номер провадження справи 17/33/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.04.2017 Справа № 908/353/17
за позовною заявою: Бердянської міської ради Запорізької області, 71118, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. Єдності, 2
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю ВОСТОК, 03110, м. Київ, вул. Соломянська, 11
про внесення змін до договору оренди землі
суддя Корсун Віталій Леонідович
У засіданні приймали участь представники:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 27.12.16 № 01-9062/40
від відповідача: не зявився
СУТЬ СПОРУ:
20.02.17 до господарського суду Запорізької області звернулась Бердянська міська рада Запорізької області з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю ВОСТОК (далі ТОВ ВОСТОК) про внесення змін до договору оренди землі від 04.08.08.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.02.17 вказаний вище позов передано на розгляд судді Корсуну В.Л.
Ухвалою від 20.02.17 судом порушено провадження у справі № 908/353/17, якій присвоєно № провадження 17/33/17, судове засідання призначено на 29.03.17.
У звязку із неявкою в судове засідання 29.03.17 представників сторін та неподанням витребуваних судом доказів, судом ухвалою від 29.03.17 розгляд справи відкладено на 12.04.17.
За клопотанням представника позивача розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
У засіданні суду 12.04.17, на підставі ст. ст. 821, 85 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представнику позивача розяснено про дату складення повного рішення.
Позивач позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві та у поясненні від 11.04.17 № 01-2237/48. Зазначив, що 04.08.08 між сторонами укладено договір оренди землі строком до 01.07.57, який зареєстрований у Бердянському районному відділ Запорізької регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.08 № 040826500442. 21.01.16 Бердянською міською радою прийнято рішення № 50 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська», яким було встановлено розміри плати за землю згідно Положення про плату за землю на території м. Бердянськ. Відповідно до п. 5.3. Положення та Додатку 1 до Положення ставка орендної плата за земельну ділянку, що знаходиться у користуванні відповідача, повинна становити 6 %. Окрім того, позивач вказує, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу (дерегуляція)» від 12.02.15 було внесено зміни до ст. 15 Закону України «Про оренду землі», згідно яких кадастровий номер земельної ділянки є складовою частиною такої істотної умови договору як обєкт оренди, та відповідно має бути визначена в договорі оренди землі. З урахуванням зазначеного, позивач направив на адресу відповідача повідомлення про необхідність внесення змін до договору оренди землі шляхом укладання додаткової угоди. Оскільки відповідач ухиляється від внесення змін до договору позивач звернувся із цим позовом до суду.
Відповідач проти позову заперечив повністю з підстав викладених у відзиві від 15.03.17 на позовну заяву. Зазначив, що позивачем не було надано доказів офіційного оприлюднення рішення № 50 відповідно до законодавства України. Також вказав, що рішення № 50 не відповідає жодній з підстав перегляду розмірів орендної плати, що передбачена договором. Звернув увагу суду на те, що ні Закон України «Про оренду землі», ні договір не містять такої підстави для зміни розміру орендної плати, як рішення органу місцевого самоврядування про встановлення нового розміру плати за землю на певній території. Крім того, на думку відповідача, поточна орендна плата по договору відповідає діючому законодавству і є навіть більшою від мінімально встановленої межі.
Також зазначив, що в тексті додаткової угоди, підписати яку вимагає позивач, є невідповідність законодавству, що не дає можливість підписати цю угоду. Така невідповідність стосується нового розділу договору під назвою «умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки».
Крім того, відповідач вважає дії позивача щодо спонукання відповідача укласти додаткову угоди до договору на умовах, завідомо гірших, ніж зазначені в договорі є порушенням ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Додатково відповідач зазначив, що його товариство є орендарем по договору на законних підставах, регулярно і без затримок здійснює оплату орендної плати у встановленому розмірі і строки, а також забезпечує заробітком мешканців свого регіону. А тому, підвищення розмірів орендної плати стане додатковим фінансовим тягарем для відповідача.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
10.07.08 рішенням Бердянської ради Запорізької області № 30 «Про передачу в оренду земельних ділянок» міська рада розглянувши матеріали про передачу в оренду земельних ділянок, керуючись ст.ст. 2, 12, 93, 120 … розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України від 25.10.01, п. 34 ст. 26, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 3 Статуту територіальної громади міста Бердянська та рішенням від 18.01.08 № 2 «Про координацію здійснення землеустрою» вирішила затвердити проект відведення земельної ділянки та передати в довгострокову оренду за рахунок земель міста: товариству з обмеженою відповідальністю ВОСТОК земельну ділянку площею 0,1622 га, розташовану по вул. Мелітопольське шосе, 68-г, для експлуатації (дослівно) «автозаправочної станції з мийкою, кафетерієм та магазином, строком до 01.07.57» (п.п. 6.4 п. 6 рішення).
04.08.08 між Бердянської міською радою (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю ВОСТОК (Орендар) укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.08 за № 040826500442.
За умовами п. 1 вказаного вище договору, Орендодавець зобовязався надати, а Орендар прийняти в строкове платне володіння і користування земельну ділянку для експлуатації АЗС з мийкою, кафетерієм та магазином, яка знаходиться в м. Бердянську Запорізької області, по Мелітопольському шосе, 68-г.
Відповідно до п. 2 договору, в оренду передається земельна ділянка площею 0,1622 га.
Згідно з п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою Бердянського міського управління земельних ресурсів № 838 від 28.07.08 становить 609 745,69 грн.
За умовами п. 8 договору його укладено строком до 01.07.2057 року.
Пунктом 9 договору закріплено, що річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 4 % від її нормативної грошової оцінки (на підставі рішення тридцять девятої (позачергової) сесії міської ради ІV скликання від 20.04.05 № 1 «Про затвердження переліку розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянськ»).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 10 договору).
Пунктом 16 договору визначено, що цільове призначення земельної ділянки: іншої комерційної діяльності (код УКЦВЗ: 1.11.6).
У відповідності із п. 20 договору, передача земельної ділянки Орендарю здійснюється за актом її приймання-передачі.
Факт передачі спірної земельної ділянки в оренду підтверджується наявним в матеріалах цієї справи актом прийому-передачі земельної ділянки від 04.08.08, який підписано уповноваженими особами Орендодавця та Орендаря, а також засвідчено печатками сторін.
Розглядаючи цю справу судом прийнято до уваги ту обставину, що станом на час прийняття процесуального рішення у цій справі по суті спору зазначений договір є чинним. Доказів зворотнього матеріали справи не містять та представниками сторін до справи не надано.
Статтею 1 Закону України Про оренду землі унормовано, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з ст. 13 вказаного вище Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У відповідності із п. 13 договору оренди землі, розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Як вбачається з матеріалів цієї господарської справи, рішенням Бердянської міської ради Запорізької області від 12.07.13 № 62 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель в межах території м. Бердянськ» було затверджено грошову оцінку земель в межах території м. Бердянськ Запорізької області, а саме затверджено середню (базову) вартість 1 мІ земель м. Бердянськ у розмірі 103,56 грн./мІ (п .2).
Пунктом 3 вказаного рішення встановлено термін введення в дію нормативної грошової оцінки земель в межах території міста Бердянська - з 01.01.14.
Згідно із п. 5 рішення, воно (рішення) вступає в силу з моменту його офіційного оприлюднення.
Доказів скасування, зміни та доповнення рішення Бердянської міської ради Запорізької області від 12.07.13 № 62 сторони на час прийняття рішення по даній справі суду не надали.
Як встановлено судом, 26.02.15 Бердянською міською радою прийнято рішення № 13 «Про затвердження Положення про плату за землю на території міста Бердянська», згідно з яким міська рада керуючись п. 24 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 4 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», розділу ХІІІ Податкового кодексу України та ст. 25 і ст. 70 Статуту територіальної громади міста, вирішила, зокрема:
- затвердити Положення про плату за землю на території міста Бердянська (додається) (п. 1);
- дане рішення набирає чинності з дня оприлюднення (п.3);
- прес-службі виконкому Бердянської міської ради … оприлюднити дане рішення в засобах масової інформації не пізніше як у десятиденний строк після прийняття рішення (п.4);
- вважати таким, що втратило чинність рішення …від 12.12.13 № 6 «Про затвердження Переліку розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянськ» (п.5).
У відповідності із п. 5.3 Положення про плату за землю на території міста Бердянська (додаток до зазначеного вище рішення від 26.02.15 № 13 Бердянської МР), розмір та умови внесення орендної плати встановлюються в договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем на підставі діючого на час укладення Переліку розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянськ (Додаток 1). У випадку коли земельна ділянка використовується за декількома функціональними напрямками, ставка орендної плати визначається, як середньоарифметичне значення ставок оренди за кожним напрямком використання земельної ділянки.
Згідно із Додатком 1 до Положення про плату за землю на території міста Бердянська «Перелік розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянськ» затверджено, зокрема, наступні ставки оренди за напрямками використання земельної ділянки: … роздрібна торгівля нафтопродуктами, зниженим та стислим газом для автотранспорту, … - 8% (№ 15 Переліку); земельні ділянки для розміщення автомийок, обєктів з ремонту автомобілів 6 % (№ 14 Переліку); магазини, торгові комплекси та павільйони, в т.ч. з наданням побутових послуг (крім п. 14,15), ринки, торгові ряди 4% (№ 10 Переліку).
Вбачається, що листом (повідомленням) від 26.10.15 № 01-6140/31 Бердянська міська рада звернулась до відповідача з повідомленням, в якому зазначила, що рішенням Бердянської міськради від 26.02.15 № 13 «Про затвердження Положення про плату за землю на території міста Бердянська» прийняті нові ставки орендної плати за землю. Орендна плата за земельні ділянки даного цільового призначення встановлена в розмірі 6 % від її нормативної грошової оцінки. Також позивач звернув увагу відповідача на те, що рішенням Бердянської міськради від 12.07.13 № 62 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель в межах території м. Бердянськ» затверджено нормативну грошову оцінку земель в межах території м. Бердянськ Запорізької області. У звязку із чим, міськрада з метою недопущення втрат місцевого бюджету посилаючись на ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» та на рішення Бердянської міськради від 12.07.13 № 62 вказала про те, що відповідачу необхідно замовити в Управлінні Держземагенства у Бердянському районі Запорізької області витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, після чого внести відповідні зміни до договору оренди землі. На підставі вищевикладеного, Бердянська міська рада у своєму повідомленні вказала про направлення відповідачу 3-х примірників додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі від 04.08.08, зареєстрованого у Бердянському районному відділ Запорізької регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.08 за № 040826500442, для підписання, скріплення їх печаткою та державної реєстрації в установленому законом порядку.
Вбачається, що до вищевказаного листа (повідомлення) Бердянською міською радою були додані три примірники додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі та копія листа фінансового управління.
Як свідчить зміст вказаної додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі, позивачем запропоновано відповідачу, зокрема: викласти пункти 2 та 9 договору оренди землі від 04.08.08, зареєстрованого у Бердянському районному відділ Запорізької регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.08 за № 040826500442, в наступній редакції:
- пункт 2 розділу «Обєкт оренди» викласти в наступній редакції: «в оренду передається земельна ділянка, площею 0,1622 га (кадастровий № 2310400000:11:010:0055)»;
- пункт 9 розділу «Орендна плата» викласти в наступній редакції: «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 6% від її нормативної грошової оцінки з урахуванням щорічної індексації на підставі рішення 57 сесії (І частина) Бердянської міської ради VI скликання від 26.02.15 № 13 «Про затвердження Положення про плату за землю на території міста Бердянська».
Відповідач листом за вих. від 13.11.15 № 2445 у відповідь на лист Бердянської міської ради від 26.10.15 № 01-6140/31 повідомив міську раду про відмову від пропозиції підписати додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі від 04.08.08 на запропонованих радою умовах посилаючись на приписи ст. 21 Закону України «Про оренду землі, п. 288 Податкового кодексу та п. 36 договору оренди.
Рішенням Бердянської міської ради від 21.01.16 № 50 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська» рада керуючись п. 24 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 4 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», розділом ХІІІ Податкового кодексу України та ст. 25 і ст. 70 Статуту територіальної громади міста, вирішила, зокрема:
- встановити розміри плати за землю згідно Положення про плату за землю на території міста Бердянська (додається) (п. 1);
- дане рішення набирає чинності з дня оприлюднення (п.3);
- прес-службі виконкому Бердянської міської ради … оприлюднити дане рішення в засобах масової інформації не пізніше як у десятиденний строк після прийняття рішення (п.4);
- вважати таким, що втратило чинність рішення від 12.12.13 № 13 «Про затвердження Положення про плату за землю на території міста Бердянськ» (п.5).
У відповідності із п. 5.3 Положення про плату за землю на території міста Бердянська (додаток до зазначеного вище рішення від 21.01.16 № 50 Бердянської МР), розмір та умови внесення орендної плати встановлюються в договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем на підставі діючого на час укладення Переліку розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянськ (Додаток 1). У випадку коли земельна ділянка використовується за декількома функціональними напрямками, ставка орендної плати визначається, як середньоарифметичне значення ставок оренди за кожним напрямком використання земельної ділянки.
Згідно із Додатком 1 до Положення про плату за землю на території міста Бердянська «Перелік розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянськ» затверджено, зокрема, наступні ставки оренди за напрямками використання земельної ділянки: … роздрібна торгівля нафтопродуктами, зниженим та стислим газом для автотранспорту, великі супермаркети - 8% (№ 15 Переліку); земельні ділянки для розміщення авто мийок, обєктів з ремонту автомобілів 6 % (№ 14 Переліку); магазини, торгові комплекси та павільйони, в т.ч. з наданням побутових послуг, ринки, торгові ряди 4% (№ 10 Переліку).
04.02.16 Бердянською міською радою прийнято рішення № 2 Про внесення змін до рішення міської ради від 21.01.16 № 56 Про встановлення ставок єдиного податку на території міста Бердянська, згідно із яким вказана рада керуючись п. 24 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 4 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», розділом ХІІІ Податкового кодексу України та ст. 25 і ст. 70 Статуту територіальної громади міста, вирішила:
- п.1: внести зміни до рішення міськради від 21.01.16 № 56 Про встановлення ставок єдиного податку на території міста Бердянська, пункт 3 та 4 викласти в новій редакції:
« 3. Дане рішення набирає чинності з 01.01.16, доля платників єдиного податку другої групи з 01.02.16».
« 4. Рішення пятдесят сьомої сесії (частина 1) VI скликання від 26 лютого 2015 року № 14 «Про затвердження Положення про порядок справляння єдиного податку на території міста Бердянська в новій редакції» вважати таким, що втратило чинність з 01.01.16 року, для платників єдиного податку другої групи з 01.02.2016 року».
- п. 2: прес-службі виконкому Бердянської міської ради оприлюднити дане рішення в засобах масової інформації не пізніше як у десятиденний строк після прийняття рішення.
Згідно із поясненнями позивача рішення Бердянської міської ради Запорізької області, а саме рішення від 12.07.13 № 62, від 21.01.16 № 50 та від 04.02.16 № 2 були оприлюднені (опубліковані) на офіційному веб-сайті Бердянської міської ради Запорізької області (http://bmr.gov.ua/), що підтверджується інформацією з розділу веб-сайту «Рішення сесії» та службовою запискою керуючого справами виконавчого комітету Бердянської міської ради ОСОБА_2 від 10.03.17 № 142 (належним чином засвідчена копія якої долучена до матеріалів справи) .
Крім того, як свідчать наявні в матеріалах справи № 908/353/17 витяги із газети «Південна зоря»:
- рішення Бердянської міської ради Запорізької області від 12.07.13 № 62 опубліковано у випуску від 13.07.13 № 78;
- рішення Бердянської міської ради Запорізької області від 21.01.16 № 50 опубліковано у випуску від 28.01.16 № 5;
- рішення Бердянської міської ради Запорізької області від 04.02.16 № 2 опубліковано у випуску від 13.02.16 № 9.
Таким чином наведені вище рішення Бердянської міської ради Запорізької були оприлюднені (опубліковані) та доведені до відома фізичних та юридичних осіб у встановленому чинним законодавством порядку.
Листом від 13.02.17 № 01-0878/31 Бердянська міська рада звернулась до відповідача з повідомленням в якому зазначила, що рішенням Бердянської міськради від 21.01.16 № 50 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська» (із змінами) прийняті нові ставки орендної плати за землю. Орендна плата за земельні ділянки даного цільового призначення встановлена в розмірі 6 % від її нормативної грошової оцінки. Також позивач звернув увагу відповідача на те, що рішенням Бердянської міськради від 12.07.13 № 62 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель в межах території м. Бердянськ» затверджено нормативну грошову оцінку земель в межах території м. Бердянськ Запорізької області. У звязку із чим, міськрада з метою недопущення втрат місцевого бюджету посилаючись на ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» та на рішення Бердянської міськради від 12.07.13 № 62 вказала про те, що відповідачу необхідно замовити в Управлінні Держгеокадстру у Бердянському районі Запорізької області витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, після чого внести відповідні зміни до договору оренди землі. На підставі вищевикладеного, Бердянська міська рада у своєму повідомленні вказала про направлення відповідачу 3-х примірників додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі від 04.08.08, зареєстрованого у Бердянському районному відділ Запорізької регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.08 за № 040826500442, для підписання, скріплення їх печаткою та державної реєстрації в установленому законом порядку.
Вбачається, що Бердянською міською радою до наведеного вище листа (повідомлення) були додані три примірники додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі та копія листа фінансового управління.
Як свідчить зміст вказаної додаткової угоди від 13.02.17 про внесення змін до договору оренди землі, позивачем запропоновано відповідачу, зокрема: викласти пункти 2 та 9 договору оренди землі від 04.08.08, зареєстрованого у Бердянському районному відділ Запорізької регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.08 за № 040826500442, в наступній редакції:
- пункт 2 розділу «Обєкт оренди» викласти в наступній редакції: «в оренду передається земельна ділянка, площею 0,1622 га (кадастровий № 2310400000:11:010:0055)»;
- пункт 9 розділу «Орендна плата» викласти в наступній редакції: «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 6% від її нормативної грошової оцінки з урахуванням щорічної індексації на підставі рішення шостої сесії Бердянської міської ради VII скликання від 21.01.16 № 50 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська» (із змінами).
На підтвердження отримання відповідачем листа (повідомлення) Бердянської міськради від 13.02.17 № 01-0878/31, позивачем до матеріалів справи надано рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення із змісту якого вбачається, що відправлення за номером 7111806772676 адресоване ТОВ «Восток» (03110, м. Київ, вул. Соломянська, 11) вручене за довіреністю 27.02.2017 обєктом поштового звязку КИЇВ 110 з індексом 03110.
Оскільки відповідач, на думку позивача, впродовж тривалого часу ухиляється від внесення змін до пунктів 2, 9 договору оренди землі від 04.08.08 (зареєстровано 15.10.08 за № 040826500442), Бердянська міська рада звернулася до суду із цим позовом.
Предметом позовних вимог у справі № 908/353/17 є вимога внести зміни до договору оренди землі від 04 серпня 2008 року, зареєстрованого у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15 жовтня 2008 р. за № 040826500442, укладеного між Бердянською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю ВОСТОК, площею 0.1622 га (кадастровий номер 2310400000:11:010:0055) розташованої за адресою: Мелітопольське шосе, 68-г, м. Бердянськ, Запорізька область, наданої для експлуатації АЗС з мийкою, кафетерієм та магазином, наступного змісту:
- пункт 2 розділу «Обєкт оренди» викласти в наступній редакції: «в оренду передається земельна ділянка, площею 0,1622 га (кадастровий № 2310400000:11:010:0055»
- пункт 9 розділу «Орендна плата» викласти в наступній редакції: «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 6 % від її нормативної грошової оцінки з урахуванням щорічної індексації на підставі рішення Бердянської міської ради від 21.01.2016 № 50 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська» (із змінами)».
Статтею 188 Господарського кодексу України (далі ГК України) визначено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором (ч. 1). Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором (ч. 2). Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду (ч. 3). У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ч. 4).
Відповідно до ч. 1 та абз. 1 ч. 2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Частинами 1, 2 ст. 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Умовами п. 36 договору оренди землі сторони передбачили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку.
Нормами ст. 21 Закону України Про оренду землі визначено, що Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі (ч. 1). Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (ч. 2).
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст. 30 Закону України Про оренду землі).
У відповідності до ст. 15 вказаного Закону, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обовязки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовано Податковим кодексом України (далі ПК України у відповідній редакції) (п. 1.1. ст. 1).
Згідно із ст. 4 ПК України, установлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до цього Кодексу Верховною Радою України, а також Верховною Радою АР Крим, сільськими, селищними, міськими радами у межах їх повноважень, визначених Конституцією України та законами України (п. 4.4.).
Відповідно до ст. 6 ПК України, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу (п. 6.1.) Збором (платою, внеском) є обов'язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій (п. 6.2.).
Статтею 8 ПК України визначено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори (п. 8.1.). До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом (п. 8.2.). До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад (п. 8.3.).
Згідно із п. 9.1. ст. 9 ПК України, до загальнодержавних податків належать: 9.1.1. податок на прибуток підприємств; 9.1.2. податок на доходи фізичних осіб; 9.1.3. податок на додану вартість; 9.1.4. акцизний податок; 9.1.5. екологічний податок; 9.1.6. рентна плата; 9.1.7. мито. Установлення загальнодержавних податків та зборів, не передбачених цим Кодексом, забороняється (п. 9.4.).
У відповідності із п. 10.1 ст. 10 ПК України, до місцевих податків належать: 10.1.1. податок на майно; 10.1.2. єдиний податок. До місцевих зборів (п. 10.2.) належать: 10.2.1. збір за місця для паркування транспортних засобів; 10.2.2. туристичний збір. Місцеві ради (п. 10.3.) в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору. Установлення місцевих податків та зборів, не передбачених цим Кодексом, забороняється (п. 10.4. ст. 10 ПК України). Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України (п. 10.5.).
Статтею 12 ПК України визначено повноваження Верховної Ради України, Верховної Ради АР Крим, сільських, селищних та міських рад щодо податків та зборів. При цьому, (…) сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів (п. 12.3 ст. 12 зазначеного Кодексу). Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом (п. 12.3.1.). Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 12.3.4.). До повноважень сільських, селищних, міських рад щодо податків та зборів належать (п. 12.4.): 12.4.1. встановлення ставок місцевих податків та зборів в межах ставок, визначених цим Кодексом; 12.4.3. до початку наступного бюджетного періоду прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов'язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду.
За п. 12.5. зазначеної статті, офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.
Згідно із ст. 14 ПК України, власники земельних ділянок - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які відповідно до закону набули права власності на землю в Україні, а також територіальні громади та держава щодо земель комунальної та державної власності відповідно (п. 14.1.34.). Крім того, земельний (п. 14.1.72.) податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди (п. 14.1.73.). Земельна ділянка - частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами (п. 14.1.74.). Нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (п. 14.1.125). Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п. 14.1.136.) Плата за землю - обовязковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п. 14.1.147.).
Статтею 269 ПК України визначено платників земельного податку. Так, відповідно до п. 269.1. платниками податку є: 269.1.1. власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); 269.1.2. землекористувачі. Об'єктами оподаткування (п. 270.1.1 ст. 270 ПК України) є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; 270.1.2. земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно із ст. 285 ПК України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п. 285.1.). Базовий (п. 285.2.) податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
У відповідності із вимогами ст. 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. ОСОБА_2 надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики (п. 288.1.). Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2.). Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3.). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4.).
Згідно із п. 288.5. ст. 288. ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (п. 288.5.1); не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (п. 288.5.2.); може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах (п. 288.5.3).
Статтею 289 ПК України унормовано, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок (п. 289.1). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (п. 289.2). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (п. 289.3).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності (ч. 1 та ч. 2 ст. 18 Закону України Про оцінку земель).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років (п 1 ч.2 ст. 18 Закону України Про оцінку земель).
Частиною 3 ст. ст. 18 Закону України Про оцінку земель визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України Про землеустрій.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України Про оцінку земель дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюється як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. 25 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з пунктами 34, 35 ч. 1 ст. 26 цього Закону, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
За змістом ч. 1 ст. 59 вказаного Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Частиною 5 цієї статті визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з ч. 1 ст. 73 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Положеннями п. 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.11 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» (у відповідній редакції) визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Матеріали цієї господарської справи свідчать, що станом на 12.04.17, тобто станом на час прийняття процесуального рішення у справі № 908/353/17 по суті спору, рішення Бердянської міської ради від 21.01.16 № 50 Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська та (із змінами) є чинним.
Доказів зворотнього учасниками судового розгляду суду не надано. А тому, суд виходить з того, що вказане рішення міської ради є обов'язковими до виконання на відповідній території в силу норм ст. 144 Конституції України і ст. 73 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні.
Аналіз зазначених вище чинних норм Конституції України, Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України, Законів України Про місцеве самоврядування в Україні, Про оренду землі надають суду підстави для висновку про те, що оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то прийняття Бердянською міською радою рішення від 21.01.16 № 50 (із змінами), яким встановлено розмір плати за землю на території м. Бердянськ є підставою для перегляду розміру орендної плати погодженої сторонами в договорі оренди землі від 04.08.08, зареєстрованого у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15 жовтня 2008 р. за № 040826500442.
Вказане також повною мірою відповідає п. 13 підписаного між сторонами без заперечень спірного договору оренди землі, за змістом якого розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, в інших випадках передбачених законом.
За вказаних обставин позов в частині внесення змін до п. 9 договору оренди землі від 04.08.08 (який зареєстровано у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.08 за № 040826500442) щодо визначення розміру орендної плати за земельну ділянку підлягає задоволенню.
Щодо вимоги позивача про викладення п. 2 розділу «Обєкт оренди» договору оренди землі в наступній редакції: «в оренду передається земельна ділянка, площею 0,1622 га (кадастровий № 2310400000:11:010:0055)» суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що в умовах договору оренди землі від 04.04.08 (зареєстрований 15.10.08 за № 040826500442) сторонами не зазначено кадастровий номер земельної ділянки, яку передано Бердянською міською раду в оренду ТОВ «Восток».
Поряд з цим, у п. 5 вищевказаного договору оренди землі міститься посилання на нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно із довідкою Бердянського міського управління земельних ресурсів від 28.07.08 № 838.
Відповідно до витягу (довідки) з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель від 28.07.08 № 838 виданого Бердянським міським управлінням земельних ресурсів, користувачем земельної ділянки з кадастровим № 2310400000:11:010:0055, загальною площею 0,1622 га за адресою: Запорізька обл., м. Бердянськ, шосе Мелітопольське, 68-г (для експлуатації АЗС з мийкою) є ТОВ «ВОСТОК» (копія витягу наявна в матеріалах справи).
Таким чином, кадастровим номером земельної ділянки переданої в оренду ТОВ «Восток» за договором оренди землі від 04.08.08 є: 2310400000:11:010:0055.
Згідно із ст. 15 Закону України «Про оренду землі» (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)» від 12.02.15 № 191-VIII, який набрав чинності 05.04.15), істотними умови договору оренди землі, в т.ч. є умови про обєкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки).
Як свідчать матеріали цієї справи, позивачем було дотримано вимоги ч. 2 ст. 188 ГК України, за змістом якої сторона договору, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором, а саме надіслано відповідачу пропозиції про внесення змін до договору, зокрема в частині викладення п. 2 договору в наступній редакції: «пункт 2 розділу «Обєкт оренди» викласти в наступній редакції: «в оренду передається земельна ділянка, площею 0,1622 га (кадастровий № 2310400000:11:010:0055».
З огляду на приписи ст. 15 Закону України «Про оренду землі» (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)» від 12.02.15 № 191-VIII, який набрав чинності 05.04.15), суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно залишив без задоволення пропозицію позивача щодо внесення змін до договору в частині викладення п. 2 розділу «Обєкт оренди» договору оренди землі від 04.08.08. в наступній редакції: «в оренду передається земельна ділянка, площею 0,1622 га (кадастровий № 2310400000:11:010:0055».
За таких обставин вимога позивача про внесення змін до п. 2 договору оренди землі від 04.08.08 (який зареєстровано у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.08 за № 040826500442) задовольняється судом у редакції запропонованій позивачем.
З підстав викладених вище у цьому рішенні судом, через недоведеність, залишаються поза увагою доводи відповідача викладені у відзиві від 15.03.17 на позовну заяву, у т.ч. в частині ненадання позивачем доказів офіційного оприлюднення рішення № 50.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір в розмірі 1 600 грн. покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись пунктами 1, 4, 9 пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.13 № 6 «Про судове рішення», ст. ст. 21, 43, 45, 22, 32, 33, 34, 49, 64, 69, 82, 821, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 04 серпня 2008 року, зареєстрованого у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15 жовтня 2008 р. за № 040826500442, укладеного між Бердянською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю ВОСТОК, площею 0.1622 га (кадастровий номер 2310400000:11:010:0055) розташованої за адресою: Мелітопольське шосе, 68-г, м. Бердянськ, Запорізька область, наданої для експлуатації АЗС з мийкою, кафетерієм та магазином, наступного змісту:
- пункт 2 розділу «Обєкт оренди» викласти в наступній редакції: «в оренду передається земельна ділянка, площею 0,1622 га (кадастровий № 2310400000:11:010:0055)»;
- пункт 9 розділу «Орендна плата» викласти в наступній редакції: «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 6% (шість відсотків) від її нормативної грошової оцінки з урахуванням щорічної індексації на підставі рішення Бердянської міської ради від 21.01.2016 № 50 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська» (із змінами)».
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю ВОСТОК (03110, м. Київ, вул. Соломянська, 11, код ЄДРПОУ 24812228) на користь Бердянської міської ради Запорізької області (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. Єдності, 2, код ЄДРПОУ 20525153) 1600 (одну тисячу шістсот) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 19.04.17.
Суддя В.Л. Корсун