Рішення № 6519921, 14.10.2009, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
14.10.2009
Номер справи
17/65-09-2148
Номер документу
6519921
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" жовтня 2009 р.Справа № 17/65-09-2148 За позовом: Військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави, в особі Міністерства оборони України, в особі Державного господарського об’єднання Міністерства оборони України Концерну „Військторгсервіс” в особі Філії „Одеське управління військової торгівлі” до відповідача: Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області;

про усунення перешкод у користуванні майном.

Суддя Зуєва Л.Є.

П р е д с т а в н и к и :

від прокуратури: Свентицький І.С. –на підставі довіреності №4869 від 16.09.08р.К

від позивачів:

-          МОУ: не з’явився;

-          Концерн „Військторгсервіс”: Федорчук Р.В. –на підставі довіреності №422 від 22.05.09р.;

від відповідача: Новорічний Ю.В. –на підставі довіреності від 10.09.2008р.;

спеціаліст ,викликаний в порядку ст. 30 ГПК України: Чернов М.В. –на підставі паспорту КК500286 від 06.06.200

СУТЬ СПОРУ: Військовий прокурор Одеського гарнізону звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Міністерства оборони України в особі Державного господарського об’єднання Міністерства оборони України Концерну „Військторгсервіс” в особі Філії „Одеське управління військової торгівлі”, в якому просить зобов’язати ЖКГ Чорноморської селищної ради Одеської області звільнити та повернути державі в особі ДГО „Концерн „Військторгсервіс” в особі філії „Одеське управління військової торгівлі” набуте без відповідної правової підстави майно –два приміщення будівлі магазину „Продовольчий”, розташоване за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.м.т. Чорноморське, вул. Гвардійська, 36/49, визначеними у технічному паспорту під номерами 1-18 та 1-19.

Відповідач в судові засідання призначені по справі з’явився, надав письмовий відзив на заявлений до нього позов, в якому позовні вимоги не визнає та просить суд у задоволенні позову відмовити, посилаючись на обставини викладені у відзиві.

По справі у відповідності до вимог ст. 77 ГПК України оголошувалися перерви починаючи з: 12.06.2009р. по 08.07.2009р.; з 08.07.20096р. по 02.09.2009р.; з 02.09.2009р. по 23.09.2009р.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Перевіркою, проведеною військовою прокуратурою Одеського гарнізону в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів, встановлено, що Державному господарському об'єднанню „Концерн „Військторгсервіс” на праві повного господарського відання належить нерухоме майно - будівля магазину „Продовольчий”, розташоване за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, смт. Чорноморське, вул. Гвардійська 36/49, що відповідно до свідоцтва про право власності є державним майном.

13.03.2009р. під час виїзної перевірки Одеського Центру Філії „Одеського управління військової торгівлі” Концерну „Військторсервіс” комісією у складі працівників Філії „Одеське управління військової торгівлі” встановлено факт самовільного та безпідставного захоплення працівниками ЖКГ Чорноморської сільської ради службових приміщень магазину „Продовольчий”, зазначених на схемі технічного паспорту цієї будівлі під номерами 1-18 та 1-19. На підставі проведеної перевірки було складено акт від 13.03.2009р.

На думку військового прокурора, зазначене нерухоме державне майно було набуте ЖКГ Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області без достатньої правової підстави, у зв'язку із чим підлягає поверненню.

Зазначені обставини спонукали військового прокурора Одеського гарнізону звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Міністерства оборони України в особі Державного господарського об’єднання Міністерства оборони України Концерну „Військторгсервіс” в особі Філії „Одеське управління військової торгівлі”, в якому просить зобов’язати ЖКГ Чорноморської селищної ради Одеської області звільнити та повернути державі в особі ДГО „Концерн „Військторгсервіс” в особі філії „Одеське управління військової торгівлі” набуте без відповідної правової підстави майно – два приміщення будівлі магазину „Продовольчий”, розташоване за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.м.т. Чорноморське, вул. Гвардійська, 36/49, визначеними у технічному паспорту під номерами 1-18 та 1-19.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 30.04.2009р. порушено провадження у справі №17/65-09-2148 за позовом військового прокурора Одеського гарнізону звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Міністерства оборони України в особі Державного господарського об’єднання Міністерства оборони України Концерну „Військторгсервіс” в особі Філії „Одеське управління військової торгівлі” до відповідача - ЖКГ Чорноморської селищної ради Одеської області про витребування майна.

14.10.2009р. військовий прокурор Одеського гарнізону Південного регіону України звернувся до суду з заявою про уточнення позовних вимог (вхід.№26424), в якої просить суд зобов’язати ЖКГ Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області усунути перешкоди у здійсненні державою в особі ДГО „Концерн „Військторгсервіс” в особі філії „Одеського управління військової торгівлі” права володіння та користування майном –двома приміщеннями будівлі магазину „Продовольчий”, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.м.т. Чорноморське, вул. Гвардійська, 36/49, визначеними у технічному паспорту під номерами 1-18 та 1-19, шляхом звільнення ЖКГ Чорноморської селищної ради Комінтернівського району незаконно зайнятих та незаконно утриманих двох приміщень будівлі магазину „Продовольчий”, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.м.т. Чорноморське, вул. Гвардійська, 36/49, визначеними у технічному паспорту під номерами 1-18 та 1-19.

Відповідач в судові засідання призначені по справі з’явився, надав письмовий відзив на заявлений до нього позов, в якому позовні вимоги не визнає та просить суд у задоволенні позову відмовити, посилаючись на обставини викладені у відзиві.

Дослідивши обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін та надані в ході розгляду справи докази, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних правових підстав.

Відповідно до ст.116 Конституції України Кабінет Міністрів здійснює управління об’єктами державної власності відповідно до закону. Декрет Кабінету міністрів України від 15.12.1992р. №8-92 „Про управління майном, що є у загальнодержавній власності” покладає управління цим майном на міністерства та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади.

Статтею 1 Закону України „Про управління об'єктами державної власності” від 21.09.2006 року N 185-Vвизначено, що управління об'єктами державної власності –це здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Відповідно до ст. 4 цього Закону суб'єктами управління об'єктами державної власності є: Кабінет Міністрів України; Фонд державного майна України; міністерства та інші органи виконавчої влади (далі - уповноважені органи управління); органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами; державні господарські об'єднання, державні холдингові компанії, інші державні господарські організації (далі - господарські структури); юридичні та фізичні особи, які виконують функції з управління корпоративними правами держави (далі - уповноважені особи); Національна академія наук України, галузеві академії наук.

Крім того, у відповідності до ч. 2, 3 ст. 73 Господарського кодексу України в редакції Закону України від 16.01.2003р. № 436-IV орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.

Згідно свідоцтва від 02.08.2006р. про право власності на магазин „Продовольчий”, розташований за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.м.т. Чорноморське, вул. Гвардійська, 36/49, власником зазначеного об’єкта визначена Держава в особі Верховної Ради України в господарському віданні державного підприємства Міністерства оборони України Управління торгівлі Південного оперативного командування.

Пунктами 1,2 наказу Міністерства оборони України від 05.04.2007р. №125 „Про реорганізацію державного підприємства Міністерства оборони України „Управління торгівлі Південного оперативного командування” припинено діяльність державного підприємства МОУ „Управління торгівлі Південного оперативного командування”, реорганізувавши його шляхом приєднання до Концерну „Військторгсервіс”. Визначено Концерн „Військторгсервіс” правонаступником усіх майнових прав та обов’язків ДП МОУ „Управління торгівлі Південного оперативного командування”.

Пунктом 3 зазначеного наказу визначено, що основні фонди та оборотні кошти, інші цінності державного підприємства Міністерства оборони України „Управління торгівлі Південного оперативного командування”, що реорганізується, закріплено за Концерном „Військторгсервіс” на праві господарського віддання згідно із затвердженими передавальними актами як внески до статутного фонду.

Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України, частин 2, 5 ст. 361 Закону від 5 листопада 1991 р. N 1 789-ХІІ „Про прокуратуру” прокуратура України становить єдину систему, на яку покладається: представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва в судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво на будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом( ст. 2 ГПК України).

Відповідно до ст. 29 ГПК України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами.

Інтереси Держави закріплюються як нормами Основного Закону, так і нормами інших правових актів.

Інтереси Держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин.

В основу перших покладено потребу в здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств із часткою державної власності у статутному фонді.

З урахуванням того, що інтереси Держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку повинен самостійно визначити з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, у чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів Держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Враховуючи ті обставини, що предметом спору по справі є зобов’язання ЖКГ Чорноморську селищну раду усунути перешкоди у здійсненні Державою в особі ДГО „Концерн „Військторгсервіс” права володіння та користування майном внаслідок самовільного та безпідставного використання відповідачем майна, яке належить державі на праві власності, суд дійшов висновку, що військовим прокурором Одеського гарнізону вірно визначено особу в інтересах та в особі якої необхідно звернутися за захистом її майнових прав.

Розглядом матеріалів справи встановлено, що станом на час розгляду справи у суді ЖКГ Чорноморської селищної ради Комінтернівського району незаконно займає та незаконно утримує два приміщення будівлі магазину „Продовольчий”, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.м.т. Чорноморське, вул.Гвардійська, 36/49, визначеними у технічному паспорту під номерами 1-18 та 1-19.

В матеріалах справи наявний акт від 13.03.2009р., з якого також вбачається, що працівники ЖКГ Чорноморської селищної ради займають спірні приміщення магазину „Продовольчий”.

Як вбачається з акту обстеження від 21.09.2009р., залученого до матеріалів справи 23.09.2009р., обстежити спірні приміщення комісії не вдалось, оскільки замок на дверях було замінено, а ключі представник ЖКГ Чорноморської селищної ради не надав, повідомивши при цьому, що місцезнаходження ключів йому невідомо.

З пояснень представника позивача вбачається, що під час проведення обстеження, працівники відповідача відмовилися від підписання будь-яких актів. Позивач наголошує, що оскільки для проведення обстеження та складання відповідного акту позивачем завчасно повідомлено відповідача, який в свою чергу умисно ухиляється від надання можливості представникам комісії обстежити спірні приміщення, що фактично унеможливлює доведення використання відповідачем спірних приміщень.

Для з’ясування спірних питань, ухвалою суду за клопотанням представника Концерну „Війсьторгсервіс”, в порядку ст. 30 ГПК України в судове засідання призначене по справі на 14.10.2009р. о 12 год 50 хв., було викликано співробітника Державного господарського об’єднання Міністерства оборони України Концерн „Військторгсервіс” Чернова Миколу Вікентійовича.

З наданих суду письмових пояснень гр. Чернова М.В. вбачається, що ним було отримано розпорядження про перевірку приміщень, які належать Концерну по вул. Гвардійська, 36/49, Комінтернівський район, с.м.т. Чорноморське. Прибувши на місце огляду Чернов М.В. застав в приміщенні юриста ЖКГ Чорноморської селищної ради, зі слів якого стало відомо, що спірні приміщення являються кабінетом директора ЖКГ Нехаева, при цьому в зазначеному приміщенні на момент проведення огляду була виявлена оргтехніка та меблі, які належали ЖКГ Чорноморської селищної ради. Згодом у другій половині березня 2009 року, гр. Чернов перевірив спірне приміщення, однак ситуація з зайняттям та використанням приміщень не змінилася.

Відповідно до в ст. 30 ГПК України суду надано право відбирати у працівників підприємств пояснення з питань, що виникають під час розгляду справи, на підставі яких суд визначає коло доказових фактів стосовно конкретної правової ситуації.

Предметом доказування в даному випадку є сукупність фактів матеріально-правового характеру і доказових фактів, що мають юридичне значення в цій справі. Предмет доказування є складовим елементом меж доказування, до яких також включаються обставини, що мають процесуальне значення, та інші факти, що належать встановленню.

Таким чином, письмові пояснення спеціаліста по економічній безпеці „Військторгсервіс” гр. Чернова М.В., судом до уваги приймаються як доказ, що має юридичне значення для правильного вирішення даного спору.

У відповідності до вимог ст. 134 ГК України, суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд, одноосібно або спільно з іншими суб'єктами володіє, користується і розпоряджається належним йому (їм) майном, у тому числі має право надати майно іншим суб'єктам для використання його на праві власності, праві господарського відання чи праві оперативного управління, або на основі інших форм правового режиму майна, передбачених цим Кодексом.

Пунктом 3 ст. 136 ГК України, встановлено, щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності. Суб'єкт підприємництва, який здійснює господарську діяльність на основі права господарського відання, має право на захист своїх майнових прав також від власника.

Згідно з вимогами статті 74 Господарського кодексу України майно державного підприємства закріплюється за ним на праві господарського відання.

У відповідності до вимог п. 1, 2 ст.321 ЦК право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до вимог ст. 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Згідно із ст. 386 Цивільного кодексу України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності. Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Суд може захистити цивільне право або інтерес, зокрема, шляхом, визнання права (ст. 16 ЦК України).

Згідно з вимогами статті 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.

Відповідно до статті 20 Господарського кодексу України права та законні інтереси суб'єктів господарювання захищаються, зокрема, шляхом припинення дій, що порушують право, а також відновлення становища, яке існування до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання.

Відповідно до статті 141 Господарського кодексу України до державного майна у сфері господарювання належать цілісні майнові комплекси державних підприємств або їх структурних підрозділів, нерухоме майно, інше окреме індивідуально визначене майно державних підприємств.

Отже, здійснюючи право господарського відання „Концерн „Військторгсервіс” володіє, користується та розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим органом), яким в даному випадку є Міністерство оборони України, яке у відносинах з „Концерном „Військторгсервіс” реалізує організаційно-господарські повноваження органу управління майном цього підприємства.

Крім цього, частиною 2 статті 75 Господарського кодексу України визначені повноваження державного підприємства щодо розпорядження належним йому майном.

Зокрема, згідно з цією нормою Кодексу, державне комерційне підприємство за попередньою згодою органу, до сфери управління якого воно входить, має право відчужувати майнові об'єкти, що належать до основних фондів

Відповідно до частини 5 статті 75 Господарського кодексу України (в редакції Закону України від 9 січня 2007 року №549-У) відчуження нерухомого майна державне комерційне підприємство здійснює за умови додаткового погодження в установленому порядку з Фондом державного майна України.

Підпунктом „и” пункту 18 частини 2 статті 5 Закону України „Про управління об'єктами державної власності” визначено, що здійснюючи управління об'єктами державної власності Кабінет Міністрів України, зокрема, визначає порядок відчуження об'єктів державної власності.

На розвиток наведених норм Господарського кодексу України та Закону України „Про управління об'єктами державної власності” постановою Кабінету Міністрів України від 6 червня 2007 року №803 затверджений „Порядок відчуження об'єктів державної власності” (далі „Порядок відчуження”), яким визначені механізм та способи відчуження об'єктів державної власності, зокрема, майна, що передано державним комерційним підприємствам.

Відповідно до пункту 6 „Порядку відчуження” відчуження державного майна здійснюється безпосередньо суб'єктом господарювання лише після надання на це згоди або дозволу відповідного суб'єкта управління майном, який є представником власника і виконує його функції у межах, визначених законодавчими актами, в даному випадку - Міністерства оборони України.

Водночас, згідно з тим же пунктом 6 „Порядку відчуження”, рішення про надання згоди на відчуження нерухомого майна суб'єктом управління майном (Міністерством оборони України) може бути прийнято лише за погодженням з Фондом державного майна України.

Як встановлено перевіркою, державне нерухоме майно - будівля магазину „Продовольчий” „Концерном „Військторгсервіс” або окремі її приміщення не відчужувались, будь-яких дозволів або згоди на відчуження зазначеного майна Міністерством оборони України не надавалось та з Фондом державного майна України не погоджувались.

Викладене безумовно свідчить про те, що приміщення магазину „Продовольчий”, розташовані за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, смт. Чорноморське, вул. Гвардійська, 36/49, Житлово-комунальним господарством Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області набуто та перебуває до цього часу у володінні та користуванні відповідача без достатньої правової підстави, а пояснення відповідача щодо будь-яких спроб та намагань укласти договір оренди між „Концерном „Військторсервіс” та ЖКГ Чорноморської селищної ради спростовуються вищевикладеним.

Відповідно до ст.1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому майно. Положення зазначеної статті застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Житлово-комунальне господарство Чорноморської селищної ради самовільно, без відповідних правових підстав займає два приміщення будівлі магазину „Продовольчий”, розташоване за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, смт. Чорноморське, вул. Гвардійська, 36/49 визначеними у технічному паспорті під номерами 1 -18 та 1-19, у зв’язку з чим позовна заява, з урахуванням наданих уточнень військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України в особі ДГО „Концерн „Військторгсервіс” в особі філії „Одеське управління військової торгівлі” підлягає задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати по держмиту, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідача згідно зі ст.ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов’язати Житлово-комунальне господарство Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області /67570, Одеська область, Комінтернівський район, с.м.т. Чорноморське, вул. Гвардійська, 36, код 31790926/ усунути перешкоди у здійсненні державою в особі Державного господарського об’єднання „Концерн „Військторгсервіс” в особі філії „Одеського управління військової торгівлі” права володіння та користування майном –двома приміщеннями будівлі магазину „Продовольчий”, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.м.т. Чорноморське, вул. Гвардійська, 36/49, визначеними у технічному паспорту під номерами 1-18 та 1-19, шляхом звільнення Житлово-комунальне господарство Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області незаконно зайнятих та незаконно утриманих двох приміщень будівлі магазину „Продовольчий”, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.м.т. Чорноморське, вул. Гвардійська, 36/49, визначеними у технічному паспорту під номерами 1-18 та 1-19.

Наказ видати.

3. Стягнути з Житлово-комунальне господарство Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області /67570, Одеська область, Комінтернівський район, с.м.т. Чорноморське, вул. Гвардійська, 36, код 31790926/ на користь державного бюджету (р/р 31114095700008, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22090200) державне мито у сумі 85 грн. 00 коп. /вісімдесят п’ять грн. 00 коп./.

Наказ видати.

4. Стягнути з Житлово-комунальне господарство Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області /67570, Одеська область, Комінтернівський район, с.м.т. Чорноморське, вул. Гвардійська, 36, код 31790926/ на користь державного бюджету (р/р 31217259700008, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22050000) витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 118 грн. 00 коп. /сто вісімнадцять грн. 00 коп./.

Наказ видати.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.

Накази видати після вступу рішення в законну силу.

Повний текст рішення складено та підписано 20.10.2000р.

Суддя