Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.10.09 Справа № 4/302/07
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “СоцСфера”, (69027, м. Запоріжжя, вул. Барикадна, 39)
До відповідача Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, (69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 164)
Про скасування рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 16-рш від 19.06.2007 р.
За зустрічним позовом Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, (69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 164)
До відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “СоцСфера”, (69027, м. Запоріжжя, вул. Барикадна, 39)
Про стягнення 2 000,00 грн. штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Суддя Зінченко Н.Г.
Представники:
Від позивача (відповідача за зустрічним позовом)
Гришин О.М.- довіреність 23, від 18.06.2007р.
Від відповідача(позивача за зустрічним позовом)
Димитрашко Д.В. - довіреність № 171 від 21.09.2009р.
СУТНІСТЬ СПОРУ:
27.08.2007 р. до господарського суду Запорізької області звернулося ТОВ “СоцСфера”, м. Запоріжжя з позовною заявою до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя про скасування рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 16-рш від 19.06.2007 р., яким до ТОВ “СоцСфера” застосовані штрафні санкції за порушення законодавство про захист економічної конкуренції в розмірі 2 000,00 грн.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 31.08.2007 р. порушено провадження у справі № 4/302/07, судове засідання призначено на 27.09.2007 р.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 21.09.2007 р. судом прийнято до сумісного розгляду з первісним позовом зустрічну позовну заяву Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя до ТОВ “СоцСфера”, м. Запоріжжя про стягнення 2 000,00 грн. штрафних санкцій за порушення законодавство про захист економічної конкуренції, нарахованих відповідно до рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 16-рш від 19.06.2007 р. Зустрічну позовну заяву призначено до розгляду сумісно з первісним позовом на 27.09.2007 р.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 27.09.2007 р. провадження у справі № 4/302/07 зупинялося на підставі ч. 1 ст. 79 ГПК України до розгляду по суті господарським судом Запорізької області справи № 20/444/07 за позовом Спеціалізованого КП “Запорізька ритуальна служба”, м. Запоріжжя, позовом ФОП Петрушенко А.І., м. Запоріжжя, позовом ФОП Кучкова М. С., м. Запоріжжя, позовом ФОП Щербини В. В., м. Запоріжжя, позовом ФОП Шаповал Л.П., м. Запоріжжя за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача за первісним позовом: ТОВ “СоцСфера”, м. Запоріжжя, ПП “Перехрестя”, м. Запоріжжя, Виконавчого комітету Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від №16-рш від 19.06.2007 р. та за зустрічним позовом Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя до Спеціалізованого КП “Запорізька ритуальна служба”, м. Запоріжжя, ФОП Петрушенко А.І., м. Запоріжжя, ФОП Кучкова М. С., м. Запоріжжя, ФОП Щербини В. В., м. Запоріжжя, ФОП Шаповал Л.П., м. Запоріжжя про стягнення штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладеного рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від №16-рш і набрання рішенням у справі законної сили.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 12.08.2009р., за клопотання представника відповідача (позивача за зустрічним позовом), у зв’язку з усуненням обставин, що зумовили зупинення провадження у справі, провадження у справі поновлено, засідання суду призначено на 15.10.2009р.
В судовому засіданні 15.10.2009р. за погодженням з представниками сторін оголошена вступна та резолютивна частина рішення.
Позивач за первісним позовом підтримав позовні вимоги. Позовні вимоги обґрунтовані ст. ст. 59, 60 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, Законом України “Про поховання та похоронну справу”, наказом Держжитлокомунгоспу “Про затвердження нормативно-правових актів щодо реалізації Закону “Про поховання та похоронну справу” від 19.11.2003р. № 193, зареєстрованим в Мінюсті 08.09.2004р. за №1110/9709, п.2 Роз’яснень Президії Вищого Арбітражного Суду України від 26.01.2004р. №02-5/35 “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів”. Суду пояснив наступне. Рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №16-рш від 19.06.2007р. до відповідальності у вигляді накладення штрафу притягнуто ТОВ “СоцСфера”, м. Запоріжжя. Дане рішення було прийнято з порушенням норм матеріального права –помилково об’єднано два різних аспекти правовідносин між ТОВ “СоцСфера” та суб’єктами підприємницької діяльності, які надають ритуальні послуги, а саме: господарські правовідносини, які виникають на підставі двохстороннього договору про надання ритуальних послуг, укладення якого передбачено ст.12 Закону України “Про поховання та похоронну справу”; створення дорадчої ради, яка на підставі п.7 “Типового положення про ритуальну службу в Україні”, була створена СКП “Запорізька ритуальна служба” для оперативного вирішення проблем, що виникають у процесі організації поховання померлих. Створення дорадчої ради, яке передбачене чинним законодавством, спеціалістами тервідділення у зв’язку з неправильним застосуванням ними норм матеріального права, помилково кваліфікується як антиконкурентні узгоджені дії суб’єктів господарювання, що призвели до усунення з ринку інших суб’єктів господарювання. До складу дорадчої ради були запропоновані найбільш досвідчені підприємці, які не мали зауважень та скарг, працювали на ринку ритуальних послуг більш ніж 5 років, мали власний спеціальний транспорт, виробництво ритуальної атрибутики, офіційно влаштованих працівників. Дорадча рада при СКП “Запорізька ритуальна служба” була створена для вирішення проблем, що виникли у процесі надання ритуальних послуг населенню м. Запоріжжя та формування рекомендацій щодо поліпшення критичної ситуації, що склалася на ринку ритуальних послуг в місті протягом 2004-2006р.р., про що і було зазначено у зверненні членів дорадчої ради до міського голови. Внаслідок неповного і необ’єктивного з’ясування обставин справи рішення №16-рш від 19.0-6.2007р. адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України “Про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу” прийнято з порушенням норм матеріального права, на членів дорадчої ради незаконно накладено штрафи. Просить позов задовольнити, визнати недійсним вищезазначене рішення.
Відповідач за первісним позовом позов не визнав на наступних підстав. За результатами розгляду тервідділенням справи №03/05-07 встановлено, зокрема, що дії СКП “Запорізька ритуальна служба” та шести суб’єктів господарювання, до складу яких входить ТОВ “СоцСфера”, по створенню дорадчої ради з повноваженням на здійснення контролю за діяльністю суб’єктів ринку ритуальних послуг – конкурентів, що може призвести до безпідставного їх усунення з цього ринку, визнані порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п.1 ст.50, ч.1, п.5 ч.2 ст.6 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, у вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб’єктів господарювання. Так, 06.09.2006р. було створено дорадчу раду при СКП “Запорізька ритуальна служба” та затверджено Положення про дорадчу раду. Положенням на дорадчу раду було покладено: здійснення моніторингу ринку ритуальних послуг у м. Запоріжжя та контролю за якістю надання ритуальних послуг, які надаються суб’єктами господарської діяльності - виконавцям ритуальних послуг. Також Положенням встановлено, що дорадча рада має право здійснювати аналіз діяльності конкурентів, запитувати інформацію про їх діяльність та відповідні документи, надавати рекомендації щодо усунення порушень. У відповідності до ст. 8 Закону України “Про поховання та охоронну справу” контроль за дотриманням законодавства стосовно захисту прав споживачів у частині надання суб’єктам господарювання ритуальних послуг та реалізацію ними предметів ритуальної належності здійснюють органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи. Рішенням Запорізького виконавчого комітету від 22.12.2005р. № 457 “Про приведення у відповідність до норм діючого законодавства відносин у сфері надання ритуальних послуг у м.Запоріжжі” створено комісію з питань моніторингу та контролю ринку ритуальних послуг та затверджено Положення про комісію. Як слідує із Положення про комісію та Положення про дорадчу раду, встановлені в них повноваження щодо здійснення їх діяльності повністю співпадають. Отже, дорадча рада всупереч чинному законодавству взяла на себе повноваження органів місцевого самоврядування. У відповідності до п.7 Типового положення про ритуальну службу, затвердженого Держжитлокомунгоспу №193 від 19.11.2003р. до складу дорадчої ради можуть входити на рівних правах (за їх згодою) суб’єкти господарювання, що уклали з ритуальної службою договори про надання ритуальних послуг. Незважаючи на те, що на ринку ритуальних послуг у м.Запоріжжя здійснюють діяльність 25 суб’єктів господарювання (3 юридичні особи та 22 фізичних осіб - підприємців), на зустріч, що відбулася 06.09.2006р., за результатами якої створено дорадчу раду, було запрошено лише шість суб’єктів господарювання (представники ПП “Перехрестя”, ТОВ “СоцСфера”, ПП Петрушенко А.І., ПП Кучкова М.С., ПП Щербини В.В., ПП Шаповал Л.П.). Крім того, 17.10.2006р. дорадча рада звернулася до міського голови з проханням вирішити питання щодо проведення комплексної перевірки з залученням відповідних державних органів для усунення з ринку ритуальних послуг недобросовісних суб’єктів. Тервідділення не згодне з твердженням позивача, щодо неправильного застосування ним норм матеріального права, оскільки у рішенні факт створення дорадчої ради та звернення її членів до міського голови і двохсторонні правовідносини за господарським договором між СКП “Запорізька ритуальна служба” та фізичними особами-підприємцями, які надають ритуальні послуги, не визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції. Порушенням визнано надання дорадчій раді функцій контролю за діяльністю суб’єктів ринку ритуальних послуг - конкурентів, що може призвести до безпідставного їх усунення з цього ринку. Просить відмовити у задоволенні первісних позовних вимог.
Позивач за зустрічним позовом – Запорізьке територіальне відділення Антимонопольного комітету України просить стягнути з відповідача штраф за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладений рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. Зустрічні позовні вимоги мотивовані наступним. За результатами розгляду справи № 03/05-07 19.06.2007р. адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення №16-рш, яким дії СКП “Запорізька ритуальна служба” та шести суб’єктів господарювання, до складу яких входить ТОВ “СоцСфера” по створенню дорадчої ради з повноваженням на здійснення контролю за діяльністю суб’єктів ринку ритуальних послуг визнані порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п.1 ст.50, ч.1, п.5 ч.2 ст.6 Закону України “Про захист економічної конкуренції”. За вчинене порушення, у відповідності до ч.2, 5 ст.52 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, до відповідальності у вигляді накладення штрафу притягнуто ТОВ “СоцСфера” у розмірі 2000,00грн. Кінцеві терміни сплати штрафу –23.08.2007р. У визначені терміни штрафи не сплачені. На підставі ч.ч.2,3,7 ст.56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” позивач за зустрічним позовом просить позов задовольнити
Відповідач за зустрічним позовом зустрічні позовні вимоги не визнав з підстав, які викладені у первісній позовній заяві. Зазначив, що фактично штраф накладений за обговорення питання на засіданні дорадчої ради та за звернення до міського голови з приводу наведення порядку на ринку ритуальних послуг м. Запоріжжя, рішення прийнято з порушенням чинного законодавства, тому що при розгляді справи тервідділення неправильно застосувало норми матеріального права та помилково визначає створення дорадчої ради порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
28.02.2007 адміністративною колегією Відділення Антимонопольного комітету України (далі - АМК) за результатами розгляду заяви підприємця Замуліна О.В., що здійснює діяльність на ринку ритуальних послуг у межах міста Запоріжжя, щодо розірвання СКП “Запорізька ритуальна служба” (далі-підприємство) в односторонньому порядку укладеного з ним договору про надання ритуальних послуг, прийнято розпорядження № 30-р, яким розпочато розгляд справи № 03/05-07 за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 1 статті 50, пунктом 5 частини другої статті 6 Закону № 2210 у діях СКП “Запорізька ритуальна служба”, ТОВ "СоцСфера", ФОП Петрушенка А.І., ФОП Кучкова М.С., ФОП Щербини В.В., ФОП Шаповал Л.П., ПП "Перехрестя".
Рішенням АМК дії згаданих суб'єктів господарювання (підприємство, ТОВ "СоцСфера", ФОП Петрушенка А.І., ФОП Кучкова М.С., ФОП Щербини В.В., ФОП Шаповал Л.П., ПП "Перехрестя") зі створення дорадчої ради з повноваженнями на здійснення контролю за діяльністю суб'єктів ринку ритуальних послуг –конкурентів, що може призвести до безпідставного їх усунення з цього ринку, визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 1 статті 50, частиною першою та пунктом 2 частини другої статті 6 Закону № 2210 у вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб'єктів господарювання, що можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції шляхом усунення з ринку або обмеження доступу на ринок інших суб'єктів господарювання, продавців.
Підприємство та суб'єкти господарської діяльності –виконавці ритуальних послуг, що увійшли до складу дорадчої ради (ФОП Петрушенко А.І., ФОП Кучков М.С., ФОП Щербина В.В., ФОП Шаповал Л.П., ТОВ "СоцСфера", ПП "Перехрестя"), всупереч чинному законодавству, створивши дорадчу раду, прийнявши Положення про неї та увійшовши до її складу, взяли на себе повноваження: зі здійснення контролю за діяльністю суб'єктів господарської діяльності; з надання суб'єктам господарської діяльності рекомендацій щодо усунення порушень; з внесення спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, їх виконавчим органам, а також Підприємству пропозицій стосовно поліпшення якості ритуальних послуг; крім того, зафіксували за собою право вимагати реагування на власні пропозиції із вжиттям відповідних заходів.
Матеріали справи свідчать, що 06.09.2006р. при Підприємстві створено дорадчу раду та затверджено Положення про неї (далі –Положення), що підтверджується протоколом від 06.09.2006 (т. 1, а.с. 16, 17). Відповідно до пункту 3.3 Положення одним з основних завдань дорадчої ради є здійснення контролю за якістю надання ритуальних послуг в місті Запоріжжі, які надаються суб'єктами господарської діяльності - виконавцями ритуальних послуг. Згідно з пунктами 4.1, 4.2 та 4.3 цього Положення дорадча рада відповідно до покладених на неї завдань та у межах своїх повноважень має право: залучати до роботи спеціалістів з надання ритуальних послуг (за їх згодою) на суспільних засадах для аналізу діяльності суб'єктів господарської діяльності, якими надаються ритуальні послуги, виготовляються та реалізуються предмети ритуальної належності, на предмет відповідності їх діяльності в цьому напрямку діючим нормативно-правовим актам, державним стандартам та технічним умовам; запитувати у суб'єктів господарської діяльності - виконавців ритуальних послуг інформацію про їх діяльність та відповідні документи; надавати суб'єктам господарської діяльності - виконавцям ритуальних послуг рекомендації щодо усунення порушень. пунктом 4.4 Положення закріплено право дорадчої ради вносити пропозиції спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади, органам місцевого самоврядування та їх виконавчим органам, Підприємству з приводу поліпшення якості ритуальних послуг та вимагати реагування на ці пропозиції з прийняттям відповідних заходів.
17.10.2006р. дорадча рада та чотири суб'єкти ринку ритуальних послуг міста Запоріжжя звернулися до міського голови з проханням вирішити питання щодо проведення комплексної перевірки діяльності "підприємців нової хвилі", з залученням відповідних державних органів, "для усунення з ринку послуг недобросовісних суб'єктів". За результатами зазначеного звернення від 17.10.2006 дорадчої ради та чотирьох суб'єктів ринку ритуальних послуг міста Запоріжжя до міського голови комісії міськвиконкому з питань моніторингу та контролю ринку ритуальних послуг доручено організувати перевірку приватних підприємців, що працюють на ринку ритуальних послуг (згідно з переліком), що підтверджується протоколом від 08.02.2007 № 3р наради з питання обговорення ситуації, що склалася на ринку ритуальних послуг у місті Запоріжжі.
12.03.2007р. на засіданні дорадчої ради з огляду на зауваження, викладені в розпорядженні адміністративної колегії Відділення АМК від 28.02.2007 № 30-р про початок розгляду справи, вирішено внести зміни до Положення, виклавши його в новій редакції, а також просити адміністративну колегію Відділення АМК припинити розгляд справи № 03-05-07, що підтверджується протоколом відповідного засідання.
Відповідно до ч.1 ст.60 Закону України “Про захист економічної конкуренції” заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач за первісним позовом звернувся до господарського суду з позовом про визнання рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №16-рш від 19.06.2007р. недійсним.
Оцінивши представлені сторонами докази, пояснення представників у судовому засіданні, суд прийшов до висновку, що первісні позовні вимоги про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №16-рш від 19.06.2007р. не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" основним завданням названого Комітету є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині, зокрема, здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб’єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
Для реалізації завдань, покладених на Антимонопольний комітет України, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі утворюються територіальні відділення Антимонопольного комітету України, повноваження яких визначаються названим Комітетом у межах його компетенції. Повноваження територіальних відділень Антимонопольного комітету України визначаються цим Законом, іншими актами законодавства (частини перша і друга статті 12 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").
Відповідно до статті 5 цього Закону узгодженими діями є укладення суб'єктами господарювання угод у будь-якій формі, прийняття об'єднаннями рішень у будь-якій формі, а також будь-яка інша погоджена конкурентна поведінка (діяльність, бездіяльність) суб'єктів господарювання. Узгодженими діями є також створення суб'єкта господарювання, об'єднання, метою чи наслідком створення якого є координація конкурентної поведінки між суб'єктами господарювання, що створили зазначений суб'єкт господарювання, об'єднання, або між ними та новоствореним суб'єктом господарювання, або вступ до такого об'єднання.
Згідно з частиною першою та пунктом 5 частини другої статті 6 Закону № 2210 антиконкурентними узгодженими діями є узгоджені дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції; зокрема, антиконкурентними узгодженими діями визнаються узгоджені дії, які стосуються усунення з ринку або обмеження доступу на ринок (вихід з ринку) інших суб'єктів господарювання, покупців, продавців.
Як вбачається зі змісту оспорюваного рішення адмінколегії тервідділення АМК, прийняте рішення адмінколегія мотивувала тим, що в діях Підприємства, ТОВ "СоцСфера", ФОП Петрушенка А.І., ФОП Кучкова М.С., ФОП Щербини В.В., ФОП Шаповал Л.П., та ПП "Перехрестя", пов'язаних саме з неправомірним наданням дорадчій раді повноважень на здійснення контролю за діяльністю конкурентів, на оцінку їх діяльності, на надання пропозиції спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади, органам місцевого самоврядування та їх виконавчим органам Запорізькій ритуальній службі щодо поліпшення якості ритуальних послуг та вимагання реагування на ці пропозиції і прийняття відповідних заходів (що відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування), та подальшою реалізацією цих функцій за відсутності об'єктивних і прозорих критеріїв щодо суб'єктного складу дорадчої ради та об'єктів контролю наявне порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб'єктів господарювання, що можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції шляхом усунення з ринку або обмеження доступу на ринок інших суб'єктів господарювання. В обґрунтування таких висновків адміністративна колегія територіального відділення АМК навела фактичні обставини щодо визначення суб'єктного складу дорадчої ради та впливу її подальшої поведінки на інших суб'єктів ринку ритуальних послуг в м. Запоріжжі, які, за переконанням відповідача, свідчать про невідповідність цих дій вимогам закону та про узгодженість наведених дій.
Відповідно до приписів ст. 59 Закону України “Про захист економічної конкуренції” підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин , які мають значення для справи; не доведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято з повним зсуванням адмінколегією обставин, пов'язаних саме з наданням створеній нарадчій раді повноважень щодо здійснення контролю за діяльністю суб'єктів господарської діяльності, в тому числі пов'язаних з наданням суб'єктам господарської діяльності рекомендацій щодо усунення порушень, з внесенням спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іх виконавчим органам, а також підприємству пропозицій стосовно поліпшення якості ритуальних послуг, закріплення за собою права вимагати реагування на власні пропозиції із вжиттям відповідних заходів, здійснення наступних дій (направлення звернення міському голові та прийняття мір реагування відповідними органами у відповідь на звернення), спрямованих на усунення з ринку надання ритуальних послуг х конкурентів, на встановлення квоти на кількість ритуальних бюро в м. Запоріжжі, тощо, що суперечить приписам Закону України “Про захист економічної конкуренції” та є, за своєю суттю, антиконкурентними узгодженими діями суб'єктів господарювання, що можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, усунення з ринку або обмеження доступу на ринок (вихід з ринку) інших суб'єктів господарювання, покупців, продавців.
Виявлені в ході перевірки Запорізьким обласним територіальним відділенням антимонопольного комітету України порушення при створенні дорадчої ради, надання їй не передбачених законодавством України повноважень на здійснення контролю за діяльністю суб'єктів ринку ритуальних послуг –конкурентів, кваліфіковані з правильним застосуванням норм матеріального права.
Отже, відсутні визначені законом підстави для визнання недійсним Рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №16-рш від 19.06.2007р. “Про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу”.
Крім того, господарським суду Запорізької області розглядуто справу за позовом Спеціалізованого КП “Запорізька ритуальна служба”, м. Запоріжжя, позовом ФОП Петрушенко А.І., м. Запоріжжя, позовом ФОП Кучкова М. С., м. Запоріжжя, позовом ФОП Щербини В. В., м. Запоріжжя, позовом ФОП Шаповал Л.П., м. Запоріжжя за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача за первісним позовом: ТОВ “СоцСфера”, м. Запоріжжя, ПП “Перехрестя”, м. Запоріжжя, Виконавчого комітету Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від №16-рш від 19.06.2007 р. та за зустрічним позовом Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя до Спеціалізованого КП “Запорізька ритуальна служба”, м. Запоріжжя, ФОП Петрушенко А.І., м. Запоріжжя, ФОП Кучкова М. С., м. Запоріжжя, ФОП Щербини В. В., м. Запоріжжя, ФОП Шаповал Л.П., м. Запоріжжя про стягнення штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладеного рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від №16-рш. Рішенням від 25.09.2008 р. у справі № 20/444/07-28/309/08, первісний позов задоволено частково – визнано недійсним рішення адмінколегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.06.2007 р. № 16-рш в частині накладення штрафу на позивачів за первісним позовом та відмовлено в задоволенні зустрічного позову Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.
Постовою Запорізького апеляційного господарського суду від 19.12.2008 р. по справі № 20/444/07-28/309/08 рішення господарського суду Запорізької області від 25.09.2008 р. скасовано та прийнято нове рішення, яким в задоволенні первісного позову відмовлено, зустрічний позов Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про стягнення штрафу з позивачів за первісним позовом задоволено.
Постановою Вищого господарського суду України від 26.05.2009 р. у справі № 20/444/07-28/309/08 постанова Запорізького апеляційного господарського суду від 19.12.2008 р. по справі № 20/444/07-28/309/08 залишена без змін, а касаційна скарга СКП “Запорізька ритуальна служба” – без задоволення. В постанові ВГСУ України від 26.05.2009р. судом визначено, що Рішення АМК мотивовано не фактом створення дорадчої ради, а наявністю в діях Підприємства, ФОП Петрушенка А.І., ФОП Кучкова М.С., ФОП Щербини В.В., ФОП Шаповал Л.П., ТОВ "СоцСфера", ПП "Перехрестя", пов’язаних з неправомірним наданням дорадчій раді функцій контролю за діяльністю інших суб'єктів ринку ритуальних послуг –конкурентів (що належить до повноважень комісії з питань моніторингу та контролю ринку ритуальних послуг, створеної рішенням Запорізького міськвиконкому від 22.12.2005 № 457) та подальшою реалізацією цих функцій, за відсутності об’єктивних і прозорих критеріїв щодо суб’єктного складу дорадчої ради та об’єктів контролю порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб'єктів господарювання, які можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції шляхом усунення з ринку або обмеження доступу на ринок інших суб'єктів господарювання, продавців.
Отже, ані Запорізьким апеляційним господарським судом, ані Вищим господарським судом України за підставами, які досліджувались, не встановлено фактів порушення при винесенні рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №16-рш від 19.06.2007 р.
Відповідно до ст. 35 ГПК України факти, які відповідно до закону вважаються встановленими, не доводяться при розгляді справи. Таке припущення може бути спростовано в загальному порядку.
З наведених вище обставин позовні вимоги за первісним позовом про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від №16-рш від 19.06.2007 р. є необґрунтованими та задоволеню не підлягають.
Відсутність правових підстав для визнання недійсним рішення від №16-рш від 19.06.2007 р. є правовою підставою для задоволення зустрічного позову про стягнення 2000,00 грн. штрафних санкцій за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, нарахованих відповідно до рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 16-рш від 19.06.2007 р.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати за первісним позовом покладаються на позивача за первісним позовом, судові витрати за зустрічним позовом покладаються на відповідача за зустрічним позовом.
Керуючись ст. ст.49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. В задоволені первісних позовних вимог відмовити.
2. Зустрічні позовні вимоги задовольнити.
3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “СоцСфера”, (69027, м. Запоріжжя, вул. Барикадна, 39, п/р 26007336 в АБ “АвтоЗАЗбанк”, МФО 313407, код ЄДРПОУ 33836599) 2000(дві тисячі)грн. 00 коп. штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції до державного бюджету Комунарського району м. Запоріжжя, на рахунок № 31118106700005 в ГУДКУ у Запорізькій області, код ЄДРПОУ 34677119, МФО 813015, код бюджетной класифікації 21081100, символ звітності 106). Видати наказ.
4. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “СоцСфера”, (69027, м. Запоріжжя, вул. Барикадна, 39, п/р 26007336 в АБ “АвтоЗАЗбанк”, МФО 313407, код ЄДРПОУ 33836599) на користь державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району; банк отримувача: Головне управління державного казначейства України у Запорізькій області; МФО 813015; код ЄДРПОУ 34677145; рахунок № 31119095700007; код бюджетної класифікації 22090200; символ звітності банку –095) 102 (сто дві) грн. 00 коп. державного мита.
Видати наказ.
5. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “СоцСфера”, (69027, м. Запоріжжя, вул. Барикадна, 39, п/р 26007336 в АБ “АвтоЗАЗбанк”, МФО 313407, код ЄДРПОУ 33836599) на користь державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району; банк отримувача: Головне управління державного казначейства України у Запорізькій області; МФО 813015; код ЄДРПОУ 34677145; рахунок № 31212259700007; код бюджетної класифікації 22050000; символ звітності банку –259) 118(сто вісімнадцять)грн. 00коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення оформлене і підписане згідно з вимогами ст. 84 ГПК України 22.10.2009 р.
Суддя Н.Г. Зінченко