Постанова № 63470799, 17.12.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2016
Номер справи
875/94/16
Номер документу
63470799
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 875/94/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 грудня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенка Я.М.,

суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,

при секретарі Скаленку Р.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Слов'янської районної організації політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» до Центральної виборчої комісії, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - політична партія «Об'єднання «Самопоміч» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Слов'янська районна організація політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» звернулася до суду з позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просила:

- визнати протиправною постанову Центральної виборчої комісії від 12.12.2016 № 502 «Про новий склад Слов'янської виборчої комісії Донецької області»;

- зобов'язати Центральну виборчу комісію прийняти рішення у формі постанови, якою включити до складу Слов'янської виборчої комісії Донецької області поданих кандидатур від Слов'янської районної організації політичної партії «Об'єднання «Самопоміч».

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач зазначає, що постанова Центральної виборчої комісії від 12.12.2016 № 502 «Про новий склад Слов'янської виборчої комісії Донецької області» є такою, що не відповідає вимогам діючого законодавства та підлягає скасуванню, оскільки невключення кандидатур від Слов'янської районної організації політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» до складу Слов'янської виборчої комісії Донецької області є порушенням засад виборчого права, закріплених в статті 11 Закону України «Про місцеві вибори».

Представник позивача та представник третьої особи у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти адміністративного позову та просив суд відмовити в його задоволенні посилаючись на те, що ЦВК, приймаючи оскаржуване рішення, діяла у межах повноважень та у спосіб, визначені чинним законодавством України.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи адміністративного позову, колегія суддів вважає, що зазначений позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою Центральної виборчої комісії від 07.10.2016 № 437 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18.12.2016» призначено на 18.12.2016 перші вибори, зокрема, депутатів Миколаївської міської ради об'єднаної територіальної громади та Миколаївського міського голови, а також оголошено початок виборчого процесу цих виборів з 29.10.2016.

Надалі, постановою Центральної виборчої комісії від 09.12.2016 № 501 «Про дострокове припинення повноважень усього складу Слов'янської районної виборчої комісії Донецької області» достроково припинено повноваження усього складу Слов'янської районної виборчої комісії Донецької області, у зв'язку з одноразовим грубим порушенням нею законів України та встановлено, що місцеві організації політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, а також зареєстровані в установленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, місцеві організації політичних партій, які мають право подання кандидатур до складу Слов'янської районної виборчої комісії Донецької області, можуть не пізніше 24 години 11.12.2016 подати до Центральної виборчої комісії кандидатури для включення до складу зазначеної комісії.

На виконання постанови Центральної виборчої комісії від 09.12.2016 № 501 «Про дострокове припинення повноважень усього складу Слов'янської районної виборчої комісії Донецької області», 11.12.2016 Слов'янською районною організацією політичної партії «Об'єднання «Самопоміч», як суб'єктом виборчого процесу, було подано до Центральної виборчої комісії документи щодо включення кандидатур до складу Слов'янської районної виборчої комісії Донецької області, а саме: подання для обов'язкового включення кандидатур від 10.12.2016 з необхідними додатками та подання для включення шляхом жеребкування кандидатури від 10.12.2016 з необхідними додатками.

Постановою Центральної виборчої комісії від 12.12.2016 № 502 «Про новий склад Слов'янської виборчої комісії Донецької області» було сформовано новий склад Слов'янської районної виборчої комісії Донецької області згідно з додатком.

Не погоджуючись з постановою Центральної виборчої комісії від 12.12.2016 № 502 «Про новий склад Слов'янської виборчої комісії Донецької області» Слов'янська районна організація політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам колегія суддів виходить з наступного.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори», Законом України «Про Центральну виборчу комісію» та постановою ЦВК «Про Роз'яснення щодо деяких питань формування нового складу територіальних виборчих комісій та утворення дільничних виборчих комісій, що здійснюють організацію підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ» від 03.09.2015 № 217.

Згідно з п. 20 ч. 1 ст. 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.

Спеціальним законом, який регламентує порядок підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, є Закон України «Про місцеві вибори».

Частиною 1 ст. 93 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що перші місцеві вибори проводяться в порядку і строки, встановлені Законом, із особливостями, визначеними вказаним положенням цієї статті.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про місцеві вибори» виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про місцеві вибори» становлять Центральна виборча комісія, територіальні виборчі комісії, дільничні виборчі комісії.

Частиною 3 ст. 19 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України та інших законів України.

Як вже було зазначено вище, постановою Центральної виборчої комісії від 09.12.2016 № 501 «Про дострокове припинення повноважень усього складу Слов'янської районної виборчої комісії Донецької області» достроково припинено повноваження усього складу Слов'янської районної виборчої комісії Донецької області, у зв'язку з одноразовим грубим порушенням нею законів України та встановлено, що місцеві організації політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, а також зареєстровані в установленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцеві організації політичних партій, які мають право подання кандидатур до складу Слов'янської районної виборчої комісії Донецької області, можуть не пізніше 24 години 11.12.2016 подати до Центральної виборчої комісії кандидатури для включення до складу зазначеної комісії.

Порядок формування складу територіальних виборчих комісій врегульовано статтею 22 Закону України «Про місцеві вибори».

Так, за змістом ч. 3 ст. 22 Закону України «Про місцеві вибори» кандидатури, внесені до складу територіальної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, зазначеним у статті 21 Закону України «Про місцеві вибори», порушення вимог частин 2-11 ст. 22 Закону України «Про місцеві вибори» або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією статтею. Подання щодо кандидатур до складу виборчої комісії вносяться за формами, встановленими постановою Центральної виборчої комісії від 23.03.2016 № 86 «Про форми подань щодо кандидатур до складу виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ», на паперовому носії та в електронному вигляді.

З метою забезпечення однакового застосування на всій території України законодавства про місцеві вибори в частині формування нового складу територіальних виборчих комісій та утворення дільничних виборчих комісій, що здійснюють організацію підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ, Центральною виборчою комісією постановою від 03.09.2015 № 217 прийнято Роз'яснення щодо деяких питань формування нового складу територіальних виборчих комісій та утворення дільничних виборчих комісій, що здійснюють організацію підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ (далі - Роз'яснення).

Слід зазначити, що згідно з частиною першою статті 13 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України.

Відповідно до Роз'яснень Центральної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу виборчої комісії, що вносяться місцевими організаціями партій, зазначеними в ч. 2 ст. 22 та п. 1, 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про місцеві вибори», повинні бути підписані керівником місцевої організації партії (керівником відповідно республіканської в Автономній Республіці Крим, обласної, районної, міської, районної у місті організації партії та скріплені печаткою цієї місцевої організації партії - суб'єкта подання кандидатур до складу виборчих комісій).

При цьому підпис керівника місцевої організації партії повинен бути скріплений печаткою цієї місцевої організації партії або печаткою місцевої організації цієї партії вищого рівня, зокрема, районної організації партії - печаткою районної організації партії, печаткою відповідної обласної організації партії.

Подання, які вносяться до Центральної виборчої комісії, додатково скріплюються печаткою партії.

Проаналізувавши дані норми права, колегія суддів зазначає, що обов'язковою вимогою до подання щодо кандидатур до складу виборчої комісії, що вносяться місцевими організаціями партій, зазначеними в ч. 2 ст. 22 та п. 1, 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про місцеві вибори», є те, що вони повинні бути підписані керівником місцевої організації партії, при цьому підпис керівника місцевої організації партії повинен бути скріплений печаткою цієї місцевої організації партії або печаткою місцевої організації цієї партії вищого рівня, зокрема, районної організації партії - печаткою районної організації партії, печаткою відповідної обласної організації партії.

Кандидатури, включені до подання щодо кандидатур до складу виборчої комісії, не скріпленого печаткою місцевої організації партії - суб'єкта подання кандидатур до складу виборчої комісії або печаткою місцевої організації партії вищого рівня, підлягають відхиленню.

Кандидатури, включені до подання щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії, яке вноситься до Центральної виборчої комісії, також не скріпленого печаткою партії або скріпленого двома печатками місцевої організації партії чи двома печатками партії, підлягають відхиленню.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами опрацювання подань внесених місцевими організаціями політичних партій щодо кандидатур до складу Слов'янської районної виборчої комісії Донецької області, яка формується Центральною виборчою комісією, було встановлено, що певні кандидатури, зокрема, кандидатури від Слов'янської районної організації політичної партії «Об'єднання «Самопоміч», не можуть бути включені до складу комісії обов'язково, а також до списку кандидатур для участі у жеребкуванні, оскільки вказані подання не відповідають вимогам Закону України «Про місцеві вибори», а отже вони підлягають відхиленню.

Колегія суддів звертає увагу, що вказане відхилення позивачем оскаржено не було.

Таким чином, колегія суддів вважає, що Центральна виборча комісія, розглянувши подання місцевих організацій політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України восьмого скликання: партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», політичної партії «Народний Фронт», політичної партії «Опозиційний блок», Радикальної партії Олега Ляшка, щодо кандидатур до складу Слов'янської районної виборчої комісії Донецької області, кандидатури від яких до складу цієї комісії включаються обов'язково, зареєстрованих у встановленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцевих організацій політичних партій, кандидатури від яких до складу зазначеної комісії включаються за результатами жеребкування, проведеного Центральною виборчою комісією 12.12.2016, та враховуючи, що інші кандидатури до складу вказаної комісії є відхиленими, правомірно сформувала новий склад Слов'янської районної виборчої комісії Донецької області згідно з додатком, про що винесла постанову від 12.12.2016 № 502.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що Центральна виборча комісія при прийнятті постанови від 12.12.2016 № 502 «Про новий склад Слов'янської виборчої комісії Донецької області» діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією України та законами України, а тому правові підстави для скасування оскаржуваної постанови відсутні.

Також, колегія суддів зазначає про те, що вимога про зобов'язання Центральної виборчої комісії прийняти рішення у формі постанови, якою включити до складу Слов'янської виборчої комісії Донецької області поданих кандидатур від Слов'янської районної організації політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» не підлягає задоволенню, оскільки є похідною від попередньої.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач не надав до суду належних доказів, що б підтверджували протиправність рішення відповідача, а відповідач, як суб'єкт владних повноважень - довів правомірність своїх дій.

Таким чином, перевіривши мотиви та доводи адміністративного позову, колегія суддів вважає, що доводи позивача спростовуються матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства, а тому, у задоволенні позову необхідно відмовити.

Разом з тим, вирішуючи питання про стягнення з позивача судового збору, колегія суддів зазначає наступне.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені положеннями Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VІ (зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 № 484-VIII, який набрав чинності 01.09.2015).

Відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору встановлюється в таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано: суб'єктом владних повноважень, юридичною особою 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати; фізичною особою або фізичною особою - підприємцем 1 відсоток ціни позову, але не менше 0, 4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати; немайнового характеру, який подано: суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем 1 розмір мінімальної заробітної плати; фізичною особою 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру; у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Розмір мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» становив 1378 грн.

З позовної заяви позивача вбачається, що позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру (визнати протиправною постанову Центральної виборчої комісії від 12.12.2016 № 502 «Про новий склад Слов'янської виборчої комісії Донецької області»; зобов'язати Центральну виборчу комісію прийняти рішення у формі постанови, якою включити до складу Слов'янської виборчої комісії Донецької області поданих кандидатур від Слов'янської районної організації політичної партії «Об'єднання «Самопоміч»).

Отже, ставка судового збору за подачу позову становить: (1 378 х 2) = 2 756, 00 грн.

Беручи до уваги, що при зверненні з адміністративним позовом судовий збір позивачем сплачено не було, колегія суддів дійшла до висновку про необхідність стягнення з позивача на користь Державного бюджету України судового збору в розмірі 2 756, 00 грн.

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори», Законом України «Про Центральну виборчу комісію» та постановою ЦВК «Про Роз'яснення щодо деяких питань формування нового складу територіальних виборчих комісій та утворення дільничних виборчих комісій, що здійснюють організацію підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ» від 03.09.2015 № 217, ст.ст. 8, 94, 103, 160, 161, 162, 163, 172, 174, 177, 179, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову Слов'янської районної організації політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» до Центральної виборчої комісії, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - політична партія «Об'єднання «Самопоміч» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Стягнути з Слов'янської районної організації політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код 38004897, банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку 820019, р/р 31211206781007, код класифікації 22030101) судовий збір за подання до суду адміністративного позову в розмірі 2 756, 00 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий: Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В.В.

Шурко О.І.

Головуючий суддя Василенко Я.М.

Судді: Шурко О.І.

Кузьменко В. В.