Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 35/440 24.10.08 За позовом Фізичної особи - підприємця Філімонова Олександра Віталійовича до 1) Київської міської ради 2) Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про визнання права на розроблення документації із землеустрою
Суддя Літвінова М.Є.
Представники:
від позивача: Нищій Б.О. - предст. за довір. б/н від 15.06.2008р.;
від відповідача-1: не з'явились;
від відповідача-2: не з'явились;
Рішення прийняте 24.10.2008 року у зв’язку з тим, що в судовому засіданні 13.10.2008р., на підставі статті 77 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено перерву до 20.10.2008р., з 20.10.2008р. до 24.10.2008р.
В судовому засіданні 24.10.2008р., на підставі ч.2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, за згодою представника позивача було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Фізичної особи - підприємця Філімонова Олександра Віталійовича до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про визнання права на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу в оренду на 1 рік (за умови подальшого викупу) площею 0,149 га для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельний комплекс на перетині вул. І.Сергієнка, 1 літера «А»та вул. Празької, 1 літера «А»у Дніпровському районі м. Києва відповідно до проекту згоди, підготовленого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) та стягнення судових витрат.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.09.2008р. порушено провадження у справі №35/440, розгляд справи призначений на 24.09.2008р.
В судовому засіданні 24.09.2008р. представник позивача надав документи на виконання вимог ухвали суду про порушення провадження у справі №35/440 від 01.09.2008р. та заяву про уточнення позовних вимог, в якій він просив суд:
- визнати право на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки Фізичній особі-підприємцю Філімонову О.В. в оренду на 1 рік (за умови подальшого викупу) площею 0,149 га для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельний комплекс на перетині вул. І.Сергієнка, 1 літера „А” та вул. Празької, 1 літера „А” у Дніпровському районі м. Києва відповідно до проекту згоди, підготовленого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації);
- зобов'язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) видати та погодити технічне завдання на складання проекту відведення земельної ділянки Фізичній особі-підприємцю Філімонову О.В. в оренду на 1 рік (за умови подальшого викупу) площею 0,149 га для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельний комплекс на перетині вул. І.Сергієнка, 1 літера „А” та вул. Празької, 1 літера „А” у Дніпровському районі м. Києва;
- стягнути з відповідачів на користь позивача судові витрати.
Відповідач-1 та відповідач-2 в судове засідання 24.09.2008р. не з'явились, своїх представників не направили, про поважність причин нез'явлення суд не повідомили, вимог ухвали суду про порушення провадження у справі №35/440 від 01.09.2008р. не виконали, витребуваних документів суду не надали.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.09.2008р. №35/440, на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи було відкладено на 13.10.2008 року.
06.10.2008р. до Відділу діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача-1 надійшли заперечення на позов, в яких він зазначає про те, що вимоги позивача про визнання за ним права самостійно виступати замовником технічної документації із землеустрою по складанню проекту відведення земельної ділянки суперечать вимогам ст. 162 КАС України, рішенням Київської міської ради №512/672 від 26.06.2003р. „Про порядок надання земельних ділянок у користування в м. Києві” та №457/1867 від 15.07.2004р. „Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві”. Окрім того, відповідач-1 просив суд розглядати справу без участі представника Київської міської ради.
10.10.2008р. до Відділу діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача-2 надійшов відзив на позов, в якому він зазначає про те, що підставою для надання та погодження технічного завдання Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) є згода Київського міського голови або заступника міського голови. Однак, зважаючи на те, що згода на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі - підприємцю Філімонову О.В. в оренду на 1 рік (за умови подальшого викупу) площею 0,149 га для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельний комплекс на перетині вул. І.Сергієнка, 1 літера „А” та вул. Празької, 1 літера „А” у Дніпровському районі м. Києва до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) не надходила, у відповідача-2 відсутні правові підстави для видачі та погодження технічних умов на складання проекту відведення вищевказаної земельної ділянки позивачу. З урахуванням викладеного, відповідач-2 просив суд в частині вимог відносно відповідача-2 в позові відмовити. Окрім того, відповідач-2 просив суд розглядати справу без участі представника Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
В судовому засіданні 13.10.2008р., на підставі статті 77 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено перерву до 20.10.2008р.
В судовому засіданні 20.10.2008р. представник позивача подав суду додаткові пояснення по справі, а також підтримав свої позовні вимоги, з урахуванням заяви про їх уточнення, просив суд позов задовольнити.
В судовому засіданні 20.10.2008р., на підставі статті 77 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено перерву до 24.10.2008р.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з реєстраційним посвідченням Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна №027262 від 16.01.2007р. та реєстраційним написом на право встановлювальному документі №5 від 16.01.2007р., на підставі Рішення Господарського суду міста Києва від 28.12.2006р. у справі №40/588, позивачу на праві приватної власності належать нежитлова будівля (літ.„А”) загальною площею 113,3 кв. м., розташована по вул. Празька, 1 та нежитлова будівля (літ.„А”) загальною площею 254,5 кв. м., розташована по вул. Сергієнка, 1 у м. Києві.
28 березня 2007 року позивач, у відповідності до ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст. 3 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 року №457/1867 (далі –Регламент), звернувся до приймальної Київської міської ради з земельних питань з клопотанням про передачу в користування земельної ділянки орієнтованим розміром 0,149 га для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельним комплексом на розі вул. І.Сергієнка, 1 та вул. Празька, 1 у м. Києві (вх.К-9455). До клопотання позивачем було додано всі необхідні документи передбачені пунктом 3 статей 3, 7 Регламенту.
Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) було підготовлено проект висновку постійної комісії Київради з питань земельних відносин про надання згоди на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розі вул. І. Сергієнка, 1 та вул. Празька, 1 у м. Києві позивачу для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельний комплекс підписаний головою комісії та переданий до Головного управління земельних ресурсів для підготовки проекту згоди на розроблення документації із землеустрою.
Головним управлінням земельних ресурсів підготовлено проект згоди на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розі вул. І.Сергієнка, 1 та вул. Празька, 1 у м. Києві позивачу для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельний комплекс та переданий на підпис Київському міському голові.
Погодження, або відмови в погодженні на розроблення документації із землеустрою позивачу з боку відповідача-1 не було надано, чим, на думку позивача, порушено вимоги п.10, п.11 ст. 8 регламенту та конституційних прав позивача.
Посилаючись на норми ст. ст. 120, 123, 124 Земельного кодексу України, Положення (пункт 3) Порядку розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року за №677 та положеннями Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 року №457/1867, позивач просить суд визнати за ним права на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,149 га на перетині вул. І.Сергієнка, 1 літера „А” та вул. Празької, 1 літера „А” у Дніпровському районі м. Києва Фізичній особі-підприємцю Філімонову О.В. в оренду на 1 рік (за умови подальшого викупу) для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельний комплекс відповідно до проекту згоди, підготовленого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), а також зобов'язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) видати та погодити технічне завдання на складання проекту відведення земельної ділянки Фізичній особі-підприємцю Філімонову О.В. в оренду на 1 рік (за умови подальшого викупу) площею 0,149 га для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельний комплекс на перетині вул. І.Сергієнка, 1 літера „А” та вул. Празької, 1 літера „А” у Дніпровському районі м. Києва.
Представник відповідача-1 у судових засіданнях участі не приймав, однак в письмових запереченнях на позов зазначив про те, що вимоги позивача суперечать нормам діючого законодавства, зокрема, ст. 162 КАС України, рішенням Київської міської ради №512/672 від 26.06.2003р. „Про порядок надання земельних ділянок у користування в м. Києві” та №457/1867 від 15.07.2004р. „Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві”. Твердження позивача про бездіяльність Київської міської ради, а саме порушення встановлених строків розгляду клопотання про передачу в користування земельної ділянки, непідтверджені належними доказами, у зв’язку з чим правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Представник відповідача-2 у судових засіданнях участі не приймав, у відзиві на позов зазначив про те, що за відсутності згоди з боку Київради на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі - підприємцю Філімонову О.В. в оренду на 1 рік (за умови подальшого викупу) площею 0,149 га для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельний комплекс на перетині вул. І.Сергієнка, 1 літера „А” та вул. Празької, 1 літера „А” у Дніпровському районі м. Києва, відповідач-2 позбавлений можливості щодо видачі та погодження технічних умов на складання проекту відведення спірної земельної ділянки позивачу. Враховуючи вищевикладене, представник відповідача-2 просить суд відмовити в позові в частині вимог до відповідача-2.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Стаття 1 Закону України „Про оренду землі” та стаття 93 Земельного кодексу України встановлює, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно ч.1-2 ст. 120 Земельного кодексу України при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування –на підставі договору оренди.
При відчуженні будівель та споруд, які розташовані на орендованій земельній ділянці, право на земельну ділянку визначається згідно з договором оренди земельної ділянки.
Відповідно до статті 6 Закону України „Про оренду землі” орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноважень щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належить частки (акції, паї), здійснюють відповідні ради.
Згідно зі ст. 9 Земельного кодексу України передача земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування, а також здійснення контролю за використанням і охороною земель в межах м. Києва відноситься до виключної компетенції Київської міської ради.
Стаття 16 Закону України „Про оренду землі” визначає, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування Земельної ділянки заяву (клопотання).
Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичними особами у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Умови і строк розроблення проектів відведення земельних ділянок визначається договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт.
Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міської державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.
До клопотання про відведення земельної ділянки додаються документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.
Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об’єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
При наданні земельної ділянки у користування обласними державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або Кабінетом Міністрів України сільські, селищні, міські, районні, обласні ради, районні державні адміністрації за місцем розташування земельної ділянки подають свій висновок відповідно обласній ради, районні державні адміністрації за місцем розташування земельної ділянки подають свій висновок відповідно обласній державній адміністрації, Раді міністрів Автономної Республіки Крим.
Відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду може бути оскаржено в судовому засіданні.
Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно зі ст. 8 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 року №457/1867 клопотання (заява) про надання земельної ділянки у постійне користування або передачу в оренду реєструється приймальнею Київради із земельних питань у день надходження і протягом доби або наступного дня після вихідних днів подається Київському міському голові або заступнику міського голови –секретарю Київради для розгляду.
Реєстраційний номер клопотання (заяви) у приймальні Київради є одночасно реєстраційним номером цього звернення у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА).
Клопотання (заява), подане до Київської міської ради, Київський міський голова або заступник міського голови –секретар Київради протягом п’яти робочих днів з дня надходження направляють із відповідним дорученням до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) для підготовки проекту висновку постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування:
а) згоди на розроблення документації із землеустрою згідно з додатком 3 до цього Регламенту;
б) проекту повідомлення особі про відмову у задоволенні клопотання (заяви).
Постійна комісія Київради з питань містобудування та землекористування в двотижневий термін розглядає проект висновку із проектами документів, підготовленими Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА).
Якщо постійна комісія Київради з питань містобудування та землекористування погоджується з проектами документів, підготовлених Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА), то за результатами розгляду головою комісії підписується висновок і в день розгляду, але не пізніше наступного робочого дня, передається до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА).
Якщо постійна комісія Київради з питань містобудування та землекористування не погоджується з проектами документів, підготовлених Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА), то за результатами розгляду постійна комісія подає витяг з протоколу комісії, який підписується головою комісії в день розгляду, але не пізніше наступного робочого дня, і у день підписання передається до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) для підготовки згоди або повідомлення відповідно до висновку комісії.
На підставі витягу із протоколу постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) подає разом із висновком постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування на розгляд Київського міського голови або заступника міського голови –секретаря Київради один із документів, зазначених у пункті першому цієї статті.
Київський міський голова або заступник міського голови –секретар Київради на підставі висновку постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування протягом одного тижня підписує згоду на розроблення документації із землеустрою або повідомлення про відмову в задоволенні клопотання (заяви).
Підставами для відмови на розроблення документації із землеустрою можуть бути:
а) обставини, внаслідок яких розміщення об’єкта містобудування є недоцільним з екологічних, санітарних, соціально-економічних, містобудівних, інших підстав, передбачених законодавством;
б) інші обставини, безпосередньо передбачені у нормативно-правових актах.
Відмова у наданні згоди має бути обґрунтованою і містить посилання на підстави, передбачені законодавством.
Київський міський голова, заступник міського голови –секретар Київради у разі незгоди з висновком постійної комісії протягом одного тижня повертає його із своїми зауваженнями для повторного розгляду.
Згода або відмова передається до приймальної Київради з земельних питань для видачі зацікавленій особі або її уповноваженому представнику.
Копія згоди або відмови надсилається до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Видача згод або відмов здійснюється кожного дня.
Таким чином, даним Регламентом визначений порядок розгляду заяв (клопотань) осіб щодо розгляду питань надання погодження або відмови в погодження розроблення документації із землеустрою.
Як уже зазначалось вище, 28.03.2007р. позивач звернувся до приймальної Київської міської ради із земельних питань з клопотанням про передачу в користування земельної ділянки орієнтованим розміром 0,149 га для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельним комплексом на розі вул. І.Сергієнка, 1 та вул. Празька, 1 у м. Києві (вх.К-9455).
Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) було підготовлено проект висновку постійної комісії Київради з питань земельних відносин про надання згоди на розроблення документації із землеустрою щодо відведення вищевказаної земельної ділянки, підписано головою комісії та передано до Головного управління земельних ресурсів для підготовки проекту згоди на розроблення документації із землеустрою.
Головним управлінням земельних ресурсів підготовлено проект згоди на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розі вул. І.Сергієнка, 1 та вул. Празька, 1 у м. Києві позивачу для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельний комплекс та переданий на підпис Київському міському голові.
Відповідачем-1 не було надано суду доказів на підтвердження прийняття Київським міським головою або заступником міського голови –секретарем Київради на підставі висновку постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування згоди (погодження) на розроблення документації із землеустрою або повідомлення про вмотивовану відмову в задоволенні клопотання (заяви) у строки та в порядку передбаченому законом.
Дана обставина свідчить про порушення права позивача на оформлення та отримання земельної ділянки у користування, необхідної йому для здійснення підприємницької діяльності.
Посилання відповідача-1 на те, що позовні вимоги суперечать нормам ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України судом не можуть бути прийняті до уваги, оскільки в даному конкретному випадку мають місце господарські правовідносини, до яких повинно застосовуватись відповідні норми господарського процесуального судочинства.
03.06.2008р. Верховною Радою України було прийнято Закон України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (в тому числі до Земельного кодексу України та Закону України „Про оренду землі”), який набув чинності з 04.06.2008р.
Згідно зі ст.16 Закону України “Про оренду землі” набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.
Однак, зазначена редакція статті 16 Закону України “Про оренду землі” набула чинності з 04.06.2008 року згідно з Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008 року.
В даному випадку стаття16 Закону України “Про оренду землі” (в редакції від 03.06.2008 року), не може застосовуватись до позивача, оскільки правовідносини щодо оформлення земельної ділянки розпочались до 04.06.2008 року, а згідно із статтею5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.
Також цією статтею передбачено, що якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Зокрема, ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Крім цього, пунктом 11 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008 року Кабінету Міністрів України доручено визначити особливості оформлення права оренди земельної ділянки без проведення аукціону громадянам чи юридичним особам, які звернулись із заявою (клопотанням) про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, якщо станом на 1 січня 2008 року відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про погодження місця розташування такого об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту її відведення.
Таким чином, оформлення в оренду позивачу спірної земельної ділянки на перетині вул. І.Сергієнка, 1 літера „А” та вул. Празької, 1 літера „А” у Дніпровському районі м. Києва загальною площею 0,149 га для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельний комплекс має здійснюватись без проведення земельного аукціону. До того ж, на вказаній земельній ділянці розташовані об'єкти нерухомого майна, які належать позивачу на праві приватної власності.
Одним із принципів земельного законодавства, який визначений ст. 5 Земельного кодексу України, є забезпечення гарантій прав на землю.
Відповідно до ч.3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.
В пункті 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. №677, передбачено, що проект відведення земельної ділянки може розроблятися на підставі судового рішення.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:
1) визнання права;
2) визнання правочину недійсним;
3) припинення дії, яка порушує право;
4) відновлення становища, яке існувало до порушення;
5) примусове виконання обов’язку в натурі;
6) зміна право відношення;
7) припинення право відношення;
8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;
9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Згідно зі ст. 20 Господарського кодексу України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб’єктів господарювання та споживачів.
Кожний суб’єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб’єктів захищаються шляхом:
- визнання наявності або відсутності прав;
- визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб’єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб’єкта господарювання або споживачів; визнання недійсним господарських угод з підстав, передбачених законом;
- відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб’єктів господарювання;
- припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення;
- присудження до виконання обов’язку в натурі;
- відшкодування збитків;
- застосування штрафних санкцій;
- застосування оперативно-господарських санкцій;
- застосування адміністративно-господарських санкцій;
- установлення, зніми і припинення господарських правовідносин;
- іншими способами, передбаченими законом.
Щодо Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), слід зазначити, що відповідно до ст. 33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.
Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19.12.2002р. №182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.
Згідно з п.6 рішення Київської міської ради №433/593 від 29.05.2003р. «Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві»Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту „з” ст. 9 та пункту „є” ст. 184 Земельного кодексу України.
Враховуючи вищевикладені обставини справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідачів.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст. 33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. ст. 1, 6, 16 Закону України „Про оренду землі”, ст. 16 Цивільного кодексу України, ст. 20 Господарського кодексу України, ст. ст. 9, 93,120, 123, 124, 152, 184 Земельного кодексу України, ст. ст. 32, 33, 44, 49, 75, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Визнати право на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки Фізичній особі-підприємцю Філімонову Олександру Віталійовичу в оренду на 1 рік (за умови подальшого викупу) площею 0,149 га для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельний комплекс на перетині вул. І.Сергієнка, 1 літера „А” та вул. Празької, 1 літера „А” у Дніпровському районі м. Києва відповідно до проекту згоди, підготовленого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
3. Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) видати та погодити технічне завдання на складання проекту відведення земельної ділянки Фізичній особі-підприємцю Філімонову Олександру Віталійовичу в оренду на 1 рік (за умови подальшого викупу) площею 0,149 га для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельний комплекс на перетині вул. І.Сергієнка, 1 літера „А” та вул. Празької, 1 літера „А” у Дніпровському районі м. Києва.
4. Стягнути з Київської міської ради (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) на користь Фізичної особи - підприємця Філімонова Олександра Віталійовича (02105, м. Київ, вул. Празька, 3, кв. 235, ідентифікаційний код 2350800055) 42,50 грн. (сорок дві гривні 50 коп.) витрат по сплаті державного мита та 59,00 грн. (п’ятдесят дев’ять гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Стягнути з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 32-А, код ЄДРПОУ 261990097) на користь Фізичної особи - підприємця Філімонова Олександра Віталійовича (02105, м. Київ, вул. Празька, 3, кв. 235, ідентифікаційний код 2350800055) 42,50 грн. (сорок дві гривні 50 коп.) витрат по сплаті державного мита та 59,00 грн. (п’ятдесят дев’ять гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
6. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
7. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Суддя М.Є. Літвінова
Дата підписання
повного тексту рішення: 07.11.2008р.