Ухвала суду № 65966449, 12.04.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2017
Номер справи
875/70/16
Номер документу
65966449
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: №875/70/16 Головуючий у 1-й інстанції: Літвінова А.В.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

У Х В А Л А

Іменем України

12 квітня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сорочко Є.О.

Межевича М.В.

суддів: Земляної Г.В.

за участю секретаря Грисюк Г.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3, Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії, за участю третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача - Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_4 про визнання протиправною та скасування постанови від 01.12.2016 р. №491,-

В С Т А Н О В И В:

Кандидат на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3. звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови від 01.12.2016 р. №491 «Про окремі питання діяльності Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області».

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2016 року в задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11 грудня 2016 року скасовано постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2016 року, а справу направлено на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 лютого 2017 року в задоволенні позову відмовлено.

На вказану постанову позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до матеріалів справи, постановою Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 06.11.2015 р. №46 ОСОБА_4 зареєстровано обраним головою Таїровської селищної ради.

Рішенням Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 06.11.2015 р. № 1 ОСОБА_4 визнано обраним Таїровським селищним головою. Офіційно оприлюднено результати виборів Таїровського селищного голови у газеті «Наддністрянська правда» від 06.11.2015 р. №48.

В подальшому, постановою Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 16.08.2016 р. №5 скасовано постанову Таїровської селищної виборчої комісії від 06.11.2015 р. №46, постановою від 01.11.2016 р. №11 ОСОБА_4 визнано таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови», а постановою від 01.11.2016 р. №12 призначено повторні вибори Таїровського селищного голови на 25 грудня 2016 року.

До Центральної виборчої комісії 25.11.2016 р. надійшло звернення виборців селища Таїрове Овідіопольського району Одеської області, зокрема щодо скасування протиправних, на їх думку, постанов Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 16.08.2016 р. №5 «Щодо скасування постанови Таїровської селищної виборчої комісії від 06.11.2015 р. №46», від 01.11.2016 р. №11 «Про визнання ОСОБА_4 таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови» та від 01.11.2016 р. №12 «Про призначення повторних виборів Таїровського селищного голови 25 грудня 2016 року».

Постановою Центральної виборчої комісії від 01.12.2016 р. №491 «Про окремі питання діяльності Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області» скасовано постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 16.08.2016 р. №5 «Щодо скасування постанови Таїровської селищної виборчої комісії від 06.11.2015 № 46», від 01.11.2016 р. №11 «Про визнання ОСОБА_4 таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови» та від 01.11.2016 р. №12 «Про призначення повторних виборів Таїровського селищного голови 25 грудня 2016 року».

Вважаючи такі постанову незаконною, позивач звернувся до суду з позовом.

Вирішуючи даний спір колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.

Згідно ч. 1 ст. 16 цього Закону, якщо Комісії стане відомо про порушення законодавства України про вибори, виборчих прав громадян України з проведених нею перевірок, засобів масової інформації чи з інших джерел, що не суперечать законодавству України, Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення в установленому законом порядку.

Також, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 24 цього Закону Центральна виборча комісія здійснює контроль за додержанням законодавства про місцеві вибори на всій території України.

Поряд із тим, статтею 14 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" передбачено, що виборці, виборчі комісії, комісії з референдумів, інші суб'єкти виборчого і референдумного процесів, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, об'єднання громадян, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, іноземці та особи без громадянства, а також органи влади іноземних держав, міжнародні організації мають право звернутися до Комісії із зверненнями з питань, що належать до повноважень Комісії, в порядку, встановленому цим Законом, Законом України «Про звернення громадян» та іншими законами України. Звернення може бути подано як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне).

Під зверненням за цим Законом слід розуміти: 1) заяву, в якій міститься прохання сприяти реалізації виборчих прав, права на участь у референдумі, надати консультативно-методичну допомогу чи рекомендації щодо підготовки та проведення виборів і референдумів, роз'яснення з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми або в якій висловлюються думки, рекомендації, поради щодо вдосконалення законодавства України з питань виборів і референдумів та правового регулювання виборів і референдумів в Україні, стосовно покращання діяльності виборчих комісій, комісій з референдумів тощо; 2) скаргу, в якій міститься інформація про порушення законодавства України про вибори і референдуми та вимога забезпечити реалізацію і захист виборчих прав, права на участь у референдумі, законних інтересів суб'єктів виборчого і референдумного процесів, поновити порушені виборчі права та право на участь у референдумі.

Скарги подаються і розглядаються в порядку та строки, встановлені відповідним законом України про вибори або референдуми.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 94 Закону України «Про місцеві вибори», кандидат, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник в територіальній виборчій комісії або уповноважена особа, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 95 - 98 цього Закону.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 28.11.2016 р. було відкрито провадження у справі №509/4367/16-а за позовом ОСОБА_4 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, Овідіопольської районної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправними та скасування постанов, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, в якій, зокрема предметом оскарження є постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 16.08.2015 р. №5 «Щодо скасування постанови Таїровської селищної виборчої комісії від 06.11.2015 №46», від 01.11.2016 р. №11 «Про визнання ОСОБА_4 таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови» та від 01.11.2016 р. №12 «Про призначення повторних виборів Таїровського селищного голови 25 грудня 2016 року».

Суду не надано доказів про отримання Центральною виборчою комісією такої ухвали суду до прийняття оскаржуваної постанови.

Поряд із тим, обставини наявності судового спору про скасування постанов Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 16.08.2015 р. №5, від 01.11.2016 р. №11 та від 01.11.2016 р. №12 не встановлюють протиправності постанови Центральної виборчої комісії від 01.12.2016 р. №491.

Посилання позивача на відсутність у ОСОБА_4 громадянства України є необґрунтованими жодними належними доказами. Разом з тим, такі обставини також не встановлюють протиправності постанови Центральної виборчої комісії від 01.12.2016 р. №491, оскільки не були підставою її прийняття.

Також, є необґрунтованими посилання позивача на порушення ОСОБА_4 як Таїровським селищним головою правил сумісництва посад, оскільки такі обставини були предметом дослідження в адміністративній справі №509/5184/15-а, а постановою Овідіопольського районного суду Одеської області від 02.12.2015 р., залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10.03.2016 р. у справі №509/5184/15-а, встановлено, що згідно Реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, датованої 26 листопада 2015 року і повідомленням про проведення 02 грудня 2015 року державної реєстрації припинення підприємницької діяльності, що ОСОБА_4 припинив підприємницьку діяльність.

Крім того, постановою Овідіопольського районного суду Одеської області від 09.09.2016 р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2016 р. в адміністративній справі №509/2991/16-а, визнано противоправною та скасовано постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області №6 від 16.08.2016 р. про визнання ОСОБА_4 таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови. Визнати противоправною та скасовано постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області №7 від 16.08.2016 р. про призначення повторних виборів Таїровського селищного голови та початок виборчого процесу.

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Зокрема, такі обставини, встановлені судовими рішеннями, які набрали законної сили і були підставою для прийняття оскаржуваної постанови від 01.12.2016 р. №491, яка є правомірною та не підлягає скасуванню.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції та не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваного рішення судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, які впливають на правильність вирішення справи.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позову, тому апеляційну скаргу кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 необхідно залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 лютого 2017 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційні скарги кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3, Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 лютого 2017 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

головуючий суддя Сорочко Є.О.

судді Межевич М.В.

Земляна Г.В.

Повний текст ухвали складено 12.04.2017 року

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Земляна Г.В.

Межевич М.В.