263/13215/16-а
2-а/263/45/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2017 року Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області, у складі: головуючої судді Шатілової Л.Г., при секретарі Маслюк К.О., за участю представника відповідача Русакової Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Маріуполя адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок індексації пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
20.10.2016 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок індексації пенсії, посилаючись на те, що він перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Він не працює з 01.09.2009 року, пенсія нараховується йому без доплати до прожиткового мінімуму. Відповідач не проводить йому індексацію пенсії та не обчислює індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, внаслідок чого нарахування та виплата індексації проводиться у заниженому розмірі, про що він дізналася з листа відповідача від 05.10.2016 року. Вважає, що відповідач проводячи індексацію пенсії вийшов за межі, встановлені відповідним законодавством, що є порушенням ст.ст. 8, 19 Конституції України. На підставі вищевикладеного просив суд визнати неправомірною бездіяльність УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя щодо не проведення йому індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, починаючи з 01 січня 2014 року, виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2015 року, та визнати з 19.03.2016 року протиправними дії щодо визначення фіксованої суми індексації в заниженому розмірі та бездіяльність щодо необчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) вересня 2015 року та індексу споживчих цін за період з жовтня 2015 року; зобов'язати відповідача відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України: з 19.03.2016 року по 31.08.2015 року нарахувати та виплатити суму індексації пенсії наростаючим підсумком, виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року; з 19.03.2016 року провести перерахунок фіксованої суми індексації наростаючим підсумком, виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, нарахувати та виплатити йому суму індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року, з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Ухвалою суду від 21.10.2016 року при відкритті провадження у справі було залишено без розгляду позовні вимоги позивача за період з 01.01.2014 року по 19.04.2016 року на підставі вимог ст.99 КАС України.
24.10.2016 року позивач уточнив позовні вимоги та просив суд зобов'язати відповідача відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України: з 17.03.2016 року провести перерахунок фіксованої суми індексації наростаючим підсумком, виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року по вересень 2015 року, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; з 17.03.2016 року провести перерахунок фіксованої суми індексації наростаючим підсумком, виходячи з базового місяця вересня 2015 року та індексу споживчих цін за період з вересня 2015 року по травень 2016 року, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; з 17.03.2016 року нарахувати та виплатити йому суму індексації пенсії наростаючим підсумком, з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року по вересень 2015 року, перерахованої фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця вересня 2015 року та індексу споживчих цін за період з вересня 2015 року по травень 2016 року, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Позивач надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги просив задовольнити.
Представник відповідача Русакова Н.О. позовні вимоги не визнала з підстав, викладених у письмових запереченнях, просила відмовити у їх задоволенні.
Суд, з'ясувавши думку представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, прийшов до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області та отримує пенсію за віком.
Згідно з ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; а поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Стаття 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначає, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
За ч. 6 ст. 5 Закону проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Згідно зі ст. 6 Закону порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Згідно з п. 1-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з 06 березня 2003 року (дати опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
За п. 4 Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Відповідно до абзаців 1 та 2 п. 5 Порядку в разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. В разі ж, коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці 1 цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених п. 2 Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до п. п. 1-1, 4 Порядку.
За п. 10-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.
Згідно з абзацом 3 пункту 5 Порядку (в редакції від 21 червня 2012 року на підставі Постанови від 13 червня 2012 року № 526 Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення») в разі, коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.
З наданих сторонами документів вбачається, що останнє підвищення загальної суми пенсії позивачу відбулось у вересні 2015 року до 3653,64 гривень. Індексація пенсії позивача з 01.09.2015 року не проводилася.
Отже, з вказаної дати відповідач має обов'язок відповідно до пункту 1-1 Порядку проводити індексацію пенсії наростаючим підсумком.
Відповідно до пункту 1-1 Порядку Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
За даними, представленими відповідачем розмір призначеної і фактично отриманої пенсії з грудня 2013 року став дорівнювати 3458,03 гривень, з того часу відповідач не збільшував розмір пенсії за рахунок індексаційних сум наростаючим підсумком. Попри те, що за даними Державного комітету статистики індекс споживчих цін за вказаний період перевищував 101 відсоток (2014 рік: січень - 100,2, лютий - 100,63, березень - 102,2, квітень 103,3, травень - 103,8, червень - 101,0, липень - 100,4, серпень - 100,8, вересень - 102,9; жовтень - 102,4; листопад - 101,9; грудень - 103,0; 2015 рік: січень - 103,1, лютий - 105,3, березень - 110,8, квітень 114,0, травень - 102,2, червень - 100,4, липень - 99,0, серпень - 99,2, вересень - 102,9; жовтень - 98,7; листопад - 102,0; грудень - 100,7; 2016 рік: січень - 100,9; лютий - 99,6; березень 101,0; квітень - 103,5), тобто за загальним правилом мало відбуватися подальше збільшення фактично виплаченої пенсії за рахунок сум індексації наростаючим підсумком.
Так, відповідач не обчислював індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи із базового місяця грудня 2013 року з січня 2014 року. Внаслідок цього індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком було визначено відповідачем на рівні 18,9% (що в грошовому вираженні складає індексацію пенсії в розмірі 179,36 грн.).
З 01.09.2015 року відповідач протиправно не проводив обчислювання індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи з базового місяця грудня 2013 року.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 січня 2015 року - 949 гривень; з 1 вересня 2015 року - 1074 гривні. Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1208 гривень. Після зміни базового місяця в вересні 2015 року через зміну прожиткового мінімуму з 949,00 грн. до 1074,00 грн., відповідач не вірно визначив фіксовану суми індексації, виходячи із базового місяця грудень 2013 року, як це було передбачено діючим на той час абз. 3 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок) та додатком 4 до Порядку.
Відповідач з 01.09.2015 року під час підвищення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до 3653,64 гривень зафіксував суму індексації пенсії на рівні 163,06 грн. Такі дії відповідача є протиправними, так як він повинен був зафіксувати суму індексації на рівні різниці між сумою індексації та сум доплати за понаднормований стаж (711,75 грн. - 163,06 грн. - 16,25 грн. = 522,44 гривень).
Відповідно до додатку 4 до Порядку (в редакції, чинній на вересень 2015 року), якщо у разі, коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку. Отже, з 21.06.2012 року п. 3, 8 Постанови КМУ від 13 червня 2012 року № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» викладено в новій редакції абз. 3 п. 5 Порядку та Додаток 4 до Порядку та введено порядок обчислення фіксованої суми індексації, як різниця між сумою індексації та сумою підвищення. Після набрання чинності 21.06.2012 року Постановою КМУ від 13 червня 2012 року № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» відповідач не зафіксував різницю між сумою індексації, визначеної виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року та сумою підвищення (фіксовану суму індексації). Так, відповідач повинен був розрахувати фіксовану суму індексації у вересні 2015 року, виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, але не зробив цього.
Фіксовану суму індексації (522,44 грн.) відповідач повинен був зафіксувати та виплачувати позивачу до наступного збільшення розміру пенсії, при якому таке збільшення повинне перевищити зазначену фіксовану величину. До теперішнього часу пенсія позивача на суму фіксованої суми індексації не підвищувалася. Таким чином, відповідно до додатку 4 до Порядку якщо наступне підвищення пенсії не перевищує фіксовану величину, то здійснюється підвищення пенсії та додається раніше зафіксована величина індексації.
Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 встановлено порядок проведення обчислення суми індексу споживчих цін для проведення індексації наростаючим підсумком (додаток №1 містить приклад) та встановлено порядок обчислення суми індексації з урахуванням зміни прожиткового мінімуму (додаток № 2 містить відповідний приклад), а також визначення фіксованої суми індексації (додаток №4 в редакції на вересень 2015 року містить відповідний приклад).
Таким чином, відповідач порушив вимоги Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
Згідно з ч. 1 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Частина перша статті 4 із змінами, внесеними згідно із Законом № 911-VIII від 24.12.2015 року, які набрали чинності з 01.01.2016 року, передбачає поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Згідно з ч.ч. 2-4 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, в якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно з ч. 6 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік. (Статтю 5 доповнено частиною шостою згідно із Законом № 76-VIII від 15.12.2014).
Пункт 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, (далі - Порядок) передбачає, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Абзац другий пункту 1-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 77 від 11.02.2016 року - застосовується з 01.01.2016 року передбачає поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. (Абзац третій пункту 1-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 526 від 13.06.2012). Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, в якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку 1.
Пункт 2 Порядку передбачає, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку (Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 913 від 11.07.2007; в редакції Постанов КМ № 170 від 12.03.2008, № 1013 від 09.12.2015 - застосовується з 01.12.2015).
Пункт 4 Порядку передбачає, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника. (Абзац третій пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 913 від 11.07.2007, № 170 від 12.03.2008). Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведено у додатку 2.
Відповідно п. 5 Порядку в редакції, яка діяла до 30.11.2015 року у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. (Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 690 від 17.05.2006 року, № 170 від 12.03.2008 року, № 36 від 29.01.2014 року). У разі, коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку. (Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 690 від 17.05.2006 року). У разі, коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку. (Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 690 від 17.05.2006 року; в редакції Постанови КМ № 526 від 13.06.2012 року).
Відповідно до п. 5 Порядку № 1078 зі змінами внесеними Постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року, які застосовуються з 01.12.2015 року, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку. Приклади проведення індексації грошових доходів громадян у разі їх підвищення наведено у додатку 4. (Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 1013 від 09.12.2015 - застосовується з 01.12.2015).
Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 встановлено порядок проведення обчислення суми індексу споживчих цін для проведення індексації наростаючим підсумком (додаток №1 містить приклад) та встановлено порядок обчислення суми індексації з урахуванням зміни прожиткового мінімуму (додаток №2 містить відповідний приклад). Відповідач діяв в супереч цього порядку.
Застосовуючи положення Закону України від 15.12.2014 року № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (п. 9 Прикінцевих положень) та ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» суд виходить з наступного.
Так, п. 9 Прикінцевих положень Закону України від 15.12.2014 року № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» передбачає, зокрема: «Установити, що: Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік; норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 15, ст. 111 із наступними змінами), застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. (Абзац третій пункту 9 із змінами, внесеними згідно із Законом № 217-VIII від 02.03.2015).
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року № 202 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2014 рік» та постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2015 року № 67 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2015 рік», постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2016 року № 190 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2016 рік» не встановлено жодних обмежень в нарахуванні індексації пенсії жодної категорії пенсіонерів, а особливий порядок нарахування індексації пенсії, передбачений Постановою КМУ від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», також не передбачає обмежень для нарахування індексу споживчих цін та обмежень розміру індексації. Листом Департаменту від 17.03.3016 року № 1833/К-11 підтверджується, що індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції, яка діяла до 31.12.2015 року); бюджетом Пенсійного фонду України на 2014 рік та бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік обсяги витрат на проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства заплановано з розрахунку перевищення 101 % порогу індексу споживчих цін, а з 01.01.2016 року - 103 %.
Згідно зі звітами про виконання бюджету 2014, 2015 років ПФУ та ГУ ПФУ в Донецькій області, залишок коштів на кінець року, який сформувався за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду в сумі: 1 767 765 100 грн. (один мільярд сімсот шістдесят сім мільйонів сімсот шістдесят п'ять тисяч сто гривень) в 2014 р. в ПФУ; 147 488 000,20 грн. (сто сорок сім мільйонів чотириста вісімдесят вісім тисяч гривень 20 копійок) в 2014 р. в ГУ ПФУ в Донецькій області; 867 769 400 грн. (вісімсот шістдесят сім мільйонів сімсот шістдесят дев'ять тисяч чотириста гривень) в 2015 р. в ПФУ; 10 329 100 грн. (десять мільйонів триста двадцять дев'ять тисяч сто гривень) в 2015 р. в ГУ ПФУ в Донецькій області.
Згідно зі звітом про виконання бюджету 2015 року ПФУ залишок коштів на кінець 2015 року, який сформувався за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду України в сумі 867,8 млн. грн., був спрямований на фінансування пенсійних виплат січня 2016 р.
Отже, посилання відповідача на положення Законів про державний бюджет на відповідний рік та ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», щодо проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік та відповідно до особливого порядку, суперечить відповідному законодавству та фактичним обставинам справи.
Таким чином, відповідач порушив вимоги Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, Закону України «Про прожитковий мінімум».
Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, представлені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про неправомірність дій та бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя.
Таким чином, внаслідок бездіяльності відповідача щодо не проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, значно зменшено пенсію позивача, що суперечить чинному законодавству, тому суд приходить до висновку про необхідність визнання бездіяльності УПФУ в Жовтневому районі неправомірною та зобов'язання відповідача провести ОСОБА_2 з 20.04.2016 року нарахування та виплату суми індексації пенсії наростаючим підсумком, виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року; провести перерахунок фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, нарахувати та виплатити суму індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року, з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів, у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України, задовольнивши позов частково.
Враховуючи те, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі, підвищення до пенсії у вигляді індексації є складовою частиною пенсії, нерозривно пов'язано з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін виплати. Тому суди не вправі обмежувати виплату громадянам пенсії, а також передбаченого чинним законодавством підвищення до неї, встановлюючи для цього певні граничні строки її отримання. Правильність цієї правової позиції підтверджено, поміж іншого, і Верховним Судом України у постановах від 23 квітня 2012 року (справа 21-239а11) та 19 березня 2013 року (справа № 21-53а13), які, відповідно до приписів статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковими для всіх судів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, на користь позивача ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 551,20 гривень.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, ст.ст. 2, 6, 11, 17, 71, 99, 100, 159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок індексації пенсії - задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо не проведення ОСОБА_2 індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, починаючи з 20.04.2016 року, виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, з урахуванням фіксованої суми індексації, а також бездіяльність щодо визначення фіксованої суми індексації у заниженому розмірі.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області провести ОСОБА_2 з 20.04.2016 року нарахування та виплату суми індексації пенсії наростаючим підсумком, виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року; провести перерахунок фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, нарахувати та виплатити суму індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року, з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів, у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області судовий збір у розмірі 551 гривню 20 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя: Л.Г. Шатілова