Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 23 вересня 2009 р. справа № 2а-10467/09/0570 час прийняття постанови: 12.20 година Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді при секретарі Фенделєвій В.Є. за участю представника позивача Самохвалова С.В. представника відповідача Лукащук Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Донецька залізниця» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000822310/0 від 2 квітня 2009 року про застосування штрафних санкцій до Вагонного депо «Маріуполь» в сумі 1360.00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Донецька залізниця» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000822310/0 від 2 квітня 2009 року про застосування штрафних санкцій до Вагонного депо «Маріуполь» в сумі 1360.00 грн.
В обґрунтування позову посилається на те, що оскаржуваним рішенням відповідача накладений штраф на Вагонне депо «Маріуполь» Державного підприємства «Донецька залізниця»» у розмірі 1360.00 грн. на підставі п. 17.1.1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Позивач вважає, що Донецька залізниця відноситься до платників податків, які зазначені в п.п 2.1.1 п. 2.1 ст. 2 Закону № 283/97. Платниками податку на прибуток, отриманої від діяльності, яка не відноситься до господарської діяльності залізничного транспорту є не тільки структурні підрозділи підприємства, але й саме підприємство. Податкова декларація до контролюючого органу подається саме платником податку. Позивач зазначає, що платником податку на прибуток, отриману від надання рекламних послуг, а також від опалення загальноосвітньої школи № 37 та ВАТ «МЗТМ» є Державне підприємство «Донецька залізниця», а не Вагонне депо «Маріуполь».
Податок на прибуток, отриманий від опалення школи № 37, ВАТ «МЗТМ», а також від надання рекламних послуг, був сплачений позивачем, тому податкові декларації також повинні подаватись Донецькою залізницею за її місцезнаходженням.
Крім того, позивачем зазначено, що діюче законодавство України не зобов’язує подавати податкові декларації з одного й того ж прибутку і юридичних осіб, і їх структурні підрозділи.
Тому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000822310/0 від 2 квітня 2009 року про застосування штрафних санкцій до Вагонного депо «Маріуполь» в сумі 1360.00 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, в обґрунтування пояснила, що згідно п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платником податку на прибуток, отриманим від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці, тому Вагонне депо «Маріуполь» повинно складати декларації про прибуток підприємства та надавати їх до Управління Донецької залізниці для складання зведеної звітності в цілому по Донецькій залізниці. Просила у задоволенні позову відмовити.
Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою «Камертон».
Заслухавши пояснення представників сторін, повно розглянувши матеріали справи, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи у їх сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» одним із завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильного обчислення, повнотою та своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів (обов’язкових платежів).
Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують такі функції:
1) здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів);
2) забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів;
3) контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів;
4) здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів тощо.
Вагонне депо «Маріуполь» зареєстроване 26.02.1992 року рішенням виконкому Приморської районної ради народних депутатів за № 35/5; є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Донецька залізниця» без права юридичної особи; код суб’єкта господарювання за ЄДРПОУ – 01075419; перебуває на податковому обліку в ДПІ Приморського району м. Маріуполя з 03.03.1992 року за № 137.
У період з 16 лютого 2009 року по 16 березня 2009 року співробітниками Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя була здійснена планова виїзна перевірка відокремленого структурного підрозділу Державного підприємства «Донецька залізниця» Вагонне депо «Маріуполь» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2006 року по 30.09.2008 року валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 30.09.2008 року. За результатами перевірки складено акт № 642/23-2/01075419 від 23 березня 2009 року.
Перевіркою було встановлено, що Вагонним депо «Маріуполь» Державного підприємства «Донецька залізниця» порушено п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
На підставі акту перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення № 0000822310/0 від 02 квітня 2009 року, яким Вагонному депо «Маріуполь» Державного підприємства «Донецька залізниця» визначено суму штрафних (фінансових) санкцій за платежем: податок на прибуток підприємств, у розмірі 1360.00 грн.
Позивач у своєму позові стверджує, що Вагонним депо «Маріуполь» Державного підприємства «Донецька залізниця» не подавались до податкового органу податкові декларації на прибуток (від надання послуг, що не відносяться до господарської діяльності залізничного транспорту) за 2006 рік, 1-й квартал 2007 року, півріччя 2007 року, 9 місяців 2007 року, за 2007 рік, 1-й квартал 2008 року, півріччя 2008 року та 9 місяців 2009 року. Також, у судовому засіданні проти даного факту представник позивача не заперечував.
Відповідно до п.п. 2.1.1 п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платниками податку з числа резидентів є: суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.
Відповідно до пп. 2.1.3 п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у підпункті 2.1.1 цього пункту, що не мають статусу юридичної особи, є самостійними платниками податку на прибуток.
Відповідно до п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці.
Відповідно до п.п. 2.2.1 п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» доходи залізниць, одержані від господарської діяльності залізничного транспорту, визначаються у межах доходних надходжень, перерозподілених між залізницями у порядку, затверджуваному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 1998 року № 173, прийнятою відповідно до пункту 2.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», було затверджено Перелік робіт (послуг), що не належать до основної діяльності залізничного транспорту, та Порядок розподілу доходних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту.
Як вбачається з наведених вище нормативно-правових актів, до переліку робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, не можуть бути віднесені роботи (послуги), які зазначені в акті податкового органу від 23 березня 2009 року № 642/23-2/01075419 щодо перевірки Вагонного депо «Маріуполь» Державного підприємства «Донецька залізниця», а саме:
- надання послуг з виробництва та постачання теплової енергії на адресу сторонніх організацій (загальноосвітня школа № 37 та відкрите акціонерне товариство «МЗТМ»);
- надання рекламних послуг стороннім організаціям.
Так, до Переліку робіт (послуг), що не належать до основної діяльності залізничного транспорту віднесені послуги експлуатаційної діяльності залізниць, зокрема, це:
- послуги з перевезення пасажирів, вантажів, багажу, вантажобагажу, пошти та пов'язані з ними послуги;
- роботи (послуги), що виконуються (надаються) підрозділами основної діяльності залізниць;
- поточне утримання, профілактичний огляд, обслуговування та всі види ремонту основних фондів, інвентарю, що використовується в основній господарській діяльності.
Відповідно до п.п. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.
Крім того, відповідно до п. 1.32 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.
Відповідно п. 1.3 Порядку складання декларації про податок на прибуток підприємства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29.03.2003 року № 143, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 08.04.2003 року за № 271/7592, декларація з податку на прибуток підприємства та додатки до неї подаються платником незалежно від того, чи виникло у звітному періоді в платника податкове зобов'язання чи ні.
Відповідно п. 1.5 Порядку складання декларації про податок на прибуток підприємства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29.03.2003 року № 143, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 08.04.2003 року за № 271/7592, податок на прибуток за квартал, півріччя, три квартали та рік розраховується за правилами, установленими п. 11.1 ст. 11 і п. 16.4 ст. 16 Закону N 334, наростаючим підсумком з початку звітного календарного року.
Відповідно п. 4.1 Порядку складання декларації про податок на прибуток підприємства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29.03.2003 року № 143, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 08.04.2003 року за № 271/7592, декларація подається платником податку до державного податкового органу для реєстрації протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Отже, як вбачається з зазначених вище пунтків Порядку податкова декларація повинна подаватись структурними підрозділами незалежно від наявності зобов’язання у звітному періоді.
Таким чином, проаналізувавши вищевикладене суд дійшов висновку, що зазначені в акті Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції № 642/23-2/01075419 від 23 березня 2009 року операції, які не пов’язані з перевезенням пасажирів, вантажів, вантажобагажу пошти, роботи (послуги) не пов’язані обслуговуванням, ремонтом основних фондів позивача, інвентарю, що використовуються ним в основній господарській діяльності тощо, не спрямовані на виконання єдиного перевізного процесу Донецької залізниці, тому висновок податкового органу про те, що вони не відносяться до господарської діяльності залізничного транспорту, в розумінні п.п 2.2.2 п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та те, що платником податку на прибуток, одержаний від виконання таких робіт (послуг), є структурний підрозділ Державного підприємства «Донецька залізниця» - Вагонне депо «Маріуполь», є обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам чинного податкового законодавства України.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п.п. 2, 3, 4 ч. 2 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем доведена правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Донецька залізниця» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000822310/0 від 2 квітня 2009 року про застосування штрафних санкцій до Вагонного депо «Маріуполь» в сумі 1360.00 грн., відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 23 вересня 2009 року в присутності представника позивача та представника відповідача. Постанова виготовлена в повному обсязі 28 вересня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Могильницький М.С.