ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/242/17
23 березня 2017 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Осташа А.В. за участю секретаря судового засідання Ліщинської М.М., позивача - ОСОБА_2, представника відповідача - Підгірського О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2
до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області
про зобов'язання до вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2) звернувся до адміністративного суду з позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі - відповідач, Тернопільське об'єднане УПФУ Тернопільської області) про зобов'язання Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України в Тернопільській області подання про повернення сплаченого ОСОБА_2 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу квартири в розмірі 5001,52 грн.
10.03.2017 суд ухвалою залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби у м. Тернополі.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що 16.01.2017 позивач придбав квартиру на підставі договору купівлі-продажу, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. При укладенні договору ОСОБА_2 сплатив збір на обов'язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 5001,52 грн. Позивач придбавав житло вперше, а тому вважає, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» сплатила такий збір безпідставно. Позивач в судовому засіданні зазначив, що 31.01.2017 звернувся до Тернопільського об'єднаного УПФУ Тернопільської області про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове пенсійне страхування, проте отримав відмову у поверненні таких коштів. Позивач вважає таку відмову необґрунтованою та просить зобов'язати відповідача сформувати та подати до УДКСУ у місті Тернополі подання про повернення ОСОБА_2 сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 5001,52 грн. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі і просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача Тернопільського об'єднаного УПФУ Тернопільської області в судовому засідання адміністративний позов не визнала з підстав, викладених у письмових запереченнях (аркуш справи 26-27) та пояснила, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо реєстрації права власності громадян на нерухоме майно, тому не має можливості встановити факти придбання житла фізичними особами вперше. Також зазначила, що відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 28.01.2010 позивачу на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_2, тому позивач не є особою, що придбала майно вперше. Представник відповідача просила в задоволенні позовних вимог відмовити.
Представник третьої особи УДКСУ у місті Тернополі у судове засідання не прибув, хоча третя особа належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду справи.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що підлягає до задоволення, з наступних міркувань.
Судом встановлено, що 16 січня 2017 року між ОСОБА_2 (покупець) та Приватним акціонерним товариством "Компанія з управління активами "Національний резерв" в особі представника ОСОБА_5 (продавець) було укладено договір купівлі-продажу квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Договір купівлі-продажу від посвідчений приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Іваненко О.С. та зареєстрований в реєстрі за № 82 (аркуш справи 11-12). Відповідно до пункту 2.1 договору купівлі-продажу ціна квартири встановлена в розмірі 500152,00 грн.
Перед укладенням вищезазначеного договору купівлі-продажу квартири ОСОБА_2 сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1 відсотка від вартості придбаного житла - 5001,52 грн. відповідно до квитанції відділення №ПН1588468 Тернопільського відділення ПАТ «Банк Січ» від 16.01.2017 (аркуш справи 14).
Позивач 31.01.2017 року звернувся до Тернопільського об'єднаного УПФУ Тернопільської області із заявою, в якій просив повернути безпідставно сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 5001,52 грн.
За результатами розгляду даної заяви, 02.02.2017 Тернопільське об'єднане УПФУ Тернопільської області надало відповідь заявнику за № 1972/07 про те, що підстав для повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 5001,52 грн немає з посиланням на відсутність у Пенсійного фонду України інформації щодо реєстрації права власності громадян на нерухоме майно (аркуш справи 10).
Не погоджуючись із відповіддю відповідача позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року № 400/97-ВР.
Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовані у Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.
Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З системного аналізу наведених правових актів слід прийти до висновку, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Як вбачається з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, індексний номер 79300370, сформованої 01.02.2017 за результатом розгляду заяв у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є відомості про реєстрацію права власності за ОСОБА_2 квартири за адресою: АДРЕСА_1, яка виникла на підставі договору купівлі-продажу від 16.01.2017 посвідчений приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Іваненко О.С. та зареєстрований в реєстрі за № 82 та квартири за адресою: АДРЕСА_2 (аркуш справи 8-9).
Судом встановлено, що право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 у позивача виникла на підставі договору дарування від 20.01.2010 посвідчений приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу ОСОБА_7 та зареєстрований в реєстрі за №234 (аркуш справи 4-5).
Як встановлено судом, згідно з довідки ТзОВ "Міське бюро технічної інвентаризації" від 14.03.2017 №645 ОСОБА_2 згідно обліку технічної інвентаризації станом на 29.12.2012 не є власником квартири АДРЕСА_5 і квартири АДРЕСА_6 (аркуш справи 45).
Власником квартири за адресою: АДРЕСА_6 є ОСОБА_8, що підтверджується договором купівлі-продажу (аркуш справи 38).
Згідно з довідки відділу квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради ОСОБА_2 станом на 31.01.2017 не перебуває на квартирному обліку при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради (аркуш справи 6).
Довідкою ТВБВ № 10019/09 філії Тернопільського обласного управління АТ "Ощадбанк" №219 від 13.03.2017, видану ОСОБА_2, підтверджується, що він не включений в списки для приватизації житла за адресою: АДРЕСА_6 та не використовував приватизаційного житлового чека (аркуш справи 43).
Довідкою ТВБВ № 10019/018 філії Тернопільського обласного управління АТ "Ощадбанк" № 134 від 10.03.2017, видану ОСОБА_2, підтверджується, що він включений в списки для приватизації житла за адресою: АДРЕСА_7 проте, не використовував приватизаційного житлового чека (аркуш справи 44).
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за ним будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, судом не здобуто.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 дійсно 16.01.2017 вперше придбав житло за договором купівлі-продажу нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 і при оформленні документів безпідставно сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі продажу нерухомого майна в розмірі 5001 грн. 52 коп. згідно квитанції № ПН1588468 від 16.01.2017 на вказану суму.
За встановлених обставин суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що підлягають до задоволення.
Частиною другою статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Відповідно до пункту 5 даного Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Відповідно до пункту 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, яким установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
Таким чином, виходячи із встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 відсотка від вартості придбаного нерухомого майна, ОСОБА_2 сплачено помилково, за відсутності обов'язку здійснювати такий платіж, у зв'язку з чим кошти в сумі 5001,52 грн., сплачені при нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу вперше придбаного житла, підлягають поверненню. А тому, суд приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 20 серпня 2015 року (справа № К/800/41597/14), від 25 червня 2015 року (справа №К/800/17652/15), від 16 квітня 2015 р. (справа №К/9991/37325/11) тощо.
Відповідно до ст.94 КАС України судовий збір сплачений позивачем підлягає поверненню з державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Тернопільське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м.Тернополі подання про повернення сплаченого ОСОБА_2 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1), збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 5001, 52 грн., сплаченого згідно квитанції №ПН 1588468 від 16.01.2017.
3. Повернути в користь ОСОБА_2 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) з державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області 640 грн сплаченого судового збору згідно квитанцій №QS45118101 від 14.02.2017 та 30.0.713649180.1. від 23.02.2017.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано 27 березня 2017 року.
Головуючий суддя Осташ А.В.
копія вірна
Суддя Осташ А.В.