Ухвала суду № 65743348, 29.03.2017, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2017
Номер справи
802/1452/16-а
Номер документу
65743348
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/1452/16-а

Головуючий у 1-й інстанції: Мультян М.Б.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

29 березня 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Боровицького О. А.

суддів: Сапальової Т.В. Матохнюка Д.Б. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Гіюк Д.М.,

позивача: ОСОБА_2

представника позивача: ОСОБА_3

представників відповідача: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6

третіх осіб: ОСОБА_7, ОСОБА_8

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_8 на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом приватного підприємства "Колісніченко" до Вінницької обласної державної адміністрації, департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької облдержадміністрації, конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів приватне підприємство "Лукавто", фізична особа - підприємець ОСОБА_9, фізична особа - підприємець ОСОБА_8, фізична особа - підприємець ОСОБА_10 про визнання рішення протиправним,

В С Т А Н О В И В :

в вересні 2016 року позивач - приватне підприємство "Колісніченко" звернулось до Вінницького окружного адміністративного суду із позовом до Вінницької обласної державної адміністрації, департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької облдержадміністрації, конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів приватне підприємство "Лукавто", фізична особа - підприємець ОСОБА_9, фізична особа - підприємець ОСОБА_8, фізична особа - підприємець ОСОБА_10 про визнання рішення протиправним.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 21.02.2017 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись із прийнятим рішенням, третя особа - фізична особа - підприємець ОСОБА_8 подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволені позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне зясування всіх обставин справи що призвело до неправильного її вирішення.

У судовому засіданні представники відповідача та треті особи підтримали доводи апеляційної скарги та просили суд її задовольнити.

Позивач та представник позивача заперечували проти доводів апеляційної скарги та просили суду залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, що Вінницькою обласною державною адміністрацією було оголошено конкурс на право здійснення перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування на об'єкти № 15 та № 19.

Оголошення про проведення конкурсу на визначення автомобільного перевізника розміщено у друкованому засобі масової інформації газеті "Події, факти, новини Вінниччини" № 7 від 17.02.2016 року.

Так, ПП "Колісніченко" було подано необхідні документи для участі у конкурсі, зокрема на об'єктах конкурсу № 19 Вінниця АС 1 - Козятин АС (рейси 1205/1206, 1207/1208, 1209/1210), Козятин АС - Куманівка ч/з Немиринці (рейси 109д-112д); та № 15 Вінниця АС2 Літин (рейси (рейси 809п- 822п, 549п/550п, 503п-516п, 551п-552п, 187п- 200п).

Також, для участі у конкурсі на право здійснення перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування по об'єкту № 15 та № 19 прийняли такі претенденти ПП Лукавто", ФОП ОСОБА_9, ФОП ОСОБА_8 та ФОП ОСОБА_10

22.03.2016 року Вінницькою обласною державною адміністрацією було проведено конкурси на перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Вінницької області.

Однак, у результаті проведення конкурсу ПП "Колісніченко" не було допущено до участі у конкурсі на зазначених об'єктах.

За результатами проведеного 22.03.2016 та продовженого 24.03.2016 конкурсу, відповідно до Протоколу № 4 засідання конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів з перевезення пасажирів на внутрішньообласних міжміських та приміських маршрутах загального користування від 22.03.2016 щодо вищезгаданого об'єкту конкурсу:

- ПП "Колісніченко" не було допущено до участі у конкурсі;

- переможцем конкурсу на об'єкті № 15 оголошено ФОП ОСОБА_8 18,2 бали;

- на об'єкті № 15 ПП "Лукавто" - зайняло друге місце 16,5 балів;

- переможцем конкурсу на об'єкті № 19 оголошено ФОП ОСОБА_8 38 балів;

- на об'єкті № 19 ФОП ОСОБА_10 зайняла друге місце 33 бали.

Так, судом першої інстанції встановлено, що підставою для недопущення ПП "Колісніченко" до участі у конкурсах по об'єктах № 15 та № 19 стало невиконання умов конкурсу в частині необхідності надання в конкурсній пропозиції транспортного засобу пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, оскільки данні об'єкти конкурсу включали приміські маршрути. Так, у протоколі № 4 засідання конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів з перевезення пасажирів на внутрішньообласних міжміських та приміських маршрутах загального користування від 22.03.2016 року щодо об'єктів № 15 та № 19 зазначається наступне: стосовно об'єкту № 15 - перевізником подано усі документи, передбачені п. 29 Порядку, однак у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу не вказано, що транспортний засіб пристосований для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями та по об'єкту № 19 перевізником подано усі документи, передбачені п. 29 Порядку, однак у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу не вказано, що транспортний засіб пристосований для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України "Про автомобільний транспорт", Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року № 1081, прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України "Про автомобільний транспорт", Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року № 1081, зі змінами та доповненнями, чинним на момент проведення конкурсу.

Відповідно до статті 43 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).

Процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначено Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року №1081 (далі Порядок), який є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Пунктом 2 Порядку визначено, що організатор - орган виконавчої влади, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, який самостійно або із залученням робочого органу проводить конкурс; конкурсний комітет - постійний або тимчасовий орган, утворений організатором для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу.

Відповідно до п. 4 Порядку організатором на автобусному маршруті загального користування є, зокрема, обласні держадміністрації - на міжміському і приміському маршрутах, які не виходять за межі території області (внутрішньообласний маршрут).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1082 конкурсний комітет це постійний або тимчасовий орган, утворений організатором для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу; перевізник-претендент це автомобільний перевізник, який в установленому порядку подав заяву та документи для участі в конкурсі.

Пунктом 28 Порядку встановлено, що організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації), яке повинне містити таку інформацію: найменування організатора та робочого органу; порядковий номер та основні характеристики кожного об'єкта конкурсу: на міжміському маршруті - номер рейсу, початковий та кінцевий пункти маршруту, протяжність, час відправлення з кінцевих пунктів та прибуття до них, особливості періодичності виконання перевезень, рекомендовану кількість зірочок за параметрами комфортності; на міському та приміському маршруті-номер маршруту, найменування кінцевих зупинок, кількість оборотних рейсів або кількість автобусів для забезпечення перевезень, режим руху та інтервал, особливості періодичності виконання перевезень (сезонний, у певні дні тижня тощо); умови конкурсу; порядок одержання необхідної інформації про об'єкт конкурсу; кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі; найменування організації, режим її роботи та адреса, за якою подаються документи для участі в конкурсі; місце та дата одержання бланків документів для участі в конкурсі; місце, дата та час початку проведення засідання конкурсного комітету; розмір плати за участь у конкурсі; телефон для довідок (електронна адреса або адреса веб-сайту) з питань проведення конкурсу.

Пунктом 29 Порядку встановлено, що для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2 та пакет документів, в т.ч. анкету.

Відповідно до пункту 32 Порядку, до заяви автомобільного перевізника додається анкета за формою згідно з додатком 5, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.

Пунктом 37 Порядку визначено, що достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.

Встановлено, що в конкурсних пропозиціях ПП "Колісніченко" по об'єктах конкурсу №19 та №15 згідно поданих документів міститься інформація щодо транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, а саме: ПП "Колісніченко" "повідомляє про те, що на виконання умов конкурсу, в якості конкурсної пропозиції подано транспортний засіб пристосований для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями MAN А 11 - р-н. (ВС3090СО)".

Дана інформація оформлена належним чином, окремим документом, скріплена підписом та печаткою претендента та міститься в прошитому пакеті документів.

Однак, конкурсним комітетом було висловлено позицію, що конкурсні пропозиції ПП "Колісніченко" не містять в собі інформації про наявність транспортного засобу пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Таким чином, конкурсний комітет дійшов висновку, щодо недопущення ПП "Колісніченко" до участі у конкурсі через те, що у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу не вказано, що транспортний засіб пристосований для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Разом з тим, ПП "Колісніченко" було надано конкурсному комітету фото автобуса MAN А 11 - р-н. (ВС3090СО) з відображенням окремих елементів, що дають змогу зробити висновок про пристосованість даного автобуса для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, а також надано сертифікат відповідності Серії ВГ № UA1.181.0012817-16 на даний транспортний засіб, в якому зазначено, що його конструкцією передбачено наявність площадки для інваліда візочника.

Згідно з п. 12 Порядку, конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який, зокрема: подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію; не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів) ( п.п.1, 4 ).

Пунктом 29 Порядку встановлено, що для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2 та пакет документів, в тому числі:

- нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні);

- перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу;

- копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті ( п.п. 4 );

- копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті (п.п. 6 ) ;

- анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку ( п.п. 9 ).

- перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність.

Зазначені вище норми, дають суду підстави зробити висновок, ПП "Колісніченко" було подано необхідний пакет документів, який передбачено Порядком.

Таким чином, конкурсний комітет при прийнятті рішення не з'ясував усіх обставин та не оцінив додаткові матеріали та докази надані ПП "Колісніченко", що колегія суддів вважає помилковим.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що рішення конкурсного комітету Вінницької обласної державної адміністрації щодо недопущення ПП "Колісніченко" до участі у конкурсі за об'єктами № 15 та № 19 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Колегія суддів не погоджується з твердженнями позивача, щодо не відповідності складу конкурсного комітету вимогам Порядку, а саме членів конкурсного комітету ОСОБА_11 та ОСОБА_12, зазначаючи наступне.

Встановлено, що членами конкурсного комітету, зокрема був ОСОБА_11 - працівник Тульчинської районної ради та ОСОБА_12 - головний державний ревізор інспектор відділу податку на доходи з фізичних осіб, податків із самозайнятих осіб, податків з громадян та майнових податків і зборів з фізичних осіб управління податків і зборів фізичних осіб Головного управління ДФС у Вінницькій області.

Так, пунктом 22 Порядку, визначено, що персональний склад конкурсного комітету затверджується організатором, який призначає голову, його заступника та секретаря.

До складу конкурсного комітету входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Укртрансбезпеки, Державтоінспекції та громадських організацій. При цьому кількість представників громадських організацій, діяльність яких пов'язана з автомобільним транспортом, повинна становити не менш як 50 відсотків загальної кількості представників громадських організацій (п. 23 Порядку).

Чисельність складу конкурсного комітету визначається організатором за поданням наведених у пункті 23 цього Порядку органів та організацій. Із складу конкурсного комітету 50 відсотків - представники органів виконавчої влади та (або) органів місцевого самоврядування, решта - представники громадських організацій.

Пунктом 25 Порядку визначено, що до участі в засіданні конкурсного комітету, на якому визначається автомобільний перевізник для роботи на міжміському та приміському автобусних маршрутах, які не виходять за межі території району, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні держадміністрації запрошують представників відповідної районної держадміністрації.

Пунктом 41 Порядку визначено, що під час проведення конкурсу представники організатора та органів державного контролю, які входять до складу конкурсного комітету, відповідно до їх компетенції надають інформацію про діяльність перевізника-претендента.

Слід зазначити, що склад конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсу на проведення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області затверджено в новій редакції п. 2 Розпорядження Голови Вінницької обласної державної адміністрації № 66 від 08.02.2016 року "Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 02.02.2011 року № 43".

Колегія суддів звертає увагу на те що, член конкурсного комітету ОСОБА_11 включений як голова постійної комісії Вінницької обласної ради з питань будівництва, розвитку населених пунктів, транспорту та зв'язку. Таким чином зазначена особа делегована Вінницькою обласною радою, яка є відповідно органом місцевого самоврядування. Щодо члена конкурсного комітету ОСОБА_12, то зазначена особа включена як представник відповідного органу виконавчої влади.

Таким чином, колегія суддів вважає, що конкурсний комітет сформований у відповідності до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року №1081 та Розпорядження Голови Вінницької обласної державної адміністрації № 66 від 08.02.2016 року "Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 02.02.2011 року № 43".

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч.2 ст.71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Підсумовуючи вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час її апеляційного розгляду, а відтак відсутні підстави для її задоволення.

Відповідно ч. 1 ст. 200 КАС, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_8 залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2017 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 03 квітня 2017 року.

Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_13 ОСОБА_14