Постанова № 6442440, 26.08.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.08.2009
Номер справи
2а-9979/09/0570
Номер документу
6442440
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 серпня 2009 р.                                                                                 справа № 2а-2а-9979/09/0570

12 год. 30 хв. зал судового засідання № 1

.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого- судді Шальєвої В.А.

при секретарі Яковецькій О.В., Химич М.В.

за участю представника позивача Троян Т.Є.,

представника відповідача Якуніної І.А., Куртенок С.В., Гой В.П., Бабій М.О., Датуашвілі Д.Т.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Акціонерного комерційного банку „Форум” в особі Донецької філії Акціонерного комерційного банку „Форум” до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

          Позивач Акціонерний комерційний банк „Форум” в особі Донецької філії звернувся до суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про скасування податкового повідомлення-рішення, мотивуючи вимоги наступним.

          На підставі направлень № 228 від 02.12.2008 року, № 237 від 30.12.2008 року відповідачем була проведена планова виїзна документальна перевірка Донецької філії АКБ „Форму” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 30.09.2008 року. За результатами перевірки складено акт № 86/22-013/33781168 від 26.01.2009 року. На підставі зазначеного акту податковим органом 06.02.2009 р. прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000151323/0/3859/10/22-013 про визначення Донецькій філії Акціонерного комерційного банку „Форум” податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб в загальному розмірі 144685,41 грн., в тому числі, за основним платежем – 48228,47 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями – 96456,94 грн. За результатами адміністративного узгодження 04.06.2009 р. податковим органом прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000151323/2/18093/10/22-013 про визначення Донецькій філії АКБ „Форум” податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб в загальному розмірі 14485,41 грн., в тому числі, за основним платежем – 48228,47 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями – 96456,94 грн.

          Позивач не згоден з вказаним рішенням відповідача, виходячи з наступного.

          Банківська установа при здійсненні активних операцій несе кредитний ризик. При визначенні можливості кредитування банк здійснює оцінку кредитоспроможності, платоспроможності позивальника та оцінює кризисний ризик. При наданні кредиту установа банку повинна вжити заходи для мінімізації кредитного ризику. Одним із засобів мінімізації кредитного ризику є страхування предметів застави. Страхувальники мають право при укладанні договорів страхування інших, ніж договори особистого страхування, призначити фізичних або юридичних осіб, які можуть зазнати збитків у результаті настання страхового випадку, для отримання страхового відшкодування, а також замінювати їх до настання страхового випадку, якщо інше не передбачено договором страхування.

          В розглянутих при проведенні перевірки випадках встановлено, що виплати страхового відшкодування здійснюються страховою компанією за договором добровільного страхування наземного транспорту, укладеними між страховою компанією та фізичними особами.

          На думку позивача, відповідачем фактично проігноровані нормативні акти, які регулюють цивільні правовідносини між позичальником, страховиком та банком щодо укладення, зміни та виконання договорів страхування та правові акти, які встановлюють обов’язок для банків мінімізувати свої кредитні ризики.

          Податковим органом встановлено, що фактично отримувачем виплат за договором страхування є АКБ „Форум”. Позивач вважає, що він не є отримувачем коштів, а є вигодонабувачем за страховими відшкодуваннями, що полягає в погодженні механізму страхового відшкодування, оскільки це передбачено умовами договору страхування.

          При отриманні страхового відшкодування від страхових компаній Донецькою філією АКБ „Форум” були направлені грошові кошти на рахунки 2202 та 2203, на яких опубліковуються кредити, що надані фізичним особам, тобто не кошти клієнтів, а кошти, видані банком позичальнику. Кредитні рахунки не належать до клієнтських рахунків, оскільки за ними обліковуються кошти по операціях за рахунками клієнтів.

Порядком застосування п.п. 4.3.32 та п.п. 4.3.33 ст. 4 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” щодо страхових виплат, страхових відшкодувань, викупних сум та пенсійних виплат, отримуваних платником податку за договорами страхування, недержавного пенсійного забезпечення та пенсійного вкладу встановлено, що податковим агентом при виплаті платнику податку сум страхових виплат, або їх частин за договорами страхування є фінансові установи, а саме страховики-резиденти та адміністратори недержавних пенсійних фондів. В рішенні контролюючого органу наголошується про те, що вказані підпункти цього Закону України не розповсюджуються на банк, оскільки він фактично є отримувачем страхового відшкодування.

Позивач не погоджується з такою думкою, оскільки він як вигодонабувач, з урахуванням ризиковості кожної кредитної операції, за якою втрачено або пошкоджено заставне майно внаслідок страхового випадку, визначає напрямок страхових виплат, але не розпоряджається коштами на власний розсуд.

Позивач зазначає, що страховиком є юридична особа, яка створена для здійснення страхової діяльності та одержала у встановленому порядку ліцензію на здійснення страхової діяльності. Банківська установа не є страховиком, оскільки не надає у власність та не нараховує на користь фізичних осіб ніяких доходів, додаткових благ, сум страхового відшкодування.

          Позивач просить визнати недійсним податкове повідомлення-рішення № 0000151323/2/18093/10/22-013 від 04.06.2009 р.

          В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, пояснивши, що перевіркою правильності обчислення, повноти та своєчасності перерахування до бюджету податку з доходу фізичних осіб встановлено порушення позивачем Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”. Позивачем не включено до загального місячного оподатковуваного доходу фізичних осіб 48228,47 грн. у вигляді додаткового блага. На рахунок АКБ «Форум» надійшли суми страхового відшкодування наземного транспорту на загальну суму 337825,48 грн. за договорами страхування між фізичними особами та страховими компаніями. Згідно з умовами страхових договорів, фізичні особи виступають страхувальниками, страхові компанії-страховиками, а АКБ „Форум” – вигодонабувачем. Після отримання коштів за договорами страхування позивачем було погашено відповідні суми за кредитними договорами фізичних осіб, що для цих фізичних осіб є додатковим благом, у розумінні Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”. Відповідно до вказаного Закону, відповідальним за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів фізичних осіб з джерелом їх походження з України є податковий агент. У разі, коли податковий агент не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) податку до бюджету з доходу, виплаченого (наданого) фізичній особі, то відповідальність за погашення податкового зобов’язання або податкового боргу, що виникає в наслідок таких дій, покладається на такого податкового агента, а платник податку – отримувач таких доходів звільняється від обов’язків погашення такої суми податкових зобов’язань або податкового боргу. Відповідач просить в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Донецька філія Акціонерного комерційного банку „Форум” не є юридичною особою (а.с. 48).

Позивач Акціонерний комерційний банк „Форум” зареєстроване в якості юридичної особи на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 21574573 (а.с. 49), має регіональні філії, однією з яких є Донецька філія АКБ „Форум”.

Відповідач Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку є суб’єктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

У відповідності до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” до завдань органів державної податкової служби відноситься здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Статтею 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” встановлені права органів державної податкової служби. Так, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, зокрема, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

          Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку була проведена планова виїзна документальна перевірка Донецької філії АКБ „Форум” з питань дотримання позивачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 30.09.2008 року, за результатами якої складений акт № 86/22-013/33781168 від 26.01.2009 року (а.с. 11-16).

          Перевіркою встановлено порушення пп. 4.2.3, абз. 3 пп. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4, п. 7.1 ст. Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”, які полягають в тому, що банківською установою не був утриманий податок з доходів фізичних осіб в розмірі 48228,47 грн. в 2007-2008 р.р. з сум страхового відшкодування за договорами страхування наземного транспорту, загальною сумою 337825,48 грн.

На підставі зазначеного акту податковим органом 06.02.2009 р. прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000151323/0/3859/10/22-013 про визначення Донецькій філії Акціонерного комерційного банку „Форум” податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб в загальному розмірі 144685,41 грн., в тому числі, за основним платежем – 48228,47 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями – 96456,94 грн. За результатами адміністративного узгодження 04.06.2009 р. податковим органом прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000151323/2/18093/10/22-013 про визначення Донецькій філії АКБ „Форум” податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб в загальному розмірі 14485,41 грн., в тому числі, за основним платежем – 48228,47 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями – 96456,94 грн. (а.с. 10).

Суд вважає зазначене рішення податкового органу протиправним.

АКБ „Форум” були отримані суми страхового відшкодування за договорами страхування наземного транспорту на загальну суму 337825,48 грн. Зазначені договори страхування наземного транспорту укладені між фізичними особами (позивальниками, які отримали кредит в Донецькій філії АКБ „Форум”) та страховими компаніями. За умовами страхових договорів, фізичні особи є страхувальниками, страхові компанії – страховиками, Донецька філія АКБ „Форум” – вигодонабувачем.

Відповідно п.п. 3.3.7 кредитних договорів, укладеними між позивачем та позичальниками, позичальник зобов’язаний протягом дії договору страхувати предмет застави на користь банку в акредитованих банком страхових компаніях.

Згідно із ст. 1 Закону України „Про страхування” страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.

За договором страхування одна сторона (страховик) зобов’язується у разі настання страхового випадку виплатити другій стороні (страхувальникові), або іншій особі, визначеній у договорі (вигодонабувачу) грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов’язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.

Відповідно до ст. 3 Закону України „Про заставу” заставою може бути забезпечена будь-яка дійсна існуюча або майбутня вимога, що не суперечить законодавству України, зокрема така, що випливає з договору позики, кредиту, купівлі-продажу, оренди, перевезення вантажу тощо.

Відповідно до п. 1.3. ст. 1 Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, з метою недопущення збитків від неповернення боргу через неплатоспроможність позичальників (контрагентів банку) оцінка кредитних ризиків здійснюється за всіма кредитними операціями та коштами, що розміщені на кореспондентських рахунках, які відкриті в інших банках як у національній, так і в іноземній валюті.

Відповідно до вказаного положення, банки самостійно визначають рівень ризику кредитних операцій, оцінюють фінансовий стан позичальників (контрагентів банку) та вартість застави в межах чинного законодавства.

Кредитний ризик - ризик невиконання позичальником (контрагентом банку) зобов'язань за кредитними операціями (тобто ризик того, що сплата позичальником відсотків і основного боргу за кредитними операціями проводитиметься з відхиленнями від умов кредитної угоди або взагалі не проводитиметься).

При визначенні можливості кредитування, банк здійснює оцінку кредитоспроможності, платоспроможності позивальника та оцінює кредитний ризик. При наданні кредиту, установа банку повинна вжити заходи для мінімізації кредитного ризику. Одним із засобів мінімізації кредитного ризику є страхування предметів застави.

Частиною 2 ст. 985 Цивільного Кодексу України передбачено, що страхувальник має право при укладенні договору страхування призначити фізичну або юридичну особу для одержання страхової виплати (вигодонабувача), а також замінювати її до настання страхового випадку, якщо інше не встановлено договором страхування.

Відповідно до договорів добровільного страхування, позивач є вигодонабувачем.

У випадках, які були предметом дослідження про проведенні перевірки податковим органом, виплати страхового відшкодування здійснювались страховими компаніями за договорами добровільного страхування наземного транспорту, укладеними між страховою компанією та фізичними особами – позичальниками банківської установи, шляхом перерахування вигодонабувачу (банку), який є заставодержателем та несе ризики у зв’язку з ушкодженням заставного майна.

Судом встановлено, що при отриманні страхового відшкодування від страхових компаній Донецька філія АКБ „Форум” направляла кошти на рахунки 2202, 2203, на яких обліковуються кредити, що надані фізичним особам (згідно Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 17.06.2004 р. № 280). Отже, на зазначених рахунках обліковуються не кошти клієнтів, а кошти, які надані банком позивальникам.

В даному випадку банк не є отримувачем коштів в розумінні Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 р. № 22, а є вигодонабувачем за страховим відшкодуванням в розумінні Закону України „Про страхування” та норм цивільного права, що полягає в погодженні механізму виплати страхового відшкодування, як це передбачено умовами договору страхування.

Погодження механізму виплати страхового відшкодування в даному випадку полягало в тому, що на письмовий запит страхової компанії відносно спрямування страхового відшкодування кредитна комісія банку в кожному випадку приймає рішення про напрямок спрямування коштів страхового відшкодування, про що повідомляється страхова компанія.

Суд вважає, що перераховані суми страхового відшкодування не є доходом, який підлягає оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб.

Так, відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України „Про податок з доходів фізичних соіб” дохід - сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом у випадках, визначених підпунктом 4.2.16 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.

У відповідності до абз. „б” пп. 4.3.32 цього Закону до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи (що не підлягають відображенню в його річній податковій декларації), закорема, сума страхової виплати, страхового відшкодування або викупна сума, отримувана платником податку за договором страхування від страховика-резидента, іншого ніж довгострокове страхування життя або недержавне пенсійне забезпечення, при виконанні таких умов: при страхуванні майна сума страхового відшкодування не може перевищувати вартість застрахованого майна, розраховану за звичайними цінами на дату укладення страхового договору, збільшену на суму сплачених страхових внесків (премій), та має бути спрямована на ремонт, відновлення застрахованої власності або її заміщення у порядку та строки, визначені статтею 15 цього Закону.

В даному випадку суми страхового відшкодування в жодному разі не перевищували вартості застрахованого майна.

Кошти, що є страховим відшкодуванням та направляються за погодженням з вигодонабувачем (банком) на погашення кредиту позичальника Законом України „Про податок з доходів фізичних осіб” не визначаються як доход, що є об’єктом оподаткування.

Такі кошти мають конкретне цільове призначення та залучені банком у зв’язку з поверненням основної суми фінансових кредитів, наданих позичальникам-фізичним особам.

Суд вважає, що банківська установа не є податковим агентом щодо фізичної особи- позичальника при виплаті страхового відшкодування, з огляду на наступне.

Підпунктом 9.8.1. п. 9.8 ст. 9 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” передбачено, що податковим агентом платника податку - отримувача виплати чи викупної суми є страховик-резидент, який здійснює нарахування страхової виплати чи викупної суми за договором недержавного пенсійного забезпечення або довгострокового страхування життя.

Порядком застосування підпунктів 4.3.32 та 4.3.33 пункту 4.3 статті 4 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” щодо страхових виплат, страхових відшкодувань, викупних сум та пенсійних виплат, отримуваних платником податку за договорами страхування, недержавного пенсійного забезпечення та пенсійного вкладу, затвердженим розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 18.11.2003 р. № 126, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 8 січня 2004 р. за № 1/8600, визначається, що податковими агентами, які при виплаті (нарахуванні) платнику податку сум страхових виплат, страхових відшкодувань, викупних сум або їх частин за договорами страхування, сум пенсійних виплат із системи недержавного пенсійного забезпечення та за договорами пенсійного вкладу відповідно до Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” є фінансові установи (страховики-резиденти, адміністратори недержавних пенсійних фондів).

Донецька філія АКБ „Форум” в розглянутих при проведенні перевірки випадках надходження сум страхового відшкодування не є податковим агентом, оскільки не надає у власність та не нараховує на користь фізичних осіб ніяких доходів, додаткових благ, сум страхового відшкодування. Також банківська установа, як зазначалось вище, не є отримувачем сум страхового відшкодування, а є лише вигодонабувачем.

Суд вважає необґрунтованими доводи податкового органу про те, що в даному випадку страхове відшкодування є додатковим благом, який включається до складу оподаткованого доходу.

Згідно п. 1.1 ст. 1 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” додаткові блага - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку його працедавцем (самозайнятою особою), якщо такий дохід не є заробітною платою чи виплатою, відшкодуванням чи компенсацією за цивільно-правовими угодами, укладеними з таким платником податку (далі - інші виплати і винагороди).

Отже, в розумінні цього Закону додаткові блага – це доход в будь-якій формі, крім заробітної плати чи виплатою, відшкодування за цивільно-правовою угодою, який отримується платником податку від його працедавця.

В даному випадку фізичні особи-позичальники не перебували в трудових правовідносинах з позивачем. Банківська установа є не працедавцем таких осіб.

Відповідно до абз. „д” пп. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається дохід, отриманий платником податку від його працедавця як додаткове благо (за винятками, передбаченими пунктом 4.3 цієї статті), а саме у вигляді суми фінансової допомоги, включаючи суми боргу платника податку, анульованого кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства. Якщо додаткові блага надаються особою, що не є працедавцем платника податку, чи особою, яка діє від імені або за дорученням такого працедавця, то такі доходи прирівнюються з метою оподаткування до подарунків з їх відповідним оподаткуванням.

Підпунктом 4.2.3 п. 4.2 ст. 4 цього Закону визначено, що до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається сума (вартість) подарунків у межах, що підлягають оподаткуванню згідно з нормами статті 14 цього Закону.

Страхове відшкодування за договорами страхування ні у якому разі не може розглядатися ні як подарунок, ні як додаткове благо.

Підпунктом „а” пункту 17.2 ст. 17 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є для оподатковуваних доходів з джерелом їх походження з України - податковий агент.

Як встановлено даним судом рішення, Донецька філія АКБ „Форум” не є податковим агентом щодо фізичних осіб-позичальників, які отримали кредит в цій банківській установі, а тому відсутні підстави для нарахування податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб при отриманні сум страхового відшкодування.

З урахуванням викладеного суд задовольняє позовні вимоги АКБ „Форум”.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд виходить з наступного. Позивач просить скасувати спірне податкове повідомлення-рішення. Правовим наслідком скасування правового акту індивідуальної дії є втрати чинності таким актом з часу набрання законної сили відповідного судового рішення. Оскільки суд прийшов до висновку про необґрунтованість висновків акту перевірки та невідповідність податкового повідомлення-рішення вимогам закону, суд, задовольняючи вимоги позивача, визнає оскаржуване рішення протиправним.

У відповідності до ст. 94 КАС України суд стягує з Державного бюджету України на користь позивача понесені судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Акціонерного комерційного банку „Форум” в особі Донецької філії Акціонерного комерційного банку „Форум” до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним податкове повідомлення-рішення № 0000151323/2/18093/10/22-013, прийняте Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку 04.06.2009 р., про визначення Донецькій філії Акціонерного комерційного банку „Форум” податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб в загальному розмірі 144685,41 грн., в тому числі, за основним платежем – 48228,47 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями – 96456,94 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Акціонерного комерційного банку „Форум” судові витрати в розмірі 3 (три) гр. 40 коп.

Повний текст постанови виготовлений 31 серпня 2009 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

          Суддя: