Постанова № 64367731, 25.01.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2017
Номер справи
610/3718/16-а
Номер документу
64367731
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2017 р. Справа № 610/3718/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Лях О.П.

Суддів: Рєзнікової С.С. , Яковенка М.М. ,

при секретарі судового засідання Жданюк А.О.

за участю представника відповідача Доценко А.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 28.11.2016р. по справі № 610/3718/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА

Позивач, ОСОБА_2 звернувся до Балаклійського районного суду Харківської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області (надалі - відповідач або УПФУ в Балаклійському районі), в якому просив суд:

визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до статей 51, 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХII та скасувати рішення відповідача № 148569 від 30.08.2016 року,

зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області здійснити збільшення пенсії ОСОБА_2 відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( шляхом розрахунку відповідно до п.1 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») на 1 % заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 % цього заробітку, починаючи з 25 серпня 2016 року.

Постановою Балаклійського районного суду Харківської області від 28.11.2016 року позовні вимоги задоволено частково (а.с.47-49).

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до статей 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області здійснити збільшення пенсії ОСОБА_2 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 1 % заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 % цього заробітку, починаючи з 25 серпня 2016 року.

В іншій частині у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду змінити, та прийняти рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі (а.с. 58-64). Апелянт зазначає, що судом першої інстанції безпідставно відмовлено у задоволенні позову в частині збільшення пенсії шляхом її розрахунку відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки, на думку суду, обраний позивачем порядок пенсійного забезпечення, встановлений спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виключає можливість проведення перерахунку пенсії за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Заслухавши суддю - доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до приписів частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Балаклійському районі як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ої категорії за посвідченням серії А № 061903 від 25.12.1992р. (а.с.11), з 14.10.1997 року безстроково отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку.

Розмір пенсії за віком ОСОБА_2 визначено за новою формулою відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

25 серпня 2016 року позивач звернувся до УПФУ в Балаклійському районі з письмовою заявою встановленого зразку щодо перерахунку пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - збільшивши на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, за формулою, визначеною ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 46).

Рішенням від 30 серпня 2016 року № 148569 УПФУ в Балаклійському районі залишило пенсію ОСОБА_2 в раніше встановленому розмірі, з оглду на те, що згідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підстав для перерахунку пенсії позивачу згідно з поданою заявою від 25.08.2016 року відповідно до ч.1 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» немає (а.с. 17).

Відмовляючи у задоволені позову в частині збільшення пенсії шляхом її розрахунку відповідно до ч. 1 ст. 27 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд першої інстанції виходив з того, що позивач скориставшись наданим йому ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» правом, обрав порядок пенсійного забезпечення, встановлений спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що виключає можливість проведення перерахунку пенсії за умовами ч.1 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Колегія суддів не погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

Згідно зі статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 15 листопада 1991 року №1788-XII умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом №796-XII або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1788-XII або спеціальним Законом №796-XII.

Відповідно до частини другої статті 56 Закону №796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Водночас порядок перерахунку пенсій Законом №796-XII не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі частини сьомої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 частини першої статті 28 Закону №1058-IV, зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.

Відповідно до частини другої статті 27 Закону N 1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону №796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону 796-XII, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 7 липня 2015 року (справа N 21-727а15) та від 20 вересня 2016 року (справа № 21-1255а16).

Згідно з частинами 1 та 2 статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку щодо наявності підстав для задоволення апеляційної скарги позивача та проведення перерахунку його пенсії відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за формулою, встановленою ч. 1 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 % цього заробітку.

Згідно зі статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотримання норм процесуального права.

Відповідно до ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

З урахуванням вищевикладеного, судова колегія вважає, що наведене не було враховано судом першої інстанції, доводи апеляційної скарги позивача знайшли своє підтвердження, отже постанова суду першої інстанції відповідно до положень ст. 202 КАС України підлягає скасуванню в частині відмови у задоволенні позовних вимог з прийняттям нової постанови про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів , -

П О С Т А Н О В И Л А

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Постанову Балаклійського районного суду Харківської області суду від 28 листопада 2016 року по справі № 610/3718/16-а в частині відмови у задоволенні позову ОСОБА_2 щодо визначення порядку розрахунку пенсії - скасувати.

В цій частині прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області здійснити збільшення пенсії ОСОБА_2 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за формулою, встановленою ч. 1 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 % цього заробітку, починаючи з 25 серпня 2016 року.

В іншій частині постанову Балаклійського районного суду Харківської області суду від 28 листопада 2016 року по справі № 610/3718/16-а залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 30 січня 2017 року.

Головуючий суддя (підпис)Лях О.П.Судді(підпис) (підпис) Рєзнікова С.С. Яковенко М.М.