УХВАЛА
06 лютого 2017 р.Справа № 818/1566/16
Суддя Харківського апеляційного адміністративного суду Григоров А.М., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 08.12.2016р. по справі № 818/1566/16
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області
про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 08.12.2016р. задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії.
17.01.2016 р. на зазначену постанову суду Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області подано апеляційну скаргу, клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження не заявлено.
Відповідно до вимог ч.1 ст.186 КАС України апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсиліється особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Положеннями ч.4 ст. 189 КАС України визначено, що апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 186 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку апеляційного оскарження будуть визнані неповажними, суддя-доповідач відмовляє у відкритті апеляційного провадження.
Згідно частини третьої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Відповідно до ч.1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Матеріали справи свідчать, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 08.12.2016р. прийнята судом в судовому засіданні, копія якой направлена 14.12.2016року Головному управлінню Держгеокадастру у Сумській області за вказаною ним адресою. Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення апелянтом копія оскаржуваної постанови отримана 16.12.2016 року (а.с.68).
Тобто, враховуючи, що апелянт дізнався про існування постанови 16.12.2016року, 10-ти денний строк для оскарження постанови, то останнім днем строку для подачі апеляційної скарги на постанову є 26.12.2016 рік.
Апеляційну скаргу, у відповідності до ч.1 ст.186 КАС України, було здано до відділу поштового зв`язку 17.01.2016 року, тобто вже після закінчення встановленого процесуальним законом строку на її подання.
Враховуючи, що процесуальний строк на апеляційне оскарження судового рішення апелянтом пропущено строк, клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження не заявлено, останньому необхідно надати до Харківського апеляційного адміністративного суду клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови Сумського окружного адміністративного суду від 08.12.2016р. з зазначенням поважних причин такого пропуску та надати докази в їх обґрунтування.
Також, вказана апеляційна скарга підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ч. 6 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як встановлено частиною 6 вказаної статті до апеляційної скарги додаються її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. До апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору, а також копії доданих до неї письмових матеріалів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
В порушення вимог наведеної статті заявником не надано оригінал документу про сплату судового збору , з якого вбачається, що судовій збір за подання апеляційної скарги сплачено в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 87 КАС України судовий збір є складовою судових витрат.
Судовий збір належить до судових витрат, які несуть суди усіх рівнів, коли розглядають позовну заяву, апеляційну, касаційну скаргу чи заяву про перегляд судових рішень Верховним Судом України.
Обов'язок осіб, які звертаються до суду, сплачувати судовий збір - це процесуальний обов'язок, визначений нормами процесуального права.
Відповідно до ч.2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Таким спеціальним законом є Закон України від 8 липня 2011 року N 3674-VI "Про судовий збір".
Так, з 01.11.2011 року набрав чинності Закон України "Про судовий збір", частиною 1 статті 4 якого визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22 травня 2015 року N 484-VIII, та які набули чинності з 01 вересня 2015 року, встановлено, що розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду становить 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру (в редакції закону чинного на момент подання адміністративного позову), який подано фізичною особою, становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ч.3 ст.6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" установлено у 2016 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 1378,00 гривень.
Отже, ставка судового збору за подання даного адміністративного позову становила 1102,40 грн. (551,20 грн.*2 позовні вимоги немайнового характеру).
Таким чином, розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду складає 1212,64 грн.
Заявник до апеляційної скарги подав клопотання про відстрочення сплати судового збору, просить у зв`язку зі скрутним економічним становищем на Україні, так як Головне управління Держгеокадастру у Сумській області є державною установою, кошти надходять з державного бюджету, відстрочити строк сплати судового збору до розгляду справи в апеляційному суді.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Як вбачається з наведеної норми, єдиною підставою для відстрочення, розстрочення або звільнення сторони від сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони.
Майновий стан сторони (належні стороні майнові права та обов'язки) має визначатися судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити. Отже, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області жодних документів, що обгрунтовують доводи клопотання, не надає.
Враховуючи наведене, на підставі матеріалів справи, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення клопотання про відстрочення сплати судового збору.
За таких обставин, в задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору слід відмовити.
Таким чином, подана апеляційна скарга не відповідає вимогам ч.6 ст.187 КАС України, а саме: до апеляційної скарги не додано документ, що підтверджує сплату судового збору, а тому апеляційна скарга, відповідно до вимог ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України має бути залишена без руху.
Апелянт може скористатись правом подати клопотання в порядку, передбаченому ст. 8 Закон України "Про судовий збір" та ст. 88 Кодексу, надавши до нього докази в підтвердження його обгрунтованості (кошторис, довідка про майновий стан тощо).
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч.1 ст. 108, ч. 6 ст. 187, ч.4 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про відстрочення сплати судового збору відмовити.
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 08.12.2016р. по справі № 818/1566/16 залишити без руху.
Надати Головному управлінню Держгеокадастру у Сумській області строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги, шляхом надання до суду клопотання про поновлення строку та оригіналу квитанції про сплату судового збору у розмірі 1212 грн. 64 коп. на реквізити: отримувач - УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 220300101, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173 протягом 30 днів з дня отримання ухвали.
Роз'яснити Головному управлінню Держгеокадастру у Сумській області, що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України скарга буде повернута скаржнику або відповідно до відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України у відкритті апеляційного провадження буде відмовлено.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня отримання її копії, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя: (підпис) Григоров А.М.