ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 821/1330/16
Категорія: 5.1.2 Головуючий в 1 інстанції: Варняк С.О.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Кравченка К.В.
Лукянчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Пересувна механізована колона №19» на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 2 грудня 2016р. по справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пересувна механізована колона №19» про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
У вересні 2016р. ГУ ДСНС у Запорізькій області звернулося в суд із адміністративним позовом до ТОВ «Пересувна механізована колона №19», в якому просило зобов'язати відповідача забезпечити доступ до об'єктів та надати всі необхідні документи для здійснення заходів планової перевірки пожежної безпеки та техногенної безпеки, цивільного захисту.
Обґрунтовуючи свою правову позицію позивач зазначив, що 25.07.2016р. ГУ ДСНС здійснило планову перевірку із дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. Відповідачем не було допущено ГУ ДСНС до проведення перевірки у зв'язку з відсутністю керівництва. Позивач не погодився з відповідними діями, вважає їх необґрунтованими та незаконними.
Посилаючись на вказані обставини просив вимоги задовольнити.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 2 грудня 2016р. адміністративний позов задоволено.
Зобов'язано ТОВ «Пересувна механізована колона №19» забезпечити доступ до об'єктів для здійснення заходів планової перевірки пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту співробітниками підрозділів ГУ ДСНС України у Запорізькій області, при цьому надати всі необхідні документи товариства з обмеженою відповідальністю «Пересувна механізована колона №19» для здійснення планової перевірки пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту за адресами: Запорізька обл., м. Токмак, вул.Гоголя, 65; Запорізька обл. м.Василівка, вул.40 років Перемоги,12 і забезпечити присутність уповноважених осіб ТОВ «Пересувна механізована колона №19» при здійсненні планової перевірки пожежної та техногенної безпеки.
В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.
Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.197КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги, скасування постанови суду з ухваленням по справі нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог, з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем незаконно відмовлено позивачу в проведенні планової перевірки із дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Проте, з вказаним висновком суду першої інстанції не може погодитись судова колегія, оскільки суд неправильно застосував норми матеріального права та порушив норми процесуального права.
За правилами ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.198 КАС України, постанову суду скасовує та приймає по справі нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог, з наступних підстав.
Так, судовою колегією встановлено та підтверджено матеріалами справи, що у відповідності до ч.1 ст.5 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5.04.2007р., ТОВ «Пересувна механізована колона №19» включено в квартальний план перевірок ГУ ДСНС України у Запорізькій області. На адресу позивача було направлено повідомлення №04/1-5/8160 ОКЦ від 1.07.2016р. про проведення планової перевірки.
Як вбачається з матеріалів справи, 25.07.2016р. працівники ГУ ДСНС прибули на об'єкт перевірки, де їх зустріли працівники охорони та повідомили, що не допустять до проведення планової перевірки об'єкту у зв'язку з відсутністю керівництва на об'єкті.
Перевіряючи законність та обґрунтованість дій відповідача, що полягають у відмові надати доступ на проведення планової перевірки із дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, з урахуванням підстав, за якими апелянт просить скасувати судове рішення, судова колегія виходить з наступного.
Відповідно до пп.27 п.4 Положення «Про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області», затвердженого наказом ДСНС України за №175 від 13.04.2016р., ГУ відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконаннням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.
Згідно із ст.66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових переіврок відповідно до закону.
Як вбачається з положення п.3 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до ПК України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» за №71-VIII від 28.12.2014р. встановлено, що у 2015р. та 2016р. перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу КМУ, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами КПК України. Це положення застосовується не тільки до органів, що здійснюють контроль у сфері справляння податків та зборів, а й до усіх контролюючих органів, у тому числі і ДСНС України.
Крім того, як встановлено Постановою КМУ «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» за №408 від 13.08.2014р., що надання дозволу КМУ на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами, до переліку якого включено ДСНС, здійснюється шляхом прийняття відповідного розпорядження.
Що стосується розпоряджень КМУ, які регулюють питання надання дозволу на проведення планових перевірок ДСНС, то у відповідності із розпорядженням КМУ «Про надання дозволу на проведення планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки» за №317-р від 28.01.2015р. ДСНС надано дозвіл на проведення планових перевірок на: - підприємствах, в установах та організаціях, у власності яких перебувають об'єкти підвищеної небезпеки; - об'єктах, включених до переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.
Як встановлено судовою колегія, в матеріалах справи відсутні будь-які докази, що підприємство має у власності об'єкти підвищеної небезпеки. Слід також зазначити, що ТОВ «Пересувана механізована колона №19» не входить до переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.
На підставі вищезазначеного, ГУ ДСНС не мало правових підстав здійснювати планову перевірку ТОВ «Пересувна механізована колона №19», оскільки КМУ не приймалось відповідного розпорядження про надання дозволу на проведення перевірки у відповідному Товаристві.
Відповідно до ст.11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» субєкт господарювання під час здійснення державного нагляду зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду до здійснення заходів деражавного нагляду за умови дотримання ними порядку деражавного нагляду, передбачного законодавством. ГУ ДСНС таким порядок не був дотриманий, оскільки відсутнє відповідне розпорядження КМУ про надання дозволу на проведення планової перевірки.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що відмова відповідача у наданні дозволу на проведення ГУ ДСНС планової перевірки є обґрунтованою та правомірною, оскільки згідно наведених норм діючого законодавства позивачу не надано дозвіл на проведення перевірок на об'єкті відповідача.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції на ці обставини уваги не звернув, належної оцінки не дав, та дійшов помилкового висновку про наявність у ГУ ДСНС у Запорізькій області дозволу на проведення планової перевірки.
Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що постанову суду не можливо вважати законною та обґрунтованою, а тому вона підлягає скасуванню з ухваленням по справі нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.197,202,207 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обережною відповідальністю «Пересувна механізована колона №19» - задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 2 грудня 2016р. - скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пересувна механізована колона №19» про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Стягнути з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м.Запоріжжя, вул..Фортечна, 65, код ЄДРПОУ - 38625593) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Пересувна механізована колона №19» (73034, м.Херсон, вул.Кольцова,57, код ЄДРПОУ - 21284591) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1515,80грн.
Постанова суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: К.В. Кравченко
О.В. Лукянчук