали, тобто з 26 жовтня 2009 року.
Колегія суддів: