ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2017 року Справа № 876/9258/16
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Рибачука А. І.,
суддів - Багрія В. М., Старунського Д. М.,
за участю секретаря - Андрушківа І. Я.,
представника відповідача - Коваль І. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2016 року у справі № 803/1489/16 за позовом ОСОБА_2 до Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ у Волинській області про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ у Волинській області (далі - ТСЦ МВС у Волинській області), в якому просив зобов'язати відповідача зареєструвати за ним автомобіль марки FIAT DOBLO, 2012 року випуску.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що відповідач протиправно відмовився зареєструвати за ним автомобіль марки FIAT DOBLO, 2012 року випуску, оскільки поданий ним сертифікат відповідності є дійсним та виданий уповноваженим на те органом із сертифікації.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2016 року позов задоволено.
Не погодившись із зазначеною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказує на те, що позивачу правомірно відмовлено у реєстрації транспортного засобу, оскільки поданий ним для державної реєстрації сертифікат відповідності зареєстрований в Реєстрі системи УкрСЕПРО не відповідає вимогам Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання.
В судовому засіданні представник відповідача підтримала вимоги апеляційної скарги, посилаючись на викладені в ній доводи, просила її задовольнити.
Позивач в судове засідання не з'явився, хоча його належним чином повідомлено про дату, час та місце судового засідання, що відповідно до частини четвертої статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи у його відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 29 квітня 2016 року Волинською митницею ДФС було здійснено пропуск вантажного автомобіля марки FIAT DOBLO, 2012 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, що підтверджується митною декларацією № 205060001/2016/003948.
Згідно з договором купівлі - продажу від 15 вересня 2016 року ОСОБА_2 придбав даний транспортний засіб у ПП «Бест Кар».
19 вересня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до ТСЦ МВС у Волинській області із заявою, в якій просив зареєструвати за ним вказаний автомобіль. До заяви було додано ряд документів, зокрема, сертифікат відповідності зареєстрований ТОВ «Рівнестандарт» в Реєстрі системи УкрСЕПРО за № UA1.193.0025665-16, терміном дії з 29 квітня 2016 року до 29 жовтня 2016 року.
Листом від 16 вересня 2016 року № 31/3/2-2382 відповідачем відмовлено в реєстрації даного транспортного засобу у зв'язку з тим, що поданий позивачем сертифікат відповідності виданий органом із сертифікації не акредитованим відповідно до чинного законодавства.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо відмови здійснити реєстрацію транспортного засобу є протиправними, оскільки поданий позивачем сертифікат відповідності для проведення державної реєстрації транспортного засобу зареєстрований в системі УкрСЕПРО після 01 січня 2016 року є дійсним відповідно до чинного законодавства та виданий уповноваженим на це органом із сертифікації.
Відповідно до статті 31 Закону України «Про дорожній рух» транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України, підлягають перевірці на відповідність діючим стандартам або повинні мати сертифікат, виданий уповноваженим на це Секретаріатом ЄЕК ООН Адміністративним органом по сертифікації дорожніх транспортних засобів.
Відповідно до частини першої статті 34 Закону України «Про дорожній рух» державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Механізм державної реєстрації транспортних засобів визначений Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 (далі - Порядок № 1388).
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1388 транспортні засоби реєструються за юридичними та фізичними особами в сервісних центрах МВС.
Відповідно до частини першої пункту 8 Порядку № 1388 державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 1388 державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.
Відповідно до частини першої пункту 28 Порядку № 1388 ввезені в Україну транспортні засоби підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронних митних декларацій або виданих органами доходів і зборів посвідчень про їх реєстрацію в сервісних центрах МВС.
Відповідно до пункту 29 цього ж Порядку у разі коли транспортні засоби перебували в експлуатації за межами України і були зареєстровані у відповідних органах іншої держави, обов'язковим є подання до сервісних центрів МВС реєстраційних або прирівняних до них документів такої держави.
Разом з тим, Законом України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» внесені зміни до Декрету Кабінету Міністрів України «Про стандартизацію і сертифікацію» від 10 травня 1993 року № 46-93, у тому числі в частині виключення з 01 січня 2016 року норм стосовно обов'язкової сертифікації в державній системі сертифікації транспортних засобів, а також вузлів агрегатів та частин до них.
З метою виконання Угоди про прийняття Єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів від 20 березня 1958 року, до якої Україна приєдналась 10 лютого 2000 року, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання» від 09 червня 2011 року № 738 (далі - Постанова № 738).
Підпунктом 1 пункту 1 Постанови № 738 установлено, що пропуск колісного транспортного засобу, який підлягає державній реєстрації в Державній автомобільній інспекції, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені на транспортному засобі та/або використані для його оснащення, на митну територію України з метою вільного обігу, а також перша державна реєстрація транспортного засобу, введення в обіг обладнання здійснюється за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання.
Пунктом 3 Постанови № 738 встановлено, що сертифікат відповідності видається: виробником або його уповноваженим представником - резидентом України на кожний транспортний засіб або партію обладнання, тип яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, що підтверджується сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання; уповноваженими органами або органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства, призначеними Міністерством інфраструктури, на кожний новий транспортний засіб або партію обладнання, які відповідає вимогам єдиних технічних приписів, але відповідність типу яких не підтверджена сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання, а також на ті, що були у користуванні.
На виконання вказаної вище Постанови № 738 Міністерством інфраструктури України видано наказ «Про затвердження Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання та Порядку ведення реєстру сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання і виданих виробниками сертифікатів відповідності транспортних засобів або обладнання» від 17 серпня 2012 року № 521, яким встановлено вимоги до колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання, порядок введення їх в обіг на території України.
Згідно з пунктами 1.2 та 1.3 Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання на кожен КТЗ або партію обладнання, тип яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, що підтверджується сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання, виробник або його уповноважений представник - резидент видає сертифікат відповідності.
На кожен новий КТЗ або партію обладнання, які відповідають вимогам єдиних технічних приписів, але відповідність типу яких не підтверджена сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання, а також на КТЗ, що були у користуванні, сертифікат відповідності видають уповноважені органи або органи із сертифікації, акредитовані відповідно до законодавства, призначені Міністерством економічного розвитку і торгівлі України за поданням Міністерства інфраструктури України.
Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що єдиною законодавчо передбаченою процедурою видачі сертифікатів на транспортні засоби є оцінка їх відповідності нормам Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання.
До органів із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання належать: Державне підприємство «Державний автотранспортний науково-дослідний та проектний інститут» (наказ Міністерства інфраструктури від 01 березня 2013 року № 126); Державне підприємство «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» (наказ Міністерства інфраструктури від 29 березня 2016 року № 121); Державне підприємство «Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (наказ Міністерства економічного розвитку від 09 лютого 2016 року № 209); Державне підприємство «Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (наказ Міністерства економічного розвитку від 09 лютого 2016 року № 212); Державне підприємство «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем» (наказ Міністерства економічного розвитку від 09 лютого 2016 року № 212); Державне підприємство «Український центр з питань сертифікації та захисту прав споживачів» (наказ Міністерства економічного розвитку від 09 лютого 2016 року № 212), ТзОВ «Рівнестандарт» м. Рівне (наказ Міністерства інфраструктури від 06 вересня 2016 року № 306); Державне підприємство «Харківстандартметрологія» м. Харків (наказ Міністерства інфраструктури від 22 вересня 2016 року № 322). Перелік органів з сертифікації, які видають вищенаведені сертифікати відповідності, оприлюднений на сайті Міністерства інфраструктури у розділі «Діяльність Комісії Міністерства інфраструктури України з питань забезпечення виконання Женевської Угоди 1958 року».
З матеріалів справи видно, що для здійснення державної реєстрації вантажного автомобіля FIAT DOBLO, 2012 року випуску, ОСОБА_2 подано до ТСЦ МВС у Волинській області сертифікат відповідності зареєстрований ТзОВ «Рівнестандарт» в Реєстрі системи УкрСЕПРО, терміном дії з 29 квітня 2016 року до 29 жовтня 2016 року.
Разом з тим, 06 вересня 2016 року наказом Міністерства інфраструктури України № 306 ТзОВ «Рівнестандарт» призначений органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання.
Оскільки сертифікат відповідності виданий в часі швидше, ніж ТзОВ «Рівнестандарт» отримало повноваження із сертифікації транспортних засобів, то ТСЦ МВС у Волинській області правомірно відмовив позивачу у реєстрації автомобіля.
Однак, суд першої інстанції не звернув увагу на вказані обставини та помилково прийшов до висновку про наявність у ТзОВ «Рівнестандарт» на час видачі сертифіката відповідності відповідних повноважень.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до пункту 4 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування оскаржуваної постанови та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ у Волинській області задовольнити.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2016 року у справі № 803/1489/16 - скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 до Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ у Волинській області про зобов'язання вчинити дії.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: А. І. Рибачук
Судді В. М. Багрій
Д. М. Старунський
Повний текст постанови виготовлено 06 лютого 2017 року.