Ухвала суду № 6630990, 18.06.2009, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2009
Номер справи
22-а-28673/08
Номер документу
6630990
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ18.06.2009 р. Справа № 22-а-28673/08

Головуючий в першій інстанції Наріжний С.Ю.Справа в першій інстанції № А13/233-08Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого: Бєлової Л.В.

суддів: Бараненко І.В.

Данилової М.В.

при секретарі:Бондар С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Києві апеляційну скаргу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на постанову господарського суду Київської області від 01.07.2008 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Савтек» до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання видати спеціальний дозвіл на надрокористування,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Савтек» звернулися в господарський суд Київської області з позовом про визнання протиправною бездіяльності Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, повязаної із невидачею у встановлений законодавством строк Товариству з обмеженою відповідальністю «Савтек» спеціального дозволу на видобування суглинку, супісі та глини на Лишнянському родовищі, розташованому на південно-західній околиці с. Лишня в Макарівському районі Київської області та зобовязання Міністерства охорони навколишнього природного середовища України видати ТОВ «Савтек» спеціальний дозвіл на видобування суглинку, супісі та глини на Лишнянському родовищі, розташованому на південно-західній околиці с. Лишня в Макарівському районі Київської області на землях, площею розвіданого родовища 14,4 га, які належать ТОВ «Савтек» на праві власності, на термін 20 років.

Постановою господарського суду Київської області від 01.07.2008 р. позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, повязану із невидачею у встановлений законодавством строк Товариству з обмеженою відповідальністю «Савтек» у 2007 році спеціального дозволу на видобування суглинку, супісі та глини на Лишнянському родовищі, розташованому на південно-західній околиці с. Лишня в Макарівському районі Київської області; зобовязано Міністерство охорони навколишнього природного середовища України протягом 10 днів з дня набрання постановою суду законної сили видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Савтек» спеціальний дозвіл на видобування суглинку, супісі та глини на Лишнянському родовищі, розташованому на південно-західній околиці с. Лишня в Макарівському районі Київської області на землях, площею розвіданого родовища 14,4 га, які належать Товариству з обмеженою відповідальністю «Савтек» на праві власності, на термін 20 років .

Не погоджуючись із зазначеною постановою, Міністерством охорони навколишнього природного середовища України подано апеляційну скаргу, в якій просять скасувати постанову господарського суду Київської області від 01.07.2008 р. та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити, мотивуючи свої вимоги тим, що судом неповно зясовано обставини, що мають значення для справи, та порушено норми матеріального права.

Позивач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову господарського суду Київської області від 01.07.2008 р. без змін.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення зявившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «Савтек» 02.09.1997 року зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код - 25196665, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 № 099718.

ТОВ «Савтек» діє на підставі статуту, нова редакція якого зареєстрована 07.11.2007 року Макарівською районною державною адміністрацією Київської області. В п. 3.2 цього статуту визначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Савтек» провадить, зокрема, діяльність щодо виробництва будівельних матеріалів і конструкцій, супутніх виробів, видобування глини, суглинків, супісків, піску та іншої цегельної сировини.

Позивачу на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 15 га, яка розташована в межах Лишнянської сільської ради Макарівського району Київської області (Державний акт на право власності на земельну ділянку Серія ЯГ № 317199, виданий 01 листопада 2006 року)

На зазначеній земельній ділянці знаходиться розвідане в 1989 році родовище корисних копалин, а саме: суглинку, супісі та глини.

24.09.2007 ТОВ «Савтек» звернулось до Міністерства охорони навколишнього природного середовища із заявою про отримання спеціального дозволу (ліцензії) на право користування надрами Лишнянського родовища суглинку, супісі та глини. До заяви були надані всі необхідні на отримання дозволу документи та погодження, що підтверджено описом матеріалів, які додаються до цієї заяви.

У встановлений законодавством строк відповідач не видав позивачу спеціальний дозвіл на користування надрами.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов виходив з того, що відповідно до підпункту 15 пункту 4 Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1524, Мінприроди відповідно до покладених на нього завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування ділянками надр та у випадках, передбачених законодавством, проводить ліцензування відповідних видів господарської діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2007 року № 480 затверджено Порядок надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами.

Відповідно до вказаного Порядку, його дія поширюється на всі види користування надрами (абзац 2 п. 1). Дозволи надаються Мінприроди переможцям аукціонів з їх продажу, а також надрокористувачам у випадках, передбачених у пункті 7 цього Порядку (п. 2).

Згідно з пунктом 7 вказаного Порядку без проведення аукціону дозвіл на користування ділянкою надр надається, зокрема, у разі геологічного вивчення надр та видобування корисних копалин місцевого значення і торфу (підпункт 3).

Відповідно до ст. 6 Кодексу України про надра корисні копалини за своїм значенням поділяються на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення. Віднесення корисних копалин до корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр.

Згідно з Переліком корисних копалин місцевого значення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 р. № 827, суглинок, супісок та глина легкоплавка віднесені до корисних копалин місцевого значення.

Підпунктом 3 пункту 7 Порядку надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами передбачалось, що інформацію про ділянки надр, які пропонуються для надання зазначених дозволів, Мінприроди не пізніше ніж за 30 днів до прийняття рішення про надання дозволу розміщує у газеті «Урядовий курєр» та на своєму веб-сайті в Інтернет із зазначенням назви ділянки надр, її місцезнаходження, виду корисних копалин, виду користування надрами, початкової ціни продажу дозволу, вартості геологічної інформації та адреси, за якою необхідно надсилати заяви на отримання дозволу. У разі, коли до Мінприроди у зазначений строк надійшли заяви разом з документами, зазначеними у додатку 1, на отримання дозволу на користування однією і тією ж ділянкою надр від декількох претендентів, проводиться аукціон.

16.11.2007 в газеті «Урядовий курєр» було опубліковане оголошення з Переліком родовищ та ділянок надр корисних копалин місцевого значення, які пропонуються для надання спеціальних дозволів на користування надрами, в якому під порядковим номером 11 зазначалось Лишнянське родовище суглинку, супісі та глини.

Як повідомив позивача листом від 18.03.2008 року № 29/06-410 відповідач до нього після публікації вказаного оголошення заявок від інших претендентів на отримання дозволу на користування надрами Лишнянського родовища не надходило.

Отже, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України при розгляді питання про надання Товариству з обмеженою відповідальністю «Савтек» спеціального дозволу (ліцензії) на право користування надрами за його заявою від 24.09.2007 року мало керуватися вимогами пункту 7 Порядку надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами.

Згідно з п. 7 Порядку рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 90 днів після надходження заяви разом з документами у повному обсязі. При цьому дозволи надаються за результатами розгляду поданих заявок Міжвідомчою робочою групою з питань надрокористування, склад якої та положення про яку затверджуються Мінприроди.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що Міністерство охорони навколишнього природного середовища України повинно було прийняти рішення про надання дозволу Товариству з обмеженою відповідальністю «Савтек» без проведення аукціону протягом 90 днів після надходження заяви останнього, тобто не пізніше 23 грудня 2007 року, оскільки відповідна заява ТОВ «Савтек» разом із документами згідно переліку, закріпленому в Додатку № 1 до зазначеного вище Порядку, була подана до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 24.09.2007 р.

Згідно ст. 13 Кодексу України про надра, користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземні юридичні особи та громадяни.

Статтею 14 Кодексу України про надра, передбачено, що надра надаються у користування, зокрема, для видобування корисних копалин.

Відповідно до ст. 15 Кодексу України про надра, надра надаються у постійне або тимчасове користування. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до пяти років) і довгостроковим (до двадцяти років).

Спеціальні дозволи на користування надрами у межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, установам і організаціям, а також громадянам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та економічні можливості для користування надрами. Спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст. 16 Кодексу України про надра).

За вказаних обставин суд першої інстанцій дійшов обґрунтованого висновку, що Міністерство охорони навколишнього природного середовища України внаслідок того, що не розглянуло питання про надання позивачу спеціального дозволу на користування надрами у встановлений Порядком надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами 90-денний строк, допустило протиправну бездіяльність і порушило права позивача на отримання відповідного дозволу з метою здійснення своєї господарської діяльності.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем як субєктом владних повноважень не доведено правомірності своєї бездіяльності.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова господарського суду Київської області від 01.07.2008 р. ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у звязку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на постанову господарського суду Київської області від 01.07.2008 р. - залишити без задоволення.

Постанову господарського суду Київської області від 01.07.2008 р. - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвалу може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом одного місяця після набрання ухвалою законної сили.

Ухвалу складено в повному обсязі - 23.06.09 р.

Головуючий суддя Судді: