
Справа № 359/ 1170/17
Провадження № 2-а/359/181/2017
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
7 квітня 2017 року м. Бориспіль
Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Вознюка С.М.
при секретарі Пугач Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні без технічної фіксації справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
13.02.2017 року позивач звернулася до Бориспільського міськрайонного суду з даним адміністративним позовом, якому просить визнати відмову Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до ст.37-1 Закону України « Про державну службу» в звязку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія - протиправною. Зобовязати Бориспільське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з 01.12.2015 року, в розмірі 80 відсотків відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723 -XII від 16 грудня 1993 р., у звязку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, та із збереженням інших виплат, які входять до системи оплати праці державних службовців з урахуванням нарахованих та фактично виплачених сум із збереженням 80% нарахування пенсії на момент виходу на пенсію.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтувала тим, що з 29.04.2011 р. вона перебуває на обліку в Бориспільському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію як державний службовець. Загальний стаж становить 37 років, державної служби 10 років, тому їй відповідно до Закону України « Про державну службу» призначена пенсія в розмірі 80% від заробітку 29.04.2011 р. Згідно ст. 37-1 Закону України « Про державну службу» у звязку з підвищенням заробітної плати з 01.12.2015 року за посадою, з якої була призначена пенсія, вона звернулася до Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою здійснити їй перерахунок пенсії. Бориспільське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило їй в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про несення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213 з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, положення про помічника-консультанта народного депутата України. У звязку з цим, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - постанова), якими вилучено п. 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. З 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-YI1I від 10.12.2015 року, яким не передбачено перерахунки раніше призначених пенсій, а тому підстави для перерахунку пенсії відсутні. Позивач вважає відмову пенсійного фонду неправомірною та зобовязати відповідача здійснити вказаний вище перерахунок.
Позивач в судове засідання не зявилася, у своїй письмовій заяві просила проводити розгляд справи без її участі на підставі наявних у справі матеріалів.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, надав письмову заяву про розгляд справи без його участі. В письмових заперечення адміністративний позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах адміністративної справи, суддя дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з 29.04.2011 року та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ЗУ «Про державну службу». Розмір призначеної пенсії становить 80% від заробітної плати державного службовця.
З метою проведення перерахунку пенсії позивач звернулась із відповідною заявою до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про проведення перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати з 01.12.2015 року за посадою, з якої була призначена пенсія.
Відповідно до довідки про заробітну плату від 31 серпня 2016 року № 2/4/46, виданої ОСОБА_1 про те, що з 1 грудня 2015 року розмір посадового окладу державного службовця Київського обласного військового комісаріату незалежно від займаної штатної посади складає 1723 грн. 00 коп.
Відповідно до листа від 22.09.2016 р. № 9336/03 Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило позивачу у проведенні зазначеного вище перерахунку пенсії з тих підстав, що Згідно пункту 5 Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.15р. № 213 з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України та положення про помічника-консультанта народного депутата України». У зв'язку з викладеним, з 1 червня 2015 року пенсія в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначається, раніше призначені пенсії не перераховуються. З 01.05.2016 року набрав чинності ЗУ «Про державну службу» № 889-YIII від 10.12.2015 року, яким теж не передбачено перерахунку раніше призначених пенсій.
Відповідно дост. 37-1 вказаного Закону(в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно ст. 37-1Закону України «Про державну службу»(в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно із ст. 37-1вказаного Закону України «Про державну службу»(в редакції, чинній на час звернення позивача щодо перерахунку пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлено постановами Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, від 23.04.2003 р. №581.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 ( із змінами і доповненнями ) передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону №3723- XII мають право на перерахунок пенсій лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року № 432 -IV «Про внесення змін до закону № 3723- XII».
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2003р. №581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16.01.2003р. №432 - IV «Про внесення змін до Закону №3723 - XII» заробітна плата для перерахунку пенсій пенсіонерам визначається в такому порядку : 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку продовжують працювати на посаді з якої призначена пенсію,- на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок. При цьому премія та інші надбавки враховуються з якого особа вийшла на пенсію на момент виникнення права на перерахунок.
Частиною 2 ст. 33 Закону № 3723 XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно частини 7 ст. 33 цього Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки і доплати за високі досягнення у праці і виконанні особливо важливої роботи та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначеної Кабінетом Міністрів України.
Аналогічні положення містяться в п. 2.2.2. ст.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004р. №5 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004р. за №114/8713, де вказано, що склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, які мають систематичний характер.
Відповідно п. 2.3.3. ст. 2 цієї інструкції матеріальна допомога надана всім або більшості працівників (на оздоровлення) входять до складу фонду оплати праці. Індексація заробітної плати по постанові Кабінету Міністрів України №1078, є також складовою заробітної плати.
Відповідно до вказаних нормативних актів надбавки є складовою частиною винагороди, яка є додатковою заробітною платою визначеного ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Згідност.22 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною 1ст. 58 Конституції Українивстановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26 вересня 2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Отже, суд вважає, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першоїстатті 58 Конституції України(справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до пункту 5 Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213 VIII передбачено, що з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб , яким пенсії / щомісячне довічне грошове утримання / призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», « Про судоустрій і статус суддів», « Про статус Народного депутата України», « Про Кабінет міністрів України», « Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», « Про дипломатичну службу», Податкового та Митного Кодексів України», Положення про помічника консультанта народного депутата України.
Наведена норма свідчить про те, що з 1.06.2015 р. не здійснюється призначення пенсії відповідно до спеціального законодавства, а саме законів України « Про державну службу», « Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», « Про статус Народного депутата України», « Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», « Про дипломатичну службу», Податкового та Митного Кодексів України», Положення про помічника консультанта народного депутата України, оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яких поширюється дія цих законів скасовані.
Зміни які були внесені до Закону України « Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює стаття 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у звязку із прийняттям Законів № 213 - VIII та № 1166- VII не зазнали змін.
У зв'язку з цим, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми заробітної плати з врахуванням всіх складових заробітної плати, з яких сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» із застосуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення їй пенсії та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» із змінами та доповненнями.
Посилання відповідача на п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно доЗакону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
В ч. 2 ст. 87 Закону № 1788-ХП зазначено що, суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, то призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Щодо неотримання пенсії за минулий час з вини інших осіб, то, згідно із ч. 2 ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно ст. 46 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми не отриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перепитують місячного розміру пенсії.
Таки чином, єдиним способом відновлення порушеного відповідачем права позивача на проведення перерахунку пенсії державного службовця в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія є - задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Сума судового збору підлягає стягненню з Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в межах асигнувань Державного бюджету України на користь позивача.
На підставі наведеного, керуючись ст. 69-72,158-164,184-186 КАС України,суд,-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати відмову Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в звязку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія - протиправною.
Зобовязати Бориспільське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.12.2015 року в розмірі 80 відсотків відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723 -XII від 16 грудня 1993 року, у звязку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, та із збереженням інших виплат, які входять до системи оплати праці державних службовців з урахуванням нарахованих та фактично виплачених сум із збереженням 80% нарахування пенсії на момент виходу на пенсію.
Стягнути з Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (08302, м. Бориспіль, вул. Головатого, 4, код ЄДРПОУ 37838060) в межах асигнувань Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду особами, які не були присутні при оголошенні постанови, а особи, які були присутні при оголошенні постанови протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання на апеляційне оскарження в разі якщо апеляційну скаргу не було подано. В разі подання апеляційної скарги, постанова суду набирає законної сили після розгляду справи в суді апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови суду виготовлено 12.04.2017 року.
Суддя Бориспільського міськрайонного суду
Київської області ОСОБА_2