Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції – суддя Смішлива Т. В.
Суддя-доповідач - Яманко В. Г.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
3 листопада 2009 року справа № 2-а-17972/09/1270
зал судових засідань № 7 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бул. Шевченка, 26, 3 корпус
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Яманко В. Г.
суддів: Радіонової О. О.
при секретарі судового засідання Шаптали Н. К.
Ковальчук Г. Л. за участю представників від: позивача не з’явився, надана заява про розгляд за відсутності позивача, відповідача третіх осіб не з’явився, повідомлений належним чином,
1) не з’явився, надана заява про розгляд за відсутності представника,
2) не з’явився, надана заява про розгляд за відсутності представника, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств"
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від 11 серпня 2009 року (повний текст постанови складено 14 серпня 2009 р.) по адміністративній справі № 2-а-17972/09/1270 (суддя Смішлива Т. В.) за позовом Державного підприємства "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" до
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на боці позивача
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача Рубіжанської об’єднаної державної податкової інспекції
Державного відкритого акціонерного товариства "Луганський
державний інститут по проектуванню шахт"
Головного управління державного казначейства України в Луганській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
Державне підприємство "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" звернулося 12 січня 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом (арк. справи 3) до Рубіжанської об’єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення від 13 травня 2008 року № 0000142301/0 на суму 117792 грн. 54 коп.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2009 року (арк. спр. 88-89) у задоволенні адміністративного позову державного підприємства "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" було відмовлено за необґрунтованістю.
В апеляційній скарзі позивач (арк. спр. 95) просив скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Позивач надіслав заяву, в якій просив розглянути апеляційну скаргу за відсутності представника позивача (арк. спр. 106-107). Головне управління ДКУ у Луганській області надіслало клопотання про розгляд скарги за відсутності представника (арк. спр. 108-109). ДВАТ «Луганськдніпрошахт» повідомило, що приймати участі в апеляційному розгляді не буде (арк. спр. 110-111).
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Державне підприємство "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" було створено за статутом (арк. спр. 5-6) як юридична особа відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 5 червня 2003 року № 280 з метою організації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету та реалізації державної політики в цій галузі з урахуванням соціальної значимості, масштабності та тривалості ліквідації підприємств, без мети одержання прибутку. Скорочена назва державного підприємства "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" – ДП "Обласна дирекція "Луганськ-вуглереструктуризація". За довідкою статистики (арк. спр. 8) ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 32449971. ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" взято на податковий облік в Стаханівській ОДПІ.
Спірним у даній справі є питання щодо правильності донарахування податковим органом ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" податкових зобов'язань з земельного податку та застосування штрафних (фінансових) санкцій за заниження земельного податку.
Відповідно до статей 13, 14, пункту 7 частини 1 статті 92 Конституції України правовий режим власності та користування землею визначається законами України.
Згідно пункту "в" частини 1 статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Розміри, порядок плати за використання земельних ресурсів, пільги щодо плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначаються спеціальним законом – Законом України “Про плату за землю” № 2535-ХІІ від 3 липня 1992 року в редакції Закону України 378/96-ВР від 19 вересня 1996 року зі змінами та доповненнями станом на час існування спірних правовідносин. За статтею 1 цього закону податок це обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками, ставка податку - законодавчо визначений річний розмір плати за одиницю площі оподатковуваної земельної ділянки.
За статтею 2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Статтею 13 Закону України “Про плату за землю” передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України “Про плату за землю” платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", статті 14 Закону України "Про плату за землю" та пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" наказом Державної податкової адміністрації України від 26 жовтня 2001 року N 434 був затверджений Порядок подання податкового розрахунку земельного податку, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19 листопада 2001 року за N 963/6154. Пунктами 1 та 2 вказаного Порядку передбачено, що юридичні особи самостійно обчислюють суму податкового зобов'язання щодо земельного податку в порядку та за ставками, визначеними Законом України "Про плату за землю". Розрахунок податку складається на підставі даних державного земельного кадастру за станом на 1 січня поточного року і щороку подається власниками землі та/або землекористувачами до органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки до 1 лютого поточного року з розбивкою річної суми земельного податку рівними частками за місяцями.
Згідно статті 27 Закону України “Про плату за землю” контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Стаханівською об’єднаною державною податковою інспекцією в період з 1 квітня 2008 року по 21 квітня 2008 року на підставі направлення була здійснена виїзна планова перевірка державного підприємства "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 1 квітня 2007 року по 31 грудня 2007 року, про що складений акт № 340/23-32449971 від 5 травня 2008 року (арк. спр. 58-75).
В акті перевірки зазначено, що ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" в порушення вимог частини 1 статті 2, частини 1 статті 4, статті 5, пункту 3 частини 1 статті 12 Закону України «Про плату за землю» неправомірно користувалося пільгою, у зв’язку з чим був занижений за період з 1 квітня 2007 року по 31 грудня 2007 року земельний податок на загальну суму 2059861 грн. 76 коп. по землям Антрацитівського, Брянківського, Золотовського, Краснодонського, Краснолучського, Кременського, Лісічанського, Лутугінського, Первомайського, Перевальського, Попаснянського, Ровеньківського, Рубіжанського, Свердловського, Слов’яносербського міських та районних рад, по землям Стахановської та Кіровської міських рад.
Відповідно до таблиці № 1 розділу 3.1.9 акту перевірки (арк. спр. 68) до Кремінського відділення Рубіжанської ОДПІ позивачем був поданий податковий розрахунок земельного податку вх. № 604 від 27 січня 2007 року (арк. спр. 76), за яким, у зв’язку з не визначенням позивачем податкових зобов’язань, за період з 1 квітня 2007 року по 31 грудня 2007 року заниження земельного податку склало 78528 грн. 36 коп. Згідно таблиці № 2 (арк. спр. 70) загальна площа землі, яка знаходилася у позивача в користуванні у 2007 році склала 17,5172 га. За довідкою Кремінського відділу земельних ресурсів (арк. спр. 78), згідно даних державного земельного кадастру за ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" в користування станом на 1 липня 2007 року по Кремінській міській раді рахується земельна ділянка загальною площею 53,7048 га (колишня територія шахти «Кремінна»), в тому числі в межах населеного пункту 36,1876 га. Згідно додатку до податкового розрахунку земельного податку поданого посадовими особами позивача 27 січня 2007 року до Рубіжанської ОДПІ (арк. спр. 79-80) земельні ділянки належать ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" на підставі державних актів та внесені до земельного кадастру. В звіті про пільги та розрахунку земельного податку (арк. спр. 81-83) позивачем було визначено 100 % пільги з земельного податку. ДВАТ «Луганськдніпрошахт» повідомило, що не є розробником проекту ліквідації шахти «Кремінна» (арк. спр. 110-111).
На підставі акту перевірки від 5 травня 2008 року № 00340/2301/32449971 Рубіжанською ОДПІ відповідно до підпункту "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" було прийняте податкове повідомлення – рішення № 0000142301/0 від 13 травня 2008 року про визначення податкового зобов'язання з земельного податку на загальну суму 117792 грн. 54 коп., з якої основного платежу – 78528 грн. 36 коп., штрафних (фінансових) санкцій – 39264 грн. 18 коп. (арк. спр. 7).
В апеляційній скарзі позивач посилається на отримані ДВАТ «Луганськдніпрошахт» листи, як на податкові роз’яснення ДПА України від 1 листопада 2004 року № 9734/6/15-3416 (арк. спр. 48-49) та ДПА в Луганській області № 17673/15-314 від 24 листопада 2004 року (арк. спр. 46-47) щодо наявності у ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" пільг з земельного податку. З цього приводу колегія суддів вважає, що за підпунктом "г" підпункту 4.4.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове роз'яснення не має сили нормативно-правового акта та може застосовуватися платником податків лише в частині, яка не суперечить діючому податковому законодавству.
Позивач посилається на те, що згідно довідки Управління Державного казначейства у м. Стаханові № 358 від 16 серпня 2007 року (арк. справи 17) та довідки Управління державного казначейства у м. Стаханові № 14 від 10 січня 2007 року (арк. спр. 77) ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" має статус одержувача коштів державного бюджету і повністю фінансується за рахунок коштів загального і спеціального фондів державного бюджету України за кодами економічної класифікації: 1310 – субсидії і поточні трансферти підприємствам, 2410 – капітальні трансферти підприємствам, тому вважає, що має 100 % пільгу щодо сплати земельного податку.
Суд першої інстанції відмовив в задоволенні позовних вимог про скасування податкового повідомлення-рішення про донарахування земельного податку та застосування фінансової санкції з огляду на те, що позивач не мав права застосовувати пільгу з земельного податку та донарахування податковим органом було проведено правильно, з чим погоджується колегія суддів з наступних підстав.
Пунктом 3 частини 1 статті 12 Закону України "Про плату за землю" передбачено, що від земельного податку звільняються органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету (за винятком військових формувань, утворених відповідно до законів України, крім Збройних Сил України та Державної прикордонної служби України), спеціалізовані санаторії України для реабілітації хворих, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів , санаторно-курортні та оздоровчі заклади громадських організацій інвалідів, реабілітаційні установи громадських організацій інвалідів, дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України, громадські організації інвалідів України, підприємства та організації громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом попереднього звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва (обігу).
Пунктом 6 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетна установа – це орган, установа чи організація, визначена Конституцією України, а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевих бюджетів. Бюджетні установи є неприбутковими.
Згідно частин 1, 2 статті 21 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Кошти бюджету, які отримують фізичні особи та юридичні особи, що не мають статусу бюджетної установи (одержувачі бюджетних коштів), надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів.
Пунктом 6 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року N 228, передбачено, що розпорядниками бюджетних коштів є бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків з бюджету. За пунктом 8 вказаного Порядку одержувачі бюджетних коштів - це підприємства і госпрозрахункові організації, громадські та інші організації, що не мають статусу бюджетної установи, які одержують безпосередньо через розпорядників кошти з бюджету як фінансову підтримку або уповноважені органами державної влади на виконання державних цільових програм та надання послуг.
ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" не має статусу бюджетної установи та неприбуткового підприємства, що позивачем не спростовується. В листі казначейства зазначено, що дирекція має статус одержувача коштів державного бюджету та отримує грошові кошти у вигляді субсидій, поточних та капітальних трансфертів. За статутом дирекція утримується як за рахунок бюджетних коштів, так і за рахунок коштів отриманих за результатами господарської діяльності. Так, в акті перевірки Стаханівської ОДПІ визначено, що дирекція отримує грошові кошти від реалізації майна, що виникло внаслідок фізичної ліквідації шахт (брухт чорних металів, матеріали, доходи від здачі в оренду нежитлових приміщень, основних засобів). Грошові кошти від вказаних операцій позивач отримує на банківські рахунки в АБ «Укркомунбанк» та використовує ці кошти для оплати за отримані товари, послуги. З отриманих коштів ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" сплачує податок на прибуток та податок на додану вартість, про що подає відповідні податкові декларації до Стаханівської ОДПІ.
Отримані дирекцією від господарської діяльності кошти не є бюджетними, ні за джерелом походження, ні за своєю суттю, тому незважаючи на те, що зазначені кошти йдуть на зменшення проектної вартості ліквідованих підприємств, законом ця ознака для визначення підприємства бюджетною організацією з наданням пільги по земельному податку не передбачена, тому донарахування податковим органом земельного податку з застосуванням відповідних цьому донарахуванню фінансових санкцій за підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є правомірним та відповідно постанова суду першої інстанції є законною, з огляду на що апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-17972/09/1270 – задовольнити частково.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-17972/09/1270 - залишити без змін.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України відкласти з дня закінчення судового розгляду справи на строк п’ять днів складання судового рішення у повному обсязі.
Вступна та резолютивна частини ухвали складена, підписана колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошена в судовому засіданні 3 листопада 2009 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення в повному обсязі.
Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 4 листопада 2009 року .
Головуючий: В.Г.Яманко
Судді О.О.Радіонова
Н.К.Шаптала