ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2017 р. Справа № 645/5837/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Рєзнікової С.С.
Суддів: Бегунца А.О. , Старостіна В.В.
за участю секретаря судового засідання Рєзнікової С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова на постанову Фрунзенського районного суду м. Харкова від 26.01.2017р. по справі № 645/5837/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова
про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернулася до Фрунзенського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова, в якому просив суд:
- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо зміни базового місяця грудень 2010 року для нарахування індексації при перерахунку їй пенсії на березень 2016р.;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова повернути утримані суми індексації за період з 01.03.2016р. по 01.11.2016р. у сумі 1951,12 грн. та поновити з 01.11.2016р. виплату пенсії з урахуванням проведеного перерахунку та суми індексації відповідно до базового місяця індексації у сумі 4428,20 грн.
Постановою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 26.01.2017р. адміністративний позов задоволено.
Визнано незаконними дії Управління пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо зміни базового місяця грудень 2010 року для нарахування індексації при перерахунку пенсії позивач, на березень 2016 року.
Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова повернути позивачу утримані суми індексації за період з 01.03.2016 року по 01.11.2016 року у сумі 1951,12 грн.
Поновлено з 01 листопада 2016 року виплату позивачу, пенсії з урахуванням проведеного перерахунку та суми індексації відповідно до базового місяця індексації у сумі 4428,20 грн.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що привело до неправильного вирішенню справи.
Позивач не скористався своїм правом на подання заперечень на апеляційну скаргу.
Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова з 28.12.2010р., отримує пенсію за віком, призначену у відповідності до вимог Закону України "Про державну службу".
Фрунзенським районним судом м. Харкова 26.04.2016р. винесена постанова по справі № 645/1575/16-а, якою позовні вимоги позивач до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова задоволені частково. Визнано протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова № 110 від 16.03.2016р. про відмову в проведенні перерахунку пенсії позивачу, з 01.03.2016р. та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова здійснити з 01.03.2016р. перерахунок пенсії позивача як державного службовця, включивши до складу заробітної плати для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексацію заробітної плати, а також винагороду (надбавку) за вислугу років у розмірі 30%, з врахуванням проведених виплат. У задоволенні позовних вимог щодо перерахунку пенсії за період з 04.10.2015р. до 29.02.2016р. - відмовлено.
Додатковою постановою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 12.05.2016р. у справі № 645/1575/16-а, зобов'язано відповідача перерахунок пенсії позивача здійснити відповідно до положень ст. 37 Закону України від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ "Про державну службу" із змінами та доповненнями станом на 28.12.2010р., ст. 66 Закону України від 05.11.1991р. № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення", та стягнуто з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору.
Вказані постанови набрали законної сили.
07.10.2016р. позивач звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку її пенсії згідно постанови Фрунзенського районного суду м. Харкова від 26.04.2016р. №645/1575/16-а, та додаткової постанови суду від 12.05.2016р. відповідно до положень ст. 37 Закону України від 16.12.1993р. №3723-ХІІ "Про державну службу" із змінами та доповненнями станом на 28.12.2010р. із збереженням базового місяця індексації пенсії.
Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова листом № 10477/71-13 від 19.10.2016р. повідомило позивача, що 28.09.2016р. їй здійснено перерахунок пенсії, зазначивши, що при проведенні перерахунку пенсії відповідачем було змінено базовий місяць для проведення індексації пенсії з грудня 2010 року на березень 2016 року.
Не погодившись з діями відповідача щодо перевизначення базового місяця у рахунку індексації позивач звернулася з даним позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що збільшення пенсії позивачу на виконання рішення суду не є підставою для зміни базового місяця індексації пенсії.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Спір між сторонами виник з приводу застосування відповідачем норм чинного законодавства при проведенні індексації пенсії позивача.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" під терміном індексація грошових доходів населення слід розуміти встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно з ст. 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV "Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Згідно з абз. 5 пункту 4 Порядку частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Відповідно до пункту 5 вказаного Порядку проведення індексації грошових доходів населення у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.
Отже, за загальним правилом базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення є місяць, в якому відбулося підвищення. При цьому, Порядком визначено умову для визначення базового місяця - у разі підвищення розмірів пенсії, а також у разі зростання грошових доходів.
Базовий місяць для проведення індексації позивачу був перевизначений на березень 2016 року, таким чином пенсія позивача за березень індексації не підлягала. Подальша індексація пенсії позивача буде проводиться в автоматичному режимі за умови, якщо індекс інфляції перевищить поріг індексації та після доведення Пенсійним фондом України коефіцієнту індексації при базовому місяці - березень 2016 року.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку щодо правомірності перегляду відповідачем та перевизначення базового місяця відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078 від 17.07.2003р.
Зазначений висновок колегії судів узгоджується з правовою позицією ВАС України, яку викладено у постанові від 14.12.2016р. по справі К/800/17917/16 (№490/1545/16-а).
При цьому колегія суддів виходить з того, що Порядком визначено умову для визначення базового місяця - у разі підвищення розмірів пенсії, а також у разі зростання грошових доходів, в той же час Порядок не визначає підстав, за яких повинно відбуватися підвищення розміру пенсії. Тобто, не має значення, чи підвищення пенсії відбулося за рішенням суду, чи у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям, тощо.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1,2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, в спірних правовідносинах, відповідач довів суду правомірність прийнятого ним рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
На підставі викладеного, приймаючи до уваги, що матеріалами справи підтверджено правомірність вчинених відповідачем дій, колегія суддів дійшла висновку, про те, що судом першої інстанції при ухваленні рішення були допущені порушення норм матеріального та процесуального права, а тому дана постанова підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог .
Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова задовольнити.
Постанову Фрунзенського районного суду м. Харкова від 26.01.2017р. по справі № 645/5837/16-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Рєзнікова С.С.Судді Бегунц А.О. Старостін В.В. Повний текст постанови виготовлений 06.03.2017 р.