Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 32/537 30.01.09 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ”КОРВЕТ-ЦЕНТР” До 1. Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 2. Київської міської ради
Про визнання недійсним рішення та визнання права
Суддя Хрипун О.О.
Представники сторін:
Від Позивача Шульженко І.В. –предст.,
Від Відповідача-1 Карп В.І. –гол.спец.відд.,
Від Відповідача-2 не з’явилися
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “КОРВЕТ-ЦЕНТР” звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Відповідачів та просить, з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог, визнати недійсною відмову Київської міської ради у наданні Позивачу згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки по вул. Ползунова, 6 у Солом’янському районі м. Києва орієнтовним розміром 0,224 га та визнати право Товариства з обмеженою відповідальністю “КОРВЕТ-ЦЕНТР” на розроблення проекту відведення цієї земельної ділянки.
В обгрунтування заявлених позовних вимог Позивач зазначив, що на його звернення від 16.08.2007 про довідведення земельної ділянки для влаштування гостьової автостоянки повідомленням заступника Київського міського голови-секретаря Київради від 15.09.2008 Товариству з обмеженою відповідальністю “КОРВЕТ-ЦЕНТР” було відмовлено в наданні згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки на підставі приписів ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України у чинній на час відмови редакції. Позивач вважає, що такими діями було порушено встановлений законодавством порядок надання у користування юридичним особам земельних ділянок, клопотання розглянуто із порушенням строків, у зв’язку з чим порушено його права.
Відповідачі надали відзиви на позовну заяву, відповідно до яких Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) та Київська міська рада позов не визнали та просили суд відмовити Позивачу в задоволенні його позовних вимог в повному обсязі, зазначаючи, що відмова в наданні згоди на розробку проекту відведення спірної земельної ділянки є правомірною.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва
В С Т А Н О В И В :
Статтею 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Частина 5 статті 16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначає, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до ст. 6 Закону України “Про столицю України місто-герой Київ” місцеве самоврядування у м. Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в м. Києві ради та їх виконавчі органи.
Згідно з п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” вирішення відповідно до Закону питань земельних відносин є виключно компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.
Земельний кодекс України передбачає, що надання і вилучення земельних ділянок віднесено до компетенції місцевих рад.
Отже, згідно із вказаними нормами Київська міська рада є органом місцевого самоврядування, яка у спірних правовідносинах від імені територіальної громади м. Києва розпоряджається землями комунальної власності м. Києва.
Товариство з обмеженою відповідальністю “КОРВЕТ-ЦЕНТР” звернулось до Київської міської ради із клопотанням (заявою) про надання у користування земельної ділянки по вул. Ползунова, 6 у Солом’янському районі м. Києва, орієнтовним розміром 0,29 га, з цільовим призначенням –довідведення земельної ділянки для влаштування гостьової автостоянки. Вказане клопотання зареєстровано за № К-11749 від 16.08.2007 приймальнею Київської міської ради з земельних питань –Головним управлінням земельних ресурсів.
Механізм оформлення прав на землю юридичними особами (зокрема, прав користування земельною ділянкою) визначено положеннями Земельного кодексу України, Порядком надання земельних ділянок у користування в м. Києві, затвердженим рішенням Київради від 26.06.2003 № 512/672 (надалі –Порядок надання змельних ділянок), та Регламентом розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 № 457/1867.
Положеннями статті 123 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час звернення Позивача до Київради із клопотаням про надання змельної ділянки у користування) встановлено, що зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування юридична особа звертається із відповідним клопотанням, в даному випадку до Київради. Київрада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. При цьому така згода, за правилами частини 1 цієї статті, відображається в рішенні органу місцевого самоврядування.
Така згода на розробку проекту відведення земельної ділянки є правовою підставою для видачі доручення ліцензованій землевпрорядній організації на його розробку, як-то передбачено частиною 2 статті 123 Земельного кодексу України.
Відповідно до вимог Порядку надання земельних ділянок, розробка проекту рішення Київради про згоду або про відмову у наданні згоди зацікавленій особі на розроблення проекту відведення земельної ділянки складається з кількох послідовних стадій: отримання та реєстрація Київською міською радою клопотання зацікавленої особи; передача Київською міською радою клопотання разом з дорученням до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради для підготовки проекту висновку та проекту рішення; підготовка та передача Головному управлінню земельних ресурсів вказаних документів до постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування та землекористування (далі - постійна комісія); погодження постійною комісією проекту висновку та проекту рішення; передача документів Головним управлінням земельних ресурсів Київському міському голові або його першому заступнику на підпис; отримання зацікавленою особою відповідного рішення Київської міської ради. Разом з цим, згідно з пунктом 9 вказаного Порядку Головне управління земельних ресурсів розглядає клопотання зацікавленої особи і, на виконання доручення Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, в тижневий термін готує проект висновку постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування та землекористування та передає його до постійної комісії разом з одним із проектів (згоди або повідомлення зацікавленій особі про відмову, або про залишення клопотання без розгляду).
Виходячи із змісту глави 3 зазначеного Порядку, у розробці проекту згоди або повідомлення зацікавленій особі про відмову у наданні згоди приймають участь як Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради, так і Київська міська рада разом з її структурним підрозділом (постійною комісією), кожен з яких має чітко визначені повноваження та зобов'язаний вчиняти певні юридично значимі дії у чітко визначені Порядком строки.
З матеріалів справи вбачається, що зазначене вище клопотання Позивача було погоджено заступником Київського міського голови-секретарем Київради та начальником Головного управління земельних ресурсів та направлено для підготовки проектів висновку постійної комісії Київради з питань земельних відносин та згоди на розробку проекту відведення. Висновком постійної комісії з питань земельних відносин Київради ІІ сесії V скликання № К-11749 від 04.12.2007 вирішено рекомендувати міському голові надати згоду Товариству з обмеженою відповідальністю “КОРВЕТ-ЦЕНТР” на розроблення проекту відведення земельної ділянки по вул. Ползунова, 6 у Солом’янському районі м. Києва, вид землекористування – оренда строком на 5 років, цільове призначення –довідведення земельної ділянки для влаштування гостьової автостоянки, орієнтовний розмір –0,224га|0,148га. Також було підготовлено проект згоди на розроблення документації із землеустрою, який погоджений з в.о. начальника Головного управління земельних ресурсів та в.о. начальника відділу землевпорядкування Солом’янського району, проте Київським міським головою його підписано не було.
В подальшому висновком постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та архітектури Київради ІІІ сесії VI скликання № К-11749 від 22.07.2008 вирішено рекомендувати міському голові відмовити Позивачу в наданні згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки в зв’язку з тим, що відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовано об’єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.
Повідомленням заступника Київського міського голови-секретаря Київради № К-11749 від 15.09.2008 Позивачу на підставі вищевказаного висновку постійної комісії було відмовлено в згоді на розроблення проекту відведення земельної ділянки з посиланням на норми частини 1 статті 124 Земельного кодексу України, однак в редакції станом на 01.01.2008.
Частиною 9 статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.
Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частиною третьою статті 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.
Відповідно до ст. 58 Конституції України та ст. 5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності, акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи, а також, з огляду на те, що до цивільних відносин, що виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності, до правовідносин між сторонами щодо оформлення права оренди земельної ділянки повинно застосовуватись законодавство, яке діяло на час їх виникнення, тобто на час подання клопотання позивачем про виділення в оренду земельної ділянки.
Так, відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України в редакції, чинній станом на момент подання Позивачем клопотанням про надання у користування земельної ділянки по вул. Ползунова, 6 у Солом’янському районі м. Києва, орієнтовним розміром 0,29 га, з цільовим призначенням –довідведення земельної ділянки для влаштування гостьової автостоянки, було визначено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Така передача в оренду земельної ділянки здійснюється вже після погодження розробленого проекту земельної ділянки (частина 6 статті 123 цього Кодексу).
Зміни до статті 124 Земельного кодексу України щодо набуття прав оренди земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, виключно на аукціонах були внесені Законом України № 107-VI від 28.12.2007 “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, який набув чинності 01.01.2008.
Таким чином суд приходить до висновку, що рішення щодо надання Позивачу згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки повинно було бути прийнято до в період, коли була чинною редакція статті 124 Земельного кодексу України, яка не передбачала набуття права оренди земельних ділянок виключно на аукціонах. Більш того, висновком постійної комісії з питань земельних відносин Київради ІІ сесії V скликання № К-11749 від 04.12.2007 вирішено рекомендувати міському голові надати згоду Товариству з обмеженою відповідальністю “КОРВЕТ-ЦЕНТР” на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Отже, всупереч вимогам статті 123 Земельного кодексу України відповідачем - Київською міською радою - у встановлений законодавством місячний строк не було прийнято відповідного рішення за клопотанням Позивача.
Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Одним із основних принципів земельного законодавства, як визначено статтею 5 вказаного Кодексу, є забезпечення гарантій прав на землю.
Частиною 1 статті 158 Земельного кодексу України передбачено, що земельні спори вирішуються, зокрема, судами. Згідно з частиною 2 статті 152 цього Кодексу захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав та визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Стаття 16 Цивільного кодексу України передбачає, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, серед іншого, визнання права та визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади АР Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
За таких обставин суд приходить до висновку про незаконність відмови Київської міської ради у наданні згоди Позивачу на розроблення проекту відведення земельної ділянки по вул. Ползунова, 6 у Солом’янському районі м. Києва, орієнтовним розміром 0,29 га, з цільовим призначенням –довідведення земельної ділянки для влаштування гостьової автостоянки.
Суд приймає також до уваги, що Позивач звернувся до Київської міської ради із клопотанням про надання згоди на відведення земельної ділянки, а саме на її довідведення для влаштування гостьової автостоянки. Так, відповідно до договору оренди земельної ділянки від 16.03.2004 та договору від 02.04.2008 про внесення змін до нього, які укладені між Київрадою та Позивачем, останньому надано у користування прилегла до спірної земельна ділянка площею 0,2149 га по вул. Ползунова, 6 у Солом’янському районі м. Києва. Цільове призначення орендованої земельної ділянки –для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-офісного комплексу. Відповідно до архітектурно-планувального завдання (АПЗ) № 07-0559 на проектування будівництва, затвердженого 01.07.2007 начальником Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Київської міської державної адміністрації, історико-містобудівного обгрунтування до спорудження торговельно-офісного комплексу, погодженого 05.06.2008 начальником Головного управління охорони культурної спадщини, та приписів Управління ДАІ ГУ МВС України в м. Києві від 17.08.2007 № 10/3525-дн Позивача було зобов’язано забезпечити траспортну інфраструктуру об’єкта будівництва –передбачити гостьову автостоянку; транспортний проїзд; вулично-шляхову, пішохідну та вело-візкову мережу (в тому числі умови для зручного і безпечного переміщення людей з обмеженими фізичними можливостями).
Згідно зі статтею 1 Закону України “Про планування і забудову територій” під інженерно-транспортною інфраструктурою слід розуміти комплекс інженерних, транспортних споруд і комунікацій.
Таким чином, Позивач звернуся з клопотанням про довідведення земельної ділянки по вул. Ползунова, 6 у Солом’янському районі м. Києва, орієнтовним розміром 0,29 га ,до Київради в силу приписів органів державної влади і для використання земельної ділянки з метою забезпечення траспортної інфраструктури. Суд вважає встановленими наявність права Позивача на отримання відповідних прав користування зазначеною земельною ділянкою.
Частиною 2 статті 124 Земельного кодексу України в редакції, чинній на час розгляду справи, визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 134 зазначеного Кодексу передбачено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, зокрема, будівництва та обслуговування лінейних об’єктів транспортної та енергетичної інфраструктури (доріг, газопроводів, водопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, нафто- та газових терміналів, електростанцій тощо).
Відповідно до спеціального акту цивільного законодавства, а саме пункта 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2004 № 677 ”Порядку розроблення проектів землеустрою щодовідведення земельних ділянок” проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі, зокрема, судового рішення. Проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування архітектури та охорони культурної спадщини. Після одержання позитивного висновку проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, яка в межах своєї компетенції приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (ст. 123 Земельного кодексу України).
Частина 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ч. 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
З огляду на вищевикладене судом вбачаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “КОРВЕТ-ЦЕНТР” до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Державне мито, судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на Відповідачів.
Керуючись ст. ст. 32-34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсною відмову Київської міської ради у наданні Товариству з обмеженою відповідальністю “КОРВЕТ-ЦЕНТР” (03035, м. Київ, вул.Лукашевича, 15-А; код ЄДРПОУ 32154567) згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки вул. Ползунова, 6 у Солом’янському районі м. Києва орієнтовним розміром 0,224 га.
Визнати право Товариства з обмеженою відповідальністю ”КОРВЕТ-ЦЕНТР” (03035, м. Київ, вул.Лукашевича, 15-А; код ЄДРПОУ 32154567) на розроблення проекту відведення земельної ділянки вул. Ползунова, 6 у Солом’янському районі м. Києва орієнтовним розміром 0,224 га.
Стягнути з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а, код 261990097) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ”КОРВЕТ-ЦЕНТР” (03035, м. Київ, вул.Лукашевича, 15-А; код ЄДРПОУ 32154567) 85,00 грн. витрат по сплаті державного мита та 59,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Стягнути з Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ”КОРВЕТ-ЦЕНТР” (03035, м. Київ, вул.Лукашевича, 15-А; код ЄДРПОУ 32154567) 85,00 грн. витрат по сплаті державного мита та 59,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та може бути оскаржене у порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя О.О.Хрипун
Дата підписання рішення: 26.02.2009