Постанова № 63831388, 23.12.2016, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
23.12.2016
Номер справи
243/4413/16-а
Номер документу
63831388
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 243/4413/16-а

2-а/243/338/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 грудня 2016 року м. Словянськ

Словянський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючий суддя Кузнецов Р.В.

при секретарі Малиновській І.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Словянської міської ради, за участю третьої особи: Управління Державної казначейської служби України у м.Словянську Донецької області визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні адресної допомоги та стягнення судових витрат,

В С Т А Н О В И В :

У вересні 2016 року до Словянського міськрайонного суду Донецької області з Донецького апеляційного адміністративного суду надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Словянської міської ради, за участю третьої особи: Управління Державної казначейської служби України у м.Словянську Донецької області визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні адресної допомоги та зобовязання вчинити дії.

Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні зазначила, що вона з грудня 2014 року проживає у м.Словянську як особа, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України, що підтверджується відповідною довідкою № НОМЕР_1 від 18.12.2014 р. З 18 грудня 2014 року по 18 грудня 2015 року на підставі вищезазначеної довідки вона отримувала допомогу як внутрішньо переміщена особа для покриття витрат на проживання. У січні 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою щодо продовження виплати щомісячної адресної допомоги, але вказана допомога їй виплачена не була, у звязку із чим вона була змушена звернутися до суду. Постановою Словянського міськрайонного суду Донецької області від 30.06.2016 р. визнано протиправною бездіяльність УСЗН Словянської міської ради щодо не нарахування та не виплати щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання з 18.12.2015 р. до закінчення шестимісячного строку дії довідки. На виконання зазначеної постанови УСЗН Словянської міської ради на її користь перераховано суму заборгованості допомоги для покриття витрат на проживання в сумі 2662,45 грн. (у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 р.). Просила визнати протиправним та скасувати рішення УСЗН Словянської міської ради № 03-30/1031 від 05.04.2016 р. та стягнути на її користь судові витрати.

Представник відповідача ОСОБА_2, яка діє на підставі довіреності юридичної особи № 08-20/2718 від 08.06.2016 р., у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, та пояснила суду, що постанова суду, яка набрала законної сили, щодо визнання бездіяльності УСЗН Словянської міської ради неправомірною вже виконана, позивачці вже сплачені грошові кошти. Просила у задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник третьої особи ОСОБА_3, який діє на підставі довіреності юридичної особи № 06-18 від 31.01.2016 р., у судовому засіданні з позовними вимогами не погодився, просив відмовити у їх задоволенні.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, надані докази, враховуючи думку сторін по суті заявлених вимог, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Відповідно дост. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституціюта законами України.

Згідност. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»(далі - Закон) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідност. 4 Законуфакт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбаченихстаттею 12 цього Закону.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені встатті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.

Під час судового розгляду встановлено, що позивач перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території, що підтверджується довідкою Управління соціального захисту населення Словянської міської ради від 18 грудня 2014 року № 1429017382 /а.с.12/. З вказаної довідки та копії паспорта позивачки /а.с.13/ вбачається, що позивач перемістилася з тимчасово окупованої території та до цього постійно проживала за адресою: м.Донецьк, вул,Куйбишева, 268/9.

Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженимпостановою Кабінетів Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, передбачає надання грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців (п. 1 Порядку).

На звернення позивача до Управління соціального захисту населення Словянської міської ради з заявою про подовження строку дії довідки та призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, посадовими особами відповідача повідомлено, що довідка є недійсною, оскільки в ній зазначено адресу адміністративної будівлі та запропоновано зареєструвати місце перебування в територіальному підрозділі Державної міграційної служби України.

Звернувшись до відповідача за розясненням щодо ненарахування та невиплати адресної допомоги, позивач отримала рішення про відмову в наданні допомоги переміщеним особам на проживання, в якому зазначено, що їй не призначено щомісячну адресну допомогу згідно з пунктом 7.1Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. Затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції»(зі змінами і доповненнями) через відсутність відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби на зворотному боці довідки про взяття на облік /а.с.26/.

Пунктом 1ст. 1 Закону України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи було вилучено з переліку документів, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, визначенихЗаконом України від 11.12.2003 року «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Пунктом 4 частини 2розділу І Закону України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»доповнена частина 1статті 4 Закону України від 20.10.2014 року «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», яка наголошує, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбаченихстаттею 12 цього Закону.

Частина 1статті 12 Законунадає вичерпний перелік підстав для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб і такими є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

Отже, з часу набрання чинності цимЗаконом, а саме з 13.01.2016 року, проставляння територіальними підрозділами Державної міграційної служби України відмітки про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, не є необхідним, оскільки саме Міністерство соціальної політики визначено відповідальним за забезпечення формування та ведення, а на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення покладено завдання щодо вирішення питання стосовно видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, реєстрації та постановки її на облік в Єдиній інформаційній базі.

Відповідно до положення ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Так, постановою Словянського міськрайонного суду від 30 червня 2016 року, яка набрала законної сили 25 серпня 2016 року, бездіяльність Управління соціального захисту населення Словянської міської ради щодо не нарахування та не виплати щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунальних послуг, ОСОБА_1 з 18.12.2015 р. до закінчення шестимісячного строку дії довідки внутрішньо переміщеної особи від 18.12.2014 р. визнано протиправною /а.с.88-91/.

Відповідно до протоколу від 20.09.2016 р. у жовтні 2016 р. ОСОБА_1 з березня 2016 року по вересень 2016 року буде сплачена допомога переміщеним особам на проживання у сумі 2662,45 грн. Зазначену обставину та факт отримання коштів позивачка пітримала у судовому засіданні.

Отже, аналізуючи всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1, а саме вважає необхідним визнати протиправним та скасувати рішення УСЗН Словянської міської ради від 05.04.2016 р. № 03-30/1031 про відмову у призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги.

Враховуючи те, що позовні вимоги позивача задоволені, на підставі положень статті 94 КАС України, понесені ним судові витрати у сумі 551,20 грн. підлягають стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, Конституції України, Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», керуючись ст.ст. 17, 18, 69, 71, 94,122,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

п о с т а н о в и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Словянської міської ради, за участю третьої особи: Управління Державної казначейської служби України у м.Словянську Донецької області визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні адресної допомоги та стягнення судових витрат задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Словянської міської ради від 05.04.2016 р. № 03-30/1031 про відмову у призначенні адресної допомоги внутрішщньо переміщеної особи для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Словянської міської ради на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_2, судовий збір у розмірі 551,20 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду подається Донецькому апеляційному адміністративному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (проголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадку та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлено 27 грудня 2016 року.

Суддя Словянського

міськрайонного суду ОСОБА_4