Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 серпня 2009 р. справа № 2а-2а-9893/09/0570
12 год. 30 хв. зал судового засідання № 1
.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шальєва В.А.
при секретарі Химич М.В.
за участю представника позивача Дробот Т.С., Різака Ю.Ф.,
представника відповідача Романенка О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Кредитної спілки „Кредо” до Державної податкової інспекції у м. Краматорську про скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
Кредитна спілка „Кредо” звернулась до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Краматорську про скасування податкового повідомлення-рішення. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в період з 09.12.2008 року по 29.12.2008 року відповідачем проведено виїзну планову перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 30.09.2008 року, за результатами якої складений акт № 13/22-32934917 від 08.01.2009 р. На підставі зазначеного акту податковим органом 20.01.2009 р. прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000121701/0/3219/10/17-113 про визначення позивачу податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб в загальному розмірі 30815,37 грн., в тому числі, за основним платежем – 10271,79 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями – 20543,58 грн. За наслідками адміністративного узгодження відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення від 24.02.2009 р. № 0000121701/1/9925/10/17-113, від 30.04.2009 р. № 0000121701/2/22639 та від 20.06.2009 р. № 0000121701/3/36459 з аналогічними вимогами.
Позивач вважає, що податковим органом неправомірно було визначено податкове зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 9637,29 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 19274,58 грн.
Податковим органом в акті перевірки як порушення визначається те, що позивач не нарахував та не утримав податок з доходів фізичних осіб на нараховані проценти на додаткові пайові внески за 2006 р. в сумі 64248 грн., в результаті чого позивачем занижений податок з доходів фізичних осіб в розмірі 9637,29 грн.
Позивач вказує, що зазначені суми доходів фізичних осіб не входять до складу оподаткованого податком доходу та взагалі не підлягають оподаткуванню до 1 січня 2010 року, з огляду на приписи норм підпункту 22.1.4 пункту 22.1 статті 22, пункту 4.2.12 пункту 4.2 статті 4, 9.2.1 та 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”.
Позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000121701/3/36479 від 02.06.2009 р.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши, що перевіркою повноти визначення податку з доходів фізичних осіб за період 01.10.2006 р. по 30.09.2008 р. встановлено його заниження всього у сумі 10271,79 грн. Так, зокрема, встановлені порушення підпункту 4.2.12 пункту 4.2 статті 4, підпункту 9.2.3 пункту 9.2 статті 9, підпункту 8.1.1 пунктом 8.1 статті 8, абз. „а” пункту 19.2 статті 19 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”, в результаті чого встановлено заниження податку з доходів фізичних осіб на загальну 9637,29 грн., у тому числі: за лютий 2008 року у сумі – 2987,62 грн., за березень 2008 року у сумі – 6082,40 грн., за квітень 2008 року у сумі – 567,27 грн.
Відповідач, посилаючись на п.п.9.2.3 п.9.2 ст.9 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”, вважає, що доходи, отримані (нараховані) з інших підстав, зокрема, у вигляді процентів на пайові (основні та додаткові) внески членів кредитних спілок, передбачені п.3 ст.21 Закону України „Про кредитні спілки”, оподатковуються податком з доходів фізичних осіб за ставкою, визначеною у пункті 7.1 ст.7 Закону України № 889.
Таким чином, відповідач вважає висновки акту перевірки правомірними, а податкове повідомлення-рішення, яке оскаржується, таким, що прийнято правомірно та відповідно до діючого законодавства. Відповідач просить в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідач Державна податкова інспекція у м. Краматорську є суб’єктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
ДПІ у м. Краматорську була проведена виїзна планова перевірка Кредитної спілки „Кредо” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 р. по 30.09.2008 р., за результатами якої був складений акт № 13/22-32934917 від 08.01.2009 року, в якому податковим органом зроблений висновок про порушення КС „Добробут” пп. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4, пп. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9, пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, абз. „а” п. 19.2 ст. 19 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”, внаслідок чого занижено податок з доходів фізичних осіб на загальну суму 9637,29 грн., а також інші порушення податкового законодавства (а.с. 8-18).
На підставі даного акту ДПІ у м. Краматорську було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000121701/0/3219/10/17-113 від 20.01.2009 року про визначення КС „Кредо” податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб в загальному розмірі 30815,37 грн., в тому числі, за основним платежем – 10271,79 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями – 20543,58 грн. (а.с. 27).
За наслідками адміністративного узгодження відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення від 24.02.2009 р. № 0000121701/1/9925/10/17-113, від 30.04.2009 р. № 0000121701/2/22639 та від 20.06.2009 р. № 0000121701/3/36459 з аналогічними вимогами (а.с. 24-25).
Предметом позову за даним позовом є податкове повідомлення-рішення № 0000121701/3/36459 від 02.06.2009 р. в частині визначення податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 9637,29 грн. та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 19274,58 грн.
Суд вважає зазначене рішення суб’єкта владних повноважень протиправним з наступних підстав.
Суть порушення, яке є стало підставою для визначення податкового зобов’язання та нарахування штрафних санкцій, полягає у наступному.
В ході перевірки встановлено виплату позивачем доходу фізичним особам – членам кредитної спілки у вигляді процентів на пайові внески членів спілки на загальну суму 64248,60 грн. При цьому в порушення зазначених вище положень Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” не був утриманий податок з доходів фізичних осіб – членів кредитної спілки у вигляді процентів на пайові внески членів спілки. За ставками, визначеними п. 7.1 ст. 7 зазначеного Закону, цей податок повинен складати 9637,29 грн.
Організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об’єднань, права та обов’язки членів кредитних спілок та їх об’єднань визначені Законом України „Про кредитні спілки”.
Статтею 11 цього Закону передбачено, що члени кредитної спілки мають право одержувати від кредитної спілки кредити та користуватися іншими послугами, які надаються членам кредитної спілки відповідно до її статуту; одержувати дохід на свій пайовий внесок, якщо інше не передбачено статутом кредитної спілки. Стаття 19. Майно кредитної спілки
Відповідно до ч. 1 ст. 19 зазначеного Закону майно кредитної спілки формується за рахунок вступних, обов'язкових пайових та інших внесків членів кредитної спілки (крім внесків (вкладів) на депозитні рахунки). Частиною 2 цієї статті передбачено, що майно кредитної спілки є її власністю. Кредитна спілка володіє, користується та розпоряджається належним їй майном відповідно до закону та свого статуту.
Статтею 21 Закону України „Про кредитні спілки” встановлено, що кредитна спілка відповідно до свого статуту приймає вступні та обов'язкові пайові та інші внески від членів спілки; залучає на договірних умовах внески (вклади) своїх членів на депозитні рахунки як у готівковій, так і в безготівковій формі. Зобов'язання кредитної спілки перед одним своїм членом не можуть бути більше 10 відсотків від загальних зобов'язань кредитної спілки.
Крім розміру плати (процентів), яка нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки, кредитна спілка розподіляє частину нерозподіленого доходу, що залишається у її розпорядженні за підсумками фінансового року, між членами кредитної спілки пропорційно розміру їх пайових внесків (у тому числі на додаткові пайові внески) у вигляді відсотків (проценти).
Значення доходу та склад загального оподаткованого доходу наведені відповідно пунктом 1.2 ст. 1 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”.
У відповідності до п. 7.2 ст. 7 зазначеного Закону ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як процент на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок); процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.
Отже, термін „вклад (внесок)” використовується законодавцем як щодо вкладу (внеску)на депозит кредитної спілки, та к і вкладу (внеску) на пайові внески членів кредитної спілки.
Підпунктом 22.1.4 ст. 22 „Прикінцеві положення” Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” визначено, що підпункт 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та підпункти 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 1 січня 2010 року.
Враховуючи, що законодавець використовує терміни „процент на вклад (внесок)” як щодо виплат на депозитні рахунки, так і щодо доходів на вклади (внески) до кредитної спілки, з норми пп. 22.1.4 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” випливає, що застосування положення п. 7.2 цього Закону призупинено і не застосовується.
Крім того, згідно пп. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4 цього Закону, до складу загального місячного оподаткованого доходу включається дохід у вигляді процентів (дисконтних доходів), дивідендів та роялті, виграшів, призів, інші доходи, крім зазначених у п. 4.3 цієї статті.
Разом з тим, дію пп. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4 Закону „Про податок з доходів фізичних осіб” зупинено в частині включення до загального місячного оподаткованого доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі, картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) не депозитний (ощадний) сертифікат згідно із Законом України „Про Державний бюджет України на 2005 рік”.
Законом України „Про внесення змін до Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” від 01.07.2004 р. № 1958 були внесені зміни до пп. 4.3.5 п. 4.3 ст. 4 Закону № 889, а саме, пп. „в” після слів „неприбутковими організаціями” доповнено словами „(крім кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ)”. Ці зміни набули чинності з 01.01.2005 р.
З 01.05.2005 р. оподаткування такої плати (процентів) на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках спілок здійснюється на підставі спеціальної норми, що міститься в абзаці 4 п. 7.2 ст. 7 Закону № 889.
Стаття 9 цього Закону визначає оподаткування процентів. Підпунктами 9.2.1 та 9.2.2 даної статті визначено, що податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплати) на його користь доходів, визначених у п. 7.2 ст. 7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату). Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяця х таких нарахованих (сплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки, визначені законом для місячного податкового періоду.
З зазначених положень випливає, що до 01.01.2005 р. виплата процентів на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади) не оподатковувались у зв’язку з тим, що кредитна спілка була нарівні з іншими неприбутковими організаціями і мала такі є пільги з нарахування та сплати податків; з 01.01.2005 р. таку привілею виключено, проте цим же законом запроваджено спеціальне оподаткування таких надходжень (п. 7.2), що у правозастосуванні пов’язаний з п. 9.2, який відповідно до пп. 22.1.4 в частині оподаткування процентів набуває чинності з 01.01.2010 р., а відповідно до пп. 22.1.4 проценти на вклад до небанківської фінансової установи будуть оподатковуватися з 01.01.2010 р.
Таким чином, виплата відсотків на додаткові паї без нарахування та утримання прибуткового податку повністю відповідає вимогам Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”, а тому відсутні підстави для визначення позивачу податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 9637,29 грн.
Оскільки відсутні підстави для визначення контролюючим органом податкового зобов’язання, відсутні підстави для нарахування штрафних санкцій в розмірі 19274,58 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, вказана норма встановлює презумпцію протиправності рішення суб'єкта владних повноважень, та покладає на нього обов'язок довести суду правомірність свого рішення.
Відповідачем в судовому засіданні не доведено, що оскаржуване рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування було прийнято законно, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи податкове повідомлення-рішення, діяв на підставі, в межах повноважень, що передбачені законодавством, з метою, з якою це повноваження надане, але діяв не у спосіб, що передбачений законами, не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, упереджено, фактично без урахування права позивача на участь у процесі прийняття рішення.
З урахуванням викладених обставин, суд задовольняє позов та скасовує податкове повідомлення-рішення в частині визначення податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 9637,29 грн. та застосування штрафних санкцій в розмірі 19274,58 грн.
Згідно ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Кредитної спілки „Кредо” до Державної податкової інспекції у м. Краматорську про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000121701/3/36479, прийняте Державною податковою інспекцією в м. Краматорську 02.06.2009 року, в частині визначення Кредитній спілці „Кредо” податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб в загальному розмірі 28911,87 грн., в тому числі, за основним платежем – 9637,29 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями – 19274,58 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Кредитної спілки „Кредо” судові витрати в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Повний текст постанови виготовлений 7 вересня 2009 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя: