Постанова № 66543050, 12.04.2017, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
12.04.2017
Номер справи
359/1864/17
Номер документу
66543050
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 359/ 1864/17

Провадження № 2-а/359/216/2017

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2017 року м. Бориспіль

Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді Вознюка С.М.

при секретарі Пугач Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні без технічної фіксації справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

06.03.2017 року позивач звернулася до Бориспільського міськрайонного суду з даним адміністративним позовом, якому просить визнати протиправними дії відповідача, щодо відмови їй у перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, включивши в розрахунок заробітку для обчислення пенсії: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, компенсацію за невикористану відпустку та індексацію заробітної плати в сумі 20 157,01 (двадцять тисяч сто п'ятдесят сім грн. 01 коп.), встановивши загальний процент такого розрахунку - 90 % від заробітку для обчислення пенсії, а також зобов'язати Бориспільське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області виплатити різницю між перерахованою та отриманою пенсією починаючи з 15.09.2016 року, зберегти базовий місяць нарахування індексації пенсії та перерахувати на нову суму призначеної пенсії.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтувала тим, що вона перебуває на обліку в Бориспільському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію призначену відповідно до ст. 21 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» на підставі довідок виданих Управлінням Пенсійного фонду. Однак, при обчисленні розміру належної їй пенсії відповідачем не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, компенсацію за невикористану відпустку та індексації в розмірі 20157,01 (двадцять тисяч сто п'ятдесят сім) грн. 01 коп. У звязку з чим вона звернулася до відповідача із відповідною заявою про здійснення їй перерахунку призначеної пенсії з врахуванням вказаних виплат. Відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії, оскільки ці виплати не є складовими частинами заробітної плати, передбаченимист. 33 Закону України «Про державну службу». Позивач звернувся до суду за захистом своїх прав, вважаючи, що відмова відповідача вчинена з порушенням норм, передбачених ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. ст.33,37 Закону України «Про державну службу».

Позивач в судове засідання не зявилася, у своїй письмовій заяві просила проводити розгляд справи без її участі на підставі наявних у справі матеріалів.

Представник відповідача в судове засідання не зявився. В письмових заперечення адміністративний позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні.

Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах адміністративної справи, суддя дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що позивач перебуває на обліку Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ЗУ «Про державну службу». Розмір призначеної пенсії становить 90% від заробітної плати державного службовця.

З метою проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, компенсацію за невикористану відпустку та індексації отриманих позивачем у 2007-2008 роках, остання звернулась із відповідною заявою до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, оскільки такі виплати не були враховані відповідачем при обчисленні розміру належної позивачу пенсії. (а.с. 13)

Листом від 16.02.2017 року № 2149/03 (а.с. 14) відповідач повідомив про відмову у перерахунку пенсії як державному службовцю з моменту призначення пенсії із додатковим включенням до заробітної плати суми матеріальної допомоги, посилаючись на те, що ці виплати не є складовими частинами заробітної плати, передбаченимист. 33 Закону України «Про державну службу». Також відповідач зробив посилання на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.15р. № 213 відповідно до якого з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, положення про помічника-консультанта народного депутата України. У звязку з цим, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Суд бере до уваги, що матеріали справи містятьдовідку видану ОСОБА_1 від 09.02.2017 року № Я-588 (а.с. 11-12), в якій зазначено, виплати за період з 01.01.2007 року по 31.12.2008 року становили:матеріальна допомога на оздоровлення 2390,60 грн. 2007 рік, 3437,12 грн. 2008 рік, всього 5827,72 грн.; матеріальна допомога соціально-побутова 2353,26 грн. -2007 рік, 3437,12 грн. 2008 рік, всього 5790, 38 грн.; компенсація за невикористану відпустку 8029,48 грн. та індексація заробітної плати становить 509,43грн.

Слід зазначити, що дані правовідносини регулюються нормамиКонституції України,Закону України «Про державну службу»вiд 16.12.1993 № 3723-XII, Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року № 108/95-ВР,Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ,загальнообовязкове.

Так, відповідно до ст. 37-1Закону України «Про державну службу»встановлено, що у разі підвищення розміру заробітку працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітку працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу»встановлено, що оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю.

Крім того, ч. 1ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»передбачається, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

ПоложенняЗаконів України «Про державну службу»та «Про оплату праці»є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставинст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»таст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять до структури заробітної плати.

Відповідно до ч. 4ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1статті 40 цього Закону.

Отже позивач має право на включення всіх складових заробітної плати для обчислення пенсії. І це є основним при вирішенні даного спору.

Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація входили до складових заробітної плати позивача, з яких справлялися страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

В силу ч.2ст.33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею66 Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XIIврегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1ст. 66 Закон України «Про пенсійне забезпечення»до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України від 26 червня 1997 року № 400/97ВР «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування,враховуються в заробіток(дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі№ 21-430а11,а також в рішеннях ВСУ від 20 лютого 2012 року та від 28 травня 2013 року.

Отже, враховуючи зміст вказаних норм, суд вважає за необхідне зазначити, що в розрахунок розміру пенсії державного службовця входять суми, з яких справлялися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а саме суми матеріальної допомоги на оздоровлення, длявирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Разом з тим, питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затверджено постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року №3-1.

Отже, системний аналіз положень вищезазначених законів дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку, а також індексація входить до системи оплати праці державного службовця, а, отже, зазначені суми беруться у розрахунок пенсії нарахування пенсій державним службовцям.

При обчисленні позивачу пенсії, загальний процент розрахунку пенсії від заробітку становив 90 %. Оскільки після виходу на пенсію, норми ст. 37 Закону України «Про державну службу» були змінені, а саме зменшився відсоток від заробітної плати при призначенні пенсії, суд вважає, що при вирішенні даного позову, відповідачеві слід здійснити перерахунок пенсії включивши в розрахунок заробітку для обчисленні пенсії: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, компенсацію за невикористану відпустку та індексацію, встановивши загальний процент такого розрахунку - 90%.

Згідно розпорядження Бориспільського об'єднаного управління пенсійного фонду України №147916 від 23.02.2017 р. сума встановленої позивачеві індексації становить 368,21 грн., про, що зазначено в колонці доплати, яка є базовим місяцем для нарахування індексації пенсії і підлягає збереженню після проведення перерахунку позивачеві пенсії.

Позивач у своїх позовних вимогах просить здійснити перерахунок строк з якого він просить здійснити перерахунок. Однак, це не відповідає дійсності, оскільки, в прохальній частині позову зазначено, що позивач просить здійснити перерахунок пенсії з моменту призначення пенсії (а.с. 8).При цьому, пенсія позивачу призначена з квітня 2009 року.

Слід взяти до уваги, що позивач звернулася до суду з даним позовом 06.03.2017 року,при цьому, до відповідача з заявою про перерахунок пенсії позивач звернулася 13.02.2017 року (а.с. 13). Таким чином, перерахунок пенсії позивачу слід здійснити з часу звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, а саме з 13.02.2017 року.

Суд вважає, що вимогу позивача щодо виплати різниці між перерахованою та отриманою пенсією починаючи з 15.09.2016 року слід задовольнити частково, а саме починаючи з 13.02.2017 року, тобто з часу коли позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Для задоволення вимог щодо здійснення такого перерахунку до подання заяви, у суду немає правових підстав.

Посилання відповідача на п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно доЗакону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, а саме починаючи з 13.02.2017 року.

Сума судового збору підлягає стягненню з Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в межах асигнувань Державного бюджету України на користь позивача.

На підставі наведеного, керуючись ст. 69-72,158-164,184-186 КАС України,суд,-

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 13.02.2017 року в розмірі 90% від заробітної плати, включивши в розрахунок заробітку для обчислення пенсії: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, компенсацію за невикористану відпустку та індексацію заробітної плати, та виплатити з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини вимог ОСОБА_1 відмовити.

Стягнути з Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (08302, м. Бориспіль, вул. Головатого, 4, код ЄДРПОУ 37838060) в межах асигнувань Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду особами, які не були присутні при оголошенні постанови, а особи, які були присутні при оголошенні постанови протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання на апеляційне оскарження в разі якщо апеляційну скаргу не було подано. В разі подання апеляційної скарги, постанова суду набирає законної сили після розгляду справи в суді апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови суду виготовлено 17.04.2017 року.

Суддя Бориспільського міськрайонного суду

Київської області ОСОБА_2