Ухвала суду № 6671082, 05.11.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2009
Номер справи
2а-20864/09/1270
Номер документу
6671082
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Головуючий в 1 інстанції Солоніченко О.В.

Суддя-доповідач Старосуд М.І.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

05 листопада 2009 року справа № 2а-20864/09/1270

зал судового засідання у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Старосуда М.І.

суддів: Ханової Р.Ф., Василенко Л.А.

при секретарі судового засідання Чуріковій Я.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська на постанову Луганського окружного адміністративного суду від по адміністративній справі 07 липня 2009 року № 2а-20864/09/1270 за позовом Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська до третя особа приватного підприємства «Будмаркет-Рев» Управління державної реєстрації та міського реєстру виконавчого комітету Луганської міської ради про

визнання недійсним запису про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності та припинення юридичної особи, -

ВСТАНОВИЛА:

05 березня 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська до приватного підприємства „Будмаркет-Рев" про визнання недійсним запису про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 07 липня 2009 року у справі № 2а-20864/09/1270 у задоволенні позову державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська до Приватного підприємства „Будмаркет-Рев" про визнання недійсним запису про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності, припинення юридичної особи відмовлено повністю за необґрунтованістю.

Позивачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Зазначає, що юридична особа, згідно п. 2 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” та п. 2 ст. 110 ЦК України, ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, та в інших випадках, встановлених Законом.

Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, судова колегія встановила.

Приватне підприємство „Будмарке-Рев" зареєстровано управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради 05.04.07. ідентифікаційний код 35025212, про що було зроблено запис за № 13821020000012908. Приватне підприємство „Будмарке-Рев" знаходиться на податковому обліку державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська з 11.04.07., про що свідчить довідка позивача .

Податкова інспекція зазначає, що від імені засновника та директора цього підприємства діють невідомі особи, а не особисто засновник підприємства - ОСОБА_1., що є свідченням факту створення юридичної особи під впливом обману, що підтверджується свідченнями засновника та директора підприємства ОСОБА_1. Суд першої інстанції визнав такі доводи такими, що не є належним доказом факту фіктивного підприємництва та умисного ухилення від сплати податків, оскільки ухилення від сплати податків є кримінальним злочином, а за приписами ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Податковим органом не надано обвинувального вироку за вказаними вище злочинами, що набрав законної сили, щодо особи, яка здійснювала управління підприємством, в тому числі і у фінансово-господарській діяльності.

Інших підстав для визнання недійсним запису про державну реєстрацію відповідача позивачем не зазначено, як не зазначено й порушень, допущених з боку державного реєстратора..

У відповідності із п. 7 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05. 2003 року юридична особа щорічно, починаючи з наступного року з дати її державної реєстрації, протягом одного місяця зобов'язана подати або надіслати рекомендованим листом державному реєстратору реєстраційну картку встановленого зразка про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Як вбачається зі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи відповідача зареєстровано за адресою м. Луганськ, кв-л Ленінського комсомолу, 3. На підтвердження факту незнаходження відповідача за адресою реєстрації позивачем надано довідку. Проте, до Єдиного Державного реєстру запису про відсутність юридичної особи за вказаною адресою внесено не було, про що свідчить довідка з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, яка надана суду представником відповідача. Крім того, суд першої інстанції не прийняв до уваги довідку позивача про незнаходження відповідача за адресою реєстрації, оскільки датою реєстрації вказаної довідки є 03.05.04. тоді як відповідач, як зазначалось, зареєстрований Управлінням державної реєстрації та міського реєстру 05.04.07.

Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

Статтею19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців " (далі Закон № 755-1У) та нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону №755-ІУ, підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є:

- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;

- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; - невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;

- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; - наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням. Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, під час реєстрації приватного підприємства „Будмаркет-Рев" порушення закону допущено не було, підприємство знаходиться за місцем реєстрації, своєчасно надає податкову звітність. Боргів зі сплати податків не має.

Колегія суддів також погоджує висновок суду першої інстанції щодо відмови про визнання недійсним запису про державну реєстрацію юридичної особи ПП «Будмаркет-Рев» з наступних підстав.

Відповідно до ст. 110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом. Вимога про ліквідацію юридичної особи на підставах, зазначених у пункті 2 частини першої цієї статті, може бути пред'явлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію, а також учасником юридичної особи.

Частиною 1 ст. 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

У разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього субєкта та його ліквідації, згідно ч. 1 ст. 247 ГК України.

Відповідно до ст. 6 Конституції України, державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову, відповідно органами законодавчої, виконавчої, судової влади, а також Президентом. У цьому контексті від органів державної влади слід відрізняти органи державного управління, що створюються для забезпечення виконань їх завдань. Основним призначенням системи органів державної влади є організація реалізації повноважень держави (відповідно повноважень територіальних громад - щодо органів місцевого самоврядування).

А згідно ст.4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади.

Отже, позивач не належить до кола осіб, визначених ч.2 ст.110 Цивільного кодексу України, які мають право на звернення до суду із зазначеним позовом, а також позивач не належить і до кола осіб, визначених ст.238 ГК України, яким надано право на застосування адміністративно - господарських санкцій.

Оскільки позивач не є органом, що здійснює державну реєстрацію, не є учасником юридичної особи, а є центральним органом виконавчої влади, що передбачено статтею 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року N 509-ХІІ, колегія суддів приходить до висновку, що законодавством не передбачено право позивача звернення до суду з позовною вимогою про визнання недійсним запису про державну реєстрацію юридичної особи.

Таким чином, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги позивача щодо визнання недійсним запису про державну реєстрацію юридичної особи ПП «Будмаркет-Рев» та припинення юридичної особи задоволенню не підлягають.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 2, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 липня 2009 року у справі № 2а-20864/09/1270 залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 липня 2009 року у справі № 2а-20864/09/1270 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили.

Головуючий

Судді