Справа №295/12466/16-а
Категорія 88
2-а/295/38/17
УХВАЛА
Іменем України
25.01.2017 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира у складі:
Головуючого судді Стрілецької О.В.
За участі секретаря Содель А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради міста Житомира до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся з позовом, в якому просить стягнути з відповідача надмірно перераховані кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги переміщеним особам на проживання в розмірі 35637,99 грн.
Від представника позивача ОСОБА_2 надійшла заява про розгялд справи без її участі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що предметом спору у цій справі є правовідносини, які виникли внаслідок переплати позивачем щомісячної адресної допомоги переміщеним особам на проживання.
Відповідно до частини 1статті 2 КАСзавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ч. 2ст. 2 КАС Українидо адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльностіКонституцієючи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Статтею 17 КАС Українипередбачено, що юрисдикціяадміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Таким чином, законодавець чітко визначив, що суттю адміністративного судочинства є судовий контроль за діяльністю органів влади та місцевого самоврядування в сфері дотримання прав та свобод громадян та юридичних осіб за допомогою процесуального закону з певними особливостями, зокрема, обов'язку доказування правомірності своєї діяльності органами влади чи самоврядування. Тобто, однією з визначальних особливостейКАСє те, що позивачем в адміністративній справі може бути фізична чи юридична особа, чиї права, свободи чи інтереси вони вважають порушеними, а відповідачем ? орган влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи.
Згідно ч. 4ст. 50 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.
Норми чинного законодавства, що регулюють спірні відносини, не містять положень, на виконання яких управління праці та соціального захисту населення, як суб'єкт владних повноважень, може звернутися до адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до фізичної особи про стягнення надмірно виплаченої державної допомоги.
Даний позов заявлений про стягнення грошових коштів, що стали власністю громадянки ОСОБА_1, що, на думку суду, не підпадає під дію пункту 4 частини четвертоїстатті 50 КАС.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 22.09.2015 року по справі № П/811/3781/14, яка в силу норм ст. 244-2 КАС України повинна бути врахована судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, зокрема, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що зазначений спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а відтак провадження у справі підлягає закриттю.
Розяснити позивачу, що він має право звернутися до суду за захистом порушеного права в порядку цивільного судочинства та у спосіб, передбачений ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 21, 50, 157 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В :
Закрити провадження по справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради міста Житомира до ОСОБА_1 про стягнення надмірно перерахованих коштів.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.В. Стрілецька