Ухвала суду № 63548097, 20.12.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2016
Номер справи
812/89/16
Номер документу
63548097
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Борзаниця С.В.

ОСОБА_1 - ОСОБА_2

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2016 року справа №812/89/16

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача ОСОБА_2, суддів Сухарька М.Г., Ястребової Л.В.,

секретар судового засідання Терзі Д.А.,

за участю представника позивача ОСОБА_3

представника відповідача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2016 року по адміністративній справі №812/89/16 за позовом комісії з реорганізації Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про визнання протиправними та скасування рішень від 03.11.2015 року, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просив визнати протиправними та скасувати рішення відповідача від 03.11.2015 року №0015371703, яким застосовано штраф у розмірі 81271,28 грн за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у період з 23.09.2014 року по 20.03.2015 року, у розмірі 119784,72 грн за період з 21.01.2015 року по 11.09.2015 року та пеню у розмірі 103853,67 грн;

№0015381703, яким застосовано штраф у розмірі 3011,5 грн за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у період з 23.09.2014 року по 26.05.2015 року, у розмірі 10128,46 грн за період 21.01.2015 року по 11.09.2015 року та пеню в розмірі 9512,47 грн.

В обґрунтування зазначив, що рішення відповідача є протиправними, оскільки позивач з липня 2014 року по січень 2015 року знаходився у режимі простою та фактично був позбавлений можливості виконувати обов'язки щодо своєчасного перерахування єдиного внеску, оскільки заробітна плата працівникам була нарахована та виплачена несвоєчасно. Так, заробітна плата за серпень, вересень 2014 року виплачена лише 19.12.2015 року, за жовтень, листопад 2014 року - 15.01.2015 року, одночасно було перераховано ЄСВ.

Крім цього, з огляду на положення Закону №1669 та Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, позивач звільнений від виконання своїх обовязків за ч.2 ст.6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення АТО. У зазначений період до позивача також не застосовуються відповідальність, штрафні та фінансові санкції.

На підтвердження настання обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) позивачем отримано сертифікат Луганської регіональної торгово-промислової палати про форс-мажорні обставини.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2016 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області від 03.11.2015 року за №0015371703.

Визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області від 03.11.2015 за №0015381703.

Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування зазначив, що позивач як платник єдиного внеску зобовязаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Проте позивач порушив строки сплати єдиного внеску, у звязку з чим до нього були застосовані штрафні санкції.

Закон №1669 «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» не скасовує обовязків, визначених ч.2 ст.6 Закону №2464, а надає можливість платникам ЕСВ на період АТО не виконувати обовязки у встановлені строки та в повному обсязі. Підставою звільнення від сплати єдиного внеску є заява платника, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Апелянт зазначає, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та допустимим документом, на підтвердження настання обставин непереборної сили (форм-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підставі для звільнення відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобовязань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги за матеріалами справи, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.

Рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну плату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яке складено заступником начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області ОСОБА_5 від 03.11.2015 року за №0015371703, застосовано до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів штраф у розмірі 81271,28 грн. за період з 23.09.2014 року по 20.03.2015 року, штраф у розмірі 119784,72 грн. з 21.01.2015 року по 11.09.2015 року та пеню у розмірі 103853,67 грн., всього у сумі 304909,67 грн. (а.с.9).

Рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну плату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яке складено заступником начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області ОСОБА_5 від 03.11.2015 року за №0015381703 застосовано до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів штраф у розмірі 3011,50 грн. за період з 23.09.2014 року по 26.05.2015 року, штраф у розмірі 10128,46 грн. з 21.01.2015 року по 11.09.2015 року та пеню у розмірі 9512,47 грн., всього у сумі 22652,43 грн. (а.с.10).

Позивачем вживалися заходи адміністративного оскарження, проте скарги залишені без задоволення (а.с.45-63).

Позивач знаходиться за юридичною адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72 (а.с.35).

В звязку з проведенням АТО на території Донецької та уганської областей Наказом Міністерства доходів і зборів України №381 від 08.07.2014 року встановлено простій в роботі територіальних органів Міндоходів, зокрема Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів, додаток №3 до Наказу. Визначено строк дії простою з дня видання наказу до закінчення дії обставин (а.с.14-16)

Наказом Державної фіскальної служби України №256 від 07.11.2014 року зазначено вважати закінченим простій в роботі територіальних органів Міністерства доходів і зборів та ДФС України та визнано такими, що втратили чинність накази, зокрема, наказ Міністерства доходів і зборів України №381 від 08.07.2014 року (а.с.17-20)

Сертифікатом №5806 про настання обставин непереборної сили від 08.02.2016 року Луганська регіональна Торгово-промислова палата засвідчила СДПІ з обслуговування великих платників у м.Луганську міжрегіонального головного управління Міндоходів настання обставин непереборної сили з 08 липня 2014 року по 25.11.2014 року щодо обовязку платника податків, а саме подання: звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, горошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за серпень, вересень, жовтень 2014 року у гранічний термін протягом 20 календарних днів після звітного періоду, зокрема, до 22.09.2014 року, 20.11.2014 року, 20.11.2014 року. (а.с.106)

Спірними питаннями у даній справі є правомірність прийняття відповідачем рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та наявність підстав для звільнення позивача від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань.

Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону № 2464-VІ, зокрема частиною восьмою зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Абзацем першим частини 2 статті 25 Закону № 2464-VІ визначено, що її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464-VІ, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (в редакціях Закону до 28.12.2014 року - у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум).

Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року № 1669-VII (далі - Закон № 1669-VII), який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:

"9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються."

Штрафні санкції відповідачем застосовані за період з 23.09.2014 року по 11.09.2015 року, тобто в той час, коли вищенаведена норма вже діяла.

З огляду на положення зазначеної норми, єдиною умовою звільнення від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом № 2464-VІ за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, - є перебування платника єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Оскільки позивач до листопада 2014 року перебував на обліку в ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська, адреса розташування м. Луганськ, з грудня 2015 року перебуває на обліку в ДПІ у м. Cєвєродонецьку, адреса розташування м. Сєвєродонецьк, які включено до переліків населених пунктів, на території яких здійснюється (здійснювалася) антитерористична операція, затверджених Розпорядженнями Кабінету Міністрів України, у позивача наявні підстави для звільнення від відповідальності за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо скасування спірних рішень податкового органу про застосування штрафних санкцій та нарахування пені з огляду на його протиправність.

Також колегія суддів зазначає, що Закон № 1669 не скасовує обов'язків платника податків, а надає можливість на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.

Враховуючи викладене, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2016 року по адміністративній справі №812/89/16 залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2016 року по адміністративній справі №812/89/16 залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.

У повному обсязі ухвала складена 20 грудня 2016 року.

ОСОБА_1 ОСОБА_2

Судді М.Г. Сухарьок

ОСОБА_6