ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 березня 2017 р.м.ОдесаСправа № 522/18603/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Кравчук Т.С.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,судді -Градовського Ю.М.судді -Лукянчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 31 жовтня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
В жовтні 2016 року ОСОБА_4 (надалі - позивач) звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси (надалі - відповідач, УПФ) в якому просила:
- визнати протиправним рішення УПФ від 31.08.2016 року №243 «про відмову у перерахунку пенсії» та відмову, згідно листа від 13.09.2016 року №474/Ш-11, якими відмовлено позивачу у проведенні правильного розрахунку пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг та інших виплат;
- зобов'язати УПФ здійснити їй розрахунок та виплату пенсії починаючи з моменту призначення пенсії у розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг згідно з довідкою від 19.03.2008 року №8696/10/05-0024, виданою Державною податковою адміністрацією в Одеській області та інших виплат згідно з довідкою від 05.08.2016 року №146/Ш/15-32-05-02-09, виданою Головним управлінням ДФС в Одеській області без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком - жовтень 2009 року.
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що позивач звернулась до УПФ із заявою про приведення розміру її пенсії, обчисленої не в повному обсязі при призначенні з 04.03.2008 року, у відповідність до законодавства України, але в задоволенні заяви було відмовлено з посиланням на те, що «інші виплати» не є надбавками, а тому неможливо включити їх до розрахунку її пенсії.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 31.10.2016 року позовні вимоги задоволено повністю.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, УПФ подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка є пенсіонером за віком згідно з Законом України «Про державну службу».
З 04.03.2008 року позивачу було призначено пенсію у розмірі 90% від заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу», що підтверджується листом УПФ від 13.09.2016 року №474/Ш-11.
Відповідачем розрахунок пенсії позивача з 04.03.2008 року було здійснено без включення матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, а також при зменшенні надбавки за вислугу років з 40% на 30% адже, згідно з довідкою про заробітну плату від 19.03.2008 року №8696/10/05-0024, яку позивач подавала для призначення пенсії, встановлено розмір надбавки за вислугу років у розмірі 40%.
30.08.2016 року позивач звернулася до УПФ із заявою про приведення розміру її пенсії, обчисленої не в повному обсязі при призначенні з 04.03.2008 року, у відповідність до законодавства України шляхом донарахування до розміру пенсії надбавки за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу та суми інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації без зміни базового місяця індексації пенсії - жовтень 2009 року.
Позивач при цьому надала довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої Головним управлінням ДФС в Одеській області від 05.08.2016 року №146/Ш/15-32-05-02-09, за формою, затвердженою постановою правління ПФУ №5-1 від 14.02.2011 року.
23.09.2016 року, позивачка отримала листа з УПФ від 13.09.2016 року №474/Ш-11, в якому повідомлялось про прийняття рішення №243 від 31.08.2016 року «Про відмову у перерахунку пенсії». При цьому відмова обґрунтовувалась тим, що «інші виплати» не є надбавками, тому відповідно до постанови КМ України від 31.05.2000 року №865 не є можливим взяти їх до розрахунку її пенсії, та зазначено, що надбавку за вислугу років враховано для розрахунку пенсії у розмірі 30% посадового окладу.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Згідно ст.35 Закону України «Про державну службу» щорічна відпустка державним службовцям надається з виплатою допомоги на оздоровлення. Зазначена матеріальна допомога має систематичний характер, оскільки виплачується щорічно і являється об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду.
Відповідно п.2.3.3 ст.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за №114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Постановою КМ України №1013 від 12.09.1997 року затверджено Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання.
Пунктом 1 даного зазначеного Порядку передбачено, що до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи в органах державної податкової служби; на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою КМ України від 03.05.1994 року №283 «Про порядок обчислення стажу державної служби», на підприємствах, в установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів, інженерів-програмістів, інженерів-системотехніків, інженерів-електронників, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду.
Пунктом 4 Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання визначено орган, який встановлює стаж та процедуру його визначення.
Зокрема, у нормативно-правовому акті зазначено, що стаж роботи для виплати винагороди за вислугу років визначається комісією органу державної податкової служби з питань встановлення стажу роботи, необхідного для нарахування винагороди за вислугу років. Рішення комісії про встановлення стажу роботи або зміну його розміру оформляються протоколом і передається керівникові відповідного органу державної податкової служби для видання наказу про виплату винагороди за вислугу років.
У частині 1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Враховуючи наведені норми, матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.
Згідно зі ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Таким чином, виходячи з наведених норм законодавства, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, матеріальні допомоги, індексація та надбавка за вислугу років у розмірі 40%, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, висловленій в постанові від 20.02.2012 року (№21-430а11) та в постанові від 28.05.2013 року (№21-97а13).
Відповідно до Закону України «Про державну службу», відповідно до ч.2 ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Згідно з ч.1 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Пункт 3 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, визначено, що для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року, держателем яких є органи Пенсійного фонду України. Ці відомості наявні в матеріалах пенсійної справи позивачки.
Враховуючи наведені норми законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що станом на 04.03.2008 року у УПФ були наявні індивідуальні відомості про позивача, в тому числі про суми отримуваної заробітної плати з якої сплачувався єдиний соціальний внесок.
Частина 2 статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлює відсутність обмеження строку звернення до суду, оскільки вказана норма є спеціальною.
Правові основи проведення індексації, а також об'єкти індексації визначено Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення (надалі - Порядок), затвердженим постановою КМ України від 17.07.2003 року №1078 (зі змінами).
Відповідно до п.1-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Так, п.2 Порядку визначено, що індексації підлягає, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у п.3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Пунктом 10-1 Порядку встановлено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що рішення УПФ від 31.08.2016 року №243 «про відмову у перерахунку пенсії» та відмова, згідно листа від 13.09.2016 року №474/Ш-11, якими відмовлено позивачу у проведенні правильного розрахунку пенсії, є протиправними та необґрунтованими.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.195, ст.197, п.1 ч.1 ст.199, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ч.5 ст.254 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси - залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 31 жовтня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя:К.В. Кравченко Суддя: Суддя: О.В. Лукянчук Ю.М. Градовський