Ухвала суду № 65250307, 09.03.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2017
Номер справи
757/50499/16-а
Номер документу
65250307
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 757/50499/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Васильєва Н.П. Суддя-доповідач: Парінов А.Б.

У Х В А Л А

Іменем України

09 березня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Парінова А.Б.,

суддів: Грибан І.О., Губської О.А.,

при секретарі судового засідання Приходько К.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Печерської районної в м. Києві державної адміністрації на постанову Печерського районного суду м. Києва від 12 грудня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Печерської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Печерської районної в м. Києві державної адміністрації (далі по тексту - відповідач) про відмову у реєстрації місця проживання позивача за заявою від 23.09.2016;

- зобов'язати Печерську районну в м. Києві державну адміністрацію зареєструвати місце проживання ОСОБА_2 за заявою від 23.09.2016.

Постановою Печерського районного суду м. Києва від 12 грудня 2016 року позов задоволено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення помилково застосував норми матеріального та процесуального права.

Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином, тому у відповідності до ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що 23.09.2016 року ОСОБА_2 подав до відділу реєстрації місця проживання Печерської районної в м. Києві державної адміністрації заяву про реєстрацію свого місця проживання та його малолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1.

До вказаної заяви позивачем було додано наступні документи: паспорт, квитанцію про сплату адміністративного збору, документ щодо підтвердження право власності на житло, військовий квиток, свідоцтво про народження сина ОСОБА_3, заяву про зняття з реєстрації місця проживання, згоду матері ОСОБА_3 на реєстрацію місця проживання сина.

За результатами розгляду вказаної заяви 04.10.2016 начальником відділу реєстрації місця проживання Печерської районної в м. Києві державної адміністрації було прийнято рішення про відмову у реєстрації місця проживання.

Підставою для відмови відповідачем зазначено абз. 2 п. 11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207, у зв'язку з поданням неповного пакету документів, а саме військового квитка з відміткою про реєстрацію в Печерському РВК згідно ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача були відсутні правові підстави для відмови у реєстрації місця проживання позивача, оскільки останнім при зверненні із заявою про реєстрацію місця проживання було подано всі передбачені законом документи.

Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно з визначеннями, наведеними у ст. 3 Закону № 1382-IV орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Відповідно до розпорядження Печерської районної державної адміністрації від 23.05.2016 № 263-к «Про затвердження Положення про відділ з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Печерської районної в м. Києві державної адміністрації та посадові інструкції працівників відділу» (далі по тексту - Положення).

Підпунктом 3 п. 5 Положення передбачено, що відділ з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Печерської районної в м. Києві державної адміністрації проводить реєстрацію місця проживання/перебування фізичних осіб.

Згідно зі статтею 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року № 1382-IV (далі по тексту - Закон № 1382-IV) вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати.

За приписами статті 6 Закону № 1382-IV громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг):

- письмову заяву;

- документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;

- квитанцію про сплату адміністративного збору;

- документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації;

- військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подання заяви представником особи додатково подаються:

- документ, що посвідчує особу представника;

- документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).

Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів.

Таким чином, Законом № 1382-IV визначено вичерпний перелік необхідних документів для реєстрації місця проживання та заборонено вимагати для реєстрації подання особою інших документів.

Процедуру реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування врегульовано Порядком реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ від 22 листопада 2012 року №1077 (далі по Порядок № 1077), відповідно до пункту 2.2 якого для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС України, а після утворення центрів надання адміністративних послуг (далі - центр) - до відповідного центру, зокрема: письмову заяву про реєстрацію місця проживання; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; документи, що підтверджують право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання.

За змістом же пункту 2.5 Порядку також забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів.

Аналогічні положення закріплено також і в. п. 2.2 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. N 207 (далі - Правила №207).

Судом встановлено, що при зверненні до відповідача із заявою про проведення реєстрації місця проживання позивачем було подано всі, передбачені наведеними правовими актами документи.

В той же час, відповідачем відмовлено у проведенні реєстрації місця проживання ОСОБА_2 та його малолітнього сина - ОСОБА_3 з підстав подання неповного пакету документів.

Пунктом 11 Правил № 2017 передбачено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання, якщо:

- особа не подала необхідних документів або інформації;

- у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними;

- звернулася особа, яка не досягла 14 років.

Рішення про відмову в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.

З матеріалів справи вбачається, що заяву було подано позивачем 23.09.2016, рішення про відмову прийнято - 04.10.2016, тобто з порушенням встановленого строку.

Оскаржувана відмова відповідача мотивована тим, що в порушення вимог ч. 2 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» у військовому квитку ОСОБА_2 НОМЕР_1 міститься відмітка про перебування на військовому обліку в Броварському об'єднаному міському військовому комісаріаті.

Частиною 2 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» передбачено, що органи виконавчої влади, що здійснюють реєстрацію місця проживання чи перебування осіб, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад зобов'язані здійснювати реєстрацію за місцем проживання або перебування чи зняття з реєстрації призовників, військовозобов'язаних та резервістів лише в разі наявності в їхніх військово-облікових документах позначок військових комісаріатів відповідно про зняття з військового обліку або про перебування на військовому обліку за місцем проживання або перебування.

Проаналізувавши встановлені фактичні обставини справи на підставі наведених норм законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що у Законі № 1382-IV та підзаконних актах, які регулюють діяльність державних органів в сфері державної реєстрації, які спеціальними та підлягають застосуванню до спірних правовідносин, не передбачено такої підстави для відмови у проведенні реєстрації місця проживання особи, які відсутність певної відмітки у військовому квитку.

Подання неповного пакету документів, які передбачені для державної реєстрації, не є тотожним відсутності певних відміток у таких документах.

Враховуючи, що при зверненні позивача до відповідача із заявою про реєстрацію місця проживання його та його дитини, ОСОБА_2 було подано повний пакет документів, інших підстав для відмови не встановлено, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно зі ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів, вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення відповідно до норм матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

За таких обставин, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 41, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

ухвалив:

Апеляційну скаргу Печерської районної в м. Києві державної адміністрації залишити без задоволення.

Постанову Печерського районного суду м. Києва від 12 грудня 2016 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді І.О. Грибан О.А. Губська

Ухвалу в повному обсязі виготовлено 13.03.2017

Головуючий суддя Парінов А.Б.

Судді: Грибан І.О.

Губська О.А.