Постанова № 6423965, 29.09.2009, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2009
Номер справи
22-а-28794|08
Номер документу
6423965
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа  № 22-а-28794|08 р.                       Головуючий у першій інстанції: Гром Л.М.,

                                                                                                       Доповідач: Мамчур Я.С.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

29 вересня 2009 року                                                                                м. Київ

                                                                                     

             Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:    

             головуючого судді:                                                     Мамчура Я.С.,

             суддів:                                                                          Усенка В.Г., Зайцева М.П.,.,

             при секретарі:                                                              Іващенко О.Р., 

             розглянувши апеляційну скаргу позивача – Відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 липня 2008 року у справі за позовом Відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області до Підприємства Козелецької райспоживспілки Остерське госпрозрахункове об’єднання підприємств громадського харчування про стягнення санкцій та пені , -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Чернігівського окружного адміністративного судуз адміністративним  позовом до Підприємства Козелецької райспоживспілки Остерське госпрозрахункове об’єднання підприємств громадського харчування про стягнення санкцій та пені.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 липня 2008 року у задоволенні позову - відмовлено.

            Не погоджуючись з даною постановою, позивач  звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, оскільки вважає, що дане рішення є незаконним постановлене з невірним застосуванням норм матеріального права, просить прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

            Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення з’явившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції – скасуванню, виходячи з наступного.

            Відповідно до п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до статуту Козелецької райспоживспілки Остерське госпрозрахункове об’єднання підприємств громадського харчування основним предметом є виробництво та реалізація продукції громадського харчування.

Частиною першою статті 18 названого Закону передбачено, що працевлаштування інвалідів здійснюється органами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцевими радами, громадськими організаціями інвалідів (далі – органи працевлаштування інвалідів).

Відповідно до п.5 Положення про робочі місця інвалідів та про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995р. № 314, підприємства здійснюють заходи по створенню робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення  та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення робочих місць.

Згідно зі звітом відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів (форма № 10-ПІ) за 2007 рік норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становив 2 особи. Середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність – 1 особа. Таким чином невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів становив – 1 робоче місце.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон) передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю (далі - Роботодавці), установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Згідно з частин 2, 3 зазначеної статті Закону роботодавці самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першої цієї статті, та самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць.

Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70, передбачено, що роботодавці звітують щороку не пізніше 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані.

Відповідно до звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2007 рік, поданого 14 лютого 2008 року підприємством Козелецької райспоживспілки Остерське госпрозрахункове об’єднання підприємств громадського харчування, у відповідача протягом 2007 року:

середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становила - 40 осіб;

норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, який розраховується відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" -2 особи;

            середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність, 1 особа. Таким чином, невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів

становить 1 робоче місце.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону роботодавці, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, а підприємства, на яких працює від 8 до 15 осіб, - у розмірі половини середньої річної заробітної плати.

Таким чином, колегія суддів погоджується з доводами апелянта (позивача), що відповідач за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 році повинно сплатити до Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції у розмірі 5 227,50 грн. та відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону пеню у розмірі 121,22 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону від сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів звільняються підприємства, установи, організації, що повністю утримуються за рахунок коштів Державного або місцевого бюджетів. Доказом того, що підприємство повністю або частково фінансується за рахунок Державного або місцевого бюджетів України, є довідка Державної податкової служби або іншого, уповноваженого на те державою, органу.

Так, представник підприємства у судовому засіданні стверджував, що лише 21 працівник отримує заробітну плату з доходів від господарської діяльності підприємства, а інші 19 працівників підприємства до середньооблікової чисельності штатних працівників віднесені у звіті помилково, оскільки заробітну плату отримують за рахунок Міністерства праці та соціальної політики України, проте, як вбачається з матеріалів справи, жодних доказів на підтвердження власних заперечень не надав.

Відповідно до Порядку проведення перевірок підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70 (далі - Порядок), позапланова виїзна перевірка щодо дотримання вимог ст.ст. 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" проводиться відділеннями Фонду незалежно від кількості раніше проведених перевірок за рішенням суду, вимогою контрольно-ревізійних, податкових, правоохоронних органів та органів прокуратури, за бажанням роботодавця та у разі неподання роботодавцем звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів або подання такого звіту з помилками, що призвели до несплати суми адміністративно-господарських санкцій або сплати їх не у повному обсязі.

Отже, як вбачається з матеріалів справи, 19 лютого 2008 року відділенням Фонду підприємству направлений лист з розрахунком суми адміністративно-господарських санкцій та зазначенням реквізитів, на які адміністративно-господарські санкції повинні були бути перераховані до 15 квітня 2008 року. На вказаний лист відділення відповіді не отримало, тим самим відповідач порушив вимоги ст. 33 Закону України "Про інформацію".

Таким чином, жодних доказів на підтвердження помилковості вказаних у звіті показників на день судового засідання, а отже і підстав для проведення позапланової перевірки відповідно до Порядку у відділення не було.

Отже, колегія суддів погоджується з доводами апелянта, що суд першої інстанції не взяв до уваги пояснення відділення Фонду, що розрахунки суми адміністративно-господарських санкцій ґрунтуються на показниках, зазначених у звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів роботодавцем, а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 198, 202, 205, 207, 211, 212КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу позивача – Відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області  – задовольнити.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 липня 2008 року  – скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов Відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області до Підприємства Козелецької райспоживспілки Остерське госпрозрахункове об’єднання підприємств громадського харчування про стягнення санкцій та пен – задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Підприємства Козелецької райспоживспілки Остерське госпрозрахункове об’єднання підприємств громадського харчування (вул.. Б.Хмельницького,58, м. Остер, Козелець кий район, Чернігівська обл.., р/р 260041385 в ЧОД ВАТ Райффайзен банк Аваль, МФО 353348, код ЄДРПОУ 01776234) в дохід Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Козелець кого району, банк отримувач: ГУДКУ у Чернігівській області, рахунок: 31213230700163, МФО 853592, код ЄДРПОУ 22824138) 5227,50 грн. адміністративно-господарських санкцій та 121,22 грн. пені.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий – суддя:                                                                                Я.С. Мамчур

Судді:                                                                                                                      М.П. Зайцев

                                                                                                                           

                                                                                                                     В.Г. Усенко

Постанову складено у повному обсязі 02.10.2009.

           

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа  № 22-а-28794|08 р.                       Головуючий у першій інстанції: Гром Л.М.,

                                                                                                       Доповідач: Мамчур Я.С.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

29 вересня 2009 року                                                                                м. Київ

                                                                                      

             Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:    

  

 головуючого судді:                                                     Мамчура Я.С.,

             суддів:                                                                          Усенка В.Г., Зайцева М.П.,.,

             при секретарі:                                                              Іващенко О.Р., 

             розглянувши апеляційну скаргу позивача – Відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 липня 2008 року у справі за позовом Відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області до Підприємства Козелецької райспоживспілки Остерське госпрозрахункове об’єднання підприємств громадського харчування про стягнення санкцій та пені , -

Керуючись ст. ст. 160, 195, 198, 202, 205, 207, 211, 212КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу позивача – Відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області  – задовольнити.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 липня 2008 року  – скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов Відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області до Підприємства Козелецької райспоживспілки Остерське госпрозрахункове об’єднання підприємств громадського харчування про стягнення санкцій та пен – задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Підприємства Козелецької райспоживспілки Остерське госпрозрахункове об’єднання підприємств громадського харчування (вул.. Б.Хмельницького,58, м. Остер, Козелець кий район, Чернігівська обл.., р/р 260041385 в ЧОД ВАТ Райффайзен банк Аваль, МФО 353348, код ЄДРПОУ 01776234) в дохід Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Козелець кого району, банк отримувач: ГУДКУ у Чернігівській області, рахунок: 31213230700163, МФО 853592, код ЄДРПОУ 22824138) 5227,50 грн. адміністративно-господарських санкцій та 121,22 грн. пені.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий – суддя:                                                                                Я.С. Мамчур

Судді:                                                                                                                      М.П. Зайцев

                                                                                                                           

                                                                                                                     В.Г. Усенко