Рішення № 6462368, 31.10.2008, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
31.10.2008
Номер справи
35/546-27/99
Номер документу
6462368
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 35/546 31.10.08 За позовом          Товариства з обмеженою відповідальністю “ АЛЛАН-ПЛЮС” до                     1) Київської міської ради 2) Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу

Київради (Київської міської державної адміністрації)

про                     укладення договору оренди земельної ділянки

Суддя Літвінова М.Є.

Представники:

від позивача: Водолазький В.В. –директор;

Воробйова І.В. - предст. за дов. б/н від 01.09.08р.;          

від відповідача-1: не з’явився; ?

від відповідача-2: Кузьменко Ю.М. –предст. за дов. №06-34/2560 від 25.01.08р.;

В судовому засіданні 31.10.2008р., на підставі ч.2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, за згодою представників позивача та відповідача-2, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд Господарського суду міста Києва передано позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “ АЛЛАН-ПЛЮС” до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про:

- визнання затвердженим проекту землеустрою №ТПВ-6521 від 09.11.2007 року до справи Д-3092 (кадастровий номер земельної ділянки 63:243:188), розроблений Товариством з обмеженою відповідальністю „СТАФЕД” щодо відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю „АЛЛАН-ПЛЮС” для будівництва багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення за адресою: вул. Ревуцького, 1, м. Київ, затвердженого висновком державної експертизи землевпорядної документації Головним управлінням земельних ресурсів у місті Києві від 30.10.2007р. №54/02-04;

- визнання договору оренди земельної ділянки площею 4,0881 га, кадастровий номер 8000 000000:63:243:0188 за адресою: вул. Ревуцького, 1, м. Київ, для будівництва багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення між Товариством з обмеженою відповідальністю „АЛЛАН-ПЛЮС” та Київською міською радою укладеним в редакції, яка підписана Товариством з обмеженою відповідальністю „АЛЛАН-ПЛЮС” та відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі” та Типовому договору оренди землі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. №220, з моменту набрання чинності судового рішення на умовах, визначених договором;

- зобов’язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір з усіма додатками, що є його невід’ємною частиною, між Орендодавцем –Київською міською радою та Орендарем –товариством Приватною сервісно-комерційною фірмою “Трансспорт”, у встановленому порядку.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідно до вимог ст.ст. 123, 125 Земельного кодексу України він розробив та погодив у встановленому порядку проект відведення земельної ділянки, надіслав пропозицію про укладання договору оренди земельної ділянки до Київради, але остання не підписала договір в редакції, запропонованій позивачем, та не надала зауважень до нього.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.10.2008 року було порушено провадження у справі №35/546, розгляд справи призначено на 31.10.2008р.

27.10.2008р. до Відділу документального забезпечення Господарського суду міста Києва від відповідача-1 надійшов відзив на позов №29/246-1477 від 27.10.2008р., в якому він просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, зазначаючи про те, що в разі задоволення позову будуть порушені норми чинного законодавства України, згідно з якими Київській міській раді надано можливість вільно, за власним волевиявленням укладати договори оренди земельних ділянок після належного вивчення проекту таких договорів, що в свою чергу призведе до недійсності спірного договору оренди земельної ділянки. До того ж, на думку відповідача-1, стаття 16 Цивільного кодексу України не передбачає такого способу захисту порушених прав, як визнання договору укладеним. У відзиві на позов Київська міська рада просила суд розглядати справу без участі свого представника.

Представник позивача в судовому засіданні 31.10.2008р. надав документи на виконання вимог суду, викладених в ухвалі про порушення провадження у справі №35/546 від 21.10.2008р., а також підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача-2 в судовому засіданні 31.10.2008р. надав суду відзив на позов, в якому просив в задоволенні позовних вимог до відповідача-2 відмовити, посилаючись на те, що Головне управління земельних ресурсів не порушувало законних прав та інтересів позивача, оскільки укладений в письмовій формі, посвідчений нотаріально та підписаний обома сторонами договір оренди земельної ділянки розташованої по вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі міста Києва до Головного управління земельних ресурсів на державну реєстрацію не надходив.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, оглянувши в судовому засіданні оригінали документів, копії яких знаходяться в матеріалах справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-2, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до частини 5 статті 16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.16 Закону України „Про оренду землі” визначено, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Порядок надання земельних ділянок у користування встановлений ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України. Таким чином, законодавством України передбачено, що право користування набувається у порядку, встановленому Земельним кодексом України.

З метою оформлення права користування земельною ділянкою, Товариство з обмеженою відповідальністю „АЛЛАН-ПЛЮС” (далі –позивач) в травні 2007 року звернулось до Київської міської ради (далі –відповідач-1) з клопотанням №К-10297 від 22.05.2007р. про виділення в оренду на 10 років земельної ділянки площею 4,0881 га для будівництва багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі м. Києва.

На підставі вказаного клопотання було отримано згоду Київської міської ради №Д-3092 від 26.07.2007р. на розроблення документації із землеустрою зазначеної вище земельної ділянки.

На замовлення позивача Товариством з обмеженою відповідальністю „СТАФЕД” було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для будівництва багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі м. Києва.

Пізніше, позивач звернувся до відповідача-1 з пропозицією укласти договір оренди вказаної вище земельної ділянки та надіслав підписаний зі свого боку договір, який відповідає Закону України „Про оренду землі” та проекту відведення земельної ділянки. Натомість, відповіді на свою пропозицію від відповідача-1 позивач не отримав, так само як і зауважень або відмови від укладання договору оренди.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначає про те, що неправомірне затягування з боку відповідача-1 вирішення питання передачі зазначеної вище земельної ділянки позивачу призводить до порушення прав останнього.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною третьою статті 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.

Стаття 16 Закону України „Про оренду землі” визначає, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування Земельної ділянки заяву (клопотання).

Порядок надання земельних ділянок у користування встановлений ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України. Тобто, законодавством України передбачено, що право користування набувається у порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Відповідно до ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Рішеннями Київської міської ради від 26.06.2003р. №512/672 та від 15.07.2004р. №457/1867 було затверджено Порядок надання земельних ділянок у користування в м. Києві.

Як вже зазначалось вище, з метою оформлення права користування земельною ділянкою, позивач звернувся до відповідача-1 з клопотанням щодо передачі в оренду земельної ділянки на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі м. Києва загальною площею 4,0881 га для будівництва багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення.

26.07.2007р. позивачем було отримано згоду Київської міської ради №Д-3092 на розроблення документації із землеустрою вищезазначеної земельної ділянки.

На замовлення позивача Товариством з обмеженою відповідальністю „СТАФЕД” було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для будівництва багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі м. Києва., який був перевірений та прийнятий до бази даних Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), що підтверджується відбитком відповідного штампу на першій сторінці проекту землеустрою від 09.11.2007р. (інвентарний №14-002072).

Стаття 1 Закону України „Про оренду землі” та ст. 93 Земельного кодексу України встановлює, що право оренди земельної ділянки –це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ст. 6 Закону України „Про оренду землі”, орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України).

Відповідно до частини 6 статті 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

На виконання вимог ст. 123 Земельного кодексу України, проект відведення земельних ділянок на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі м. Києва був погоджений позивачем із відповідним органами, про що свідчать позитивні висновки, що знаходяться в матеріалах справи, а саме:

- Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища (висновок від 29.08.2007р. №07-0697-В);

- Київської міської санітарно-епідеміологічної станції (висновок від 31.08.2007р. №1472);

- Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві (висновок від 02.10.2007р. №05/1705);

- Головного управління охорони культурної спадщини (висновок від 30.08.2007р. №6495);

- комісії КП УЗН Дарницького району по обстеженню земельних насаджень (висновок від 14.09.2007р. №143);

- Головного управління земельних ресурсів у м. Києві (висновок від 30.10.2007р. №04-03-5/686).

Окрім того, 30.10.2007р. було проведено державну експертизу землевпорядної документації, про що отримано позитивний висновок №54/02-04.

Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) було погоджено проект землеустрою щодо відведення Товариству з обмеженою відповідальністю „АЛЛАН-ПЛЮС” земельної ділянки для будівництва багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення за адресою: вул. Ревуцького, 1, м. Київ (висновок №05-2192 від 14.11.2007р.), а також надано нормативну грошову оцінку земельної ділянки, попередній розрахунок №ПР-00349/2007.

Товариством з обмеженою відповідальністю „Стафед” було підготовлено кадастровий план земельної ділянки (схема до довідки №03-1868 від 22.05.2007р.), а Відділом землевпорядкування Дарницького району - план спірної земельної ділянки з визначенням меж на місцевості, про що 24.06.2008р. складено акт визначення меж земельної ділянки в натурі, згідно з яким площа земельної ділянки становить 4,0881 га.

У відповідності до статті 50 Закону України „Про землеустрій” та п.10, п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. №677 „Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок” погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства.

Після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.

Згідно ст. 35 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації” позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією.

Одним із принципів земельного законодавства, що визначений статтею 5 Земельного кодексу України, є забезпечення гарантій прав на землю.

Відповідно до статті 6 Закону України „Про оренду землі” орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбаченому Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Згідно з ч.2 ст. 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ч.2 ст. 126 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Статтею 181 Господарського кодексу України визначений загальний порядок укладання господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі, якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. За наявності заперечень щодо окремих умов договору одна сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Відповідно до статті 42 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" міський голова укладає договори від імені територіальної громади та на підставі рішень Київської міської ради.

Згідно з ч.5 ст. 46 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць.

Стаття 123 Земельного кодексу України встановлює, що рада в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, в місячний строк приймає рішення про надання земельної ділянки.

Тобто, зазначена норма встановлює, що при встановленні відповідності проекту відведення земельної ділянки вимогам законодавства рада (в даному випадку Київська міська рада) приймає рішення про надання земельної ділянки.

З матеріалів справи вбачається, що 16.11.2007р. Головним управлінням земельних ресурсів, відповідно до ст. 20 регламенту Київської міської ради від 14.06.2006р. №14/14, було внесено проект рішення „Про передачу в оренду земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю „АЛЛАН-ПЛЮС” для будівництва та експлуатації багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі” на розгляд Київської міської ради (лист №05-53/38408 від 16.11.2007р. залучений до матеріалів справи).

Оскільки протягом тривалого часу Київською міською радою не було прийнято рішення про передачу позивачу в оренду земельної ділянки на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі м. Києва загальною площею 4,0881 га для будівництва багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення, 11.09.2008р. позивач звернувся до відповідача-1 з пропозицією укласти договір оренди вказаної вище земельної ділянки та надіслав підписаний зі свого боку договір, який відповідає Закону України „Про оренду землі” та проекту відведення земельної ділянки (копія листа-звернення з доказами вручення наявна в матеріалах справи). Натомість, Київрада у встановлені строки договір оренди земельної ділянки не підписала та не повернула позивачу.

З вищенаведеного вбачається, що позивачем вчинено всі необхідні дії, встановлені законодавством, спрямовані на укладення договору оренди, тоді як, в порушення вимог ст. 123 Земельного кодексу України, Київська міська рада протягом одного місяця не прийняла відповідного рішення про надання земельної ділянки, що призвело до порушення прав позивача.

Відносно посилання відповідачів на те, що згідно з чинним законодавством України набуття права оренди земельних ділянок, крім винятків, встановлених ст. 124 Земельного кодексу України, здійснюється виключно на аукціонах, а підставою для укладення договору оренди земельної ділянки є результати аукціону, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Дійсно, згідно зі ст.16 Закону України “Про оренду землі” набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

Однак, зазначена редакція статті 16 Закону України “Про оренду землі” набула чинності з 04.06.2008 року згідно з Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008 року.

В даному випадку стаття16 Закону України “Про оренду землі” (в редакції від 03.06.2008 року), не може застосовуватись до позивача, оскільки правовідносини щодо оформлення земельної ділянки розпочались до 04.06.2008 року, а згідно із статтею5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.

Також цією статтею передбачено, що якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Зокрема, ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Крім цього, пунктом 11 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008 року Кабінету Міністрів України доручено визначити особливості оформлення права оренди земельної ділянки без проведення аукціону громадянам чи юридичним особам, які звернулись із заявою (клопотанням) про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, якщо станом на 1 січня 2008 року відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про погодження місця розташування такого об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту її відведення.

Таким чином, оформлення в оренду позивачу спірних земельних ділянок на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі м. Києва загальною площею 4,0881 га для будівництва багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення має здійснюватись без проведення земельного аукціону.

Матеріалами справи підтверджено, що проект договору земельної ділянки, надісланий позивачем відповідачу-1, відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі” та Типовій формі договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. №220. Однак, в порушення ст.181 Господарського кодексу України, відповідач-1 у встановлені строки не підписав договір оренди земельної ділянки та не повернув його із зауваженнями позивачу.

Згідно з ч.9 ст.123 Земельного кодексу України, відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.

Згідно зі статтею 10 Господарського процесуального кодексу України спори, що виникають при укладенні господарських договорів, можуть бути подані на вирішення господарського суду.

Відповідно до частини 1 статті 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Враховуючи, що відповідно до вимог Земельного кодексу України позивач вчинив всі передбачені законодавством дії, спрямовані на відведення йому земельної ділянки в оренду, а відповідно до ч.2 ст.126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону, суд приходить до висновку, що одна із сторін (в даному випадку відповідач-1) безпідставно ухиляється від укладання договору, чим порушує право позивача.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідачами не було надано належних та допустимих доказів на спростування обставин, викладених у позовній заяві.

Відносно заперечень Київської міської ради (відповідача-1) про те, що передумовою укладання будь-якого договору є узгодження сторонами усіх істотних умов договору, а відповідач-1 не давав погодження на укладення договору оренди земельної ділянки з позивачем, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що процедура узгодження умов договору має відбуватись шляхом направлення протоколу розбіжностей до договору, тоді як ані протоколу розбіжностей до договору, ані заперечень щодо редакції договору, яка була надана позивачем до суду, Київською міською радою надано не було.

Щодо позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про зобов’язання зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невід’ємною частиною, між Орендодавцем –Київською міською радою та орендарем –Позивачем, у встановленому порядку, то дані вимоги також підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19.12.2002р. №182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.

Також, відповідно до рішення Київради від 29.05.2003р. №433/593 „Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві” Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту „з” статті 9 та пункту „є” статті 184 Земельного кодексу України.

Враховуючи вищевикладені обставини справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

В ст. 49 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі задоволення позову судові витрати підлягають стягненню з відповідачів на користь позивача, але зважаючи на те, що позивач не заявляв вимог про відшкодування судових витрат за рахунок відповідачів, вказані витрати покладаються на позивача.

На підставі вищенаведеного та керуючись ст. ст. 42, 46, 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. ст. 1, 5, 6, 16 Закону України „Про оренду землі”, ст. ст. 93, 123-126, 184 Земельного кодексу України, ст. ст. 181, 187, 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 10, 32, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Вважати затвердженим проект землеустрою №ТПВ-6521 від 09.11.2007 року до справи Д-3092 (кадастровий номер земельної ділянки 63:243:188), розроблений Товариством з обмеженою відповідальністю „СТАФЕД”, щодо відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю „АЛЛАН-ПЛЮС” для будівництва багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення за адресою: вул. Ревуцького, 1, м. Київ.

3. Вважати укладеним договір оренди земельної ділянки площею 4,0881 га для будівництва багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі м. Києва, між Товариством з обмеженою відповідальністю „АЛЛАН-ПЛЮС” (м. Київ, вул. Колекторна, 18; м. Київ, вул. Здолбунівська, 7-а, рахунок №26002054548300 в АКІБ «УкрСиббанк»м. Харків, код ЄДРПОУ 33994144) та Київською міською радою (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) в редакції, яка підписана Товариством з обмеженою відповідальністю „АЛЛАН-ПЛЮС” та відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі” та Типовому договору оренди землі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. №220, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і висновкам, які в ньому містяться, та переданою дану земельну ділянку на умовах, визначених зазначеним нижче договором, з моменту набрання чинності судовим рішенням:

„ДОГОВІР

оренди землі

Місто Київ

Київська міська рада (місцезнаходження: м. Київ, вул. Хрещатик, 36, ідентифікаційний код 22883141, зареєстроване Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією 02.06.1992 року за № 1074120 0000 007314) далі у тексті «Орендодавець», в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в України»- з однієї сторони, та

          Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЛАН ПЛЮС» (місцезнаходження: м. Київ, вул. Здолбунівська, 7-а, ідентифікаційний код 33994144, зареєстроване Дарницькою районною у місті Києві державною адміністрацією 31.01.2006 року за № 1065102 0000 005621) далі у тексті «Орендар», в особі директора Миколюка Олександра Юрійовича, що діє на підставі Статуту, з другої сторони, уклали договір оренди земельної ділянки (далі у тексті – Договір) про нижченаведене:

1. Предмет договору

1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку (далі –об’єкт оренди або земельна ділянка), визначену цим Договором.

2. Об'єкт оренди

2.1. Об’єктом оренди відповідно до цього Договору є Земельна ділянка з наступними характеристиками:

- місце розташування –м. Київ, Дарницький район, вул. Ревуцького, 1;

- розмір –4, 0881 (чотири цілих і вісімсот вісімдесят одна десятитисячна) га;

- цільове призначення –для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення;

- кадастровий номер – 8000 000000:63:243:188.

          2.2. Згідно з витягом з технічної документації №ПР-00349/2007 від 09.11.2007р. Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київ ради (Київської міської державної адміністрації) нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 113 354 584 (сто тринадцять мільйонів триста п’ятдесят чотири тисячі п’ятсот вісімдесят чотири) грн. 73 коп.

          2.3. Земельна ділянка, яка передається в оренду, вільна від капітальної забудови та не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному ви користуванню.

3. Строк дії договору

3.1. Договір укладено на 10 (десять) років.

4. Орендна плата

          4.1. Визначена цим договором орендна плата за Земельну ділянку становить платіж, який Орендар самостійно розраховує та вносить Орендодавці за користування Земельною ділянкою у грошовій формі.

          4.2. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 4,0 (чотири цілих) відсотків від її нормативної грошової оцінки. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

          4.3. Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього договору.

4.4. Зміна нормативної грошової оцінки Земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством Країни.

4.5. Орендна плата вноситься Орендарем рівними частинами за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33213812700003, КЕКД 13050200 у ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019. Отримувач: УДК у Дарницькому районі м. Києва, ідентифікаційний код 26077885. Питання сплати податку на додану вартість та інших податкових платежів, що пов’язані з виконанням Договору, вирішуються Орендарем в установленому законодавством України порядку.

          4.6. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього Договору. Орендар зобов’язується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати.

          4.7. Розмір орендної плати може переглядатись у разі змини розмірів земельного податку, підвищення цін та тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше одного разу на рік.

          4.8. За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 120 (ста двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.

          4.9. Контроль за правильністю обчислення і справлення орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плат та її стягнення, здійснює районний податковий орган за місцем розташування земельної ділянки.

5. Умови використання та обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки.

          5.1. Умови збереження стану об’єкту оренди:

- на Земельній ділянці не дозволяється діяльність, не пов’язана з цільовим призначенням Земельної ділянки. Зміна цільового призначення Земельної ділянки можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення Земельної ділянки у зв’язку із зміною цільового призначення Земельної ділянки та внесення відповідних змін до Договору. Роботи по розробці проекту землеустрою щодо відведення сплачує Орендар.

          5.2. Обмеження та сервітути щодо Земельної ділянки на день підписання цього Договору відсутні.

6. Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду.

6.1. Передача Земельної ділянки здійснюється за Актом приймання-передачі об’єкта оренди в день державної реєстрації цього Договору.

6.2. Право на оренду Земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього Договору.

7. Умови повернення земельної ділянки.

          7.1. Після припинення дії Договору Орендар повертає Орендодавцю Земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

7.2. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої Земельної ділянки, пов’язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв’язується у судовому порядку.

8. Права та обов’язки Сторін.

8.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:

- використання Земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з цим Договором;

- дотримання місцевих правил забудови;

- своєчасного внесення орендної плати;

- дострокового розірвання цього Договору;

- відшкодування понесених збитків, в тому числі не отриманих доходів, до чинного законодавства у разі розірвання цього Договору.

8.2. Орендодавець зобов’язаний:

- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися земельною ділянкою;

- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього Договору.

8.3. Орендар має право:

- самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;

- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди;

- у разі розірвання цього Договору, за погодженням сторін, має право вимагати відшкодування нанесених збитків відповідно до чинного законодавства;

- після закінчення строку, на який було укладено цей Договір при умові належного виконання обов’язків відповідно до умов цього Договору, Орендар має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору;

- переважне право на купівлю Земельної ділянки у разі її продажу;

- переважне право на купівлю Земельної ділянки.

8.4. Орендар зобов’язаний:

- приступати до використання земельної ділянки в строк, встановлений цим Договором, та після підписання цього Договору і Акту приймання-передачі земельної ділянки та державної реєстрації Договору;

- використовувати земельну ділянку відповідно до її призначення;

- своєчасно вносити орендну плату;

- завершити забудову земельної ділянки в строки, встановлені проектною документацією на будівництво, затвердженою в установленому порядку;

- при зміні функціонального використання об’єкта нерухомості, що розташований на Земельній ділянці, у десятиденний термін в письмовій формі замовити у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) довідку про нову нормативну грошову оцінку Земельної ділянки або її частини з урахуванням зазначених змін та після одержання цієї довідки передати її до податкового органу за місцем розташування Земельної ділянки;

- письмово повідомити Орендодавця про відчуження об’єктів (їх частин), що розташовані на земельній ділянці і належать Орендарю, на протязі десяти днів з моменту вчинення відповідного правочину, а також повідомити про намір подальшого використання Земельної ділянки. У випадку, якщо Орендар має намір припинити право користування Земельною ділянкою (її частиною), цей Договір розривається за згодою сторін або до цього Договору вносяться відповідні зміни з моменту укладання Договору оренди Земельної ділянки з новим власником об’єктів, які були відчужені;

- забезпечити вільний доступ до земельної ділянки представнику контролюючих органів;

- повернути Земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення дії цього Договору;

- у строки, встановлені чинним законодавством звітувати перед податковими органами району за місцем розташування Земельної ділянки про сплату орендної плати;

- забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, розміщених у межах земельної ділянки;

- питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку;

- у разі необхідності проведення реконструкції чи нового будівництва питання оформлення дозвільної та проектно-кошторисної документації вирішувати в порядку, визначеному правилами забудови м. Києва;

- виконати вимоги, викладені в листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 29.08.2007 №19-8934, дочірнього підприємства «Інститут Генерального плану міста Києва»від 20.08.2007 № 2589, Київської міської санепідемстанції від 31.08.207 № 6894, Державного управління охорони навколишнього середовища м. Києва від 02.10.2007 № 05-08/7369, Головного управління охорони культурної спадщини від 30.08.2007 № 6495;

- питання майнових відносин вирішувати у встановленому порядку;

- питання пайової участі вирішити до початку будівництва відповідно до рішення Київради від 27.02.2003 №271/431 «Про пайову участь (внески) інвесторів (забудовників) у створенні соціальної та інженерно транспортної інфраструктури м. Києва»;

- у п’ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування земельної ділянки.

8.5. Сторони також мають права і несуть інші обов’язки, визначені законодавством України.

9. Ризик випадкового знищення або пошкодження об’єкта оренди чи його частини

9.1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об’єкта оренди чи його частини несе Орендар.

10. Страхування об’єкта оренди

10.1. Сторони домовилися про те, що Орендар має право застрахувати об’єкт оренди.

11. Зміна умов договору та припинення і поновлення Договору

11.1. Всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням Орендодавця на зміни та/або доповнення до цього Договору, є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.

11.2. Витрати, пов’язані з внесенням зміни та/або доповнення до цього Договору, сплачує Орендар.

11.3. Договір оренди припиняється в разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- викупу Земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження Земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України;

- поєднання в одній особі власника Земельної ділянки та Орендаря;

- ліквідація юридичної особи –Орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законодавством.

11.4. Припинення Договору шляхом розірвання:

Договір може бути розірваний:

- за взаємною згодою сторін;

- за рішенням суду, в порядку, встановленому законом;

- в односторонньому порядку за ініціативою Орендодавця, із звільненням Орендодавця від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України, в разі Орендар використовує земельну ділянку способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично не сплачує орендну плату (протягом півроку), порушення строків завершення забудови земельної ділянки, встановлених п. 8.4 Договору, здійснення без згоди Орендодавця передачі або відчуження права користування Земельною ділянкою третім особам;

11.5. Договір може бути достроково розірваним у разі невиконання або неналежного виконання Орендарем обов’язків визначених у пунктах 5.1 та 8.4 цього Договору.

11.6 Розірвання цього Договору не потребує укладення додаткової угоди. Договір вважається розірваним з моменту прийняття Орендодавцем відповідного рішення, якщо інше не встановлено рішенням.

11.6. Поновлення Договору:

- Після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, Орендар, за умови належного виконання своїх обов’язків, має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 3 (три) місяці до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

- У разі поновлення Договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.

11.8. У разі припинення або розірвання цього Договору Орендар зобов’язаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку, на умовах, визначених цим Договором. У разі невиконання Орендарем обов’язку щодо умов повернення Орендодавцеві земельної ділянки Оренда зобов’язаний відшкодувати Орендодавцеві завдані збитки.

11.9. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи –Орендаря не є підставою для зміни або розірвання Договору.

12. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання Договору та вирішення спорів

12.1. У разі невиконання своїх зобов’язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність визначену цим Договором та законодавством.

12.2. У разі невиконання Орендарем умов цього Договору та обов’язків передбачених законодавством України, Договір може бути достроково розірваний.

12.3. Сторона, яка порушила зобов’язання звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

12.4. Усі спори, пов’язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього Договору.

13. Суборенда земельної ділянки

13.1. Орендар має право передати земельну ділянку або її частину у суборенду виключно за письмовою згодою Орендодавця.

13.2. Орендодавець надає свою згоду чи заперечення щодо передачі земельної ділянки або її частини у суборенду шляхом прийняття в установленому законодавством порядку відповідного рішення.

13.3. Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами даного Договору і не суперечити йому.

14. Прикінцеві положення

14.1. Витрати, пов’язані з нотаріальними посвідченнями цього договору, сплачує Орендар.

14.2. Цей Договір складений у двох примірниках. Один примірник - для зберігання у Орендаря, один - для Орендодавця (знаходиться на зберіганні у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

14.3. Невід’ємною частиною цього Договору є:

- план Земельної ділянки;

- кадастровий план Земельної ділянки;

- акт визначених меж Земельної ділянки в натурі на місцевості;

- акт приймання –передачі Земельної ділянки;

          Орендодавець - Київська міська рада

Орендар - Товариство з обмеженою відповідальністю „АЛЛАН ПЛЮС”

4. Зобов’язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 32-А, код ЄДРПОУ 261990097) зареєструвати договір оренди земельної ділянки загальною площею 4,0881 га для будівництва багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі м. Києва з усіма додатками, що є його невід’ємною частиною, між Орендодавцем –Київською міською радою (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) та Орендарем –Товариством з обмеженою відповідальністю „АЛЛАН ПЛЮС” (м. Київ, вул. Колекторна, 18; м. Київ, вул. Здолбцунівська, 7-А, рахунок №26002054548300 в АКІБ «УкрСиббанк», м. Харків, МФО 351005, код ЄДРПОУ 33994144) у встановленому порядку.

5. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя М.Є. Літвінова

Дата підписання

повного тексту рішення: 05.11.2008р.