Постанова № 6421980, 07.10.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2009
Номер справи
2а-4531/09/2370
Номер документу
6421980
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

7 жовтня 2009 року №2а-4531/09/2370

14 годин 20 хвилин

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Смілянця Е.С,

при секретарі Торопенко А.М.,

за участю:

представника позивача Пасічник А.А.,

представника відповідача Коношка Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Кафе-Бар «Любава» про стягнення адміністративно-господарських санкцій,

ВСТАНОВИВ:

До суду з позовною заявою звернулося Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в якій просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Кафе-Бар «Любава» адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця інвалідами у 2008 році в сумі 4510 грн. та пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій в сумі 210 грн. 60 коп.

В судовому засіданні представник позивача Пасічник А.А. позовні вимоги підтримала в повному обсязі та пояснила наступне.

Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом державної виконавчої влади, одним із завдань якого є здійснення на території області контролю за виконанням встановленого підприємствам, установам, організаціям, в тому числі підприємствам і організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які використовують найману працю, нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, а також за своєчасним перерахуванням адміністративно-господарських санкцій у разі недотримання ними даного нормативу.

Відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (Закон) в редакції від 6 жовтня 2005 року підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виконувати встановлений зазначеним Законом чотирьохвідсотковий норматив працевлаштування інвалідів, виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 20 Закону та Постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70 «Про затвердження порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів», санкції розраховуються та сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого статтею 19 Закону.

Сума адміністративно-господарських санкцій визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Якщо кількість найманих працівників становить від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення» державна служба зайнятості діє в інтересах держави і розпоряджається коштами державного фонду на випадок безробіття, який утворений як позабюджетний цільовий фонд для фінансування заходів, передбачених програмою зайнятості населення.

У 2008 році у відповідача повинен був працювати 1 інвалід, проте це робоче місце інвалідом зайняте не було.

Середньорічна заробітна плата штатного працівника за звітний період на підприємстві становить 9020 грн., тому загальна сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів складає 4510 грн. У встановлений Законом термін, до 15 квітня 2009 року, визначену суму адміністративно-господарських санкцій за невиконаний норматив у 2008 році відповідач не сплатив.

У звязку з простроченням сплати адміністративно-господарських санкцій з 16 квітня 2009 року нараховується пеня, сума якої на день подачі позову до суду становить 210 грн. 60 коп.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав повністю мотивуючи свою позицію наступним. На підприємстві з 13.08.2008 року працевлаштовано інваліда ІІІ групи, яка працює на підприємстві і по даний час. В звязку з цим відповідач не погоджується з предявленим позовом оскільки на підприємстві в 2008 році працював 1 інвалід згідно нормативу.

Заслухавши доводи сторін та дослідивши і оцінивши всі наявні в матеріалах справи докази, суд вважає за необхідне задовольнити позов з наступних підстав.

Відповідно до частини восьмої статті 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.91 N 875-XII (надалі за текстом «Закон N 875-XII»).

Частиною другою статті 18 Закону N 875-XII визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Приймаючи до уваги, що відповідач використовує працю найманих працівників, на нього розповсюджуються вимоги зазначеної статті Закону N 875-XII.

Згідно Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р. «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідач зобовязаний щороку до 1 березня подавати відділенню Фонду інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів.

Як вбачається з поданого звіту, протягом 2008 відповідач використовував працю 10 найманих працівників.

У відповідності до довідки Черкаського міського центру зайнятості від відповідача впродовж 2008 року не надходила інформація щодо наявності робочих місць для працевлаштування інвалідів всупереч п. 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» яким передбачено, що підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Відповідно до частини першої статті 19 Закону N 875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, та на яких працює від 8 до 25 осіб установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості одного робочого місця.

При цьому, частиною другою статті 19 Закону N 875-XII зобовязано підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, самостійно розраховувати кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та забезпечувати працевлаштування інвалідів.

Посилання відповідача на те що в нього підприємстві працював інвалід ІІІ групи з 13.08.2008 року і по даний час, тому до нього не можуть бути застосовані адміністративно-господарські санкції є необґрунтованими, оскільки відповідно до п. 3.2.5. Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 р. N 286 середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, . ...12. З урахуванням наведеного, середньооблікова чисельність інвалідів, які працювали на підприємстві ТОВ «Кафе Бар «Любава», вираховується наступним чином: (4)/12=0,3, де 4 це кількість фактично відпрацьованих місяців інвалідом у 2008 році, тобто відповідачем у 2008 році було працевлаштовано 0,3 інваліди при нормативі 1. Отже відповідачем не дотримано встановленого йому нормативу по працевлаштуванню інвалідів за 2008 рік.

Приймаючи до уваги, що відповідачем в 2008 році не були вчинені такі дії та не створені робочі місця для працевлаштування працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена група інвалідності, згідно з частиною 1 статті 20 Закону N 875-XII відповідач зобовязаний сплатити відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві.

Строк сплати адміністративно-господарських санкцій визначений до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. (Пункт другий Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів затверджений Постановою кабінету міністрів України № 70 від 31.01.2007 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).

За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій частиною другою статті 20 Закону N 875-XII передбачено нарахування пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Згідно з даними зазначеного вище звіту відповідача про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 середньорічна заробітна плата штатного працівника в 2008 у відповідача складала 9020 грн.

З урахуванням викладених вище норм Закону N 875-XII відповідач зобовязаний був до 15 квітня 2009 сплатити до Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарську санкцію за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2008 в сумі 4510 грн.

Приймаючи до уваги, що відповідач не сплатив зазначені адміністративно-господарські санкції, розмір пені, нарахованої на суму недоїмки, за період з 16 квітня 2009 по 18 вересня 2009 (156 днів) розраховується з урахуванням встановленого розміру облікової ставки НБУ на рівні 10,25% та складає 210 грн. 60 коп.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з того, що одним із аспектів соціальної захищеності інвалідів, відповідно до частини першої статті 17 Закону N 875-XII, є право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Це положення узгоджується зі статтею 43 Конституції України (№254к/96-ВР), відповідно до якої кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

З огляду на викладене, суд констатує, що відповідач, ігноруючи вищезазначені вимоги чинного законодавства щодо створення робочих місць для забезпечення зайнятості людей з фізичними чи психічними вадами, перешкоджає досягненню ними матеріальної незалежності, їх соціальної реабілітації та забезпеченню рівних можливостей з усіма іншими громадянами.

На підставі наведеного, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог частини 4 статті 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтею 43 Конституції України, частини 8 статті 69 Господарського кодексу України, частини 1 статті 17, частиною 2 статті 18, частинами 1, 2 статті 19, частинами 1, 2 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 1991 року №875-XII, Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31 січня 2007 року «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Інструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 р. N 286, Законом України «Про зайнятість населення», статтями 94, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Кафе Бар «Любава» (м. . Черкаси, бул. . Шевченка, 208, код ЄДРПОУ 32881588) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (адреса: м. Черкаси, проспект Хіміків, 50, код за ЄДРПОУ 21368023, р/р 31217230700002 в ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018) 4510 (чотири тисячі пятсот десять) грн. адміністративно-господарських санкцій за незайняте робоче місце інвалідом у 2008 році та 210 (двісті десять) грн. 60 коп. пені за несвоєчасну сплату зазначеної санкції, а всього 4720 (чотири тисячі сімсот двадцять) грн. 60 коп.

Звільнити товариство з обмеженою відповідальністю «Кафе Бар «Любава» від сплати судових витрат на підставі ч. 4 ст. 94 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий Е.С. Смілянець

Повний текст постанови виготовлений 12 жовтня 2009 року.