Ухвала суду № 65905755, 03.04.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2017
Номер справи
816/1774/16
Номер документу
65905755
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2017 р.Справа № 816/1774/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Рєзнікової С.С.

Суддів: Старостіна В.В. , Бегунца А.О.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 20.01.2017р. по справі № 816/1774/16

за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2

до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області

третя особа Відділ Держгеоккдастру у Кобеляцькому районі Полтавської області

про визнання протиправними та скасування рішень, зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивачі, ОСОБА_3, ОСОБА_2 звернулися до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, третя особа відділ Держгеокадастру у Кобеляцькому районі Полтавської області, в якому просили суд:

- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, зазначену в листі від 15.09.2016 № 7387/6-16, відповідно до якої учаснику антитерористичної операції ОСОБА_3 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства;

- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, зазначену в листі від 15.09.2016 № 7390/6-16, відповідно до якої учаснику антитерористичної операції ОСОБА_2 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області надати учасникам антитерористичної операції, а саме: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення бажаної земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в розмірах, не більше 2,0 га, розташованої на території Бродщинської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.01.2017р. адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про відмову у наданні ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою, викладене у листі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 15.09.2016 вих. №7387/6-16.

Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у розмірах не більше 2,0 га на території Бродщинської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області з урахуванням висновків суду.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про відмову у наданні ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою, викладене у листі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 15.09.2016 вих. №7390/6-16.

Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у розмірах не більше 2,0 га на території Бродщинської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області з урахуванням висновків суду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволені позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.

Позивачі не скористалися своїм правом на подання заперечень на апеляційну скаргу.

Від третьої особи на адресу Харківського апеляційного адміністративного суду надійшла заява від 03.04.2017р. про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника, винесення рішення по справі покладено на розсуд суду.

Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України.

Відповідно до ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3, звернулись до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області із заявами про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га кожна, за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Бродщинської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області (а.с. 64, 72). До заяв позивачами, зокрема додані викопіювання з графічного матеріалу із зображенням бажаних місць розташування земельних ділянок та зазначенням їх орієнтовного розміру (а.с. 65, 73). Також позивачі у вказаних заявах повідомили відповідача про те, що право на безоплатну приватизацію земельної ділянки за вказаним цільовим призначенням (для ведення особистого селянського господарства) ними не використано.

Відповідач аналогічними за змістом листами від 15.09.2016 вих. №7390/6-16, від 15.09.2016 № 7387/6-16 (а.с. 71, 79) повідомив позивачів про те, що земельні ділянки, стосовно яких позивачами подані клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, входять у масив, на який надано розпорядження Кобеляцької районної державної адміністрації "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" іншій особі. Відповідно до розпорядження розроблена документація із землеустрою та земельна ділянка внесена до Державного земельного кадастру. Також зазначив, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 №898-р Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області проводиться робота з резервування земельних ділянок, що можуть бути надані учасникам антитерористичної операції. Відповідна інформації представлена у вигляді довідкових альбомів-атласів з картографічними матеріалами, що розміщені на офіційному веб-сайті Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області.

З наведених підстав позивачам відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення бажаних земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України.

Так, згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Пунктом "б" ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Отже, позивачі мають право на безоплатне отримання у власність земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара кожна.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, Земельний кодекс України визначає вичерпний перелік підстав для відмови особі в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах безоплатної приватизації, при цьому зобов'язує орган державної влади або орган місцевого самоврядування у випадках ухвалення рішення про відмову в надані такого дозволу належним чином мотивувати причини цієї відмови.

Як вбачається зі змісту листів Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 15.09.2016 вих. №7390/6-16, від 15.09.2016 № 7387/6-16 (а.с. 71, 79), підставою для відмови у наданні позивачам дозволу на виготовлення проекту землеустрою стало те, що земельні ділянки, стосовно яких позивачами подані клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, входять до складу земельної ділянки площею 52,90 га, на яку надано розпорядження Кобеляцької районної державної адміністрації про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки іншій особі. Відповідно до розпорядження розроблена документація із землеустрою та земельна ділянка внесена до Державного земельного кадастру.

З матеріалів справи вбачається, що розпорядженням голови Кобеляцької районної державної адміністрації Полтавської області від 28.04.2011 № 152 надано гр. ОСОБА_5 дозвіл на виготовлення, зокрема проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 52,90 га за межами населених пунктів Бродщинської сільської ради для ведення фермерського господарства (а.с. 53). У матеріалах справи також міститься проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_5 для ведення фермерського господарства із земель запасу за межами населеного пункту на території Бродщинської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області. На підставі вказаного проекту в Державному земельному кадастрі 16.10.2015 відкрито розділ та поземельну книгу стосовно земельної ділянки площею 52,9000 га, з присвоєнням кадастрового номеру 5321880400:00:004:0003 (а.с. 49).

Колегія суддів зазначає, що відповідно до частини першої статті 124 Земельного кодексу України (далі - ЗК) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у випадках, передбачених законом, або на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). При цьому розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, передбачених статтею 122 цього Кодексу.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Відповідно до ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Аналіз наведених норм права у взаємозв'язку дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у користування (оренду) громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у користування (оренду) зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у користування, за результатами розгляду яких визначені в статті 123 ЗК органи приймають одне з відповідних рішень. Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою та розробка відповідного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування (оренду).

Відповідно до ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно з ст. 126 ЗК України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Колегія суддів зазначає, що під час розгляду заяв позивачів (а.с. 64,72), Головному управлінню Держгеокадастру у Полтавській області не надано відомостей, що підтверджувалися б відповідними належними доказами, про проведення державної реєстрації права користування (оренди) за ОСОБА_6 на спірні земельні ділянки.

Листом вих. №1397/15-16 від 07.12.2016 Відділ Держгеокадастру у Кобеляцькому районі Полтавської області повідомив суд про те, що договір оренди на земельну ділянку площею 52,9000 га надати неможливо у зв'язку з тим, що проект землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки знаходиться в Головному управління Держгеокадастру в Полтавській області на затвердженні.

Таким чином, з наданих сторонами матеріалів не вбачається, що обрані позивачами земельні ділянки, які знаходиться за межами населених пунктів Бродщинської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області, перебувають у власності чи користуванні третіх осіб.

Щодо доводів відповідача про те, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 №898-р Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області проводиться робота з резервування земельних ділянок для учасників АТО, колегія зазначає, що відповідно до розміщеної на офіційному веб-сайті відповідача (http://poltavska.land.gov.ua/) інформації щодо земельних ділянок, відведених для передачі учасникам АТО на території Полтавської області, станом на час розгляду справи відомості про наявність таких земельних ділянок по Бродщинській сільській раді Кобеляцького району Полтавської області відсутні.

Наведені обставини відповідачем у ході розгляду заяв позивачів про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою не враховані.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проте, відповідач не довів суду правомірності своїх рішень, що є підставою для задоволення адміністративного позову в частині визнання протиправними та скасування рішень Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, викладених у листах від 15.09.2016 вих. №7390/6-16, від 15.09.2016 № 7387/6-16 про відмову у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції від 20.01.2017р. відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 20.01.2017р. по справі № 816/1774/16 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_7Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_8 ОСОБА_9 Повний текст ухвали виготовлений 10.04.2017 р.