Ухвала суду № 6630980, 11.06.2009, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2009
Номер справи
22а-17594/08
Номер документу
6630980
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ11.06.2009 р. Справа №22а-17594/08

Головуючий в першій інстанції Арсірій Р.О.Справа в першій інстанції № 7/45Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого: Бєлової Л.В.

суддів: Бараненко І.В.

Данилової М.В.

при секретарі:Бондар С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Обухівському районі Київської області та прокуратури Київської області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2008 р. у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства «Київспецтранс» до Державної податкової інспекції в Обухівському районі Київської області, третя особа: Державне управління екології та природних ресурсів у Київській області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000872301/0/284 від 27.07.2007 та визнання суми податкового зобовязання в сумі 1250917,80 грн.,

ВСТАНОВИВ:

ВАТ «Київспецтранс» звернулися в Окружний адміністративний суд м. Києва з позовом про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення ДПІ у Обухівському районі Київської області № 0000872301/0/284 від 27.07.2007, яким до позивача за порушення абз.1 п.4, п.9, п. 10 «Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього середовища», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 № 303 визначено суму штрафних податкового зобовязання за 4 квартал 2006 року з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем: забруднення навколишнього середовища в розмірі 3 795 576,34 грн. (2 710 883,10 грн. - за основним платежем, 1 084 693,24 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями), а також з вимогою про визнання суми податкового зобовязання в сумі 1 250 917,80 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2008 р. позов задоволено частково: скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Обухівському районі Київської області № 0000872301/0/284 від 27.07.2007; в іншій частині позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, ДПІ у Обухівському районі Київської області та прокуратурою Київської області подано апеляційні скарги, в яких:

ДПІ у Обухівському районі Київської області просять скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2008 р. та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити, мотивуючи свої вимоги тим, що судом порушено норми матеріального права;

прокуратура Київської області просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2008 р. та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити, мотивуючи свої вимоги тим, що судом порушено норми матеріального та процесуального права.

Позивач подав заперечення на апеляційні скарги, в яких просив залишити апеляційні скарги без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2008 р. без змін.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення зявившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що ВАТ «Київспецтранс» зареєстрований Шевченківською РДА м. Києва 21.05.1997, перереєстрований Подільською районною у місті Києві державною адміністрацією у звязку з адміністративно-територіальним поділом районів міста Києва від 26.11.2001.

Відповідно до пп. 7.11 Порядку обліку платників податків, зборів (обовязкових платежів), затвердженого наказом ДПА України від 19.02.1998 № 80, позивач знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції Обухівського району Київської області як платник окремих видів податків, зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування» та Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища».

Згідно з Державним актом на право постійного користування землею відповідачу у постійне користування надано 63,7 га землі Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області під полігон твердих побутових відходів.

ДПІ у Подільському районі міста Києва було проведено планову виїзну документальну перевірку фінансово-господарської діяльності з питань дотримання ВАТ «Київспецтранс» вимог податкового, валютного та іншого законодавства в період з 01.01.2004 по 31.12.2006, за результатами якої було складено Акт від 03.06.2006 № 109/23/605-02772037.

27.07.2007 відповідачем на підставі Акту від 03.06.2006 № 109/23/605-02772037 було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000872301/0/284 від 27.07.2007, яким позивачу за порушення абз.1 п.4, п.9, п. 10 «Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього середовища», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 № 303, визначено суму штрафних податкового зобовязання за 4 квартал 2006 року з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем: забруднення навколишнього середовища в розмірі 3 795 576,34 грн. (2 710 883,10 грн. - за основним платежем, 1 084 693,24 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями).

Зазначене податкове повідомлення-рішення ґрунтується на висновках Акту перевірки від 03.06.2006 № 109/23/605-02772037 де зокрема зазначено, що згідно з рішенням Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища в Київській області Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 26.01.2006 №1 «Про тимчасову заборону (зупинення) виробничої діяльності (розміщення відходів) на полігоні твердих побутових відходів № 5 ВАТ «Київспецтранс» який розташований в с. Підгірці Обухівського району Київської області» на підставі акту перевірки виконання природоохоронного законодавства на полігоні твердих побутових відходів № 5 ВАГ «Київспецтранс» від 12.01.2006 встановлено, що полігон твердих побутових відходів №5 ВАТ «.Київспецтранс» експлуатується з порушенням вимог природоохоронного законодавства, а саме: відсутні дозвіл та ліміти на розміщення відходів; не вирішена в повному обсязі проблема очистки фільтраційних вод, що призвело до критичного накопичення фільтрату.

Також, у Акті від 03.06.2006 № 109/23/605-02772037 зазначено, що перевіркою було встановлено, що в 4 кварталі 2006 року на полігоні ТВП № 5 в с.Підгірці Обухівського району ВАТ «Київспецтранс” розміщено відходів: ТПВ 4 класу небезпечності - 6859,32 т, промислових відходів 3 класу небезпечності - 548,5 т., промислових відходів 4 класу небезпечності -14659,65 т.

У Акті від 03.06.2006 № 109/23/605-02772037 зроблено висновок, що згідно з п. 4, п.8 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. № 303, збір за забруднення навколишнього природного середовища на полігоні ТПВ № 5 в с.Підгірці Обухівського району Київської області ВАТ «Київспецтранс» в результаті розміщення відходів за 4 квартал 2006 року складає 2 710 883,10 грн.

Відповідно до Акту від 03.06.2006 № 109/23/605-02772037, перевіркою правильності визначення повноти нарахування збору за забруднення навколишнього природного середовища було встановлено в порушення абзацу 1 п. 4, п. 9, п. 10 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 № 303 «Про затвердження порядку встановлення нормативів збору забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», неподання розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2006 рік до ДПІ у Обухівському районі Київської області, не нарахування і несплата збору за забруднення навколишнього природного середовища в результаті розміщення відходів на ТВП № с.Підгірці Обухівського району ВАТ «Київспецтранс» за період з 01.10.2006 по 31.12.2006 в загальній сумі 2 710 883,10 грн.

Відповідно до Ліцензії серії АБ № 103017 від 07.04.2005, виданої позивачу - ВАТ «Київспецтранс» Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, в ній визначено вид господарської діяльності позивача, а саме: збирання, заготівля окремих видів відходів як вторинної сировини. Строк дії Ліцензії серії АБ № 103017 від 07.04.2005 визначений з 02.09.2004 по 02.09.2007.

Державним Управлінням екології та природних ресурсів в Київській області позивачу виданий Дозвіл на розміщення відходів № 422-14 від 28.02.2006, відповідно до якого було надано дозвіл на здійснення діяльності щодо своєчасного проведення ущільнення відходів, їх пересипання ізолюючим шаром ґрунту, недопускання засмічення прилеглої території. Строк дії зазначеного Дозволу встановлено з 28.02.2006 по 31.12.2006.

Відповідно до Ліміту на розміщення відходів у 2006 році для ВАТ «Київпецтранс», затверджених 18.04.2006 Головою Обухівської районної державної адміністрації Київської області та погодженого 17.04.2006 Начальником держуправління екобезпеки в Київській області, позивачу було визначено ліміт на розміщення відходів у 2006 році в обсязі 512000,00 тонн на рік.

Державним управлінням екології та природних ресурсів в Київській області було направлено на адресу позивача лист № 12-09/88 від 12.05.2006, яким Державне управління екології та природних ресурсів в Київській області на виконання Протесту Прокурора Київської області від 28.04.2006 № 07/4-340 відкликало дозвіл № 422-14 від 28.02.2006 на розміщення відходів у 2006 році на полігоні ТВП № 5 ВАТ «Київспецтранс» і погоджені ліміти на розміщення відходів, видані Держуправлінням.

23.06.2006 ДПІ в Обухівському районі Київської області на адресу позивача було направлено лист № 3176/10/151, відповідно до якого ДПІ у Обухівському районі просила позивача подати уточнюючий розрахунок по збору за забруднення навколишнього природного середовища за І квартал 2006 у звязку зі скасуванням дозволу № 422-14 від 28.02.2006 на розміщення відходів.

Згідно з розрахунками позивача, які були прийняті відповідачем, загальна сума збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2006 рік складає 2 132 151,34 грн.

Позивачем було здійснено часткову оплату суми збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2006 рік в розмірі 881 233,46 грн., що підтверджується Актом перевірки від 03.06.2006 № 109/23/605-02772037

Відповідно до першої податкової вимоги відповідача №33 1/625 від 13.11.2006, позивачу було визначено суму податкового боргу по узгодженому податковому зобовязанню по сплаті збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 1 571 395, 12 грн.

Відповідно до другої податкової вимоги відповідача № 2/724 від 26.12.2006 № позивачу було визначено суму податкового боргу по узгодженому податковому зобовязанню по сплаті збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 4 163 367,22 грн.

Судом до матеріалів справи було долучено Перелік підприємств та організацій міста Києва, відходи яких було дозволено розміщувати на полігоні № 5 ВАТ «Київспецтранс» згідно лімітів в тоннах на 2006 рік, а також належним чином засвідчені копії відповідних Лімітів підприємств на утворення та розміщення відходів на 2006 рік та Дозволи на розміщення відходів у 2006 році, відповідно до яких підприємствам міста Києва було надано дозволи на розміщення відходів на полігоні № 5 ВАТ «Київспецтранс», які отримані підприємствами та організаціями міста Києва у Державному управлінні екології та природних ресурсів в м. Києві.

Полігон № 5 перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Києва.

Колегія суддів не приймає доводи апеляційних скарг про порушення судом першої інстанції ст. 44 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 39 Закону України від 5 березня 1998 року № 187/98-ВР «Про відходи», Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 року № 303, постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 року № 1218 «Про затвердження Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів», з таких підстав.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов частково виходив з того, що у 2006 році позивач був платником збору за забруднення навколишнього природного середовища як підприємство основною господарською діяльністю якого є збирання, заготівля окремих видів відходів як вторинної сировини, що підтверджується відповідною Ліцензією серії АБ № 103017, період дії якої з 02.09.2004 по 02.09.2007, тому позивач був звільнений від плати за розміщення відходів у 2006 році. У 2006 році на Полігоні № 5 розмішувались відходи відповідних підприємств та організацій міста Києва згідно отриманих ними Лімітів та Дозволів на розміщення відходів, і які відповідно до ст.ст. 8,9 Закону України «Про відходи» є їх власниками.

Пунктом 2 Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 р. № 1218, ліміт на утворення відходів - це максимальний обсяг відходів, на який у субєкта права власності на відходи є документально підтверджений дозвіл на передачу їх іншому власнику (на розміщення, утилізацію, знешкодження тощо) або на утилізацію чи розміщення на своїй території.

Відповідно до пункту 8 Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 р. № 1218, власники відходів, для яких платежі за розміщення відходів усіх класів небезпеки не перевищують 10 гривень на рік, власники побутових відходів, що уклали договори на розміщення відходів з підприємствами комунального господарства, та власники відходів, які одержали ліцензію на збирання і заготівлю окремих видів відходів як вторинної сировини, звільняються від одержання лімітів на утворення та розміщення відходів.

Нормативи збору за забруднення навколишнього природного середовища встановлені Порядком встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. № 303.

Відповідно до п. 4 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. № 303, суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, скиди і розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно на підставі затверджених лімітів (щодо скидів і розміщення відходів) виходячи з фактичних обсягів викидів, скидів і розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження цих джерел коригуючих коефіцієнтів. Розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації (п.9). Збір сплачується платниками протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору, за місцем податкової реєстрації (п.10).

Відповідно до статті 8 Закону України «Про відходи», відходи є обєктом права власності.

Статтею 9 Закону України «Про відходи» визначено, що субєктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава.

Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на обєктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

Стаття 39 Закону України «Про відходи» встановлює, що за розміщення відходів із субєктів підприємницької діяльності стягується плата. Плата за розміщення відходів на територіях підприємств, установ та організацій - субєктів господарської діяльності, які мають ліцензію на збирання і заготівлю окремих видів відходів як вторинної сировини і здійснюють статутну діяльність із збирання і заготівлі таких відходів та надають послуги у цій сфері, не сплачується.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позивач не був зобовязаний отримувати дозволи та ліміти на розміщення відходів у 2006 році, оскільки не був власником відходів, які розміщувались на Полігоні № 5 у Обухівському районі міста Києва, та маючи відповідну Ліцензію серії АБ № 103017 на 2006 рік на збирання, заготівлю окремих видів відходів як вторинної сировини, позивач в порядку п. 8 розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 р. № 1218 був звільнений від одержання лімітів на утворення та розміщення відходів, мав усі підстави для сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища у 4 кварталі 2006 року згідно вимог абзацу 1 пункту 4, пункту 9, пункту 10 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. № 303.

За вказаних обставин суд першої інстанцій дійшов обґрунтованого висновку щодо неправомірності винесення відповідачем повідомлення-рішення № 0000872301/0/284 від 27.07.2007 р.

Статтею 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що сума податкового зобовязання може бути обчислена платником податку самостійно у податковій декларації або податкове зобовязання визначається податковим органом, тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позовні вимоги про визнання за позивачем суми податкового зобовязання по сплаті збору за забруднення навколишнього природного середовища саме в сумі 1 250 917,80 грн. задоволенню не підлягають.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2008 р. відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у звязку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Обухівському районі Київської області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2008 р. - залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу прокуратури Київської області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2008 р. - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2008 р. - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвалу може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом одного місяця після набрання ухвалою законної сили.

Ухвалу складено в повному обсязі - 16.06.09 р.

Головуючий суддя Судді: