Постанова № 6447202, 05.10.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2009
Номер справи
2а-40476/09/2070
Номер документу
6447202
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2а- 40476/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2009 р.                                                                                 м. Харків

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого –судді Шевченко О.В.,

при секретарі –Нікітенко Л.Ю.,

за участі представника позивача - Савченко Д.М., представника відповідача - Москаленко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Куп'янський м'ясокомбінат" до Куп`янської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Куп'янський м'ясокомбінат", звернувся до суду з адміністративним позовом до Куп`янської об'єднаної державної податкової інспекції, в якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення Куп'янської ОДПІ у Харківській області № 0000721500/0 від 02.03.09 р., №0000721500/1 від 25.03.09р., №0000721500/2 від 08.05.09р., №0000721500/3 від 21.07.09р. про визначення суми штрафних (фінансових) санкцій ТОВ ТД "Куп'янський м'ясокомбінат" у сумі 131448,00 грн., як такі, що не відповідають діючому законодавству. Зазначає, що акт перевірки від 23.02.2009р. складений з порушенням вимог чинного законодавства, прийняті на підставі акту податкові повідомлення-рішення є незаконними.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, просив суд позов задовольнити, пославшись на обставини, викладені в адміністративному позові.

          Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, пославшись на обставини, викладені в запереченнях на позовну заяву, долучених до матеріалів справи.

          Дослідивши матеріали адміністративної справи та заслухавши пояснення сторін, судом встановлено наступне.

02.03.2009р. Куп'янською ОДПІ у Харківській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000721500/0 від 02.03.09 р. про визначення суми штрафних (фінансових) санкцій ТОВ ТД «Куп'янський м'ясокомбінат»у розмірі 131 448,00 грн. Вказане повідомлення-рішення прийнято на підставі Акту від 23.02.09р. №308/15-32512299 «Про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларацій з ПДВ (скороченої) по підприємству ТОВ ТД «Куп'янський м'ясокомбінат»32512299, за грудень 2008р.».

За наслідками розгляду скарги підприємства на вказане податкове повідомлення-рішення рішенням Куп'янської ОДПІ № 4217/10/25-014 від 25.03.09р. скаргу залишено без задоволення, оскаржуване податкове повідомлення-рішення без змін. Куп'янською ОДПІ 25.03.2009р. прийнято податкове повідомлення-рішення №0000721500/1 про визначення суми штрафних (фінансових) санкцій ТОВ ТД «Куп'янський м'ясокомбінат»у розмірі 131448,00 грн.

За наслідками розгляду повторної скарги підприємства рішенням ДПА у Харківській області № 1918/10/25-103 від 06.05.09 р. скаргу залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення без змін; 08.05.09 р. Куп'янською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0000721500/2 про визначення суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 131 448,00 грн.

За наслідками розгляду повторної скарги підприємства рішенням ДПА України №6884/6/25-0515 від 17.07.09р. скаргу залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення без змін; 21.07.09р. Куп'янською ОДПІ прийнято повідомлення-рішення №0000721500/3 про визначення суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 131448,00грн.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовою підставою для винесення спірного податкового повідомлення-рішення відповідач визначив п.п. «б»п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Згідно з вказаною нормою закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

          Дослідивши акт перевірки від 23.02.2009 р., на підставі якого і було винесено спірне податкове повідомлення-рішення, суд зауважує, що даним актом не встановлено фактів заниження або завищення податкових зобов’язань. Окрім того, декларацією з ПДВ за грудень 2008р. також підтверджено, що позивач самостійно визначив податкове зобов’язання з податку на додану вартість в сумі 131 448,00 грн., а отже, не допускав заниження або завищення податкового зобов’язання з ПДВ за означений звітний податковий період.

          При цьому, суд зазначає, що хоча п.п. «б»п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»контролюючі органи не уповноважені на застосування штрафних (фінансових) санкцій, відповідачем сума штрафу була застосована саме з посиланням на означену норм закону, що не відповідає її змісту.

          Перевіряючи відповідність викладеного в акті від 23.02.2009 р. висновку суб’єкта владних повноважень про порушення позивачем п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість», а відтак і винесеного на підставі цього висновку рішення суб’єкта владних повноважень, на його відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.

          Відповідно до п.11.21 ст.11 закону України «Про ПДВ»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до 1 січня 2009 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.

Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ №805 від 12.05.1999р. було затверджено Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі (далі за текстом –Порядок).

          Відповідно до абз.3 п.5 Порядку переробні підприємства у кінці кожного робочого тижня перераховують половину зарахованої їм на поточний рахунок суми податку на додану вартість, нарахованого на обсяги поставленої ними готової продукції, на не бюджетні рахунки. Остаточний розрахунок належної до перерахування на небюджетний рахунок суми податку на додану вартість здійснюється щомісяця відповідно до окремої податкової декларації.

          З приписів наведеної норми слідує, що перерахуванню підлягають суми ПДВ, що були фактично отримані переробними підприємствами в ціні проданої ними продукції. Перерахування на спецрахунки суми ПДВ за рахунок інших джерел жодною нормою Порядку не передбачено.

Суд наголошує, що метою запровадження спеціальних (слід розуміти –відмінних від загальних) правил оподаткування операцій з поставки товарів сільськогосподарськими виробниками тваринницької продукції, згідно з преамбулою постанови КМУ №805 від 12.05.1999р., є підтримка сільськогосподарських виробників тваринницької продукції та своєчасного перерахування їм дотацій за поставлені переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, відповідно до пункту 11.21 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість". Отже, перерахування на спецрахунки сум ПДВ за рахунок інших надходжень, ніж надходження від операцій з продажу продукції, які відображаються у спецдекларації з ПДВ не відповідає меті запровадження законодавцем спеціальних правил оподаткування.

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки актом перевірки від 23.02.09р. №308/15-32512299 «Про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларацій з ПДВ (скороченої) по підприємству ТОВ ТД «Куп'янський м'ясокомбінат»32512299, за грудень 2008 р.»не встановлено фактів отримання позивачем сум ПДВ, які підлягали перерахуванню на спецрахунок, доказів такого отримання відповідачем до суду не надано, то висновок про порушення п.11.21 ст.11 Закону України «Про ПДВ»не знаходить свого підтвердження матеріалами справи.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до акту перевірки від 23.02.2009р. співробітниками Куп'янської ОДПІ Харківської області проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку позивача. Відповідно до положень п.п. 4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.

Контролюючий орган може зазначити суму податкового зобов'язання платника за наслідками камеральної перевірки лише у випадках виявлення арифметичних або методологічних помилок у поданій платником податків податковій декларації.

Проте, як вбачається з акту перевірки від 23.02.09р. перевірка проводилась не тільки на підставі податкових декларацій платника податків, а під час проведення перевірки вивчались і інші документи: лист Куп'янського управління Державного казначейства ГУДКУ України в Харківській області № 01-08/114 від 05.02.2009р. Таким чином, при проведенні невиїзної (камеральної) документальної перевірки відповідачем порушено вимоги закону щодо проведення камеральної перевірки виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ ТД «Куп'янський м'ясокомбінат»обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 86, 94, 159, 160-164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Куп'янський м'ясокомбінат" до Куп`янської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень – задовольнити в повному обсязі.

Скасувати податкові повідомлення - рішення Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області №0000721500/0 від 02.03.2009р., №0000721500/1 від 25.03.2009р., №0000721500/2 від 08.05.2009р., №0000721500/3 від 21.07.2009р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Куп'янський м'ясокомбінат" 3 грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлено 12 жовтня 2009 року.

Суддя                                                             Шевченко О.В.