Справа № 2-а-182/2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2009 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючої-судді ОСОБА_1
секретар Федорчук О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління праці та соціального захисту населення в Житомирській області, Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання неправомірними дії та стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом в якому просить суд визнати неправомірними дії відповідача по не виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку у відповідності із Законом України «Про допомогу сім’ям з дітьми» та стягнути з нього на її користь недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку за період з 01.01.2007 року по 31.12.2008 року в сумі 7933,59 грн., так як вона має на утриманні дитину віком до 3-х років, перебуває на обліку у відповідача де отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку та має право на зазначені пільги.
Позивачка, згідно поданої заяви, позовні вимоги підтримала повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився. Відповідно до поданої заяви відповідач просить слухати справу у відсутність представника і стосовно позову заперечують.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка є матір’ю ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до свідоцтва про народження дитини. Позивачка перебуває на обліку у відповідача та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку, згідно Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», в розмірі 130.00 грн., що стверджується довідкою відповідача. За розрахунками позивачки, в порушення вимогам ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», їй не доплачено 7933,59 грн. за період з 01.01.2007 року по 31.12.2008 року, що стверджується розрахунком наданим позивачкою, який судом перевірено та встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру прожиткового мінімуму встановленого в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру допомоги встановленої законом. Позивачка, відповідно до довідки з місця проживання, не працює, трудової книжки не має.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які врегульовані Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» відповідно до якого слідує, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку має надаватись у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років.
В даному випадку відповідач неправомірно обмежував позивачку та її дитину у їхніх правах на отримання допомоги в розмірі зазначеному в ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» чим порушив їхнє право на отримання допомоги по догляду за дитиною до 3-х років, тому позов підлягає до задоволення, але частково з урахуванням встановленого статтею 99 КАС України річного строку на звернення з адміністративним позовом до суду. Оскільки позивачка звернулась до суду з позовом у березні 2009 року, не надала суду доказів про наявність поважних причин пропуску строку звернення з позовом до адміністративного суду, вимога про стягнення заборгованості по щомісячній грошовій допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з січня по грудень 2007 року задоволенню не підлягає.
Виходячи з вище наведених обставин до стягнення підлягає допомога за 2008 рік в сумі 4923 грн.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб’єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності.
В позові до Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації слід відмовити, оскільки, відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2007р. №32, допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2007 р. призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.
Вимога позивачки про зобов’язання відповідачів виплачувати щомісячно допомогу в розмірі передбаченому Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», виходячи з розміру прожиткового мінімуму на відповідний вік дитини встановленого Законами України «Про державний бюджет України», не може бути задоволена, так як це суперечить вимогам ст. 104 КАС України, яка передбачає право особи на звернення до суду з адміністративним позовом з приводу вже порушеного права, незаконних дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень. Таким чином у сфері публічно – правових відносин, які можуть бути порушені в майбутньому, процесуальним законодавством не передбачено. На даний час не має підстав вважати, що в майбутньому буде порушене право позивачки на отримання допомоги.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.11, 71, 86, 160, 161 КАС України, ст. ст. 22 Конституції України, Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання неправомірними дії та стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку – задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати ОСОБА_2 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не у відповідності із ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” – не правомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку: 35413056002310 код 03192610 МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючої по вул. Київській 01 с. Пояски Олевського району Житомирської області 4 923 грн., недоплаченої допомоги по догляду за дитиною віком до трьох років.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з розрахункового рахунку: 35413056002310 код 03192610 МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 51 грн. судового збору на розрахунковий рахунок:31114095700460 Код 22090200 УДК в Житомирській області одержувач Олевська міська рада Код 04343470 МФО 811039.
У частині позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення допомоги за 2007 рік – відмовити у зв’язку з пропуском строку на звернення до суду з даною вимогою.
У частині позові ОСОБА_2 до Головного управління праці та соціального захисту населення в Житомирській області про визнання неправомірними дії та стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку та в частині зобов’язання відповідачів виплачувати щомісячно допомогу в розмірі передбаченому Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», виходячи з розміру прожиткового мінімуму на відповідний вік дитини встановленого Законами України «Про державний бюджет України» - відмовити за безпідставністю.
ОСОБА_2 від сплати судового збору звільнена відповідно до п.18 ст.4 Декрету КМУ „Про державне мито”.
Постанову суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя :