Постанова № 65502035, 16.03.2017, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2017
Номер справи
816/160/17
Номер документу
65502035
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/160/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Єресько Л.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Шевченко О.С.,

представника позивача - Литвиненко А.І., Тарасенка М.В.,

представника відповідача - Марченка І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю " Управлінська житлова компанія " до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання нечинним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

24 січня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Управлінська житлова компанія" (надалі - позивач, ТОВ "УЖК") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (надалі - відповідач) про визнання нечинним та скасування рішення від 26.12.2016 № 9 про застосування адміністративно - господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін в розмірі 25 711,19 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що рішення прийнято з порушенням чинного законодавства з огляду на те, що в направленні на перевірку, за наслідками якої виявлено порушення, не вказана підстава для здійснення заходу. Наполягав, що відповідачем грубо порушено вимоги Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 03.11.2016 № 1728, оскільки не отримано погодження Державної регуляторної служби на проведення заходів державного нагляду. Також зауважував, що до ТОВ "УЖК" вже застосовано адміністративно-господарські санкції Полтавським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України, але за Конституцією України заборонено притягнення до відповідальності за одне й те саме правопорушення.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги адміністративного позову підтримала, просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні з огляду на правомірність оскаржуваного рішення.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що юридичну особу ТОВ "УЖК" (ЄДРПОУ 036274828; місцезнаходження: 36000, м. Полтава, вул. Фрунзе, 5) зареєстровано 08.12.2008, включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 15.11.2010 за номером 1 588 145 0000 009483 (а.с.83-84).

У жовтні 2016 року мешканець будинку по АДРЕСА_5 перейменовано згідно розпорядження голови Полтавської ОДА від 20.05.2016 № 207), 28, кв. 7, м. Полтава звернувся до голови Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Верховної Ради України ОСОБА_4 з приводу необґрунтованого підвищення тарифів на проживання директором ТОВ "УЖК", який надає житлово-комунальні послуги мешканцям будинку (а.с. 75-77).

Комітетом з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Верховної Ради України вказана скарга направлена до Полтавської міської ради листом від 28.10.2016 № 04-12/15-1139 (а.с. 79), а виконавчим комітетом Полтавської міської ради скаргу направлено за належністю до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області згідно листа від 18.11.2016 № Х041-01/8503 (а.с. 78).

Згідно з абзацом 4 частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (в редакції, чинній на момент проведення перевірки) підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

14.12.2016 Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надано згоду на проведення позапланових заходів зі здійснення державного контролю щодо ТОВ "УЖК" (місцезнаходження юридичної особи: м. Полтава, вул. Європейська, 5, оф. 306) з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (а.с. 80).

У період з 22.12.2016 по 23.12.2016 головним спеціалістом сектору контролю за регульованими цінами ОСОБА_5 у відповідності до ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та на підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 21.12.2016 № 161 (а.с. 81) проведено позапланову перевірку ТОВ "УЖК" (м. Полтава, вул. Європейська, 5, оф. 306) з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, результати якої набрали форму акту від 23.12.2016 № 9 (а.с. 150-152).

За висновками перевірки виявлено, що в порушення статті 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" - застосовано вільні ціни і тарифи на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження до них режиму державного регулювання; в порушення п. 2 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та п. 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 - відсутнє рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради про встановлення з 01.09.2015 тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в розмірі 1,708 грн / кв.м. Договори про надання послуг заключені не з усіма мешканцями будинку. В договорі відсутня копія рішення виконавчого комітету про встановлення тарифу, яка є невід'ємною частиною договору про надання послуг. В результаті порушення порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін необґрунтовано одержана виручка склала 25 711,19 грн (а.с. 150-152).

Згідно акту, на початок перевірки директор Тарасенко М.В. був присутнім, здійснював участь у перевірці. При закінченні перевірки, на момент підписання акта відсутній на робочому місці. Як зазначено в акті, директор М.В. Тарасенко та головний бухгалтер ТОВ "УЖК" від підпису відмовилися.

Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (ч. 8 ст.7 Закону).

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 18 Закону України "Про ціни та ціноутворення" уповноважені органи мають право надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

На усунення виявлених перевіркою порушень вимог законодавства про ціни та ціноутворення Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області винесено припис від 23.12.2016 № 6 (а.с. 153) про виконання законних вимог щодо усунення поркушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін - ТОВ "УЖК", яким вимагалось в місячний термін усунути порушення порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін шляхом приведення тарифу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за адресою АДРЕСА_2 до розміру 0,818 грн/кв.м., який затверджено рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради № 361 від 16.12.2009. З власниками квартир укласти договори про надання послуг та долучити до них копію рішення органу місцевого самоврядування про встановлення тарифу, його структуру, періодичність та строки надання послуг. В триденний термін з моменту виконання припису повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про вжиті заходи.

При цьому повідомлено, що невиконання припису Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області щодо усунення порушень порядку формування та застосування цін і тарифів тягне за собою відповідальність згідно з п. 4 ст. 20 Закону України "Про ціни та ціноутворення" або згідно ст. 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

27.12.2016 позивачу рекомендованим листом були направлені примірники акту перевірки та припис, що підтверджується листом та чеком відділення зв'язку (а.с. 154-155). Акт перевірки та припис отримані позивачем 12.01.2017, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення та роздруківкою з сайта Укрпошти (а.с. 156-157).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення" до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.

За частиною другою статті 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення" адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету. Сума необгрунтованої виручки, одержаної суб'єктами господарювання, які на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або адресного споживача, повертається споживачам.

В зв'язку з викладеними вище обставинами 26.12.2016 рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області № 9 до ТОВ "УЖК" застосовано адміністративно-господарські санкції за порушення державної дисципліни цін в розмірі суми необґрунтовано отриманої виручки 25 711,19 грн, які повернути споживачам, стягнуто в дохід державного бюджету штраф в сумі 25 711,19 грн (а.с. 158).

Позивачу рекомендованим листом було направлено рішення, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення та роздруківкою з сайта Укрпошти (а.с. 174-175).

Не погоджуючись з винесеним рішенням органу нагляду та контролю позивач оскаржив його до суду.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до статті 1 цього Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно п.п. 1 п. 10 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, що затверджено наказом Держпродспоживслужби від 25.02.2016 № 27 відповідач здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формулювання, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Спеціальним законом, який визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення є Закону України "Про ціни та ціноутворення".

Згідно пункту 1 частини першої статті 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); граничних нормативів рентабельності; розміру постачальницької винагороди; розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів).

За пунктом 2 частини першої статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Відповідно до п. 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" від 01.06.2011 № 869 тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - тариф на послуги) є сукупною (загальною) вартістю надання таких послуг, розрахованою на основі економічно обґрунтованих планованих (нормативних) витрат з урахуванням планового прибутку та податку на додану вартість або єдиного податку.

Тариф на послуги враховує вартість отриманих послуг з централізованого постачання холодної води (з урахуванням втрат та витрат води у внутрішньобудинкових системах), водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) в обсягах, визначених за приладами обліку або відповідно до Методики розроблення технологічних нормативів використання питної води житлово-експлуатаційними підприємствами та організаціями, затвердженої в установленому порядку.

Тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку.

З власниками (наймачами) квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та власниками, орендарями нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) укладається договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - договір про надання послуг).

Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг.

Інформація про перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість, структуру тарифу, його зміну з обґрунтуванням її необхідності доводиться до відома споживачів у порядку, затвердженому Мінрегіоном.

Згідно акту приймання-передачі в експлуатацію житлового будинку від 01.02.2009 комісія, що створена відповідно до наказу № 1 від05.01.2009 у складі деректора ТОВ "ЖКВ-Полтавтрансбуд" ОСОБА_6, головного бухгалтера ОСОБА_7, паспортиста ОСОБА_8 та директора ПП "Житлове управління-С" ОСОБА_9, головного бухгалтера ОСОБА_10 01.02.2009 провела обстеження та прийняла в експлуатацію житловий будинок за адресою за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 93-95).

Рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради від 16.12.2009 № 361 (а.с.177-179) погоджено тарифи на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій (їх структуру, періодичність та строки надання послуг) приватному підприємству "Житлове управління-С" (додатки № 1, 2), для населення, що мешкає у будинках, розташованих у м. Полтава за адресами, зокрема, АДРЕСА_2, в т.ч. прибирання прибудинкових територій - 0,416 грн/м2, вивезення побутових відходів - 0,023 грн/м2, технічне обслуговування ліфтів - 0,168 грн/м2, технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем холодного водопостачання та водовідведення - 0,088 грн/м2, обслуговування димовентиляційних каналів - 0,027 грн/м2, освітлення місць загального користування і підвалів - 0,058 грн/м2, енергопостачання ліфтів - 0,038 грн/м2, всього на рівні 0,818 грн/м2 , з урахуванням ПДВ (а.с. 177-179).

Згідно протоколу засідання комісії з перетворення Відкритого акціонерного товариства "Полтавтрансбуд" від 28.02.2011 вирішено визначити послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в будинках, забудовником яких є Відкрите акціонерне товариство "Полтавтрансбуд", Товариство з обмеженою відповідальністю "Управлінська житлова компанія" (а.с. 92).

З 01.09.2015 позивачем встановлено вартість послуг з утримання будинку та прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_3, у розмірі 1,708 грн/м2 , чим порушено статтю 13 Закону України "Ціни та ціноутворення" та рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради від 16.12.2009 № 361.

В ході перевірки відповідачем встановлено порушення позивачем вимог чинного законодавства, а саме: застосування вільних цін і тарифів на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання. Встановлено відсутність рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради про встановлення з 01.09.2015 тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в розмірі 1,708 грн / кв.м. Договори про надання послуг заключені не з усіма мешканцями будинку. В договорі відсутня копія рішення виконавчого комітету про встановлення тарифу, яка є невід'ємною частиною договору про надання послуг. В результаті порушення порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін необґрунтовано одержана виручка склала 25 711,19 грн .

Таким чином, позивачем порушено ст.13 Закону України "Про ціни та ціноутворення", п. 2 частини першої статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та п. 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869.

Розмір необгрунтовано одержаної виручки позивачем склав 25 711,19 грн.

Наполягаючи на скасуванні оскаржуваного рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін від 26.12.2016 № 9 представник позивача вказувала, що на ТОВ "УЖК" вже накладено Полтавським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України адміністративно-господарські санкції в сумі 17 000,00 грн згідно рішення Адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 01/67-рш від 08.12.2015 (а.с. 140-146) та за невиконання цього рішення накладено штраф в розмірі 68 000,00 грн рішенням Адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 01/67-рш від 12.07.2016 (а.с. 147-149).

Суд не приймає дані твердження з огляду на те, що адміністративно-господарські санкції рішеннями Адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України накладено за порушення Закону України "Про захист економічної конкуренції" за монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в межах м. Полтава.

Оскаржуване ж рішення, яким застосовано адміністративно-господарські санкції до ТОВ "УЖК" винесено відповідачем в рамках інших правовідносин за порушення законодавства про ціни та ціноутворення, оскільки відповідачем протиправно, в порушення Закону України "Про ціни та ціноутворення" встановлено вільні ціни на житлово-комунальні послуги в будинку по АДРЕСА_4.

В судовому засіданні представник позивача вказувала, що направлення на проведення перевірки, на підставі якого було складено акт перевірки, не відповідає ч. 3 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", оскільки не містить підстави для здійснення заходу.

Разом з тим, згідно направлення на проведення перевірки (а.с. 82) підставою для проведення перевірки зазначено наказ від 21.12.2016 № 161, що є розпорядчим документом органу державного нагляду.

Згідно частини другої статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою оформляється на підставі наказу.

При цьому, як встановлено, відповідачем на виконання вимог статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" відповідачем правомірно проведено позапланову перевірку на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав та згоди Держпродспоживслужби.

Суд не приймає твердження позивача щодо необхідності отримання погодження на проведення позапланової перевірки Державною регуляторною службою згідно Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 03.11.2016 № 1728-VIII, з огляду на те, що цей закон набрав чинності з 01.01.2017, а перевірку проведено 22-23.12.2016, тому станом на момент проведення перевірки його вимоги на правовідносини, що виникли не поширювалися.

Враховуючи, що зазначені в акті перевірки суб'єкта владних повноважень порушення знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду, суд дійшов висновку, що при винесенні оскаржуваного рішення про застосування адміністративно - господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін від 26.12.2016 № 9 відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене, позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Управлінська житлова компанія" до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання нечинним та скасування рішення відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.

Повний текст постанови складено 21 березня 2017 року.

Суддя Л.О. Єресько