
Справа № 367/6510/15-ц Головуючий у І інстанції Пархоменко О. В.Провадження № 22-ц/780/1715/17 Доповідач у 2 інстанції Верланов С. М.Категорія 18 11.05.2017
УХВАЛА
Іменем України
11 травня 2017 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Київської області в складі:
головуючого судді - Верланова С.М.,
суддів - Приходька К.П., Голуб С.А.,
за участю секретаря - Воробей В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві цивільну справу за апеляційною скаргою першого заступника прокурора Київської області на рішення Ірпінського міського суду Київської області від 10 листопада 2016 року у справі за позовом заступника прокурора міста Ірпеня Київської області в інтересах держави в особі Бучанської міської ради Київської області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по договору,
В С Т А Н О В И Л А :
У вересні 2015 року заступник прокурора м. Ірпеня Київської області звернувся до суду із указаним позовом в інтересах держави в особі Бучанської міської ради Київської області, посилаючись на те, що 19 січня 2015 року між Бучанською міською радою та ОСОБА_2 у зв'язку з будівництвом індивідуального житлового будинку площею 759,9 кв.м. по АДРЕСА_1 у м.Буча було укладено договір № 46 про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Буча, за умовами якого замовник зобов'язався прийняти пайову участь у сумі 188 272 грн. 82 коп. у розвиток інфраструктури м. Буча та перерахувати до спеціального фонду м.Буча грошові кошти в розмірі, визначеному у розрахунку величини пайової участі в розвитку інфраструктури м. Буча у строк до 19 лютого 2015 року. Відповідач зобов'язання за цим договором не виконала, у визначені договором строки грошові кошти зі сплати пайового внеску не сплатила, у зв'язку із чим на вказану суму нараховано пеню у розмірі 32 759 грн. 47 коп. Позивач зазначав, що несплата ОСОБА_2 пайового внеску призводить до недоотримання коштів місцевим бюджетом, що в свою чергу перешкоджає виконанню місцевих програм та забезпеченню створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. З урахуванням наведеного, позивач просив стягнути із ОСОБА_2 на користь Бучанської міської ради Київської області грошові кошти у розмірі 221 032 грн. 29 коп., з яких: кошти пайової участі у розмірі 188 272 грн. 82 грн. та пеня у розмірі 32 759 грн. 47 коп.
Рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 10 листопада 2016 року у задоволенні позову заступника прокурора м. Ірпеня Київської області відмовлено.
В апеляційній скарзі перший заступник прокурора Київської області просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов заступника прокурора м. Ірпеня Київської області, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що суд не мав права зменшувати розмір пайової участі відповідача у розвитку інфраструктури населеного пункту, оскільки вирішення вказаного питання здійснюється виключно Бучанською міською радою в межах дискреційних повноважень та в порядку, визначеному ст.40, ч.5 ст.30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Відповідачем не надано документів, які підтверджують факт звернення її безпосередньо як замовника будівництва до Бучанської міської ради із заявою про вирішення питання щодо зменшення розміру пайової участі у розвитку інфраструктури м. Буча. Також матеріали справи не містять документів на підтвердження перевірки КП «Бучабудзамовник» відповідності вартості виконаних робіт актам виконаних робіт і кошторисній документації та відповідності державним будівельним нормам обсягу виконаних робіт і правильності застосування розцінок. Крім того, матеріали справи не містять рішення Бучанської міської ради про надання згоди на прийняття у комунальну власність збудованих ОСОБА_2 інженерних мереж. Вважає, що за відсутності такого рішення Бучанської міської ради та акту приймання-передачі інженерних мереж на баланс КП «Ірпіньводоканал», а також за відсутності рішення Бучанської міської ради про зменшення розміру пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Буча на кошторисну вартість прийнятих у комунальну власність таких мереж, висновок суду про відсутність підстав для стягнення із відповідача заборгованості є помилковим.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення учасників процесу, які з`явилися в судове засідання, вивчивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що відповідачем ОСОБА_2 виконані зобов'язання щодо пайової участі у розвитку інфраструктури м. Буча, оскільки нею побудовано поза межами земельної ділянки будівництва об'єкту: будинку АДРЕСА_1 у м. Буча водопровід та каналізаційну насосну станцію на загальну вартість виконаних робіт у розмірі 188 272 грн. 82 коп.
Колегія суддів погоджується із вказаними висновками суду першої інстанції з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та вбачається з матеріалів справи, що 19 січня 2015 року між Бучанською міською радою та ОСОБА_2 було укладено договір № 46 про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Буча.
Предметом цього договору є зобов'язання замовника прийняти пайову участь у сумі 188 272 грн. 82 коп. у розвиток інфраструктури м. Буча, перерахувати до спеціального фонду м.Буча на рахунок, відкритий в Управлінні державного казначейства в Київській області, грошові кошти в розмірі, визначеному у розрахунку величини пайової участі в розвитку інфраструктури м. Буча, який здійснений КП «Бучабудзамовник», у зв'язку з будівництвом індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 у м. Буча.
Відповідно до пункту 2.2 цього договору замовник зобов`язується перерахувати кошти у сумі 188 272 грн. 82 коп. до 19 лютого 2015 року.
Згідно з пунктом 4.2 цього договору, у випадку несвоєчасного внесення коштів як пайової участі в розвитку інфраструктури м. Буча замовник сплачує пеню в розмірі 0,1 % від загальної суми пайової участі, визначеної у пункті 1 розділу І цього договору, за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діє на момент прострочення виконання зобов'язання.
Згідно з довідкою фінансового управління Бучанської міської ради від 07 серпня 2015 року грошові кошти від ОСОБА_2 щодо сплати пайової участі у розвитку інфраструктури міста до місцевого бюджету м. Буча не надходили. Пеня за прострочення платежів за договором про пайову участь від 19 січня 2015 року становить 32 759 грн. 47 коп. (а.с.13-14, т.1).
Відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області від 29 грудня 2014 року, житловий будинок присадибного типу по АДРЕСА_1 у м.Буча Київської області, замовником якого є ОСОБА_2, прийнято в експлуатацію (а.с.40-42, т.2).
28 квітня 2015 року Бучанським міським головою погоджено технічні умови № 13 КП «Ірпіньводоканал» на підключення об'єкту, що проектується (реконструюється) - житлові будинки ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_2, які розташовані за адресою: м. Буча, АДРЕСА_1 щодо умов водопостачання та умов каналізування. Цими технічними умовами передбачено підключення житлових будинків до міської водопровідної мережі поза межами земельних ділянок будівництва (а.с.148-149, т.1).
02 вересня 2015 року між ОСОБА_2 (замовник) та приватним акціонерним товариством «Бородянська спеціалізована пересувна механізована колона-15» (підрядник) (далі - ПрАТ «Бородянська СПМК-15) укладено договір підряду, за умовами якого підрядник зобов`язався виконати комплекс будівельно-монтажних робіт з будівництва напірного колектора від житлових будинків по АДРЕСА_1 у м.Буча. Вартість робіт складає 188 272 грн. 82 коп. (а.с.150-156, т.1).
З довідки ПрАТ «Бородянська СПМК-15» від 04 березня 2016 року вбачається, що на виконання договору підряду від 02 вересня 2015 року ПрАТ «Бородянська СПМК-15» виконало роботи, які оформлені актом приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2015 року та оплачені замовником в повному розмірі згідно кошторисної вартості у сумі 188 272 грн. 82 коп. (а.с.96, т.1).
З акту технічного приймання каналізаційно - насосоної станції та каналізаційного колектора до житлових будинків по АДРЕСА_1 у м. Буча від 30 березня 2016 року вбачається, що комісія у складі представника КП «Ірпіньводоканал», представника замовника, представника ПрАТ «Бородянська СПМК-15» та представника проектної організації ПП «ЮКСІ» обстежила каналізаційно - насосну станцію та каналізаційний колектор на предмет здачі в експлуатацію. При цьому пред'явлено техно-робочий проект № 297.15.04-ЗНК, розроблений ПП «ЮКСІ», технічні умови №13 від 28 квітня 2015 року, які погоджені КП «Ірпіньводоканал». Комісія встановила, що каналізаційно-насосна станція та напірний колектор до житлових будинків по АДРЕСА_1 у м. Буча Київської області придатні до експлуатації (а.с.94, т.1).
Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно зі ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Згідно з ч. ч. 5, 6 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається в договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати 4 відсотка загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Відповідно до ч.ч. 8,9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкту, з техніко-економічними показниками.
Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
На виконання вимог ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», реалізовуючи власні повноваження у сфері будівництва, визначені статтею 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Бучанська міська рада прийняла рішення від 29 березня 2012 року № 609-23-УІ «Про затвердження Порядку сплати пайової участі замовника у розвитку інфраструктури міста Буча», яким затвердила порядок залучення і використання пайової участі (а.с.189, т.1).
Рішенням Бучанської міської ради від 27 грудня 2012 року «Про внесення змін до рішення Бучанської міської ради «Про затвердження Порядку сплати пайової участі замовника у розвитку інфраструктури міста Буча» внесено зміни щодо зарахування коштів пайової участі (а.с.190, т.1).
Згідно з пунктами 5.4, 5.5 Порядку сплати пайової участі замовника у розвитку інфраструктури м. Буча, якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури міста може бути переглянутий за рішенням Бучанської міської ради, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність. У випадку проведення робіт (будівництва, реконструкції, ремонту) поза межами земельної ділянки, які необхідні для розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Буча, розмір пайової участі може бути зменшений (зарахований) за рішенням Бучанської міської ради, за умови надання актів виконаних таких робіт, виконавчої та технічної документації. Контроль за відповідністю обсягів виконаних робіт проектам, технічним умовам та нормативам покладено на КП «Бучабудзамовник» (ас.192-197, т.1).
Вказані положення Порядку сплати пайової участі замовника у розвитку інфраструктури м. Буча узгоджуються зч.5 ст.30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідно до якої, якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність.
У разі якщо кошторисна вартість будівництва інженерних мереж та/або об'єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) перевищує розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту, орган місцевого самоврядування приймає рішення про відшкодування замовнику різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту.
По справі встановлено, що 02 жовтня 2015 року та 08 грудня 2015 року ОСОБА_4, діючи від свого імені та від імені ОСОБА_3 і ОСОБА_2, зверталася до Бучанського міського голови із заявами про зменшення розміру пайової участі на суму кошторисної вартості виконаних робіт за їх рахунок у розмірі 1 878 151 грн., яка перевищує розмір величини пайової участі на 392 092 грн. 81 коп. (а.с.182, 183, т.1).
30 січня 2016 року ОСОБА_4 надала Бучанському міському голові довідку, яка підписана та скріплена печаткою начальника КП «Ірпіньводоканал», ПрАТ «Бородянська СПМК-15», про те, що виконані роботи з будівництва інженерної інфраструктури на загальну суму 1 878 151 грн. відповідають технічним умовам №13 від 28 квітня 2015 року та будівельним нормам і стандартам (а.с.128, т.1).
Встановлено, що рішенням Бучанської міської ради від 23 лютого 2017 року №1118-25-VII «Про розгляд звернення ОСОБА_4.» відмовлено ОСОБА_4 в зменшенні розміру пайової участі у зв`язку з будівництвом будинків за адресою: м.Буча, вул. Шота Роставелі, №№2, 4, 8, 10, 12 (а.с.34, т.2).
Також по справі встановлено, що 11 квітня 2016 року ОСОБА_4, діючи від свого імені та від імені ОСОБА_3 і ОСОБА_2, звернулася до Бучанського міського голови із заявою про прийняття у комунальну власність каналізаційно - насосної станції та напірного колектора до житлових будинків по АДРЕСА_1 у м. Буча, які були побудовані нею, ОСОБА_3 та ОСОБА_2, на виконання технічних умов №13 від 28 квітня 2015 року водопостачання та каналізування. До заяви ОСОБА_4 додала копію акта технічного приймання каналізаційно - насосоної станції та каналізаційного колектора до житлових будинків по АДРЕСА_1 у м. Буча від 30 березня 2016 року (а.с.95, 96, т.1).
Вказану заяву та копію акта Бучанська міська рада отримала 11 квітня 2016 року. Однак станом на час розгляду справи рішення про передачу інженерної мережі зовнішньої каналізації будинку у комунальну власність міська рада не прийняла і таких доказів матеріали справи не містять.
Таким чином по справі встановлено, що ОСОБА_2 після укладення з Бучанською міською радою договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Буча від 19 січня 2015 року побудувала каналізаційно - насосну станцію та напірний колектор на загальну суму виконаних робіт у розмірі 188 272 грн. 82 коп.поза межами земельної ділянки будівництва об`єкта: будинку № 4 по АДРЕСА_1 у м.Буча, які згідно акту технічного приймання від 30 березня 2016 року придатні до експлуатації. В подальшому, на виконання положень ч.5 ст.30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку сплати пайової участі замовника у розвитку інфраструктури м. Буча ОСОБА_4 від імені відповідача зверталася із письмовими заявами до Бучанської міської ради про зменшення розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму здійснених витрат по будівництву каналізаційно - насосної станції і напірного коллектора, а також про прийняття цих інженерних мереж зовнішньої каналізації будинку у комунальну власність. Однак рішенням Бучанської міської ради від 23 лютого 2017 року відмовлено ОСОБА_4 у зменшенні розміру пайової участі на суму здійснених витрат, а щодо передачі інженерних мереж зовнішньої каналізації будинку у комунальну власність міська рада рішення не прийняла.
Разом з тим, по справі встановлено, що заочним рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 22 серпня 2016 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Київської області від 26 квітня 2017 року, задоволено позов ОСОБА_4, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Бучанської міської ради Київської області про визнання сум пайових внесків зменшеними та сплаченими. Визнано суму пайового внеску відповідно до договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м.Буча №46 від 19 січня 2015 року по будівництву будинку АДРЕСА_1, укладеного між Бучанською міською радою та ОСОБА_2, зменшеною та сплаченою ОСОБА_2 на суму виконаних робіт у розмірі 188 272 грн. 82 коп. по будівництву зовнішніх мереж водопроводу та каналізації поза межами земельної ділянки на виконання технічних умов №13 від 28 квітня 2015 року на умови водопостачання та каналізування будинків АДРЕСА_1 (а.с.55-65, т.2).
Вказані обставини відповідно до ч.3 ст.61 ЦПК України не підлягають доказуванню при розгляді даної справи.
Отже, враховуючи, що заочним рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 22 серпня 2016 року, яке набрало законної сили та встановлені ним обставини мають преюдиційне значення для даної справи, визнано суму пайового внеску відповідно до договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м.Буча від 19 січня 2015 року, укладеного між Бучанською міською радою та ОСОБА_2, зменшеною та сплаченою відповідачем на суму виконаних робіт по будівництву зовнішніх мереж водопроводу та каналізації поза межами земельної ділянки у розмірі 188 272 грн. 82 коп., колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для стягнення із відповідача ОСОБА_2 на користь Бучанської міської ради заборгованості за договором про пайову участь у розвитку інфраструктури м.Буча від 19 січня 2015 року.
Тому з наведених підстав доводи апеляційної скарги про відсутність рішення Бучанської міської ради про надання згоди на прийняття у комунальну власність збудованих ОСОБА_2 інженерних мереж та акта приймання-передачі інженерних мереж на баланс КП «Ірпіньводоканал», а також рішення міської ради про зменшення розміру пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Буча на кошторисну вартість прийнятих у комунальну власність таких мереж, не заслуговують на увагу.
Матеріали справи та зміст оскаржуваного рішення суду не дають підстав для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, які передбачені ЦПК України як підстави для скасування рішення.
Ураховуючи наведене та положення ст.308 ЦПК України, колегія суддів вважає за необхідне відхилити апеляційну скаргу і залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст.303, 307, 308, 313, 314, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу першого заступника прокурора Київської області відхилити.
Рішення Ірпінського міського суду Київської області від 10 листопада 2016 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий
Судді