Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2009 р. справа № 2а-14283/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Масло І.В.
при секретарі Грішаєві Є.Є.
за участю прокурора Вартанової О.М.,
розглянувши у відкритомусудовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Прокурора Орджонікідзівського району міста Маріуполя Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзівському районі міста Маріуполя до малого приватного підприємства «Азовметалообмін» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені у загальному розмірі 8803,82 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Орджонікідзівського району міста Маріуполя Донецької області звернувся до суду в інтересах в особі Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзівському районі міста Маріуполя до малого приватного підприємства «Азовметалообмін» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені у розмірі 8803,82 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що у порушення Законів України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, „Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” своєчасно не сплатив страхові внески до пенсійного фонду, у зв’язку з чим має прострочену заборгованість, у тому числі з фінансових санкції та пені у розмірі 8803,82 грн. Оскільки відповідач суму страхових внесків не сплачує, просив у відповідності до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзівському районі міста Маріуполя заборгованість по сплаті страхових внесків, фінансові санкції та пеню у зазначеному вище розмірі.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити у повному обсязі.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, про час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило. Згідно довідки поштового відділення, підприємство за своєю юридичною адресою не знаходиться, фактичне місцезнаходження підприємства не відоме. Відповідно до ч. 1 ст. 40 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов’язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, находження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається їм за останньою адресою і вважається врученою. За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про дату і місце судового засідання, в зв’язку з чим вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Прокурор Орджонікідзівського району міста Маріуполя представляє інтереси держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзівському районі міста Маріуполя.
Судом встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзівському районі м. Маріуполя Донецької області є суб’єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Відповідач – мале приватне підприємство «Азовметалообмін» є юридичною особою, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с. 6), Довідкою з ЄДРПОУ (а.с. 8); відповідно до п. 2.1.1 вказаної Інструкції платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообов’язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Невиконання цього обов’язку платниками страхових внесків приводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України, і як наслідок, до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням ст. 46 Конституції України.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.
Частиною 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Як вбачається з розрахунків суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті (а.с. 13, 14) та Акта перевірки № 92 від 11.11.2008 р. (а.с. 9-12), недоїмка підприємства перед УПФУ в Орджонікідзівському районі м. Маріуполя складає 7012,34 грн.
У відповідності до ч. 2 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Штрафні санкції та пеня застосовані до відповідача на підставі рішень Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзівському районі м. Маріуполя № 763 від 14.11.2008 р. (а.с. 16) та № 855 від 19.12.2008 р. (а.с. 17). Данні рішення у встановлений законом строк відповідачем не оскаржувались.
Як встановлено у судовому засіданні, вищевказані рішення до органу державної виконавчої служби для стягнення в примусовому прядку не передавались.
Таким чином, загальна сума заборгованості по страховим внескам на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням фінансових санкцій та пені у загальному розмірі становить 8803,82 грн.
Оскільки відповідач своєчасно та у повному обсязі не сплатив страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, то з нього на підставі зазначених вимог закону підлягає стягненню сума у розмірі 8803,82 грн. на користь позивача.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Орджонікідзівського району міста Маріуполя Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзівському районі міста Маріуполя до малого приватного підприємства «Азовметалообмін» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені у загальному розмірі 8803,82 грн. задовольнити.
Стягнути з малого приватного підприємства «Азовметалообмін» на користь Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзівському районі міста Маріуполя (р/р № 256013012033 в ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, ЄДРПОУ 23336748) заборгованість по страховим внескам на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, фінансові санкції та пеню у загальному розмірі 8803 (вісім тисяч вісімсот три) грн. 82 коп.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Масло І.В.