КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 703/2926/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Васильківська Т.В. Суддя-доповідач: Грибан І.О.
У Х В А Л А
Іменем України
16 березня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.
за участі :
секретар с/з Кузик М.А.
позивач ОСОБА_3
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Смілянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області на постанову Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 10 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Смілянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про зобов'язання здійснити певні дії,
УСТАНОВИВ :
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Смілянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області, в якому (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог) просив зобов'язати відповідача врахувати для перерахунку призначеної пільгової пенсії довідку про заробітну плату ДП «Шахта №13-БІС» №04-10/451 від 10 травня 2013 року за період з 1991 року по 1995 рік; довідку про заробіток для обчислення пенсії №80 від 29 серпня 2016 року; довідку №123 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній від 29 серпня 2016 року; довідку №124 про реорганізацію підприємства від 29 серпня 2016 року виданих «Макіївською дирекцією по виконанню проектів ліквідації та підготовці шахт до ліквідації», а також врахувати довідку №102 Макіївського вищого професійного училища №106 від 30 березня 2013 року та завірені копії особливих рахунків за 1990 рік та 1991 рік на трьох аркушах праці в плату Макіївському вищому професійному училищі №106.
Постановою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 10 листопада 2016 року позовну заяву задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просив оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що перебуває на обліку в Смілянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та з 14 серпня 2016 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, 14 липня 2016 року позивач звертався до відповідача з заявою з приводу неврахування йому при нарахуванні пенсії довідок про період роботи в ДП «Шахта №13-БІС» №04-10/451 з 1991 року по 1995 рік, довідки про заробіток для обчислення пенсії №80 від 29 серпня 2016 року, довідки №123 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній від 29 серпня 2016 року, довідки №124 про реорганізацію підприємства від 29 серпня 2016 року виданих «Макіївською дирекцією по виконанню проектів ліквідації та підготовці шахт до ліквідації», а також довідки №102 Макіївського вищого професійного училища №106 від 30 березня 2013 року та завірені копії особливих рахунків за 1990 рік та 1991 рік на трьох аркушах праці в плату Макіївському вищому професійному училищі №106.
Листом від 25 липня 2016 року Смілянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило позивача, що призначення пенсії проводиться без урахування цих довідок, оскільки довідки про заробітну плату можуть бути використані тільки за умови підтвердження первинними документами, а тому для призначення пенсії їх врахувати неможливо.
Суд першої інстанції задовольняючі позовні вимоги зазначав, що наявні підстави для врахування при призначенні пенсії позивача зазначених вище довідок про розміри заробітної плати.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та фактам, колегія судді звертає увагу на наступне.
Умови і порядок пенсійного забезпечення громадян України визначається Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховуйся заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з І липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі (ст.101 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»).
Відповідно до п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (п.2.10 Порядку).
Тобто, обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Згідно пунктів 4.1, 4.2 вказаного порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). При прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п. 4.7Порядку).
Підставою для відмови позивачу у врахуванні довідки про заробітну плату за період роботи в ДП «Шахта №13-БІС» №04-10/451 з 1991 року по 1995 рік, пенсійним органом зазначено про неможливість підтвердження первинними документами, у зв'язку з знаходженням ДП «Шахта №13-БІС» на непідконтрольній Україні території.
Втім, відповідачем не доведено, що позивачем не було надано необхідних документів для призначення пенсії з урахуванням відповідних довідок про розміри заробітних плат.
Разом з тим, позивачем надано суду першої інстанції первинні документи, на підставі яких видано довідки про заробітну плату (дохід), зокрема, особові рахунки.
Відповідач не вказує на невідповідність, неналежне оформлення наданих документів чи виявлені розбіжності в наданих документах. Як і не заперечує факт їх надання позивачем при вирішенні питання про призначення пенсії.
Не наведено таких відповідачем і в обґрунтування доводів апеляційної скарги.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для зобов'язання пенсійного органу врахувати вказані вище довідки про розмір заробітної плати при розгляді питання про перерахунок пенсії.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до переконання, що висновки суду першої інстанції є обґрунтованими, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтверджених доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.160, 195, 197, 200, 205, 206 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Смілянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області - залишити без задоволення, а постанову Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 10 листопада 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя І.О.Грибан
Суддя О.О.Беспалов
Суддя А.Б.Парінов
Повний текст виготовлено - 20.03.2017.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.