Головуючий у 1 інстанції - Дідоренко А.Е.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2016 року справа №417/3158/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд, у складі колегії суддів: судді-доповідача ОСОБА_1, суддів Блохіна А.А., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області на постанову Марківського районного суду Луганської області від 21 жовтня 2016 року у справі № 417/3158/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
26 вересня 2016 року позовом ОСОБА_2 (надалі позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області (надалі відповідач, Управління) про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки Головного територіального управління юстиції у Луганській області та зобовязання Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідки Головного територіального управління юстиції у Луганській області № 191 від 08.09.2016 року про заробітну плату, посилаючи з 01 вересня 2016 року у розмірі 90% від суми заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на посаді заступника начальника відділу державної виконавчої служби (а.с. 3-5).
Постановою Марківського районного суду Луганської області від 21 жовтня 2016 року адміністративний позов задоволено в повному обсязі.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Марківському районі Луганської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки Головного територіального управління юстиції у Луганській області №191 від 08.09.2016 року.
Зобовязано Управління Пенсійного Фонду України в Марківському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідки Головного територіального управління юстиції у Луганській області №191 від 08.09.2016 про заробітну плату, починаючи з 01.09.2016 року у розмірі 90% від суми заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на посаді заступника начальника відділу державної виконавчої служби (а.с. 41-45).
Відповідач із зазначеним рішенням суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог позивачу у повному обсязі.
В доводах апеляційної скарги апелянт зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка застосовується з 01.12.2015 року, положення пункту 4,5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», які регулювали питання та визначали правила проведення перерахунку, з урахуванням Положень ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» зазнали законодавчих змін. Зазначені зміни, на думку апелянта, унеможливлюють проведення перерахунку пенсії для позивача з 01.06.2016 року з підстав підвищення заробітку. Крім того, апелянт зазначає, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII з 01.06.2015 року скасовано норми щодо призначення (перерахунку) пенсії відповідно до «спеціальних» законів, а зміни щодо порядку виплати пенсії не вносились. До того ж, апелянт вказує, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889- VIII, який вступив в дію з 01.05.2015 року, перерахунки у звязку з підвищенням посадового окладу не передбачено (а.с. 48-51).
Апелянт у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, в апеляційній скарзі просив розглядати справу за його відсутності.
Позивач у судове засідання також не зявилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, засобами факсимільного звязку надіслала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності.
Відповідно до пункту другого частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне.
Позивач, ОСОБА_2 перебуває на обліку Управлінні Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області та з 30.03.2004 року отримує пенсію відповідно до Закону України Про державну службу, в розмірі 90 % від суми заробітної плати.
04 лютого 2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у звязку з підвищенням посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2016 року № 292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 року».
До заяви про перерахунок пенсії, позивачем додано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, яка видана Головним територіальним управлінням юстиції у Луганській області № 191 від 08.09.2016 року.
На підставі вищезазначеної довідки Головного територіального управління юстиції у Луганській області «Про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію № 191 від 08.09.2016 року, заробітна плата працюючого заступника начальника Марківського районного відділу державної виконавчої служби, для перерахунку пенсії становить: посадовий оклад 2929,00 грн., надбавка за ранг (6 ранг) 500 грн., надбавка за вислугу років (50%) (за стаж державної служби 34 роки) 1464,50 грн. У довідці також зазначено, що на всі виплати, уключені в довідку нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (а.с. 6).
Відповідач, листом № 4025/02-38 від 20 вересня 2016 року повідомив позивача, що рішенням комісії при управлінні Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області № 20 від 20.09.2016 року, позивачу відмовлено в перерахунку пенсії як держслужбовцю. В обґрунтування відповідач зазначив, що за пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України від 16.12.1993 року № 3723 «Про державну службу», тому, з 01.06.2016 року пенсії, призначені у порядку та на умовах Закону № 2723 не перераховуються. Відповідач також зазначив, Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889- VIII, який вступив в дію з 01.05.2015 року, не передбачено проведення перерахунку пенсій державних службовців (а.с. 16,17).
Задовольняючи в повному обсязі позовні вимоги позивача, суд першої інстанції дійшов до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до ст.. 37 Закону України «Про державну службу» та 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», які були чинні на час набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» від 02.09.2015 року, зазначивши, при цьому, що зміни, які відбулись в ст.. 37 Закону № 3723-XII стосуються тітки тих пенсій, які будуть призначатися після набрання чинності змін до Закону і ніяким чином не підлягає перегляду розмір відсотків, що були обчисленні при призначенні пенсії.
Колегія суддів з таким висновком суду першої інстанції не погоджується з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу № 3723-XII від 16.12.1993 року (надалі Закон № 3723-XII від 16.12.1993 року) (в редакції на момент виходу позивача на пенсію), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно зі ст. 37- 1 Закону № 3723-XII від 16.12.1993 року, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згодом стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ зазнала зміни (відповідно до Закону від 28.12.2014 р. N 76-VIII) та передбачала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року (далі - Постанова №865), яка була чинна на момент виходу позивача на пенсію.
Так, відповідно пункту 4 Постанови № 865 було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV Про внесення змін до Закону України Про державну службу заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України Про державну службу, визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що пункт 4 цієї Постанови, який був виключений Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі Постанова № 1013).
Крім того, за змістом п. 5 Постанови № 865, перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
З 01.12.2015 року частину першу пункту пятого Постанови № 865 було змінено і викладено в наступній редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Крім того, слід зазначити, що Постанова № 865 втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, яка застосовується з 01 травня 2016 року та визначає Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, зокрема державним службовцям, однак Постанова № 622 не регулює правовідносини щодо перерахунку пенсії цій категорії пенсіонерів.
Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена у розмірі 90 % від заробітної плати.
У зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про державну службу» № 889-VIII, положення Закону України «Про державну службу» № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII, яка набрала чинність з 01.05.2016 р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, з 01.05.2016 року Законом № 889-VIII по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV) не передбачено підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи статті 90 Закону № 889-VIII та Закону № 1058-IV, з 01.05.2016 р. відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Як зазначалось вище, позивач із заявою про перерахунок пенсії звернулась до відповідача 15.09.2016 року.
Виходячи з того, що заяву про перерахунок пенсії подано позивачем після 01.05.2016 року, тобто після набрання чинності Закону № 889-VIII, відповідачем обґрунтовано прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії позивачу.
При цьому, колегія суддів зазначає, що наведені вище зміни до законодавства внесені зазначеними Законами не конституційними не визнані. Розмір пенсії, яку отримувала позивач не зменшувався, а на момент звернення за перерахунком норми щодо здійснення перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати не існувало.
На час звернення позивача до органу пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсій державним службовцям, Закони, які врегульовують пенсійне забезпечення цій категорії пенсіонерів не містять норми, яка закріплює право цих осіб на перерахунок пенсії у звязку з підвищенням розміру заробітної плати.
З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що відповідач, відмовляючи позивачу у перерахунку її пенсії, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки Головного територіального управління юстиції у Луганській області та зобовязання Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідки Головного територіального управління юстиції у Луганській області № 191 від 08.09.2016 року про заробітну плату, посилаючи з 01 вересня 2016 року у розмірі 90% від суми заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на посаді заступника начальника відділу державної виконавчої служби задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального права, у звязку з чим, постанову суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області задовольнити.
Постанову Марківського районного суду Луганської області від 21 жовтня 2016 року у справі № 417/3158/16-а скасувати.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки Головного територіального управління юстиції у Луганській області та зобовязання Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідки Головного територіального управління юстиції у Луганській області № 191 від 08.09.2016 року про заробітну плату, посилаючи з 01 вересня 2016 року у розмірі 90% від суми заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на посаді заступника начальника відділу державної виконавчої служби відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя : Л.В. Ястребова
Судді: А.А. Блохін
ОСОБА_3