Ухвала суду № 63718327, 26.12.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2016
Номер справи
337/3584/16-а(2а/337/170/2016)
Номер документу
63718327
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

26 грудня 2016 рокусправа № 337/3584/16-а(2а/337/170/2016) Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Шальєвої В.А.

суддів: Білак С.В. Олефіренко Н.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в м. Дніпро апеляційну скаргу Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області на постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 09.11.2016 р. в справі № 337/3584/16-а за позовом ОСОБА_1 до заступника начальника начальника відділення у Хортицькому районі м. Запоріжжя Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області ОСОБА_2 про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Хортицького районного суду м. Запоріжжя з адміністративним позовом до заступника начальника начальника відділення у Хортицькому районі м. Запоріжжя Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 16.09.2016 р. в справі про адміністративне правопорушення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн.

Постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 09.11.2016 р. позов задоволено.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову з підстав порушення норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову, вказує на доведеність вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 165-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в частині несвоєчасності подання звітності.

Особи, які беруть участь у справі, до судового засідання не зявились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, у звязку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 29.08.2016 р. головним державним податковим ревізор-інспектором відділу податків і зборів з фізичних осіб відділення у Хортицькому районі м. Запоріжжя Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області складено акт перевірки № 000717/08-31-13/37573817, згідно з яким виявлено порушення управлінням праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (далі - УПСЗН ЗМР по Хортицькому району) терміну подачу звітності, передбаченого Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», наказом Міністерства Фінансів України від 14.04.2015 р. № 435, яким затверджено Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком № 4 за червень 2016 р. у термін, визначений законодавством, не поданий.

14.09.2016 р. посадовою особою відділення у Хортицькому районі м. Запоріжжя Запорізької ОДПІ складено протокол № 20 відносно головного бухгалтеру УПСЗН ЗМР по Хортицькому району ОСОБА_1 про те, що 14.09.2016 р. об 11.00год у відділенні у Хортицькому районі м. Запоріжжя Запорізької ОДПІ виявлено несвоєчасне подання додатку № 4 «Звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за червень 2016 р., термін подання - 20.07.2016 р., фактично подано 21.07.2016 р., що є порушенням п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п. 1 розділу 3 наказу Міністерства фінансів України від 14.04.2015 р. № 435 про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Вказаний протокол складено у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, нею не підписаний.

Після отримання копії вказаного протоколу УПСЗН ЗМР по Хортицькому району 16.09.2016 р. направлено письмові пояснення щодо обставин подання Звіту за червень 2016 р., які просило врахувати при розгляді адміністративних справ.

16.09.2016 р. заступником начальника-начальником відділення у Хортицькому районі м. Запоріжжя Запорізької ОДПІ ОСОБА_2 винесена постанова серія АА № 063744 від 16.09.2016р. про притягнення головного бухгалтера УПСЗН ЗМР по Хортицькому району ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 165-1 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн., згідно з якою ОСОБА_1 притягнута до адміністративної відповідальності за те, що 14.09.2016 р. об 11.00год у відділенні у Хортицькому районі м. Запоріжжя Запорізької ОДПІ виявлено несвоєчасне подання додатку № 4 Звіту про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2016р., термін подання -20.07.2016 р., фактично подано 21.07.2016р., що є порушенням п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п. 1 розділу 3 наказу Міністерства Фінансів України від 14.04.2015 № 435 про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Також встановлено, що Додаток № 4 Звіту за червень 2016р. було вперше направлено УПСЗН ЗМР по Хортицькому району до Державної фіскальної служби України 04.07.2016р. в 08.03год. Згідно з квитанцією №1 від 04.07.2016р.15.13год. Додаток №4 Звіту за червень 2016р. був доставлений до центрального рівня ДФС України 04.07.2016р. в 09.58год. Згідно з квитанцією №2 від 20.07.2016р. в 15.04год. Додаток №4 Звіту за червень 2016р. був доставлений до районного рівня - відділення у Хортицькому районі ОДПІ 04.07.2016р. в 09.58год., пакет не прийнято.

19.07.2016р. в 16.56год УПСЗН повторно направило Звіт за червень 2016р. до Державної фіскальної служби України. Згідно з квитанцією №1 від 20.07.2016р. о 08.25год. Звіт за червень 2016р. був доставлений до центрального рівня ДФС України 19.07.2016р. в 17.01год. Згідно з квитанцією №2 від 21.07.2016р. в 15.12год. Звіт за червень 2016р. був доставлений до районного рівня - відділення у Хортицькому районі ОДПІ 19.07.2016р. в 17.01год., пакет не прийнято через виявлені помилки.

21.07.2016р. в 17.19год УПСЗН втретє направило Звіт за червень 2016р. до Державної фіскальної служби України. Згідно з квитанцією №1 від 22.07.2016р. о 08.17год. Звіт за червень 2016р. був доставлений до центрального рівня ДФС України 21.07.2016р. в 17.19год.

Згідно з квитанцією №2 від 25.07.2016р. в 15.36год. Звіт за червень 2016р. був доставлений до районного рівня - відділення у Хортицькому районі ОДПІ 21.07.2016р. в 17.19год., пакет прийнято.

Встановивши відсутності факту порушення строків подання посадовими особами УПСЗН Звіту за червень 2016р., суд першої інстанції задовольнив позов.

Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції обгрунтований, з огляду на наступне.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1 обіймає посаду головного бухгалтера управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району.

Постановою від 16.09.2016 р., прийнятою заступником начальника - начальником відділення у Хортицькому районі м. Запоріжжя Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області ОСОБА_2, ОСОБА_1 притягнута до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу в сумі 510 грн. за порушення ч. 1 ст. 165 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП). Даною постановою та протоколом № 20 від 14.09.2016 р. про адміністративне правопорушення встановлено несвоєчасне подання додатку № 4 звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за червень 2016 р. по терміну подання 20.07.2016 р., фактично поданий 21.07.2016 р.

Також судом апеляційної інстанції встановлено, що додаток № 4 до звіту за червень 2016 р. вперше направлено УПСЗН ЗМР по Хортицькому району до ДФС України 04.07.2016 р., що підтверджується квитанцією № 1 від 04.07.2016 р., який доставлено до ДФС України 04.07.2016 р. Згідно з квитанцією № 2 від 20.07.2016 р. додаток № 4 звіту за червень 2016 р. доставлений до районного рівня - відділення у Хортицькому районі ОДПІ 04.07.2016 р., пакет не прийнято.

19.07.2016 р. УПСЗН повторно направлено звіт за червень 2016 р. до ДФС України який відповідно до квитанції № 1 від 20.07.2016 р. доставлений до ДФС України 19.07.2016 р. Згідно з квитанцією № 2 від 21.07.2016 р. звіт за червень 2016 р. доставлений до районного рівня - відділення у Хортицькому районі ОДПІ 19.07.2016 р., пакет не прийнято через виявлені помилки.

21.07.2016 р. УПСЗН втретє направлено звіт за червень 2016 р. до ДФС України, який згідно з квитанцією № 1 від 22.07.2016 р. доставлений до ДФС України 21.07.2016 р. Згідно з квитанцією № 2 від 25.07.2016 р. звіт за червень 2016 р. був доставлений до районного рівня - відділення у Хортицькому районі ОДПІ 21.07.2016 р., пакет прийнято.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування».

У відповідності до п. 1 частини 1 статті цього Закону єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Згідно з ч. 1 ст. 4 даного Закону платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Як встановлено п. 4 ч. 2 ст. 6 цього Закону платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.

Відповідно до п. 1 розділу ІІІ «Форми та строки подання Звіту» Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 р. № 435, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.04.2015 р. за № 460/26905, страхувальники, крім зазначених у пунктах 5, 6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені у пунктах 2, 4 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФО - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у частині подання Звіту за таких осіб, зобов'язані формувати та подавати до органів доходів і зборів Звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду.

Звітним періодом є календарний місяць.

Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів подається за формою № Д4 згідно з додатком 4 до цього Порядку.

Відповідальність платника за порушення строку подання звітності з єдиного внеску передбачена, зокрема, п. 7 ч. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», за приписами якого за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, органом доходів і зборів здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою. Ті самі дії, вчинені платником єдиного внеску, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом.

Крім того, частиною 1 статті 165-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, іншої звітності та відомостей, передбачених законами України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" і "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", порушення встановленого порядку використання та здійснення операцій з коштами Пенсійного фонду України, в вигляді накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу - підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від тридцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За приписами статті 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Встановлення судом апеляційної інстанції факту своєчасного направлення до ДФС відповідних звітів дає підстави для висновку про відсутність в діях позивача складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 165-1 КУпАП.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи винна дана особа в його вчиненні.

В порушення вимог ст. 252 КУпАП посадовою особою контролюючого органу при прийнятті оскаржуваної постанови не надана правова оцінка факту виконання позивачем вимог вказаного Закону та Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині своєчасного подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів, а неприйняття такого звіту відбулось з незалежних від позивача обставин, тобто відсутності вини позивача у скоєнні данного правопорушення.

Відповідно, є правильним висновок суду першої інстанції, що встановлені порушення вимог КУпАП, допущені під час розгляду справи про адміністративне правопорушення та прийняття відповідачем постанови про накладення адміністративного стягнення, обумовлюють протиправність прийнятої постанови, з огляду на що, постанова є такою, що підлягає скасуванню.

Доводи апелянта спростовані приведеними вище висновками суду апеляційної інстанції.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області на постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 09.11.2016 р. в справі № 337/3584/16-а залишити без задоволення.

Постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 09.11.2016 р. в справі № 337/3584/16-а за позовом ОСОБА_1 до заступника начальника начальника відділення у Хортицькому районі м. Запоріжжя Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області ОСОБА_2 про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий:В.А. Шальєва

Суддя:С.В. Білак

Суддя:Н.А. Олефіренко