ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" грудня 2016 р. Справа № 922/3160/16
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Медуниця О.Є., суддя Білецька А.М., суддя Гребенюк Н.В.
при секретарі Бєлкіній О.М.
за участю прокурора - Алєкаєв Ю.В. (посвідчення № 042342 від 29.03.16 р.);
та представників сторін:
позивача - ОСОБА_1-О. (дов. № 02-18/1644 від 19.12.16 р.);
1-го відповідача не зявився,
2-го відповідача - ОСОБА_2 (НОМЕР_1 від 19.03.1998 р.)
розглянувши апеляційну скаргу прокурора (вх.3315Х/1-38) на рішення господарського суду Харківської області від 16.11.2016 року
за позовом Керівника Дергачівської місцевої прокуратури, м. Дергачі в інтересах держави в особі Валківської міської ради, м. Валки
до 1.СПД ФО Ярової ОСОБА_3, м. Валки
2.СПД ФО Сагун ОСОБА_4, м. Валки
про внесення змін до договору,
ВСТАНОВИЛА:
Керівник Дергачівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Валківської міської Ради (м. Валки) звернувся до господарcького суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить внести зміни до договору оренди землі від 17.02.05 р., укладеного з СПД ФО ОСОБА_5 (м. Валки) та СПД ФО ОСОБА_2 (м. Валки) про надання в оренду для ведення підприємницької діяльності у м. Валки по вул. 1 Травня, 3, земельної ділянки несільськогосподарського призначення - землі комерційного використання, загальною площею 0,7258 га, зареєстрованого 24.06.2015 року № 39922321, виклавши пункт 9 договору в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки землі".
Рішенням господарського суду Харківської області від 16.11.2016 року у справі № 922/3160/16 (суддя Шарко Л.В.) в позові відмовлено.
Прокурор із вказаним рішенням місцевого господарського суду не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить вказане рішення скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю.
Перший та другий відповідачі надали суду відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначили, що суд першої інстанції правомірно відмовив в задоволенні позову, оскільки статті 288,289 Податкового кодексу України застосовуються для визначення розміру орендної плати при укладанні договору. Відповідачі вважають, що нормами чинного законодавства не передбачено обовязку вносити зміни в договір у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки або інших змін в законодавстві.
Перший відповідач в судове засідання 21.12.2016 року не зявився, ухвала від 12.12.2016 року, якою розгляд справи призначено в даному судовому засіданні, направлялась на адресу першого відповідача, про що свідчить штамп на зворотному боці ухвали, однак не повернулась підприємством звязку .
Як розяснено в пункті 3.9.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", у разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Враховуючи, що перший відповідач належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, колегія суддів вважає можливим розглядати справу за його відсутності за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора, другого відповідача та представника позивача, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила наступне.
Рішенням Валківської міської ради від 07.02.2005 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для складання технічної документації, що посвідчують право оренди на земельну ділянку СПДФО ОСОБА_2 та СПДФО ОСОБА_5 для ведення підприємницької діяльності у м. Валки по вул. 1 Травня, 3 (а.с.15).
Пунктом 4 вказаного рішення встановлено СПДФО ОСОБА_2 та СПДФО ОСОБА_5 0,5 відсотків від грошової оцінки земельної ділянки по вул. 1 Травня, 3, для подальшого визначення орендної плати за землю.
На підставі вказаного вище рішення, 17.02.2005 року між Валківською міською радою та СПДФО ОСОБА_2 та СПДФО ОСОБА_5 укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення - землі комерційного використання, загальною площею 0,7258 га, у м. Валки по вул. 1 Травня, 3 (далі - договір) (а.с.16).
Договір зареєстрований у Валківському РВ ХРТ ДП "Центр ДЗК" при Держкомітеті України по земельним ресурсам від 17.02.2005р. за №103.
Відповідно до п.5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 432 939,70 гривень.
Пунктом 8 договору передбачено, що договір укладено на 50 років. Після закінчення строку договору, орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі, орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору, повідомити орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до п. 9 договору, орендна плата вноситься орендарем у розмірі 0,5% від нормативної грошової оцінки землі та складає 2164, 69 грн.
Як визначено п .11 договору, орендна плата вноситься щоквартально.
Згідно п. 13 договору, розмір орендної плати переглядається один раз у три роки у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; у інших випадках, передбачених законом.
17.02.2005 року сторони підписали акт прийому-передачі земельної ділянки (а.с.19).
Прокурор, обґрунтовуючи позов, посилається на статтю 288 Податкового кодексу України, якою визначено, що розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків від нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків від нормативної грошової оцінки.
Прокурор зазначає, що згідно діючого договору оренди землі від 17.02.2005, укладеного між Валківською міською радою та СПДФО ОСОБА_2 та СПДФО ОСОБА_5, ставка орендної плати встановлена в розмірі 0,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, тобто є істотно заниженою, оскільки повинна становити не менше 3%, як це передбачено ст. 288 Податкового кодексу України.
Як далі вказує прокурор, Валківська міська рада неодноразово зверталась до СПДФО ОСОБА_2 та СПДФО ОСОБА_5 з листами №02-10/480 від 23.05.2012 року, №02-10/540 від 12.06.2012 року, №02-10/1324 від 19.12.2012 року з приводу внесення змін в договір оренди землі щодо розміру орендної плати та укладення додаткової угоди до договору (а.с.20-25), однак відповіді не отримувала.
Вказані обставини стали підставою для звернення прокурора в інтересах держави в особі Валківської міської ради до суду із позовом про внесення змін в договір оренди землі від 17.02.2005 року, виклавши пункт 9 договору в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки землі".
Підставою для представництва прокурор зазначає порушення інтересів держави, оскільки у зв'язку із несплатою орендарем орендної плати, встановленої законом, у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, призводить до ненадходження коштів до бюджету.
Перший відповідачу у відзиві на позов, посилаючись на статтю 188 Господарського кодексу України, вказав, що орендодавець не звертався до орендаря з приводу внесення змін в договір в частині встановлення розміру орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у звязку з чим відсутні підстави для задоволення позову. Перший відповідач також зазначив, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати. Однак, як вказує перший відповідач, нормативна грошова оцінка міста Валки не встановлена, рішення Валківської міської ради від 27.01.2015 року №1506 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Валки» скасовано постановою Валківського районного суду Харківської області від 07.06.2016 року у справі №615/1182/15-а.
Позивач у відзиві на позов прокурора вказує на наступні обставини.
28.10.2008 року відповідачі звернулись до Валківської міської ради із заявою, в якій просили переглянути рішення 28 сесії міської ради від 04.07.2008 року про встановлення нового відсотка розміру орендної плати за земельну ділянку по вул.1 Травня,3 (а.с.64).
Рішенням Валківської міської ради від 27.03.2009 року №233.4, за результатами звернення орендарів ПП ОСОБА_2, ПП ОСОБА_5, останнім встановлено новий відсоток від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, а саме 3% (а.с.65).
26.01.2011 року відповідачі звернулись до Валківської міської ради із заявою про надання економічно обґрунтованого розрахунку розміру орендної плати земельної ділянки, згідно договору оренди від 17.02.2005 року для подання звіту до податкових органів (а.с.66).
Рішенням Валківської міської ради №127 від 02.03.2011 року, за результатами розгляду вказаної заяваи орендарів, встановлено ПП ОСОБА_2 та ПП ОСОБА_5 оренду плату у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки у м.Валки, по вул.1 Травня, 2 (а.с.68).
На виконання вказаного рішення, листом №02-18/786 від 21.08.2014 року, Валківська міська рада направила відповідача додаткову угоду до договору землі від 17.02.2005 року для підписання (а.с.78).
06.03.2015 року Валківська міська рада направила відповідачам лист №02-20/246, в якому вказала про те, що неодноразово зверталась до СПД ФО ОСОБА_5 та СПД ФО ОСОБА_2 з приводу приведення п.9 договору оренди землі від 17.02.2005 року у відповідність до норм Податкового кодексу України та надсилала проекти додаткової угоди, однак орендарі ухиляються від її підписання, у звязку з чим просить зявитись до міської ради для вирішення вказаного питання (а.с.83).
Позивач зазначає, що відповідачам було відомо про намір Валківської міської ради внести зміни в договір оренди від 17.02.2005 року. Також позивач вказав, що даний позов полягає у внесенні змін в договір в частині відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки для визначення розміру орендної плати, а питання, що стосуються нормативної грошової оцінки не є предметом даного спору.
Другий відповідач відзив на позов не надав, в письмових поясненнях суду першої інстанції (а.с.101) зазначив, що підписував лише заяву від 25.01.2011 року про надання розрахунку розміру орендної плати, а на заяві від 23.10.2008 року про встановлення відсотка від нормативної грошової оцінки міститься не його підпис (а.с.101).
Апеляційна скарга прокурора обґрунтована тим, що обовязок орендарів сплачувати орендну плату у розмірі не менше 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки виник з акту цивільного законодавства і не залежить від волі сторін договору оренди, які зобовязані привести зміст договору до вимог чинного законодавства України, а саме вимог статті 288 Податкового кодексу України. Також прокурор зазначає, що чинність рішення Валківської міської ради від 27.01.2015 року №1506 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Валки» не впливає на вирішення даного спору, оскільки нормативна грошова оцінка спірної ділянки встановлена в п. 5 договору оренди землі від 17.02.2002 року. Таким чином, на думку прокурора, питання, що стосуються зміни чи скасування нормативної грошової оцінки не є предметом спору у даній справі.
Колегія суддів враховує наступне.
За приписами статей 126, 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним, оренда землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Як визначено статтею 15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата.
Статтею 21 Закону України Про оренду землі передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
У зв'язку з введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011р., Закон України "Про плату за землю" втратив чинність, а питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою регулюється виключно цим Кодексом.
Згідно статті 288 Податкового кодексу України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до пункту 289.1. статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно частини 1 статті 13 Закону України Про оцінку земель, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Пунктом 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17 травня 2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" судам розяснено, у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі".
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до п. 13 договору оренди від 17.02.2005 року, розмір орендної плати переглядається, у тому числі, в інших випадках, передбачених законом.
Оскільки, як зазначалось вище, укладений між сторонами договір передбачає можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, отже, законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами договору.
Пунктом 9 договору оренди встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у розмірі 0,5% від нормативної грошової оцінки землі та складає 2164, 69 грн.
Таким чином, розмір орендної плати за землю, яку сплачують відповідачі за договором, не відповідає положенням пункту 288.5.1 статті 288 Податкового кодексу України, оскільки є меншим за 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Крім того, 27.03.2009 року Валківською міською ради прийнято рішення №233.4 «Про розгляд звернень орендарів земельних ділянок щодо встановлення розміру відсотку орендної плати», яким встановлено ПП ОСОБА_2, ПП ОСОБА_5 3% від нормативної грошової оцінки для нарахування розміру орендної плати за земельну ділянку по вул.1 Травня, 2 (а.с.65).
Листами №02-10/480 від 23.05.2012 року та №02-10/540 від 12.06.2012 року позивач направляв відповідачам проект додаткової угоди до договору оренди землі від 17.05.2005 року, в якій пропонував пункт 9 викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік» (а.с.70,73).
Однак, поштові відправлення повертались позивачу із довідкою про невручення «у звязку із закінченням терміну зберігання» (а.с.72,75).
Таким чином, матеріалами справи спростовуються доводи першого відповідача про те, що позивач не звертався до відповідачів з приводу внесення змін в договір оренди в частині встановлення орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Також перший відповідач вважає, що ненадання орендодавцем доказів попереднього звернення до орендаря з приводу внесення змін в договір оренди, є підставою для відмови в задоволенні позову.
Відповідно до п.2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17 травня 2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин": надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом позивача, а тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору.
Таким чином, доводи першого відповідача є необгрунтованими.
У даній справі із позовом про внесення змін в договір оренди землі звернувся прокурор в інтересах держави в особі Валківської міської ради.
Відповідно до ст.23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Згідно з абзацом четвертим частини першої та частиною другою статті 2 ГПК України, господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Частиною другою згаданої статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 року у справі №3-рп/99 по справі про офіційне тлумачення положень ст. 2 ГПК України (п.2 резолютивної частини) під поняттям орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, треба розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом представлені повноваження органу виконавчої влади.
Право прокурора на здійснення представництва в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави виникає у випадках нездійснення або неналежного здійснення захисту інтересів органом державної влади, органом місцевого самоврядування або іншим суб'єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесено відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу (п.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №7 від 23.03.2012 року «Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам»).
Згідно ч.1 ст.122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності.
Валківська міська рада є суб'єктом, уповноваженим розпоряджатися спірною земельною ділянкою комунальної власності несільськогосподарського призначення та орендодавцем за договором оренди землі від 17.02.2005 року.
Підставою для представництва є порушення інтересів держави, оскільки несплата орендарем орендної плати, встановленої законом, у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, призводить до ненадходження коштів до бюджету.
Водночас, Валківською міською радою Харківської області не вжито належних заходів щодо усунення вищевказаних порушень, у тому числі щодо зобов'язання відповідачів привести у відповідність розмір орендної плати до вимог законодавства, що спричиняє порушення економічних інтересів держави.
При цьому, орендна плата надходить до місцевого бюджету, від повноти наповнення якого залежить нормальна життєдіяльність та функціонування адміністративно-територіальної одиниці, несплата орендної плати в належному розмірі є порушенням державного інтересу у сфері фінансування у відповідному районі.
31.08.2016 року прокурором направлено Валківській міській раді повідомлення №04-33-4068-16 про предявлення позову до господарського суду Харківської області в інтересах держави в особі Валківської міської ради про внесення змін в договір оренди землі від 17.02.2005 року (а.с.33).
Як вбачається з довідки Валківської міської ради №02-21/1069 від 17.10.2016 року, остання не мала можливості звернутись до суду із даним позовом, у звязку із відсутністю коштів для сплати судового збору через заблоковані, в ході примусового виконання судових рішень, рахунки (а.с.85).
Враховуючи викладене, не здійснення відповідними органами повноважень щодо захисту вказаних інтересів держави, є підставою для представництва в суді інтересів держави відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", а отже, прокурором обґрунтовано наявність підстав для звернення до суду із даним позовом.
Колегія суддів враховує, що нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, при цьому, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою, а тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
З огляду на вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог прокурора та наявність підстав для внесення змін до договору оренди землі від 17.02.2005 р., укладеного з СПД ФО ОСОБА_5 та СПД ФО ОСОБА_2 про надання в оренду для ведення підприємницької діяльності у м. Валки по вул. 1 Травня, 3, земельної ділянки несільськогосподарського призначення - землі комерційного використання, загальною площею 0,7258 га, зареєстрованого 24.06.2015 року №39922321, виклавши пункт 9 договору в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки землі".
Суд першої інстанції, в оскаржуваному рішенні від 16.11.2016 року, зазначив, що постановою Валківського районного суду Харківської області від 07.06.2016 року у справі №615/1182/15-а, рішення Валківської міської ради VI скликання від 27.01.2015 року №1506 "Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель м. Валки Валківської міської ради Валківського району Харківської області" (а.с. № 39-41) скасовано, та з огляду на те, що витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки позивачем та прокурором надано не було, відсутні підстави для задоволення позовних вимог прокурора.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду, оскільки предметом позову у даній справі є внесення змін в п.9 договору оренди землі, а саме встановлення орендної плати у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, тобто приведення вказаного пункту договору у відповідність до норм Податкового кодексу України.
При цьому, пункт 5 договору, яким визначена нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на день укладення договору, є діючим та прокурором не оспорюється.
Таким чином, у даному випадку чинність рішення Валківської міської ради від 27.01.2015 року №1506 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Валки» не впливає на вирішення даного спору, оскільки нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки встановлена в п. 5 договору оренди землі від 17.02.2002 року та складає 432939,70 грн.
Враховуючи наведене, відсутня необхідність дослідження обставин, що стосуються зміни чи скасування нормативної грошової оцінки земель м.Валки, оскільки вказані питання не є предметом спору у даній справі.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення господарського суду Харківської області від 16.11.2016 р. у справі № 922/3160/16 прийняте при неповному зясуванні всіх обставин, що мають значення для справи, в звязку з чим, в звязку з чим, рішення підлягає скасуванню, а апеляційна скарга прокурора - задоволенню.
Судові витрати за подання позовної заяви та апеляційної скарги на рішення суду покладаються на відповідачів порівну.
На підставі викладеного та керуючись статтями ст. ст. 99, 101, пунктом 2 статтею 103, п.1 ч.1 ст.104, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу прокурора задовольнити.
Рішення господарського суду Харківської області від 16.11.2016 року у справі №922/3160/16 скасувати.
Прийняти нове рішення.
Позов задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 17.02.2005 р., укладеного з СПД ФО ОСОБА_5 та СПД ФО ОСОБА_2 про надання в оренду для ведення підприємницької діяльності у м. Валки по вул. 1 Травня, 3, земельної ділянки несільськогосподарського призначення - землі комерційного використання, загальною площею 0,7258 га, зареєстрованого 24.06.2015 року №39922321, виклавши пункт 9 договору в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки землі".
Стягнути з СПД ФО Ярової ОСОБА_3 (63002, Харківська область, Валківський район, м.Валки, вул.Лермонтова, буд.24, ідентифікаційний код НОМЕР_2) на користь прокуратури Харківської області (61050, м.Харків, вул.Богдана Хмельницького, 4, ідентифікаційний код 02910108) 689 грн. витрат зі сплати судового збору за подання позову та 757,90 грн. витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Стягнути з СПД ФО Сагун ОСОБА_4 (63002, Харківська область, Валківський район, м.Валки, вул.Дідоренка, буд.50, ідентифікаційний код НОМЕР_3) на користь прокуратури Харківської області (61050, м.Харків, вул.Богдана Хмельницького, 4, ідентифікаційний код 02910108) 689 грн. витрат зі сплати судового збору за подання позову та 757,90 грн. витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Доручити господарському суду Харківської області видати відповідний наказ.
Постанова набирає чинності з дня її проголошення і може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом 20-ти днів.
Повний текст постанови складено 26.12.2016 року.
Головуючий суддя Медуниця О.Є.
Суддя Білецька А.М.
Суддя Гребенюк Н.В.