Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.10.09 Справа№ 25/224
Господарський суд Львівської області розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи:
за позовом:Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” (м.Київ)
до відповідача:Стрийського міжрайонного бюро технічної інвентаризації Львівської обласної ради (м.Стрий)
третя особа 1:Виконавчий комітет Моршинської міської ради (м.Моршин)
третя особа 2:Дочірнє підприємство “Санаторно-курортний комплекс “Моршинкурорт” Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” (м.Моршин)
про :спонукання Стрийського міжрайонного бюро технічної інвентаризації Львівської обласної ради до вчинення дій з державної реєстрації права власності на нерухоме майно. Суддя : В.М. Пазичев
При секретарі :І.Є.Башак
Представники:
від позивача:Більська Л.В.-представник, довіреність від 18.05.2009 року
від відповідача:Угера В.А.-представник, довіреність від 06.10.2009 року №2155
від третьої особи 1:Не з”явився
від третьої особи 2:Солтис Т.П.-представник, довіреність від 18.05.2009 року Представникам сторін, присутнім в судовому засіданні роз’яснено їх права та обов’язки відповідно до ст. 22 ГПК України, зокрема, право заявляти відводи. Суть спору: На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” (м.Київ) до Стрийського міжрайонного бюро технічної інвентаризації Львівської обласної ради (м.Стрий) (надалі –Стрийського МБТІ) за участю третьої особи 1 - Виконавчий комітет Моршинської міської ради (м.Моршин) та третьої особи 2 - Дочірнє підприємство “Санаторно-курортний комплекс “Моршинкурорт” Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” (м.Моршин) про спонукання Стрийського МБТІ до вчинення дій з державної реєстрації права власності на нерухоме майно. Ухвалою господарського суду Львівської області від 27.08.2009 року порушено провадження у справі і призначено до розгляду на 04.09.2009 року. Ухвалою від 04.09.2009 року розгляд справи відкладено до 06.10.2009 року, у зв”язку з неявкою представника відповідача. Ухвалою від 06.10.2009 року в судовому засіданні оголошено перерву до 13.10.2009 року, за клопотанням сторін.
Позивач вимог ухвали суду про порушення провадження у справі від 27.08.2009 року, про відкладення від 04.09.2009 року, про оголошення перерви від 06.10.2009 року не виконав повністю, явку повноважного представника в судове засідання забезпечив.
05.10.2009 року за вх.№20247 позивач подав уточнення до позовної заяви по справі №25/224, в якому просить зобов'язати відповідача до вчинення дій з державної реєстрації права власності на нерухоме майно по тих же об'єктах, окрім такого об'єкту як спальний корпус №4, за адресою: м. Моршин. вул. Джерельна, 11в.
13.10.2009 року за вх.№21035 позивач надав пояснення по суті спору, в якому просить суд задоволити позовні вимоги.
Представник позивача позов підтримав, просив задоволити позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог.
Відповідач вимог ухвали суду про порушення провадження у справі від 27.08.2009 року, про відкладення від 04.09.2009 року, про оголошення перерви від 06.10.2009 року не виконав повністю, відзив на позов представив, явку повноважного представника забезпечив.
04.09.2009 року за вх.№18009 відповідач подав заперечння на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову повністю.
06.10.2009 року за вх.№20470 відповідач подав клопотання про залучення третіх осіб до участі у справі.
Третя особа 1 вимог ухвали суду про порушення провадження від 27.08.2009 року, про відкладення від 04.09.2009 року, про оголошення перерви від 06.10.2009 року не виконала повністю, явку повноваженого представника не забезпечила.
13.10.2009 року за вх.№21039 третя особа 1 подала відзив на позов.
Третя особа 2 вимог ухвали суду про порушення провадження від 27.08.2009 року, про відкладення від 04.09.2009 року, про оголошення перерви від 06.10.2009 року не виконала повністю, явку повноваженого представника забезпечила.
13.10.2009 року за вх.№21040 третя особа 2 надала пояснення по суті спору, згідно якого просить суд задоволити позов повністю.
13.10.2009 року за вх.№21032 від Фонду державного майна України надійшло клопотання по справі №25/224, в якому просить суд залучити до участі у справі Фонд державного майна України в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача та зобов’язати позивача надіслати на адресу Фонду державного майна України копію позовної заяви, яке в судовому засіданні заперечено представником позивача, третьої особи 1 та третьої особи 2, у зв”язку з відсутністю доказів причетності фонду до здійснення відповідних дій з державної реєстрації права власності на зазначене в позовній заяві нерухоме майно, а також порушення у зв”язку з цим наявних прав, свобод чи інтересів заявника.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути спір, відповідно до ст. 75 ГПК України, за наявними у справі матеріалами, в присутності представників сторін.
Рішення виготовлено, підписано та оголошено 13.10.2009 року.
Розглянувши документи і матеріали справи, подані сторонами, заслухавши пояснення осіб, які були присутніми в судових засіданнях, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне:
Закрите акціонерне товариство лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця»(надалі-позивач) звернулося з заявою від 22.04.2009 р. №10-16/644 до Стрийського міжрайонного бюро технічної інвентаризації (надалі-відповідач) про реєстрацію права власності об’єктів нерухомого майна Санаторію «Світанок»(спальний корпус №2, за адресою: м. Моршин, вул. Проліскова, 6б, спальний корпус №3 , за адресою: м. Моршин, вул. Проліскова,4, адміністративний корпус №8 , за адресою: м. Моршин, вул. Джерельна, 5а, лікувальний корпус , за адресою: м. Моршин, вул. Проліскова, 6, їдальня , за адресою: м. Моршин, вул. Проліскова, 4а, гараж на три відділення, за адресою: м. Моршин, вул. Проліскова, 14, за ЗАТ «Укрпрофоздоровниця»на підставі рішення виконавчого комітету Моршинської міської ради №326 від 13.10.2005 р. «Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна ДП «Санаторій «Світанок»ЗАТ «Укрпрофоздоровниця»та рішення виконавчого комітету № 323 від 30.12.2008 р. “Про внесення змін до рішення виконавчого комітету №326 від. 13.10.2005 р.”.
Позивач наголошує, що вищезгадане рішення виконавчого комітету є дійсним, оскільки, 27.11.2008 р. Львівським апеляційним адміністративним судом було винесено постанову по справі №22а-1322/08 за розглядом апеляційної скарги ДП «Санаторій «Світанок»(правонаступником якого виступає ДП «СКК «Моршинкурорт»ЗАТ «Укрпрофоздоровниця»на постанову Господарського суду Львівської області від 09.08.2007 р. у справі за позовом ВАТ «Родон», Моршинської міської ради до Виконавчого комітету Моршинської міської ради , треті особи: Стрийське МБТІ, ДП «Санаторій «Світанок»про скасування рішення виконавчого комітету Моршинської міської ради №326 від 13.10.2005 р., якою задоволено апеляційну скаргу, скасовано вище згадану постанову Господарського суду Львівської області від 09.08.2007 р. повністю та прийнято нову постанову, якою відмовлено в позові ВАТ «Родон»та Моршинській міській раді, тобто рішення № 326 від 13.10.2005 р. є чинним станом на сьогодні.
Однак, листом Стрийського МБТІ від 29.05.2009 р. №1296 відмовлено в реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна Санаторію «Світанок»у зв'язку з тим, що, як зазначено в листі, немає законних підстав здійснити реєстрацію права власності.
Позивач вважає, що відмова відповідача не відповідає чинному законодавству України, оскільки саме п. 2 рішення Виконавчого комітету Моршинської міської ради №326 від 13.10.2005 р. доручено Стрийському МБТІ провести реєстрацію права власності на об"єкти нерухомого майна за ЗАТ «Укрпрофоздоровниця»згідно п. 1 даного рішення. Однак, за твердженням позивача, відповідач не виконав рішення Виконавчого комітету Моршинської міської ради №326 від 13.10.2005 р., яке є підставою для державної реєстрації прав на нерухоме майно, відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", та прийняте у межах повноважень, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Позивач наголошує, що відповідач у своїй відповіді керується п. 1.6 Тимчасового положення про реєстрацію прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 N 7/5, відповідно до якого реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено, та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, але не зазначив продовження цього пункту, а саме за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти і не врахував його значення, оскільки матеріали технічної інвентаризації на об'єкти нерухомого майна Санаторію «Світанок»знаходяться у відповідача, що підтверджується технічними паспортами, виданими відповідачем, а саме:
Технічний паспорт від 18.08.2008 р. інвентаризаційна справа №690 на спальний корпус №2, розташований за адресою: м. Моршин вул. Проліскова,6б;
Технічний паспорт від 21.07.2008 р. інвентаризаційна справа №687 на спальний корпус №3, розташований за адресою: м. Моршин вул. Проліскова,4;
Технічний паспорт від 22.08.2008 р. інвентаризаційна справа №229 на адміністративний корпус №8, розташований за адресою: м. Моршин вул. Джерельна,5а;
Технічний паспорт від 21.07.2008 р. інвентаризаційна справа №242 на лікувальний корпус, розташований за адресою: м. Моршин вул. Проліскова,6;
Технічний паспорт від 21.07.2008 р. на будівлю їдальня, розташована за адресою: м. Моршин вул. Проліскова,4а;
Технічний паспорт від 30.07.2008 р. інвентаризаційна справа №227 на гараж на три відділення, розташований за адресою: м. Моршин вул. Проліскова,14 (додатки 8-13).
Крім того, позивач зазначає, що ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" передбачає вичерпний перелік підстав для відмови у державні реєстрації прав, що не враховано відповідачем і свідчить про те, що відповідач умисно ухиляється без законного обґрунтування від проведення державної реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого мана Санаторію «Світанок»та від виконання рішення Виконавчого комітету Моршинської міської ради від 13.10.2005 р. №326.
Відповідач проти позову заперечує, оскільки ДП „СКК „Моршинкурорт" ЗАТ „ Укрпрофоздоровниця" 23.04.09 звернулося до Стрийського МБТ1 із листом № 1016/644 від 22.04.2009 р. про здійснення державної реєстрації права власності об'єктів нерухомого майна санаторію „Світанок" за ЗАТ „ Укрпрофоздоровниця ", згідно рішення Виконавчого комітету Моршинської міської ради № 326 від 13.10.2005р. До листа були додані рішення виконкому Моршинської міської ради № 326 від 13.10.2005р. про оформлення права власності; рішення виконкому Моршинської міської ради № 323 від 30.12.2008р. про внесення змін до рішення № 326 від 13.10.2005р.; нотаріальна копія статуту ЗАТ„ Укрпрофоздоровниця"'; нотаріальна копія свідоцтва про реєстрацію юридичної особи; нотаріальна копія довідки ЄДРПОУ; нотаріальна копія державного акту на право постійного користування землею від 22.06.1994р.; оригінал довіреності № 30-12/04 від 30.12.2008р. Відповідач зазначає, що позивач посилається на лист Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 12/5-126 від 23.03.1999р. ,,Щодо оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, на які відсутні акти прийняття їх в експлуатацію", згідно якого по об'єктах, що збудовані до 5 серпня 1992року, при їх реєстрації для оформлення права власності одним з документів є висновок про технічний стан будинку (будівлі), а позивач в Стрийське БТІ не звертався із заявою про видачу висновку про технічний стан будинку (будівлі).
Відповідач вказує, що Стрийське МБТІ не відмовило в реєстрації права власності, як це стверджує позивач, а повідомило про відсутність законних підстав для здійснення реєстрації права власності, оскільки, рішення реєстратора про відмову в реєстрації прав власності на нерухоме майно потребує письмового оформлення та повинно містити: дату й місце прийняття рішення; підстави винесення рішення та правове обгрунтування. Дане рішення видається на відповідному бланку, посвідчується підписами реєстратора, начальника або уповноваженою ним особою та скріплюється печаткою БТІ (п. 3.2. Тимчасового положення).
Відповідач наголошує, що у 2009р. поточна технічна інвентаризація Стрийським МБТІ не проводилась, а БТІ можуть проводити підготовку документів для видачі свідоцтва про право власності за дорученням органів місцевого самоврядування та інших органів відповідно до законодавства (п.6.2). Такого доручення виконком Моршинської міської ради на підготовку документів для видачі свідоцтва про право власності Стрийському МБТІ не давав, оскільки п.2 рішення № 326 від 13.10.2005р. Стрийському МБТІ доручено провести реєстрацію права власності згідно п.1 даного рішення, а не підготовку документів для видачі свідоцтва про право власності. Також, Державний акт на право постійного користування землею від 22.06.1994р., серія ЛВ 11, який видано санаторію „Світанок", свідчить, що землю надано у постійне користування для оздоровчих цілей.
Крім того, відповідач зазначає, що в провадженні Господарського суду Львівської області знаходяться судові справи стосовно спірного нерухомого майна, зокрема: справа за позовом ФДМУ до виконкому Моршинської міської ради, Стрийського МБТІ, третя особа ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” про визнання недійсним рішення Виконавчого комітету Моршинської міської ради від 13.10.2005р. № 326 „Про оформлення права власності на нерухоме майно” за ЗАТ „Укрпрофоздоровниця" на об'єкти нерухомого майна", справа за позовом ДП „СКК „Моршинкурорт" до виконкому Моршинської міської ради, ВАТ „ Радон", третя особа із самостійними вимогами ЗАТ „ Укрпрофоздоровниця" про визнання права власності на спальний корпус №4 у м.Моршин, вул.Джерельна, 11в.
Третя особа 1 - Виконавчий комітет Моршинської міської ради позовні вимоги визнала повністю, своїми поясненнями в судових засіданнях від 04.06.2009 року та від 06.10.2009 року підтримала позивача, та просила справу розглядати без участі її представника.
Третя особа 2 - Дочірнє підприємство “Санаторно-курортний комплекс “Моршинкурорт” Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” позовні вимоги визнала повністю, своїми поясненнями в судових засіданнях від 04.06.2009 року та від 06.10.2009 року підтримала позивача.
При прийняті рішення суд керувався наступним:
Згідно ст. 1 ЦК України, цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
Відповідно до ст. 3 ЦК України, загальними засадами цивільного законодавства зокрема є свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; справедливість, добросовісність та розумність.
Згідно ст. 5 ЦК України, акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Відповідно до ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до ст. 327 ЦК України, у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Згідно ч. 1 ст. 142 Конституції України, матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Згідно з ч.2 ст.328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Таким чином, власник не зобов’язаний у кожному випадку доводити правомірність володіння своїм майном. Згідно ст. 16 Закону України “Про місцеве самоврядування” від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (із змінами та доповненнями), від імені та в інтересах територіальних громад права суб’єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування” від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (із змінами та доповненнями), районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу.
Згідно з вимогами частини 10 статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчим органам сільських, селищних, міських рад делеговані повноваження щодо обліку та реєстрації відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності, шляхом прийняття відповідного рішення про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна та на його підставі провадить видачу свідоцтва про право власності.
Отже, праналізувавши наявні матеріали справи, господарський суд прийшов до висновку, що вищезгадане рішення виконавчого комітету є дійсним, оскільки 27.11.2008 р. Львівським апеляційним адміністративним судом було винесено постанову по справі №22а-1322/08 за розглядом апеляційної скарги ДП «Санаторій «Світанок»(правонаступником якого виступає ДП «СКК «Моршинкурорт»ЗАТ «Укрпрофоздоровниця»на постанову Господарського суду Львівської області від 09.08.2007р. у справі за позовом ВАТ «Родон». Моршинської міської ради до Виконавчого комітету Моршинської міської ради, треті особи: Стрийське МБТІ, ДП «Санаторій «Світанок»про скасування рішення виконавчого комітету Моршинської міської ради № 326 від 13.10.2005 р., якою задоволено апеляційну скаргу, скасовано вище згадану постанову Господарського суду Львівської області від 09.08.2007 р. повністю та прийнято нову постанову, якою відмовлено в позові ВАТ «Родон»та Моршинській міській раді, тобто рішення № 326 від 13.10.2005 р. є чинним станом на час розгляду справи.
Відповідно до ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації: порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом. Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004р. № 1952-IV (із змінами і доповненнями), визначає державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень як офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень (ст. 2 Закону). Згідно з п. 5 розд. V "Прикінцеві положення" згаданого Закону до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість або правочинів щодо нерухомості, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду.
Згідно ст.1 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” від 01.07.2004 р. № 1952-ІV (із змінами та доповненнями), цей Закон регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості.
Згідно ст.2 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” від 01.07.2004 р. № 1952-ІV (із змінами та доповненнями), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Згідно ст.3 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” від 01.07.2004 р. № 1952-ІV (із змінами та доповненнями), речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов'язковій державній реєстрації в порядку, встановленому цим Законом. Відповідно до цього Закону, реєстрація речових прав на нерухомість здійснюється за заявою власника (володільця цього майна).
Згідно ст.4 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” від 01.07.2004 р. № 1952-ІV (із змінами та доповненнями), обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а саме:
право власності на нерухоме майно;
речові права на чуже нерухоме майно;
обмеження речових прав.
Державна реєстрація прав на нерухоме майно територіальної громади здійснюється за заявою органу, уповноваженого управляти комунальним майном.
Згідно ст.18 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” від 01.07.2004 р. № 1952-ІV (із змінами та доповненнями), Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться на підставі заяви правоволодільця (правонабувача), сторін (сторони) правочину, за яким виникло речове право, або уповноважених ними (нею) осіб. Заява про державну реєстрацію права власності подається до органу державної реєстрації прав, на території якого перебуває нерухоме майно або більша за площею його частина.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", однією із підстав для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення речових прав на нерухоме майно є акти органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, прийняті у межах повноважень, визначених законом.
Згідно р.V “Прикінцеві положення” Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” від 01.07.2004 р. № 1952-ІV (із змінами та доповненнями), до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Згідно п.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 р. за № 157/6445 (із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністерства юстиції України), це Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно (далі - Положення) визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні і спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, активізації інвестиційної діяльності. Положення діє на всій території України і є обов'язковим для виконання громадянами, міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами й організаціями незалежно від форм власності.
Державна реєстрація прав власності на нерухоме майно (далі - реєстрація прав) - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів коштом особи, що звернулася до БТІ. Разом з тим відповідно до п. 6.2 Тимчасового положення про реєстрацію прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. № 7/5, підготовку документів для видачі свідоцтв про право власності можуть за дорученням органів місцевого самоврядування відповідно до законодавства проводити БТІ.
Одночасно п. 2 рішення виконавчого комітету Моршинської міської ради № 326 від 13.10.2005 р. доручає відповідачу провести реєстрацію права власності на об'єкти нерухомого майна за ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», згідно п. 1 даного рішення.
Відповідно до ст. 23 Господарського кодексу України, правові акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийняті в межах повноважень, є обов'язковими для виконання усіма учасниками господарських відносин, які розташовані або здійснюють свою діяльність на відповідній території.
Відповідач не виконав рішення виконавчого комітету Моршинської міської ради №326 від 13.10.2005 р., яке є підставою для державної реєстрації прав на нерухоме майно, відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та прийняте у межах повноважень визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідач у своїй відповіді керується п. 1.6 Тимчасового положення про реєстрацію прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. № 7/5, відповідно до якого реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено, та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, але не зазначив продовження цього пункту, а саме, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти, і не врахував його значення, оскільки матеріали технічної інвентаризації на об'єкти нерухомого майна Санаторію «Світанок»знаходяться у відповідача, що підтверджується технічними паспортами, виданими відповідачем, а саме:
Технічний паспорт від 18.08.2008р., інвентаризаційна справа № 690 на спальний корпус №2, розташований за адресою; м. Моршин вул. Проліскова, 6б:
Технічний паспорт від 21.07.2008р., інвентаризаційна справа № 687 на спальний корпус №3, розташований за адресою: м. Моршин вул. Проліскова, 4;
Технічний паспорт від 22.08.2008р., інвентаризаційна справа № 229 на адміністративний корпус №8, розташований за адресою: м. Моршин вул. Джерельна, За;
Технічний паспорт від 21.07.2008р.,інвентаризаційна справа № 242 на лікувальний корпус, розташований за адресою: м. Моршин вул. Проліскова,6;
Технічний паспорт від 21.07.2008р. на будівлю їдальня, розташована за адресою: м. Моршин вул. Проліскова, 4а;
Технічний паспорт від 30.07.2008 р. інвентаризаційна справа № 227 на гараж на три відділення, розташований за адресою: м. Моршин вул. Проліскова, 14.
Щодо посилань відповідача на те, що правовстановлювальним документом, на підставі якого проводиться реєстрація прав власності на об’єкти нерухомого майна є свідоцтво права власності, видані органами місцевого самоврядування, то самі лише свідоцтва про право власності на певний об'єкт майна не є правовстановлювальними документами. Зазначені свідоцтва не можуть виступати і предметом спору: таким може бути лише правовстановлювальний документ, на підставі якого видано свідоцтво, а саме: рішення виконавчого комітету про оформлення права власності, що підтверджується листом Вищого арбітражного суду від 31.01.2001 р. № 01-8/98 "Про деякі приписи законодавства, яке регулює питання, пов'язані із здійсненням права власності та його захистом".
Відносно твердження відповідача, що позивач не подав доказів переходу до нього права власності на об’єкти нерухомого майна «Санаторію «Світанок», то в матеріалах справи знаходяться такі документи подані позивачем, якими і підтверджується правонаступництво, а саме копія рішення Загальних зборів акціонерів ЗАТ «Укрпрофоздоровниця»від 25.05.2006 р. №3б-11/10, копія рішення Загальних зборів акціонерів ЗАТ «Укрпрофоздоровниця»від 04.10.2006 р. №3б-12/5, копія витягу із Статуту ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» та копія витягу із Статуту ДП «СКК «Моршинкурорт».
Щодо посилань відповідача на те, що державний акт на право постійного користування землею від 22.06.1994р., серія ЛВ 11 видано санаторію «Світанок» ще в 1994р, згідно якого землю надано у постійне користування для оздоровчих цілей і при цьому не надано доказів переходу до нього права власності на спірні об’єкти, то слід звернути увагу, що документи правонаступництва, які підтверджують перехід права власності вказані вище. Окрім того, згідно ч. 3 ст. 4 Закону, право власності на будівлю, споруду, їх частину може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності на земельну ділянку, якщо власник даної земельної ділянки та будівель, споруд, розташованих на ній, не поєднуються в одній особі.
Окрім того, Стрийське МБТІ не наділене правом визначати законність рішення виконавчого комітету, а зобов”язане його виконувати відповідно до ст. 23 Господарського кодексу України, якою встановлено, що правові акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийняті в межах повноважень, є обов'язковими для виконання усіма учасниками господарських відносин, які розташовані або здійснюють свою діяльність на відповідній території. Так само, як і не наділене повноваженнями на свій розсуд і власне тлумачення визначати власника об'єктів нерухомого майна, або особу, яка, можливо, в майбутньому, може претендувати на дане майно.
Рішенням Виконавчого комітету Моршинської міської ради №425 від 20.12.2006р. «Про доручення Стрийському МБТІ проводити реєстрацію права власності на об'єкти нерухомого майна, підготовку проектів рішень по приватизації квартир та підготовку документів для видачі свідоцтв про право власності на об'єкти нерухомого майна», яке прийнято відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обмежень», п. 10 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», доручено Стрийському державному комунальному міжрайонному бюро технічної інвентаризації реєстрацію права власності на об'єкти нерухомого майна, розташовані в м. Моршин, підготовку документів для видачі свідоцтв про право власності на об'єкт нерухомого майна, розташованих у м Моршин (копія рішення додається). Наявність даного рішення спростовує твердження відповідача про те, що Виконком Моршинської міської ради не доручав Стрийському МБТІ здійснювати підготовку документів для видачі свідоцтва про право власності на дані обєкти.
Крім того, відповідач стверджуючи, що у 2009 році поточна інвентаризація не проводилась, не обгрунтовує необхідність її проведення саме у 2009 році. Інвентаризація об'єктів була проведена у 2008 році, що підтверджується технічними паспортами, наявними у матеріалах справи.
Посилання відповідача на те, що в Господарському суді Львівської області знаходяться судові справи стосовно нерухомого майна, спонукання до Державної реєстрації прав на яке є предметом позову, нічим не обґрунтовані та документально не підтверджені .
Отже, відповідач не виконав рішення Виконавчого комітету Моршинської міської ради № 326 від 13.10.2005 р. та рішення № 425 від 20.12.2006р., які були підставою для державної реєстрації прав на нерухоме майно, відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", та прийняті у межах повноважень, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно ч.3 ст.22 ГПК України, сторони зобов’язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об’єктивного дослідження всіх обставин справи.
Згідно із ч. 1 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Згідно із ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Законодавство встановлює обов’язковість державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи, що позивачем представлено достатньо об’єктивних та переконливих доказів в підтвердження своїх позовних вимог, а відповідач проти позову заперечив однак, не представив суду доказів, які б спростовували позовні вимоги позивача, суд прийшов до висновку, що позов Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” (м.Київ) до Стрийського міжрайонного бюро технічної інвентаризації Львівської обласної ради (м.Стрий) за участю третьої особи 1 Виконавчий комітет Моршинської міської ради (м.Моршин) та третьої особи 2 Дочірнє підприємство “Санаторно-курортний комплекс “Моршинкурорт” Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” (м.Моршин) про спонукання Стрийського МБТІ до вчинення дій з державної реєстрації права власності на нерухоме майно є обгрунтованим та підлягає задоволенню.
Згідно ст. 45 ГПК України, позовні заяви, заяви про вжиття запобіжних заходів і заяви про оскарження рішень, ухвал, постанов господарського суду оплачуються державним митом, крім випадків, встановлених законодавством.
Відповідно до ст.46 ГПК України, державне мито сплачується чи стягується в доход державного бюджету України в порядку і розмірі, встановлених законодавством України.
Згідно ст. 47-1 ГПК України, розмір витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу визначається Кабінетом Міністрів України за поданням Вищого господарського суду України.
Згідно п.”а” ч.2 ст.з Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” № 7-93 від 21.01.1993 року, ставки державного мита встановлюються в таких розмірах: із заяв майнового характеру, що подаються до господарських судів - 1 відсоток ціни позову, але не менше 6 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і не більше 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як доказ сплати судових витрат, позивач подав платіжні доручення №1998 від 05.06.2009 року на суму 85 (вісімдесят п”ять) грн. 00 коп. сплаченого держмита та №1999 від 05.06.2009 року на суму 312 (триста дванадцять) грн. 50 коп. сплачених витрат на інформаційно-технічне забезпечення.
Судові витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України, слід покласти на відповідача, оскільки спір виник з його вини.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 16, 386 Цивільного кодексу України, ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", ст.ст. 33, 43, 49, 75, 80, 82, 83, 84, 85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Зобов'язати Стрийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації Львівської обласної ради вчинити дії з державної реєстрації права власності об'єктів нерухомого майна Санаторію «Світанок», а саме:
спальний корпус № 2 по вул. Проліскова, 6б в м. Моршині;
спальний корпус № 3 по вул. Проліскова, 4 в м. Моршині;
адміністративний корпус № 8 по вул. Джерельна, 5а в м. Моршині;
лікувальний корпус по вул. Проліскова, 6 в м. Моршині;
їдальня по вул. Проліскова, 4а в м. Моршині;
гараж на три відділення по вул. Проліскова, 14 в м. Моршині за Закритим акціонерним товариством лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця".
3. Стягнути з Стрийського міжрайонного бюро технічної інвентаризації (82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Котляревського, 27, код ЄДРПОУ 03348614) на користь Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (м. Київ, вул. Шота Руставелі, 39/41, код ЄДРПОУ 02583780) - 85 (вісімдесят п’ять) грн. 00 коп. - сплаченого державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. - сплачених витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Накази видати в порядку ст. 116 ГПК України, після набрання рішенням законної сили.
Суддя