Ухвала суду № 6630977, 23.04.2009, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2009
Номер справи
22а-11337/08
Номер документу
6630977
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ23.04.2009 р. Справа №22а-11337/08

Головуючий в першій інстанції Писана Т.О.Справа в першій інстанції № 80/12-06Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого: Бєлової Л.В.

суддів: Бараненко І.В.

Коваль М.П.

при секретарі:Бондар С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Києві апеляційну скаргу Фермерського господарства «Колос» на постанову господарського суду Київської області від 21.03.2006 р. у справі за позовом Фермерського господарства «Колос» до Кагарлицької обєднаної державної податкової інспекції в Київській області про визнання повністю нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення та рішення про застосування штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

ФГ «Колос» звернулося до господарського суду Київської області з позовом до Кагарлицької ОДПІ про визнання повністю нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення та рішення про застосування штрафних санкцій.

Постановою господарського суду Київської області від 21.03.2006 р. у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, ФГ «Колос» подано апеляційну скаргу, в якій просять скасувати постанову господарського суду Київської області від 21.03.2006 р. та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов, мотивуючи свої вимоги тим, що судом порушено норми матеріального та процесуального права.

Відповідач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких просить залишити апеляційну скаргу без задоволення.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення зявившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд апеляційної інстанції здійснив заміну відповідача Обухівську обєднану державну інспекцію в Київській області його правонаступником - Кагарлицькою обєднаною державною податковою інспекцією в Київській області.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі направлення від 25.08.2005р. №633, виданою Обухівською ОДПІ у Київській області, працівниками податкового органу була проведена комплексна планова документальна перевірка фінансово-господарської діяльності з врахуванням вимог податкового та валютного законодавства фермерського господарства «Колос» за період з 01.04,2002р. по 31.03.2005р. за наслідками якої складено акт від 14.09.2005р. №610/23-1/25656807, на підставі якого Обухівською ОДПІ винесено рішення про застосування штрафних санкцій від 19.09.2005р. №0013072301/0 на суму 7278,00грн. та податкове повідомлення-рішення від 19.09.2005р. №0013052301/0 на суму 1678,04грн., в тому числі 1118.69грн. за основним платежем та 559,35грн. штрафних (фінансових) санкцій, які були оскаржені позивачем до податкового органу вищого рівня.

Рішенням про результати розгляду скарги Обухівської ОДПІ ДПА України від 14.10.2005р. №11553/9/250-18/12 скарга позивача залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення №0013052301/0 від 19.09.2005р. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 19 вересня 2005р. №0013072301/0 залишені без змін та винесені, відповідно, податкове повідомлення-рішення від 14 жовтня 2005р. 30013052301/1 та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14 жовтня 2005р. №0013072301/1.

Перевіркою встановлено факт неоприбуткування готівки у касі підприємства з отриманої виручки від продажу товару, шляхом невідображення у касовій книзі в день одержання підприємством готівкових коштів згідно прибуткового касового ордера від 20.12.2002р. №27 на суму 1455,60 грн., чим порушено вимоги п. 2.10, п. 4.2, п. 4.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 19 лютого 2001р. №72.

Відповідно до рішення Обухівської ОДПІ про застосування штрафних санкцій від 19.09.2005р. №0013072301/0 на суму 7278,00грн. до позивача застосовані штрафні санкції у пятикратному розмірі від суми неоприбуткування готівки згідно із видатковою накладною від 20.12.02р. №18 (1455,60 грн. х 5 = 7278,00 грн.).

З матеріалів перевірки вбачається, що розрахункову операцію у готівковій формі було проведено з оформленням прибуткового касового ордеру від 20 грудня 2002 року №27 на суму 1455,60грн. та відображено у журналі-ордері та відомості по рахунку 301 «Каса в національній валюті», але в касовій книзі відсутні записи про приймання готівки за цим ордером ні в день її надходження, ні в наступні дні, що відповідачем не заперечується та підтверджується у наданих керівником фермерського господарства «Колос» Черевком А.Я. письмових поясненнях.

В порушення пп. 7.2.3 п.7.2 ст. 7 Закону України від 03.04.97 №168/97-ВР «Про податок на додану вартість», позивачем до складу податкового кредиту податкової декларації з ПДВ в ІІІ кварталі 2003 року віднесено витрати по сплаті податку на підставі ксерокопії податкової накладної від 15.09.03 №375 на суму ПДВ 1113,00 грн. (продавець Тернопільська філія ЗAT «Комплекс Агромарс»).

Як вбачається із акта перевірки, оригінал податкової накладної господарством не було представлено, що підтверджується письмовими поясненням голови ФГ «Колос» Черевка А.Я. від 14.09.05 р.

Перевіркою встановлено невиконання вимог передбачених пп. 7.2.6 п. 7.2 ст. 7 Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» відповідно до яких, у разі порушення продавцем порядку виписування податкової накладної на вимогу покупця згідно з пунктом 7.2.6 цього Закону покупець має право звернутися до кінця поточного податкового періоду з відповідною заявою до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують придбання товарів (робіт, послуг). Своєчасно подана заява є підставою для включення до податкового кредиту суми податку на додану вартість, сплачену у звязку з придбанням товарів (робіт, послуг).

Згідно з пп.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у звязку з придбанням товарів (робіт, послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту.

У звязку з невідповідністю (заниження) задекларованих податкових зобовязань в Деклараціях з податку на додану вартість з податковими зобовязаннями відображеними в Книзі обліку продажу товарів (робіт, послуг) та тим, що в порушення підпункту 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 Закону №168/97-ВР підприємством до складу податкового кредиту податкових декларацій з ПДВ в IV кварталі 2002 року, III кварталі 2003 року, І та III кварталах 2004 року віднесено витрати по сплаті податку, що не підтверджені податковими накладними на момент перевірки, підприємством занижено податкове зобовязання по ПДВ за період, що перевірявся, на загальну суму 3461,17грн. Перевіркою також встановлено, що підприємством у періоді, що перевірявся, завищено податок на додану вартість на загальну суму 3455,48грн., в результаті чого донараховано податок на додану вартість в сумі 5,69 грн.

Під час перевірки перевіряючими була використана касова книга ФГ «Колос» типової форми КО-4 на 2002, 2003, 2004 роки в якій була відсутня наскрізна нумерація аркушів (аркуші пронумеровані до № 47). Касова книга прошнурована, кількість аркушів не скріплена печаткою ФГ «Колос» та не засвідчена підписами керівника та головного бухгалтера господарства, чим порушено п.4.2 Положення про ведення касових операцій \ національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 19 лютого 2001р. №72, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 березня 2001 року за №237/5428. Перевіркою встановлено, також, що журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів господарством не вівся.

Колегія суддів не приймає доводи апеляційної скарги про те, що виявлені перевіркою порушення є незначними, тому підприємство не може нести застосовані до нього фінансові санкції в розмірах вказаних в рішенні податкового органу.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову виходив з того, що відповідно до п. 1.2, п. 2.10 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 19 лютого 2001р. №72, касові операції підприємств між собою та з підприємцями і фізичними особами, що повязані з прийманням і видачею готівкових коштів при проведенні розрахунків через касу підприємства повинні відображуватись у касовій книзі, а готівка, що надходить до кас підприємств, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися в їх касах.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги згідно з пунктом 4.2 цього Положення, є здійснення такими підприємствами обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень з оформленням цих операцій у встановленому порядку прибутковим касовим ордером з видачею відповідної квитанції та відображенням у касовій книзі в день одержання підприємством готівкових коштів.

Відповідно до підпункту 5.1.3 пункту 5.1 Положення відповідальність за дотримання порядку ведення операцій з готівкою покладається на підприємців та керівників підприємств. Особи, винні у порушенні порядку ведення операцій і готівкою, притягуються до відповідальності в установленому законодавством порядку. У разі виявлення порушень установленого порядку ведення операцій з готівкою органи державної податкової служби України застосовують до порушників штрафні санкції на підставі подання контролюючих органів згідно з Указом Президента України від 12 червня 1995 року №436 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

Згідно із статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, які є субєктами підприємницької діяльності, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне оприбуткування) у касах готівки - у пятикратному розмірі неоприбуткованої суми. Штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок. Контроль за додержанням особами, зазначеним у статті 1 цього Указу, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюється національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби (статті 2, 3 Указу).

Відповідно до підпункту 7.2.3 пункту 7.2 статті 7 Закону України №168/97-ВР від 03.04.1997 «Про податок на додану вартість» податкова накладна складається у момент виникнення зобовязань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом. Платники податку повинні зберігати податкові накладні протягом строку, передбаченого законодавством для зобовязань із сплати податків.

Підпунктом 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 Закону України №168/97-ВР визначено, що забороняється включення до податкового кредиту будь-яких витрат зі сплати податку, що не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями, а при імпорті робіт (послуг) - актом прийняття робіт (послуг) чи банківськими документами, який засвідчує перерахування коштів на оплату вартості таких робіт (послуг). Крім цього, не включаються до податкового кредиту суми ПДВ, що відображені в податкових накладних, які заповнені з порушенням.

У разі коли на момент перевірки платника податку податковим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються непідтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.

За вказаних обставин суд першої інстанцій дійшов обґрунтованого висновку, що податкове повідомлення-рішення №0013052301/0 від 19.09.2005р. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 19 вересня 2005р. №0013072301/0 були прийняті відповідно до вимог чинного законодавства.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова господарського суду Київської області від 21.03.2006 р. відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у звязку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Фермерського господарства «Колос» на постанову господарського суду Київської області від 21.03.2006 р. - залишити без задоволення.

Постанову господарського суду Київської області від 21.03.2006 р. - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвалу може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом одного місяця після набрання постановою законної сили.

Головуючий суддя Судді: