ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
20 січня 2017 року № 826/3948/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Погрібніченка І.М., суддів: Іщука І.О., Шулежка В.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у м. Києві, Апеляційної атестаційної комісії Північного регіону Національної поліції України, Атестаційної комісії Головного управління Національної поліції у м. Києві, Національної поліції Українипровизнання протиправними та скасування рішень,
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Національної поліції у м. Києві (далі по тексту - відповідач-1), Апеляційної атестаційної комісії Північного регіону Національної поліції України (далі по тексту - відповідач-2), Атестаційної комісії Головного управління Національної поліції у м. Києві (далі по тексту - відповідач-3) та Національної поліції України (далі по тексту - відповідач-4) про:
- визнання протиправним та скасування рішення (висновку) відповідача - 3 про те, що підполковник поліції старший інспектор з особливих доручень відділу управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_1 - займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність;
- визнання протиправним та скасування рішення (висновок) відповідача - 2 про відхилення скарги на рішення (висновок) Головного управління Національної поліції у м. Києві про те, що підполковник поліції старший інспектор з особливих доручень відділу управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_1 - займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
В обґрунтування заявленого позову позивач посилався на те, що оскаржувані рішення прийняті протиправно, оскільки при проведенні атестації ОСОБА_1 істотно порушено вимоги Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом МВС України № від 17.11.2015 року, Закон України «Про національну поліцію» та ч. 2 ст. 19, ст. 43 Конституції України
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали.
Представник відповідача-1 проти позовних вимог заперечив з підстав правомірності прийняття оскаржуваних рішень.
Представники відповідачів 2, 3, 4 в судове засідання не прибули, будь - яких пояснень з приводу заявлених позовних вимог до суду не надали.
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, суд прийшов до переконання про можливість розгляду справи в письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Наказом Головного управління Національної поліції у місті Києві №44 о/с від 07.11.2015 року позивача призначено на службу до Національної поліції України, як такого, що прибув з Головного управління МВС України в місті Києві на посаду старшого інспектора з особливих доручень відділу управління превентивної діяльності ГУ НП у місті Києві, з присвоєнням спеціального звання "підполковник поліції".
27 січня 2016 року за результатами проходження атестації, Атестаційною комісією №7 Головного управління Національної поліції у місті Києві щодо позивача прийнято рішення про його невідповідність займаній посаді, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням позивач подав до Апеляційної атестаційної комісії Північного регіону Національної поліції України скаргу.
За результатами розгляду скарги, Апеляційною атестаційною комісією Північного регіону Національної поліції України 08.02.2016р. прийнято рішення про відхилення скарги ОСОБА_1 на рішення (висновок) Атестаційної комісії №7 Головного управління Національної поліції в місті Києві від 27.01.2016р. про невідповідність ОСОБА_1 займаній посаді, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Незгода позивача з рішеннями відповідачів щодо наслідків проведеної атестації та розгляду скарги, обумовила його звернутися до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи даний адміністративний спір суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про Національну поліцію" №580-VIII від 02.07.2015 року (далі - Закон), Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Як встановлює стаття 3 Закону, у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Частина перша статті 57 Закону України "Про Національну поліцію" визначає, що атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
Згідно з частиною другою статті 57 Закону України "Про Національну поліцію" атестування поліцейських проводиться:
1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу;
2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;
3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Аналогічні норми в частині підстав для атестування містить також Інструкція порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465 (далі по тексту - Інструкція), зокрема її пункт 3 розділу І.
Відповідно до частини третьої статті 57 Закону України "Про Національну поліцію" атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками.
Частина четверта статті 57 Закону України "Про Національну поліцію" передбачає, що рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами.
Згідно з частиною п'ятою статті 57 Закону України "Про Національну поліцію" порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України.
Виходячи з наведених норм законодавства та мети проведення атестації, суд вважає, що прийняття рішення про проведення атестації відносно конкретного поліцейського та, власне, проведення атестації може мати місце у виключних випадках, а саме: при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
При цьому такі підстави для проведення атестації, як для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду або звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, є наслідком виявлення ознак невідповідності поліцейського займаній посаді, зокрема: в силу фізичного стану, хвороби, неналежної професійної підготовки, порушення порядку і правил несення служби; метою проведення атестації для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду або звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність є вирішення можливості в той чи інший спосіб залишення на службі і, як крайній захід, пропозиція щодо звільнення зі служби у зв'язку зі службовою невідповідністю виходячи з професійних, моральних і особистих якостей.
Зазначене узгоджується із висновком Верховного Суду України, що викладений у постанові від 11 березня 2014 року у справі №21-13а14.
Згідно з підпунктом 2 пункту 1 розділу IV Інструкції організаційні заходи з підготовки та проведення атестування оголошуються наказами відповідних керівників і передбачають складання списків поліцейських, які підлягають атестуванню.
Таким чином, до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, підлягають включенню лише ті поліцейські, відносно яких наявні підстави для проведення атестації, що передбачені частиною другою статті 57 Закону України "Про Національну поліцію".
У той же час як встановлено під час розгляду даної адміністративної справи наказом начальника ГУ НП у місті Києві №7 від 01.12.2015 року, відповідно до Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом МВС України від 17 листопада 2015 року № 1465, з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри в ГУ НП у місті Києві створено атестаційні комісії та затверджено їх склад.
Наказом начальника ГУ НП у місті Києві №9 від 15.12.2015 року про доповнення вищевказаного наказу №7 початок атестування поліцейських ГУ НП у місті Києві визначено з 07.12.2015 року.
В подальшому наказом начальника ГУ НП у місті Києві №11 від 15.12.2015 року, відповідно до статті 57 Закону України «Про Національну поліцію» та Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом МВС України від 17 листопада 2015 року № 1465, з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей та рівня підготовленості поліцейських Головного управління Національної поліції у м. Києві створено атестаційні комісії ГУ НП у місті Києві №№1,2,3,4,5,6,7,8 затверджено їх персональний склад, визначено терміни проведення атестації поліцейських з 15 по 28 грудня 2015 року та визнано таким, що втратив чинність наказ начальника ГУ НП у місті Києві №7 від 01.12.2015 року.
Разом з тим, матеріали справи не містять жодних наказів якими, на виконання підпункту 2 пункту 1 розділу IV Інструкції, затверджено списки поліцейських, які підлягають атестуванню та до яких включено позивача.
Не надано було таких наказів відповідачами і під час розгляду даної справи.
Одночасно суд зазначає, що в атестаційному листі, складеному щодо позивача 06.01.2016 року, не вказано жодних підстав проведення його атестації, які визначені частиною другою статті 57 Закону України "Про Національну поліцію".
У той же час представник ГУ НП у місті Києві під час розгляду даної адміністративної справи посилався, як на підставу проведення атестації позивача та інших працівників поліції, на необхідність оцінки їх ділових, професійних, особистих якостей та рівня підготовленості.
Втім, суд зазначає, що вказана підстава суперечить приписам, передбаченим частиною другою статті 57 Закону України "Про Національну поліцію".
Таким чином, відповідачі, на яких покладено обов'язок доказування, не довели, що позивач підлягав атестації та, відповідно, включенню до списку поліцейських, які підлягають атестації, оскільки суб'єктами владних повноважень не було наведено підстав для проведення атестації ОСОБА_1, що передбачені частиною другою статті 57 Закону України "Про Національну поліцію", та не надано відповідних доказів, які б підтверджували, що позивач мав бути призначений на вищу посаду без проведення конкурсу, або щодо нього виявлено ознаки службової невідповідності, наприклад за станом здоров'я чи у зв'язку із не виконанням службових обов'язків.
У той же час, надаючи оцінку доводам позивача щодо допущених порушень вимог Інструкції під час проведення його атестування, суд також зазначає наступне.
У відповідності до положень пунктів 10-13 розділу IV Інструкції з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування.
За результатами проведеного тестування атестаційна комісія встановлює мінімальний бал, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази (далі - професійний тест) та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийняті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу.
Атестаційна комісія при прийнятті рішення розглядає атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського, який проходить атестування.
За рішенням атестаційної комісії поліцейські, які проходять атестування, проходять співбесіду з відповідною атестаційною комісією.
Якщо поліцейський, який атестується, не з'явився на співбесіду з атестаційною комісією, то комісія приймає рішення без проведення співбесіди, про що робиться відповідний запис у протоколі засідання атестаційної комісії.
Атестаційна комісія за підписом голови має право робити відповідно до законодавства запити про надання необхідних матеріалів і документів, що стосуються службової діяльності поліцейського, який атестується.
Поліцейські, які проходять атестування, за їхньою згодою проходять тестування на поліграфі.
Пункт 15 розділу IV Інструкції встановлює, що атестаційні комісії на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків: 1) займаній посаді відповідає; 2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; 3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; 4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Відповідно до пункту 16 розділу IV Інструкції атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії:
1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій);
2) показники службової діяльності;
3) рівень теоретичних знань та професійних якостей;
4) оцінки з професійної і фізичної підготовки;
5) наявність заохочень;
6) наявність дисциплінарних стягнень;
7) результати тестування;
8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження).
За правилами, встановленими пунктами 17-20 розділу IV Інструкції атестаційна комісія проводить розгляд матеріалів за відсутності особи, щодо якої приймається рішення.
Голосування проводиться за відсутності особи, щодо якої приймається рішення, і запрошених осіб.
Рішення атестаційної комісії приймаються більшістю голосів присутніх на засіданні членів атестаційної комісії.
У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови атестаційної комісії.
Усі рішення атестаційної комісії оформлюються протоколом. У протоколі зазначаються дата і місце прийняття рішення, склад комісії, питання, що розглядалися, та прийняте рішення.
Наведені норми Інструкції свідчать, що висновок атестаційної комісії про відповідність чи не відповідність поліцейського займаній посаді приймається за результатами розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, у тому числі: результати тестування за професійним тестом та тестом на загальні здібності та навички; атестаційний лист; матеріали співбесіди; документи, що надійшли на запити атестаційної комісії, результати тестування на поліграфі та матеріали особової справи поліцейського, з яких можна встановити повноту виконання функціональних обов'язків, показники службової діяльності, наявність заохочень та дисциплінарних стягнень.
Як підтверджено матеріалами справи на виконання вищевказаних наказів ГУ НП у місті Києві щодо позивача заступником начальника управління превентивної діяльності ГУ НП у місті Києві складено атестаційний лист, згідно розділу ІІ якого, за висновком прямого керівника ОСОБА_1 займаній посаді відповідає.
За результатами атестування, як свідчить запис від 29.01.2016 року в атестаційному листі позивача, останній за професійним тестом набрав 45 балів із 60 максимально можливих, та за тестом на загальні навички - 44 балів із 60 максимально можливих, всього 89 балів, тобто пройшов мінімальний бар'єр, передбачений пунктом 11 розділу IV Інструкції, втім, за висновком атестаційної комісії ОСОБА_1 займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Так, відповідно до протоколу ОП№15.000059.0011700 від 05.01.2016 року, що був складений Атестаційною комісією №7 ГУ НП у м. Києві, нею досліджувалися атестаційний лист позивача, матеріали згідно зазначеного переліку, та було прийнято рішення про направлення ОСОБА_1 на поліграф.
Як вбачається з направлення на проведення опитування (тестування) з використанням поліграфа від 05.01.2016р. підставами проведення такого опитування Головою комісії було вказано виявлення ознак приховування чи викривлення анкетних даних, окремих фактів біографії, прихованих мотивів прийняття (вступу) в органи поліції (державну) службу, затвердження схем організації дорожнього руху у змові з замовником, отримання неправомірної вигоди від виконання професійних обов'язків.
На виконання вказаного рішення, позивачем 05.01.2016 року було надано згоду на обробку персональних даних за результатами участі у тестуванні із використанням поліграфу та написано відповідну заяву.
З інформації про наслідки психофізіологічного дослідження з використанням поліграфа від 26.01.2016 вбачається, що позивач вживав маріхуану та отримував незначну матеріальну вигоду.
Як вбачається з протоколу ОП№15.00002421.0011700 засідання Атестаційної комісії №7 ГУ НП у місті Києві від 29.01.2016 року атестаційною комісією під час проведення атестування було досліджено атестаційний лист та інші матеріали, які було зібрано на особу, яка проходить атестування, а саме:
1. Декларація про доходи;
2. Послужний список (Форма 1);
3.Інформаційну довідку;
4.Висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 5 Закону України «Про очищення влади»;
5.Інформацію з відкритих джерел.
Членами атестаційної комісії особі, яка проходить атестування, були поставлені питання, які стосувались професійної діяльності поліцейського та мотивації особи щодо подальшого проходження служби в Національній поліції та інше.
За результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення прийнято рішення, що ОСОБА_1 займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність (4 голоси - «за»).
У той же час судом досліджено документи, які подавалися відповідачем-1 до атестаційній комісії щодо позивача, а саме копії: атестаційного листа, послужного списку, інформаційної довідки, декларації про майно доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік, тощо.
Надаючи оцінку вказаним доказам та встановленим під час розгляду справи обставинам суд зазначає наступне.
Вказаний протокол ОП№15.00002421.0011700 засідання Атестаційної комісії №7 ГУ НП у місті Києві від 29.01.2016 року не містить в собі жодних відомостей щодо змісту проведеної співбесіди з позивачем та недоліків, виявлених в поданих на атестацію документах.
Відсутні у вказаному протоколі також і відомості щодо використаної атестаційною комісією інформації з відкритих джерел та результатів психофізіологічного дослідження з використанням поліграфа.
Не були повідомлені такі відомості відповідачами і під час розгляду справи в суді.
Одночасно суд зазначає, інформацію про наслідки психофізіологічного дослідження з використанням поліграфа від 26.01.2016р. на яку посилався в своєму запереченні відповідач-1, та копія якої міститься в матеріалах справи, не може бути прийнято до уваги при вирішенні питання правомірності оскаржуваних, оскільки вона не містить в собі жодних підписів осіб, які його проводили, зазначення їх прізвищ, наявності відповідної кваліфікації.
Окрім цього, така інформація складена від імені Національної поліції України на іноземній (російській) мові.
Відповідно до ч.1 ст. 10 Конституції України державною мовою в Україні є українська мова, а в контексті рішення Конституційного Суду України № 10-рп/99 від 14.12.99 українська мова як державна є обов'язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом.
З огляду на викладене така інформація не може бути належним доказом у даній адміністративній справі.
Суд зазначає, що з дослідженого змісту документів, які були подані на розгляд Атестаційної комісії №7 ГУ НП у місті Києві не було встановлено жодних відомостей, які б свідчили про неналежне виконання позивачем свої службових обов'язків в органах національної поліції (а до цього - в органах внутрішніх справ), вказували на його службову невідповідність, підстав для застосування до нього обмежень, передбачених Законом України «Про очищення влади» та необхідність звільнення з органів національної поліції.
Відсутні в матеріалах справи і будь-які висновки службових розслідувань та інформації щодо зареєстрованих щодо позивача кримінальних проваджень, за наслідком опрацювання інформації, отриманої під час його атестації.
Окрім цього, суд звертає увагу на наявну в матеріалах адміністративної справи копію клопотання Заступника Голови Національної поліції України - начальника Головного управління Національної поліції у місті Києві Крищенка А.Є. від 05.02.2016 року про залишення на службі в поліції позивача та копію листа ГУ НП у місті Києві від 10.06.2016 року, відповідно до якого щодо позивача службові розслідування з 07.11.2015 року по 06.05.2016 року не проводилися, матеріали компрометуючого характеру відсутні.
Також суд враховує, що наслідками проведеного тестування, позивач пройшов мінімальний бар'єр, передбачений пунктом 11 розділу IV Інструкції, набравши 89 балів.
Таким чином, під час розгляду даної справи судом встановлено, що вищевказаний висновок атестаційної комісії №7 ГУ НП в місті Києві, відображений в протоколі ОП№15.00002421.0011700 від 29.01.2016р. суперечить атестаційним матеріалам позивача, а прийняте рішення про звільнення із служби в поліції через службову невідповідність є необґрунтованим та таким, що підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Суд також зазначає, що за змістом частини другої статті 57 Закону України "Про Національну поліцію", атестаційною комісією при прийнятті рішення про звільнення позивача із служби поліції не відображена неможливість його переміщення на нижчу посаду, через службову невідповідність, зважаючи на стаж роботи в органах внутрішніх справ та посаду, яку займав позивач в органах національної поліції на час проходження атестації.
У той же час, не погоджуючись з висновками атестаційної комісії, позивач 05.02.2016р. подав скаргу до Апеляційної атестаційної комісії Північного регіону Національної поліції України.
Як вбачається за наявної копії протоколу №08/02/16-1 від 06.02.2016 року Апеляційної атестаційної комісії Північного регіону Національної поліції України, комісією під час розгляду скарги позивача було досліджено атестаційний лист та інші матеріали на поліцейського, а саме:
1.Декларація про доходи;
2.Послужний список (Форма 1)
3.Інформаційну довідку
4. Висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 5 Закону України «Про очищення влади»;
5. Інформацію з відкритих джерел.
Членами апеляційної атестаційної комісії під час розгляду скарги поліцейського було досліджено атестаційний лист та інші матеріали на поліцейського, який подав скаргу, були поставлені питання, які стосувались професійної діяльності поліцейського та мотивації особи щодо подальшого проходження служби в національній поліції та інші питання.
За результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення комісією прийнято рішення (3-«за»), про відхилення скарги поліцейського.
Як відображено в протоколі підставою для такого рішення стало те, що позивач продемонстрував неналежний рівень теоретичних і професійних знань. З його слів, функціональні обов'язки поки не виконує, бо вони є не затвердженими. Повідомив, що під час несення служби отримував неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів, також зазначив, що за це передбачена кримінальна відповідальність. Непрозорі мотиви для продовження служби в поліції.
Надаючи оцінку мотивам рішення апеляційної атестаційної комісії північного регіону суд зазначає наступне.
Так, Інструкцією у п.10 Розділу ІV визначена мінімальна кількість балів, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази (далі - професійний тест) та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийняті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу.
Отже, чинним законодавством визначені критерії мінімального рівня професійних знань, загальних здібностей та навичок, з яким пов'язується можливість проходження служби в органах національної поліції.
Натомість, при прийнятті вищевказаного рішення, оформленого протоколом №08/02/16-1 від 08.02.2016р. апеляційної атестаційної комісії та відображеного в атестаційному листі, не були враховані вищевказані нормативні вимоги, а та обставина, що позивач набрав 45 балів із 60 максимально можливих за профтестом, та за тестом на загальні здібності та навички - 44 балів із 60 максимально можливих, всього 89 бали, тобто пройшов мінімальний бар'єр, передбачений пунктом 11 розділу IV Інструкції, залишилася поза увагою комісії.
З огляду на це зазначені вище висновки, не могли братися апеляційною атестаційною комісію північного регіону до уваги при розгляді скарги позивача.
Також, надаючи оцінку рішенню Апеляційної атестаційної комісії північного регіону Національної поліції України, в частині, яка стосуються непрозорих мотивів позивача для продовження служби в поліції, суд зазначає що зазначена обставина має загальний характер та не розкрита, суб'єктом владних повноважень не наведено зв'язку вказаних мотивів і не можливістю позивачем виконувати службові обов'язки за посадою.
Суд констатує, що при розгляді скарги позивача, не були враховані обставини протиправності рішення відповідача-3, встановлені під час розгляду даної адміністративної справи, в тому числі, які стосуються мотивів його звільнення за вчинення корупційних правопорушень, а висновки в рішенні відповідача-2 не відображають неможливість переміщення позивача на нижчу посаду, через службову невідповідність, зважаючи на стаж роботи в органах внутрішніх справ, посаду, яку він обіймав в органах національної поліції на час звільнення.
Пунктом 5 Розділу ІV Інструкції передбачено, що поліцейський, щодо якого центральною атестаційною комісією чи атестаційною комісією органу поліції прийнято висновок, визначений підпунктом 3 або 4 пункту 15 розділу IV цієї Інструкції, за умови набрання ним загалом за професійний тест та тест на загальні здібності та навички 60 балів і більше має право протягом 5 робочих днів з дня ознайомлення або оприлюднення на офіційному веб-сайті МВС, право протягом 5 робочих днів з дня ознайомлення або оприлюднення на офіційному веб-сайті МВС, висновок відповідної атестаційної комісії.
Апеляційна атестаційна комісія на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, шляхом відкритого голосування приймає рішення про відхилення скарги поліцейського або скасовує висновок відповідної атестаційної комісії та приймає новий висновок (п.12 Розділу ІV Інструкції).
Отже, на думку суду рішення, оформлене протоколом №08/02/16-1 від 08.02.2016р. Апеляційної атестаційної комісії Північного регіону Національної поліції України, також є необґрунтованим, а відтак, підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Окрім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до пункту 5 розділу I Інструкції атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Інструкції визначено, що у Національній поліції України створюються такі атестаційні комісії:
1) центральні атестаційні комісії, персональний склад яких затверджується наказом Національної поліції України.
До повноважень центральних атестаційних комісій належить проведення атестування всіх поліцейських;
2) атестаційні комісії органів поліції, персональний склад яких затверджується наказом керівника відповідного органу за погодженням із Національною поліцією України.
До повноважень атестаційної комісії органу поліції належить проведення атестування поліцейських відповідних органів поліції.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Інструкції до складу атестаційних комісій входять: 1) у центральних атестаційних комісіях: голова комісії - Голова Національної поліції України або його перший заступник, або заступник; секретар комісії - особа, яку визначає Голова Національної поліції України.
У разі відсутності голови (секретаря) атестаційної комісії його обов'язки виконує член атестаційної комісії, який обраний більшістю голосів присутніх на засіданні членів атестаційної комісії;
Пункт 4 розділу ІІ Інструкції передбачає що до зазначених вище атестаційних комісій можуть бути включені працівники підрозділів кадрового забезпечення, Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, практичної психології та інші працівники апарату Національної поліції України чи органу поліції, а також за згодою народні депутати України, працівники МВС, громадських, правозахисних організацій, представники проектів міжнародної технічної допомоги, громадськості та засобів масової інформації.
Кандидати з числа народних депутатів України, працівників МВС, громадських, правозахисних організацій, проектів міжнародної технічної допомоги, громадськості та засобів масової інформації включаються до складу атестаційних комісій за пропозиціями, які були отримані після розміщення відповідних оголошень на офіційних сайтах МВС чи органів поліції, та за наявності їхньої згоди.
Усі рішення атестаційної комісії оформлюються протоколом. У протоколі зазначаються дата і місце прийняття рішення, склад комісії, питання, що розглядалися, та прийняте рішення (п.20 Розділу IV Інструкції).
Як передбачено пунктом 28 Розділу IV Інструкції, керівники органів поліції, яким надано право призначення поліцейського на посаду та звільнення з посади або зі служби в поліції, зобов'язані через 15 календарних днів з дня підписання атестаційного листа з висновками, визначеними підпунктом З або 4 пункту 15 цього розділу, забезпечити його виконання шляхом видання відповідного наказу.
Аналіз вищевказаних правових норм дає суду підстави вважати, що вищевказані атестаційні комісії та апеляційні атестаційні комісії є суб'єктами владних повноважень, які приймають рішення, оформлені протоколом, що є обов'язковими для виконання керівниками органів поліції, та створюють відповідні правові наслідки по відношенню до особи щодо якої їх прийнято.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду відповідачами не доведено правомірності прийняття оскаржуваних рішень з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку із чим, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
З урахуванням ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1102,42грн. солідарно з бюджетних асигнувань Атестаційної комісії №7 Головного управління Національної поліції у місті Києві, Апеляційної атестаційної комісії північного регіону Національної поліції України по 551,21 грн. з кожного.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 11, 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Атестаційної комісії №7 Головного управління Національної поліції у місті Києві, оформлене протоколом від 29.01.2016 року №15.00002421.0011700 в частині, що стосується ОСОБА_1 про невідповідність займаній посаді та його звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення Апеляційної атестаційної комісії Північного регіону Національної поліції України, оформленого протоколом №08/02/16-1 від 08.02.2016 року, яким відхилена скарга ОСОБА_1 на рішення Атестаційної комісії №7 Головного управління Національної поліції у місті Києві, яке оформлене протоколом від 29.01.2016 року №15.00002421.0011700.
4. Присудити солідарно з бюджетних асигнувань Атестаційної комісії №7 Головного управління Національної поліції у місті Києві, Апеляційної атестаційної комісії північного регіону Національної поліції України на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1102,42грн., по 551,21 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня, 21 коп.) з кожного.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий суддя І.М. Погрібніченко
Судді: І.О. Іщук
В.П. Шулежко