КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ28.05.2009 р. Справа №22а-17630/08
Головуючий в першій інстанції Винокуров К.С.Справа в першій інстанції № 11/106Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого: Бєлової Л.В.
суддів: Бараненко І.В.
Бистрик Г.М.
при секретарі:Бондар С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Києві апеляційну скаргу представника Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.01.2008 р. у справі за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лавра 28» до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва про визнання нечинним рішення та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСББ «Лавра 28» звернулися в Окружний адміністративний суд м. Києва з позовом про визнання нечинним рішення ДПІ у Печерському районі міста Києва № 35/15-02 від 06.03.2007р. про відмову у включенні у реєстр неприбуткових організацій (установ). Також позивач просить зобовязати відповідача прийняти інше рішення, яким включити ОСББ «Лавра 28» до реєстру неприбуткових організацій (установ).
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.01.2008 р. позов задоволено:
визнано нечинним рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва №35/15-02 від 06.03.2007р. про відмову Обєднанню співвласників багатоквартирного будинку «Лавра 28» у включенні організації до Реєстру неприбуткових організацій (установ);
зобовязано Державну податкову інспекцію у Печерському районі міста Києва прийняти рішення про включення Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Лавра 28» до реєстру неприбуткових організацій (установ);
стягнуто з рахунків Державного бюджету України на користь Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Лавра 28» - 3,40 грн. судових витрат.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, представником ДПІ у Печерському районі міста Києва подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.01.2008 р. та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити, мотивуючи свої вимоги тим, що судом неповно зясовано обставини, що мають значення для справи, невірно застосовано норми матеріального права та неповно досліджено матеріали справи.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення зявившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСББ «Лавра 28» створено співвласниками будинку №28 по вулиці Січневого Повстання (Івана Мазепи) у місті Києві у відповідності до Закону України «Про обєднання співвласників багатоквартирних будинків» з метою управління житловим комплексом будинку співвласників, здійснення діяльності щодо експлуатації та належного утримання житлового комплексу.
06.03.2007р. ДПІ у Печерському районі міста Києва у відношенні ОСББ «Лавра 28» (код ЄДРПОУ 34730706) винесено Рішення № 35/15-02 про відмову у включенні організації до Реєстру неприбуткових організацій (установ), копія вказаного рішення залучена до матеріалів справи.
Підставою для відмови у включенні обєднання до Реєстру неприбуткових організацій (установ) згідно оспорюваного рішення стала невідповідність Статуту організації, а саме: абз. 3 п. 6.4 ст. 6, ст. 14 вимогам п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», відсутність у статуті пунктів про ліквідаційну процедуру. Листом № 5520/10/15-211 ДПІ у Печерському районі міста Києва повідомила позивача, що при умові приведення Статуту організації у відповідність до чинного законодавства, організацію буде включено до Реєстру неприбуткових організацій та установ.
Як встановлено в ході судового розгляду справи позиція податкового органу полягає в тому, що абз. 3 п. 6.4 ст. 6 Статуту обєднання суперечить пп. 7.11.3 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» оскільки обєднання в силу наведених положень має можливість отримувати прибуток. Зокрема, відповідно до п. 6.4 ст. 6 Статуту позивача кошти обєднання складаються з:
залишків коштів на рахунках попереднього власника майна (абз 1 п. 6.4 ст. 6);
статутних внесків і обовязкових платежів членів обєднання (абз. 2 п. 6.4 ст. 6);
коштів, одержаних обєднанням у результаті здачі в оренду допоміжних приміщень (абз. 3 п. 6.4 ст.6)
Колегія суддів не приймає доводи апеляційної скарги про порушення та неправильне застосування судом першої інстанції абз. «є» пп. 7.11.1, 7.11.7, 7.11.10, 7.11.13 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», з таких підстав.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов виходив з того, що Статут ОСББ відповідає Наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 27 серпня 2003 року № 141 «Про затвердження Типового статуту обєднання співвласників багатоквартирного будинку та Типового договору відносин власників житлових і нежитлових приміщень та управителя». Всі пункти Статуту ОСББ збігаються з Типовим статутом та не містять змін чи коригувань (окрім назви, адреси та реквізитів співвласників). Реєстрація ОСББ була проведена у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 p. № 1521 «Про реалізацію Закону України «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку.
Положення ст. 6 Статуту обєднання в тому числі і абз. 3 ст. 6.4 повністю відповідають вимогам ст. 21 Закону України «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку». У відповідності до положень зазначеного закону (ч. 7 ст. 4) та в силу п. 1.6 статуту створене обєднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами обєднання.
Відповідно до пп. 7.11.7 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених в абзаці «є» підпункту 7.11.1, отримані у вигляді внесків, коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям для забезпечення потреб їх основної діяльності, та у вигляді пасивних доходів.
Зазначене підтверджується положеннями частини 2 пп. 7.11.9 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» згідно якої, у разі коли неприбуткова організація отримує доход з джерел, інших ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2 - 7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобовязана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, повязаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.
Тобто, передбачений відповідний порядок оподаткування операцій неприбуткової установи у залежності від джерел надходження коштів, але наявність таких операцій не позбавляє неприбуткову установу її статусу.
У листі ДПА України від 27.02.2002р. № 1317/6/15-1216 щодо оподаткування доходів, отриманих обєднанням співвласників багатоквартирних будинків від надання в оренду допоміжних приміщень зазначено, що у разі якщо обєднання співвласників багатоквартирного будинку буде зареєстроване як неприбуткова організація, то доходи від надання в оренду допоміжних приміщень оподатковуються на загальних підставах. Таким чином позиція податкового органу на рівні ДПА України не виключає можливості реєстрації обєднання співвласників багатоквартирного будинку як неприбуткової організації та отримання такою доходів від надання в оренду допоміжних приміщень.
Відповідно до підпункту 7.11.10 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» з метою оподаткування центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цієї статті.
Згідно підпункту 7.11.12 пункту 7.11 статті 7 зазначеного Закону центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. Рішення центрального податкового органу можуть бути оскаржені в судовому порядку.
У відповідності з пунктом 5.1 Положення про Реєстр неприбуткових організацій і установ, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11 липня 1997 р. № 232, у разі порушення неприбутковою організацією або установою Закону та (або) інших законодавчих актів про неприбуткові організації відбувається виключення неприбуткової організації або установи з Реєстру.
Таким чином, порушення встановленого порядку оподаткування може бути підставою для застосування санкцій, донарахування податкового зобовязання, та при наявності таких підстав - виключення з реєстру неприбуткових організацій, як передбачено Положенням про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженим наказом ДПА України N 232.
Окрім того, лише після набуття статусу неприбуткової організації шляхом внесення в Реєстр неприбуткових організацій та установ позивач може внести зміни в свій Статут на підставі вимог законодавства про неприбуткові організації.
Підставою для відмови у реєстрації обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Лавра 28» як про те зазначено відповідачем у листі № 5520/10/15-211 від 01.03.2006р. стала також відсутність пунктів про ліквідаційну процедуру.
Зазначене не відповідає дійсності, оскільки у ст. 14 Статуту обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Лавра 28» (державна реєстрація юридичної особи проведена 17.11.2006р.) визначені підстави та порядок ліквідації, реорганізації (злиття, поділу) обєднання і вирішення майнових питань, повязаних з цим, що відповідає ст. 28 Закону України «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку» частина друга якої передбачає, що у разі ліквідації обєднання кошти, що залишилися після задоволення вимог кредиторів, розподіляються між усіма власниками приміщень пропорційно сукупному розміру їх внесків та обовязкових платежів на утримання і ремонт неподільного майна, відповідної частки загального майна, а також на інші спільні витрати у багатоквартирному будинку.
Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначені особливості оподаткування неприбуткових установ і організацій (п. 7.11). Відповідно до пп. 7.11.1 стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є житлово-будівельними кооперативами, обєднаннями співвласників багатоквартирних будинків, створеними у порядку, визначеному законом.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації обєднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обовязків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені нормами Закону «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку».
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відповідність Статуту ОСББ «Лавра 28» Закону «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку», який є спеціальними зокрема і щодо визначення процедури ліквідації обєднання, та саме в силу положень ч. 7 ст. 4 Закону обєднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами обєднання.
За вказаних обставин суд першої інстанцій дійшов обґрунтованого висновку про невідповідність прийнятого відповідачем рішення № 35/15-02 від 6.03.2007р. чинному законодавству, та про неправомірність відмови відповідача у включенні організації позивача до Реєстру неприбуткових організацій (установ).
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем як субєктом владних повноважень не доведено правомірності прийнятого ним рішення.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.01.2008 р. відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у звязку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу представника Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.01.2008 р. - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.01.2008 р. - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвалу може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом одного місяця після набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя Судді: